PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z niebieskim niebem



jarek76
21-07-2005, 18:54
Pojechałem sobie w ten weekend na wycieczkę do kłodzka
Pogoda nie była najlepsza do robienia zdjęć ale jednak kilkanaście zrobiłem
Niestety po wywołaniu okazało się że na wszystkich zamiast nieba jest biała plama :?
Moja druga połowa robiła Canonem A 60 i jakieś kolorki nieba wyszły i nawet chmury widać
A u mnie nic tylko białe plamy :wink:
Pstrykałem oczywiście moją 80
Klisza Fuji reala 100
Filtr polaryzacyjny marumi wpc
pomiar swiatła matrycowy
Zdjęcia robiłem z preselekcją przysłony bez żadnej korekcji ekspozycji
Czy szanowni koledy wiedzą co się mogło stać?
I dlaczego Canon A 60 na automacie zrobił duzo ładniejsze kolory nieba niż moja 80?
Dodam że wszystkie pozostałe kolory były bez zarzutu
tam gdzie nie ma niega wszystko jest super :shock:
pozdrawiam

szymony
21-07-2005, 19:56
Ponieważ matryca najprawdodobniej naświetliła na cienie, przewalająć niebo (trochę to nie pasuje do teorii i filozofii działania matrycy nikona). Jeżeli nie zrobniła tego matryca nikusia, to dzielnie zastąpił ją lab. Istnieje jeszcze trzecia możliwość - wada materiału. Swego czasu na pl.rec.foto ktoś pisał o problemie z realą, a konkretnie właśnie z zbyt wielkim kontrastem na tym materiale.

gALL
21-07-2005, 19:57
A jak mierzyles swiatlo?
Przed czy po polaryzacji?
Oceniales na odbitkach czy skanach?
Skan w labie czy u kogos kto ma o tym wieksze pojecie?

qooba
21-07-2005, 20:59
od dawna pstrykam na reali i nigdy nie udało mi się przepalić nieba!
idź do labu z frontierem i myślącym człowiekiem i będzie dobrze...

pozdrawiam, kuba

pebees
22-07-2005, 00:37
Ponieważ matryca najprawdodobniej naświetliła na cienie, przewalająć niebo (trochę to nie pasuje do teorii i filozofii działania matrycy nikona).

Ciekawe, a on ma w stopce wpisane F80, hmmmm :)

szymony
22-07-2005, 01:58
Ponieważ matryca najprawdodobniej naświetliła na cienie, przewalająć niebo (trochę to nie pasuje do teorii i filozofii działania matrycy nikona).

Ciekawe, a on ma w stopce wpisane F80, hmmmm :)

No nawet bardzo ciekawe, tym bardziej że napisał że używał pomiaru matrycowego, hmmmm :mrgreen:

[ Dodano: 22-07-2005, 02:00 ]


idź do labu z frontierem i myślącym człowiekiem i będzie dobrze...


Acha jasne. najlepsze rozwiązanie pod słońcem. Wziąść negatyw i iść do labu cyfrowego.

jarek76
22-07-2005, 07:14
A jak mierzyles swiatlo?
Przed czy po polaryzacji?
Oceniales na odbitkach czy skanach?
Skan w labie czy u kogos kto ma o tym wieksze pojecie?
Światło mierzyłem z polarem
Zakręciłem go bo niebo było kiepskie i do dzieła
Zdjęcia oceniałem na odbitkach
Faktycznie chyba muszę zeskanować kliszę
Dzęki bardzo za pomoc
PS Ale wciąz jestem załamany że wyszła taka kaszanka
To pierwsza klisza z tego aparatu
Wcześniej na 301 to nigdy się nie zdarzyło

pebees
22-07-2005, 08:26
Ponieważ matryca najprawdodobniej naświetliła na cienie, przewalająć niebo (trochę to nie pasuje do teorii i filozofii działania matrycy nikona).

Ciekawe, a on ma w stopce wpisane F80, hmmmm :)

No nawet bardzo ciekawe, tym bardziej że napisał że używał pomiaru matrycowego, hmmmm :mrgreen:



Och, przepraszam, późno już było, już zamykam buziulke na klamerke :D

Spinner
22-07-2005, 08:55
W F-301 uzywales pewnie szkiel manualnych?? Stalek?? pewnie nie krecily "mordka" a to w polarze dosc wazne :lol:

Rada - mozesz mierzyc swiatlo z polarkiem zalozonym na szklo tylko:

1. mierzysz swiatlo na "jasnym, ustawionym jak najbardziej neutralnie" polarku,
2. stosujesz AE-L
3. skrecasz (sciemniasz) polar do takiej wartosci jak chcesz.
4. pstrykasz fotke
5. wylaczasz AE-L

Ot i tyle :D

Pzdr
Spinner

[ Dodano: Pią Lip 22, 2005 8:01 am ]
No i jak szklo AF kreci Ci ryjkiem to uwazaj bo ustawienie polarka sie zmieni - wtedy stosuj tez AF-L...:-) Powodzenia :)

jarek76
22-07-2005, 10:29
Dzięki spiner za rady
W weekend ruszam w plener trochę popstrykac
Biore kartke i długopis i jak za starych dobrych czasów opiszę każde zdjecie :D
Jak tym razem wyjdzie kicha to wracam do zenita :mrgreen:

RAF
22-07-2005, 11:02
jarek76, zeskanuj kliszę, po ostatnich moich doświadczeniach z różnymi labami, to mam wrażenie, że tam może być pies pogrzebany. Też ostatnio robię na tym filmie i w jednym labie, na papierze kodaka zrąbali odbitki dokumentnie (co wyszło po wywołaniu w innym labie na chemii i papierze Fuji).

jarek76
22-07-2005, 15:09
Tylko specjalnie wyszukałem labu który robi na papierze fuji

pebees
23-07-2005, 00:43
Tylko specjalnie wyszukałem labu który robi na papierze fuji
Ja też do takiego pójdę. Choć drugi lab, inny zupełnie, robiący też na papierze kodaka, jak i pierwszy, pokazał mi, że zdjęcia wychodzą dużo lepiej. Sprawdzę jeszcze w fuji i będę miał komplet informacji :)

akustyk
23-07-2005, 01:09
Pojechałem sobie w ten weekend na wycieczkę do kłodzka
Pogoda nie była najlepsza do robienia zdjęć ale jednak kilkanaście zrobiłem
Niestety po wywołaniu okazało się że na wszystkich zamiast nieba jest biała plama :?

przejarane. jesli dobrze zgaduje, to mierzyles aparatem celujac w ziemie. a w sytuacji kiedy kontrast sceny jest ogromny (w pochmurny dzien niebo potrafi byc drastycznie jasniejsze niz trawa) nie mialo Ci sie to prawa zmiescic w rozpietosci tonalnej filmu.

nie wiem jak wyglada Reala od strony rozdzielczosci, ale jako negatyw zaryzykowalbym pomiar +3EV na najjasniejszy fragment (pewnie pochmurnego nieba). w razie czego mozesz +2.5EV dla bezpieczenstwa.

tak czy siak, doszukiwalbym sie problemu w zbyt kontrastowej scenie. w takiej sytuacji duzo pomagaja (niestety nietanie) filtry polowkowe




Moja druga połowa robiła Canonem A 60 i jakieś kolorki nieba wyszły i nawet chmury widać
A u mnie nic tylko białe plamy :wink:

ale mowisz o aparacie, ktory pokazuje na LSD podglad sceny, co pozwala dopasowac ekspozycje bez martwienia sie o to na co i jak mierzyc. tam nie trzeba umiec poprawnie naswietlac - wystarczy patrzec w wyswietlacz



Pstrykałem oczywiście moją 80
Klisza Fuji reala 100
Filtr polaryzacyjny marumi wpc
pomiar swiatła matrycowy

ze tak zapytam: potrzebny byl ten polar przy pochmurnym niebie? jak znam zycie, to w 90% przypadkow mozna sobie bylo odpuscic.




I dlaczego Canon A 60 na automacie zrobił duzo ładniejsze kolory nieba niż moja 80?

1. udalo mu sie zachowac tonalnosc w jasnych partiach
2. procesor obrazu podpakowal kolory




Dodam że wszystkie pozostałe kolory były bez zarzutu
tam gdzie nie ma niega wszystko jest super :shock:

mowisz o powiekszeniach czy o negatywie. bo ja stawiam na to, ze na negatywie wcale nie jest super (i nie mam tu na mysli odwroconych kolorow :) ). po prostu lab przyciemnil fote przy drukowaniu (sprawdz z tylu odbitki - powinien byc opis korekty). ale ze w swiatlach pogubily sie przejscia tonalne, to tam nie bylo z czego przyciemniac i pozostala d.. zbita.


sprobuj mierzyc tak jak napisalem - z dodatnia korekta ekspozycji na najasniejszy fragment kadru. w teorii negatyw powinno sie naswietlac na cienie (czyli korekta ujemna i na najciemniejszy fragment), ale w tym wypadku musisz odwrotnie, bo interesuje Cie zachowanie szczegolow w swiatlach, kosztem cieni.

jarek76
25-07-2005, 07:28
Polara chciałem użyć bo w kilku miejscach przebijało się niebieskie niebo, było bardzo blade i chciałem je troche podkręcić :D
dzięki akustyk za pomoc

[ Dodano: Pon Lip 25, 2005 7:32 am ]

jarek76 napisał:

Dodam że wszystkie pozostałe kolory były bez zarzutu
tam gdzie nie ma niega wszystko jest super


mowisz o powiekszeniach czy o negatywie. bo ja stawiam na to, ze na negatywie wcale nie jest super (i nie mam tu na mysli odwroconych kolorow ). po prostu lab przyciemnil fote przy drukowaniu (sprawdz z tylu odbitki - powinien byc opis korekty). ale ze w swiatlach pogubily sie przejscia tonalne, to tam nie bylo z czego przyciemniac i pozostala d.. zbita.

mówię tu o jakości innych zdjęć
Szczególnie tych na których nie było nieba

ALF
27-07-2005, 04:12
generalnie w takich ujęciach polar działa bardziej jak filtr ND, więc rozsądniejszym rzwiązaniem jest zakup filtra połówkowego ND 4/ND0,6 lub ND0,9 - sprawdzają się nie tylko przy paskudnym niebie, ale wogóle przy jasnym niebie/ciemnym dole...

jarek76
27-07-2005, 07:21
Alf
Ile kosztyuje dobry filtr połówkowy
I co najlepiej kupić

pebees
27-07-2005, 08:05
Alf
Ile kosztyuje dobry filtr połówkowy
I co najlepiej kupić
A zajrzyj kurka wodna tutaj (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=11597) :) To tak przy okazji :)

jarek76
27-07-2005, 14:45
Dzięki
To nie z lenistwa tylko z braku czasu
mam internet tylko w pracy, a czasu zwykle brakuje żeby poszperać

ALF
28-07-2005, 04:39
jarek76, nie ma jednoznacznej odpowiedzi...ja mam marumi i tiffeny z nakrętek oraz hitecha, cokina i ars colandi z systemu cokina...wszystkie są warte kasy, którą na nie wydałem :wink:

jarek76
28-07-2005, 07:55
Jaki filtr połówkowy bedzie najlepszy do standardowych widoczków szary, niebieski, czerwony ... :?: Pomóżcie bo jadę na wakacje i coś muszę kupić
Pozdrawiam

[ Dodano: Czw Lip 28, 2005 7:56 am ]
Pewnie kupię marumi nakrecany

Spinner
28-07-2005, 08:48
Nie zartuj - wkrecany bardzo cie ogranicza - bedziesz kadrowal np horyzont zawsze w polowie zdjecia :?: :lol:

IMHO jesli polowkowy to porzadny - tylko "plytka" wsuwana w "prowadnice" - zerknij na oferte Cokin, Hitech itp (np. w Rays Foto).

No i przez przejsciowki dopasujesz do roznych szkielek... Lepiej zainwestowac w wiekszy rozmiar - "P".

Pzdr
Spinner

[ Dodano: Czw Lip 28, 2005 7:57 am ]
A co do kolorkow - mysle, ze szary najpotrzebniejszy i zaraz za nim niebieski (w Polsce czesto niebo jest takie... hmmm.. bez wyrazu, jednolicie biale)... Zreszta... Polecam knige p. Mroczka (mozna ja w necie nawet u Czarka kupic)... Dla mnie rewelacja - bardzo lubie do niej zagladac... Ktos inny oczywiscie moze miec inne zdanie... Ale facet umie focic i poslugiwac sie filterkami - jest tam duzo o tym...

Pzdr
Spinner

mario
28-07-2005, 09:11
Polecam knige p. Mroczka (mozna ja w necie nawet u Czarka kupic)...

Witam.
Czy możesz coś więcej napisać, to znaczy tytuł i namiary na Czarka ?

pebees
28-07-2005, 10:26
Czy możesz coś więcej napisać, to znaczy tytuł i namiary na Czarka ?
Człowiek ten na grupie dyskusyjnej poidpisuje się tak:


--
wiedza: http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=565315
e-mail: 4x5 [małłpka] gmx [kropka]ch
stronka: http://strony.aster.pl/4x5
Dystrybucja: Książka o fotografowaniu-Andrzej Mroczek. Cena 56 zł


Więc chyba wszystko jasne :)

szymony
28-07-2005, 10:57
Polecam knige p. Mroczka (mozna ja w necie nawet u Czarka kupic)...

Witam.
Czy możesz coś więcej napisać, to znaczy tytuł i namiary na Czarka ?
Książka o fotografowanu (http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/349732)

jarek76
28-07-2005, 12:19
Jak tyklko dostanę wypłate to kupuję tą książkę
Wielkie dzięki

Spinner
28-07-2005, 12:58
Widze, ze namiary juz macie:-) Polecam - naprawde godna uwagi:-)

Pzdr
Spinner

ALF
28-07-2005, 14:14
pomijając wybór systemu (cokin v nakrętka) najbardziej uniwersalnym jest filtr ND bo jest neutralny, następnie grey (szary) - działa podobnie, ale wpływa na kolory...
ciekawym rozwiązaniem są filtry sunset oraz grad thunder - pierwszy daje wspaniały efekt zachodu, drugi burzy - ale w obu przypadakach musi byc coś na niebie :P

jarek76
05-08-2005, 19:44
Mam jeszcze pytanko odnośnie używania polarka
Jak to zwyke robicie
Pomiar światła i ustawienie czasu i przysłony w manualu a następnie zakręcenie polara i zrobienie zdjęcia, czy pomiar z polarem a następnie korekcja ekspozycji (i o ile)
PS. Książkę już kupiłem, jest naprawdę rewelacyjna.
może znacie jeszcze jakieś dobre tytuły na rynku w które warto zainwestować
Pozdrawiam

Spinner
06-08-2005, 09:48
Ja robie w Av z AE-L - czyli mierze, AE-L, ściemniam, pstrykam.

Ciesze sie, ze ksiazka Ci sie podoba - p. Mroczek pisze tam jak uzywac polarka (takze do lagodzenia kontrastow)

Pzdr
Spinner