Zobacz pełną wersję : [F1] 18 GP Stanów Zjednoczonych.
adolfik9501
15-11-2013, 12:08
Witam.
Przed nami 2013 FORMULA 1 UNITED STATES GRAND PRIX na torze COTA (Circuit of The Americas). Będzie to drugi wyścig F1 na tym torze.
Tradycyjny rzut oka na układ toru i widok z satelity:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/63412980127456208731-2.png
źródło (http://iv.pl/)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/79793200785392727521-2.jpg
źródło (http://iv.pl/)
Dane techniczne:
Długość toru: 5,513 km
Ilość okrążeń: 56
Dystans wyścigu: 308,405 km
Strefa DRS to ZUO:
Jak widać na diagramie będą do dyspozycji dwie strefy DRS to ZUO, każda ze swoim punktem pomiaru.
Najlepszy czas Pole Position:
2012: Vettel (RedBull - Renault): 1:35,657
Rekord toru:
2012: Vettel (RedBull - Renault): 1:39,347
Wyniki zeszłorocznego wyścigu:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/95527846368722963195-2.png
źródło (http://iv.pl/)
Harmonogram:
Piątek, 15 listopada 2013r:
1 trening: 16:00 - 17:30
2 trening: 20:00 - 21:30
Sobota, 16 listopada 2013r:
3 trening: 16:00 - 17:00
Kwalifikacje: 19:00
Niedziela, 17 listopada 2013r:
Wyścig: 20:00
Live timing jak zawsze tutaj (http://www.formula1.com/live_timing/).
Tradycyjny onboard:
tnrpXCCxA6s
Z tzw. newsów:
Mistrzem został Paluch, co po zmianach w oponach w połowie sezonu było do przewidzenia.
Raikkonen "poszedł" na operację kręgosłupa, więc w USA i Brazylii w Lotusie zastąpi go Kovalainen.
Massa w przyszłym sezonie wyląduje w Williamsie obok Bottasa. Williams w przyszłym roku będzie śmigał na silnikach Mercedesa.
Perez po sezonie wylatuje z McLarena. Na jego miejsce wskoczył junior McL - Magnussen.
Zapraszam.
adolfik9501
15-11-2013, 20:58
Wyniki pierwszego treningu:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/14909905403258401312-1.png
źródło (http://iv.pl/)
adolfik9501
15-11-2013, 22:37
W pierwszym treningu Button wyprzedzał przy czerwonych flagach. Nagroda +3 miejsca na starcie wyścigu.
Wyniki drugiego treningu:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/74704444048122238901-2.png
źródło (http://iv.pl/)
schwepes
16-11-2013, 09:39
No to obstawiamy kto zajmie 3. miejsce?
adolfik9501
16-11-2013, 18:34
No to obstawiamy kto zajmie 3. miejsce?
Co innego pozostało ;)
Wyniki trzeciego treningu:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/61011053359048081519-2.png
źródło (http://iv.pl/)
adolfik9501
16-11-2013, 21:06
W kategorii F1 - Pole Position dla Grosjeana, drugi Hulkenberg.
W kategorii Formula RedBull - Vettel przed Webberem.
Pełne wyniki ;)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/34053890704318309646-1.png
źródło (http://iv.pl/)
hostman22
17-11-2013, 20:38
z tego oglądacie czy macie coś lepszego na monitorze http://transmisja.eu/art-6_kanal-6.htm ? ;)
schwepes
17-11-2013, 20:43
Rtl :)
hostman22
17-11-2013, 20:54
na 50 calowym tv w hd -- nie lubie Cię ;)
adolfik9501
17-11-2013, 22:49
Wyniki (nieoficjalne):
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/17666255710187078570-1.png
źródło (http://iv.pl/)
1. Nuda, pany.
2. Na szczęście jeszcze tylko jeden wyścig.
3. Jak w przyszłości ktoś będzie bił rekordy Vettela, a ten będzie jeszcze żyć, to chłop się chyba targnie na siebie. SPS tylko w realu.
na 50 calowym tv w hd -- (...)
F1 jest w końcu w HD, czy dalej zacofani są?
schwepes
17-11-2013, 22:58
Patrząc z perspektywy walki o 1. miejsce może i nuda, ale to chyba najlepszy współcześnie stworzony tor. Tak dużo fajnej walki dawno nie było. Nie tylko pierwszy, trudny zakręt z hamowaniem pod górę i późniejsza sekcja, ale także sekwencja zakrętów za turn 12. Fajnie, fajnie...
adolfik9501
17-11-2013, 23:00
Tor powinien iść w krótszej wersji, tzn. za 6 zakrętem. Tylko w F1 krótkie tory nie mają racji bytu w przeciwieństwie do IndyCar czy V8 Supercars, a szkoda.
schwepes
17-11-2013, 23:15
Walka w sekcji turn 12-15 była często spowodowana strefa DRS na prostej za zakrętem 11. Nie wiem czy pozbycie się tej połowy toru o której piszesz wpłynęło by pozytywnie na widowisko. Ciężko ocenić. Mnie się wydaje, że niekoniecznie.
adolfik9501
17-11-2013, 23:19
W V8 walka była na okrągło (4 sprinty w tym roku). W F1 to się nie uda ponieważ to jest F1, gdzie samochody się różnią, i potrzebują czystego powietrza by jechać tak jak je zaprojektowano. Inne serie mają konkurencyjne między sobą samochody, a i aerodynamika odgrywa znacznie mniejszą rolę (IndyCar) lub praktycznie żadną (V8 ).
EDYTA: Generalnie w F1 mocne zmiany regulaminu, wpływające na zmniejszenie aero oraz "spłaszczenie" różnic między bolidami (na przykład takie same zawieszenia i układy hamulcowe) dadzą coś w sensie poprawy widowiska, i zapewni pewną niewiadomą odnośnie wyników. Oczywiście zespoły F1 na takie coś w życiu nie pójdą.
ale przecież były już koncepcje na poprawę sytuacji: zmniejszenie tylnego skrzydła, poszerzenie laczków, drastyczne zmniejszenie profilu (miało wejść od 2013 albo 2014). wszystko to doprowadziłoby do zwiększenia docisku "mechanicznego" kosztem "aerodymanicznego" ...
adolfik9501
17-11-2013, 23:58
ale przecież były już koncepcje na poprawę sytuacji: zmniejszenie tylnego skrzydła, poszerzenie laczków, drastyczne zmniejszenie profilu (miało wejść od 2013 albo 2014). wszystko to doprowadziłoby do zwiększenia docisku "mechanicznego" kosztem "aerodymanicznego" ...
Zmiany były dość sztuczne i wydumane. Szerokie laczki to w poprzednim wieku mieli, a i też nie pod jego koniec. Bolidy dalej nie są w stanie jechać tuż za sobą, kierowcy w zakrętach muszą odpuszczać naciskanie poprzednika by się na torze utrzymać. F1 działa na 100% jedynie wówczas gdy ma sporo pustej przestrzeni przed sobą, czyli tzw. czyste, niezakłócone powietrze. W każdym innym przypadku zaczynają się problemy.
Jakby tak wprowadzić jednego dostawcę układu hamulcowego i zawieszenia, zmniejszyć przednie skrzydło, zwiększyć szerokość opon to wówczas można by mówić o wyrównanej stawce. Umówienie się,że dostawy są na powiedzmy 4 lata dałoby ograniczenie kosztów. Wprowadzić nazad tankowanie (zbiorniki takie by nie dało się przejechać więcej niż 30% 300km wyścigu), wywalić durny przepis o parku zamkniętym między kwalifikacjami a wyścigiem, przywrócić rozgrzewkę by zespoły mogły sobie autka przed wyścigiem "dopieścić", zlikwidować DRS, a na przykład wzorem IndyCar wprowadzić push to pass (ograniczona ilość na wyścig, można używać kiedy się chce), zwiększyć ilość punktujących, zwiększyć ilość zespołów) to wówczas skończyłaby się F1 :mrgreen: gdzie olbrzymia kasa idzie na rozwój, a wyścigi stają się coraz nudniejsze.
schwepes
18-11-2013, 07:25
Jakby tak wprowadzić jednego dostawcę układu hamulcowego i zawieszenia, zmniejszyć przednie skrzydło, zwiększyć szerokość opon to wówczas można by mówić o wyrównanej stawce.
Ale przecież już są takie serie! Tyle, że w F1 nie chodzi o to, żeby to była kolejna seria jakich wiele. To ma być najbardziej zaawansowana technologicznie seria wyścigowa.
Rozbudowana aerodynamika przeszkadza w wyprzedzaniu, to niezaprzeczalny fakt. Alternatywą by były samochody z bardzo mocnym "ground effect". Niestety to jest niebezpieczne, bo w pewnych warunkach powoduje kompletną i momentalną utratę docisku i na to FIA się nie zgodzi. Znaczące pogorszenie aerodynamiki też nie wchodzi w grę, bo to by się wiązało z mniejszymi prędkościami... i utratą miana "królowej sportów motorowych".
adolfik9501
18-11-2013, 15:38
Ale przecież już są takie serie! Tyle, że w F1 nie chodzi o to, żeby to była kolejna seria jakich wiele. To ma być najbardziej zaawansowana technologicznie seria wyścigowa.
Rozbudowana aerodynamika przeszkadza w wyprzedzaniu, to niezaprzeczalny fakt. Alternatywą by były samochody z bardzo mocnym "ground effect". Niestety to jest niebezpieczne, bo w pewnych warunkach powoduje kompletną i momentalną utratę docisku i na to FIA się nie zgodzi. Znaczące pogorszenie aerodynamiki też nie wchodzi w grę, bo to by się wiązało z mniejszymi prędkościami... i utratą miana "królowej sportów motorowych".
Właśnie dlatego pisałem wyżej, że po zmianach nie byłaby to F1. Zaawansowana technologicznie ona już przestała być w momencie wprowadzenia pierwszych ograniczeń (pod szyldem tzw. cięcia kosztów). Chcą mieć ciastko i je zjeść za razem. Mniejszy docisk oznaczałby tylko zmniejszenie prędkości w zakrętach i wcześniejsze hamowanie. Groun effect dość dawno zakazano, a aero było w powijakach dość długo po tym. Co do reszty to F1 będzie cały czas taka jak obecnie, tzn. jeden zespół daleko przed innymi. Do tego te obecne hodowanie sobie kierowców, i wyraźne stawianie sprawy kto jest jedynką w zespole również nie podnoszą widowiskowości. F1 jest samozwańczą królową sportów motorowych. Jedyne co o tym świadczy to budżety i przeolbrzymia kasa w całym tym bajzlu. Zacofani są jeśli chodzi o poziom relacji z wyścigów. Chwalą się wyścigami przy sztucznym świetle jakby to była jakaś nowość, a Hamerykańce organizowali takie już dawno, jeśli mnie pamięć nie myli także na torze ulicznym obok owali. Jedyne czym F1 góruje nad innymi seriami to budżety, prędkości w zakrętach, późne hamowanie oraz hałas. Niestety F1 to w 75% bolid, w 15% kierowca a 10% strategia/zespół. Vettel w Mercu, Ferce czy Lotusie 8 razy z rzędu by nie wygrał. Nie wiadomo czy w ogóle by coś wygrał. Ot F1. Do tego jeszcze betonowanie wszystkiego w okół "nitki" toru. A gdzie jakieś miejsce na błąd ja się pytam? Teraz bolidy śmiagają nie raz poza torem bo można, i niczym to nie grozi. Powrócić do wysokich krawężników, traw zaraz za nimi a od razu będzie więcej akcji na torze.
Ja mam dla siebie rozwiązanie: od przyszłego roku olewam F1 a zostaję przy V8 SC i IndyCar no i rajdach oczywiście gdzie jeżdżą najlepsi kierowcy na świecie. W 2015 zobaczę co się dzieje, ponieważ powróci moje ulubione połączenie McLaren-Honda. Już kiedyś zrobiłem sobie przerwę bodaj na 8 lat i jakoś dobrze mi z tym było. Miałem więcej czasu dla siebie ;) No i zdrowszy będę bo tych de$%li w studio to już nie mogę słuchać, ciśnienie mi podnoszą, że hej, a streamy nie specjalnie lubię oglądać, wolę coś w normalnej, lub większej, rozdzielczości, bez pikselozy więc pozostaje mi rodzimy przekaz.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.