Zobacz pełną wersję : Zysk na iso + jasności obiektywu - obliczenia
Hej Panie i Panowie,
Dobrze policzyłem czy robię jakiś błąd logiczny? Przy zmianie akceptowalnego ISO body z 400 na 3200 + jasności obiektywu z f4.5 na f1.8 (przy tej samej ogniskowej oczywiście), zamiast przykładowego czasu 1/2s będzie można w tych samych warunkach użyć 1/100s?
Pozdrawiam,
ecml
3 EV na ISO
2 2/3 EV na przesłonie
razem 5 2/3 -> 2^5 2/3 = ~51x
1/2 / ~51x = ~1/100.
Czyli obliczenia poprawne.
Dokładnie tak. Właśnie sprawdziłem na u siebie na 50/1.8 i d700. Pamietaj tylko, że GO jest mniejsza i większe szumy przy 1.8 i 3200 iso.
Dziękuję za potwierdzenie. O głębi ostrości i szumach oczywiście wiem/pamiętam. Pisząc o zmianie ISO z 400 na 3200 miałem na myśli zmianę body.
3 EV na ISO
2 2/3 EV na przesłonie
razem 5 2/3 -> 2^5 2/3 = ~51x
1/2 / ~51x = ~1/100.
Czyli obliczenia poprawne.
Hej, ponieważ jestem bardzo początkującym fotografem, bardzo Cię proszę, czy te obliczenia mógłbyś mi ciut rozjaśnić - tak łopatologicznie?
3 EV na ISO => zyskane trzy działki EV (zakładam, że wiesz co to EV) na zmianie ISO z 400 na 3200 (400->800->1600->3200)
2 2/3 EV na przesłonie => na przysłonie 2 i 2/3 EV (4.5->3.2->2.2 i 2/3 EV ->1.8 )
razem 5 2/3 -> 2^5 2/3 = ~51x => co daje razem 5 i 2/3 EV zysku
1/2 / ~51x = ~1/100. => co przekłada się na możliwość skrócenia czasu otwarcia migawki z 1/2 sekundy do 1/100
Rozjaśniło się trochę? Jeżeli nie, pytaj konkretniej lub poczytaj np. tu: http://www.lepszezdjecia.pl/trojkat-ekspozycji/
Wiem już co to EV - trochę się rozjaśniło. Dzięki.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.