Zobacz pełną wersję : Czym rozdrabniać liście?
<| MICHAŁ |>
13-11-2013, 14:21
Szukam narzędzia do rozdrabiania liści.
Ilość - jak na działkę to spora - w tym roku naszykowałem do wywiezienia 72, 240 litrowe worki pełne liści - w 90% z dębów.
zwykle kompostowanie raczej trudne - liście dębowe zawierają dużo garbnika, który sprawia, że kompostowanie zajmuje 3-4 lata (to wiem z doświadczenia)
Chciałbym przyspieszyć szybkość kompostowania mieląc liście - mysłałem o odkurzaczu z funkcją mielenia, ale przy tej ilości i zazwyczaj mokrych, kilkuwarstwowychpokładach wydaje mi się, że to sie nie sprawdzi. Nie wiem też jak się zachowa na przykład maszyna do mielenia gałęzi.
Z chęcią posłucham rad... dobrze by było, aby cena nie doporwadzała do ruiny....
pozdr.
Michal
RobertMiernik
13-11-2013, 14:34
Makita robi rozdrabniarki, można już od 500-600 kupić taką 2 - 2,5 KW powinno wystarczyć.
Dżdżownice przyspieszają kompostowanie, może to też jakaś alternatywa - pewnie najlepiej rozdrobnić i zadżdżownicować...
<| MICHAŁ |>
13-11-2013, 14:44
ale to taka zwykła do gałęzi?
RobertMiernik
13-11-2013, 15:12
Nie, do liści, taka do gałęzi chyba (nie próbowałem) nie da sobie rady, w każdym razie dedykowane są do liści rozwiązania.
Amadeusz
13-11-2013, 15:38
Liście to się pali, a nie kompostuje.
RobertMiernik
13-11-2013, 15:45
Nie wszędzie można palić liście...
Amadeusz
13-11-2013, 15:51
Tyle dębów to chyba nie centrum miasta?
RobertMiernik
13-11-2013, 16:04
Nie wiem co, ale niektóre gminy wydają zakazy palenia, większość dużych miast też - nie ważne czy centrum czy nie, ważne czy Cię ktoś nie podkabluje...
rychu_cmg
13-11-2013, 16:10
Nie odbierają u ciebie worków z trawą/liśćmi w ramach segregacji odpadów ?
piotrbzdyra
13-11-2013, 17:00
Z canona odczepiasz obiektyw wsypujeszl liście do środka i rozdrabniasz lustrem. :)
<| MICHAŁ |>
13-11-2013, 17:32
72 worki po 240 litrów - sporo... koszt worków... duże worki tanie nie są...
odpadki odbieraja - raz na kwartał - pakowac nalezy 1 dzien przed odbiorem, aby nie zaczęły gnić w worach.
palic nie wolno - zakaz z gminy. kazdy kazdego pilnuje :)
wyrzucac nie chce - bo to bez sensu, skoro rocznie kupuję około 30 woków z ziemią ogrodniczą.
po co kupować ziemie ogrodniczą, skoro mogę sam ją robić z liści i skoszonej trawy
RobertMiernik
13-11-2013, 18:05
Kup tą maszynkę, dżdżownice i przesypuj starym kompostem (zamiast przyspieszaczy) - do tego dobrze mieć stary kompost - dwa kompostowniki albo odkładać sobie specjalnie do tego.
rychu_cmg
13-11-2013, 18:05
A nie możesz oddać liści do punktu zbioru odpadów ?
piotrbzdyra
13-11-2013, 18:23
A tak na poważnie to są odkurzacze do liści które je od razu mielą :)
<| MICHAŁ |>
13-11-2013, 18:28
rychu, mogę, ale tak jak napisałem - z jednej strony oddawac, a zdrugiej kupowac ziemie ogrodnicza, którą robią ze skompostowanych liści?
dla zilustrowania wagi problemu
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/img19/4045/1gpe.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img856.imageshack.us/img856/3908/zoj9.jpg)
slawek061964
13-11-2013, 18:33
ale problem macie a wapno ? przesypujesz na kompostowniku liściory i zgniją szybciej O kurcze ty z całego miasta to zgarniasz ?
Nie, miś tylko z własnej posesji to ma, byłem i widziałem. :)
slawek061964
13-11-2013, 19:15
klękajcie narody problem straszny. Kto to pograbił ? a ja myślałem że natura swoje zrobi pewno z całej ulicy mu zwiało , na posesje
<| MICHAŁ |>
13-11-2013, 20:14
Kto to pograbił ?
razem z zona grabilismy, troche ojciec pomagal, troche dzieci...
generalnie nie wyrobilismy sie ze wszystkim... troche nam zostalo - pogoda nie sprzyjala.
wczoraj zebrali i pewnie beda zbierac zielone dopiero w marcu/kwietniu, to wtedy im wcisne reszte dziadostwa...
Zacznij robić brykiet lub pellet na opał;-)
V8gtqn9k0kE
robin102
15-11-2013, 20:01
O kutfffa, ale surowca. Chyba najlepiej by było zakupić jakąś technologie przeróbki tego na liście herbaty, a potem rozdać sąsiadom lub forumowiczom :) przepraszam nie mogłem wytrzymać jak to zobaczyłem.
rychu, mogę, ale tak jak napisałem - z jednej strony oddawac, a zdrugiej kupowac ziemie ogrodnicza, którą robią ze skompostowanych liści?
dla zilustrowania wagi problemu
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img19.imageshack.us/img19/4045/1gpe.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img856.imageshack.us/img856/3908/zoj9.jpg)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.