PDA

Zobacz pełną wersję : Zysk na iso + jasności obiektywu - obliczenia



ecml
16-11-2013, 15:06
Hej Panie i Panowie,

Dobrze policzyłem czy robię jakiś błąd logiczny? Przy zmianie akceptowalnego ISO body z 400 na 3200 + jasności obiektywu z f4.5 na f1.8 (przy tej samej ogniskowej oczywiście), zamiast przykładowego czasu 1/2s będzie można w tych samych warunkach użyć 1/100s?


Pozdrawiam,
ecml

ajt
16-11-2013, 15:09
Tak.

ecml
16-11-2013, 15:10
Uprzejmie dziękuję :)

GonzoG
16-11-2013, 15:13
3 EV na ISO
2 2/3 EV na przesłonie

razem 5 2/3 -> 2^5 2/3 = ~51x

1/2 / ~51x = ~1/100.

Czyli obliczenia poprawne.

Misher
16-11-2013, 15:14
Dokładnie tak. Właśnie sprawdziłem na u siebie na 50/1.8 i d700. Pamietaj tylko, że GO jest mniejsza i większe szumy przy 1.8 i 3200 iso.

ecml
16-11-2013, 15:27
Dziękuję za potwierdzenie. O głębi ostrości i szumach oczywiście wiem/pamiętam. Pisząc o zmianie ISO z 400 na 3200 miałem na myśli zmianę body.

menthea
26-11-2013, 10:59
3 EV na ISO
2 2/3 EV na przesłonie

razem 5 2/3 -> 2^5 2/3 = ~51x

1/2 / ~51x = ~1/100.

Czyli obliczenia poprawne.

Hej, ponieważ jestem bardzo początkującym fotografem, bardzo Cię proszę, czy te obliczenia mógłbyś mi ciut rozjaśnić - tak łopatologicznie?

ecml
26-11-2013, 11:36
3 EV na ISO => zyskane trzy działki EV (zakładam, że wiesz co to EV) na zmianie ISO z 400 na 3200 (400->800->1600->3200)
2 2/3 EV na przesłonie => na przysłonie 2 i 2/3 EV (4.5->3.2->2.2 i 2/3 EV ->1.8 )
razem 5 2/3 -> 2^5 2/3 = ~51x => co daje razem 5 i 2/3 EV zysku
1/2 / ~51x = ~1/100. => co przekłada się na możliwość skrócenia czasu otwarcia migawki z 1/2 sekundy do 1/100

Rozjaśniło się trochę? Jeżeli nie, pytaj konkretniej lub poczytaj np. tu: http://www.lepszezdjecia.pl/trojkat-ekspozycji/

menthea
26-11-2013, 11:44
Wiem już co to EV - trochę się rozjaśniło. Dzięki.