PDA

Zobacz pełną wersję : d5100 czy... no właśnie co



qcka69
08-11-2013, 22:47
Witam
Zarejestrowałem się na forum, bo byłem już w sklepie z gotówką po D5100 + 18-105, niestety podczas dojazdu sprzedali ostatnią sztukę;( Sprzedawca zapytany co by polecił w podobnej cenie, zaproponował mi Olympus e-pl5)widać było że zna się na aparatach i fotografi, zapytany co ma w domu powiedział że d90 ale zbiera na OEM), choć w ogóle wcześniej nie myślałem o bezlusterkowcu aparat zrobił na mnie miłe wrażenie ( fajna sprawa z dotykowym wyświetlacze, automatycznym łapaniem ostrości i robieniem zdjęcia w danym pkt na lcd, szybki afs,mały, poręczny, spory wybór obiektywów i podobno robi dobre zdj.) Podążając dalej za tym tematem doszłem do aparatu e-p2 po opiniach i testach wynika że zdjęcia robi tej samej klasy co e-pl5 (tylko powyżej iso 3200 trochę gorsze) a jest dużo tańszy, o e-p3 dużo nie ma ale myślę że będzie bardzo podobny osiągami a bardziej ergonomiczny.

Upatrzony miałem D5100+18-105, do tego 35 lub 50mm f1.8, ale zaciekawiły mnie bezlusterkowce.Dlatego chciałem się dowiedzieć jak będzie z jakością zdjęć w danych aparatach bo na tym mi najbardziej zależy.

Dodam że nie śmiem się nawet nazywać amatorem fotografii, ale wiem co to przysłona, czas naświetlania , iso itd :)Aktualnie mam sx240 i w ogóle nie jestem z niego zadowolony.

Proszę o radę co wybrać, niekoniecznie z tych modeli, cena do 2500zł

GonzoG
09-11-2013, 01:26
Aktualnie jakość zdjęć w każdym aparacie jest niemal identyczna.
Znacznie więcej zależy od użytego obiektywu. Te tanie podstawowe do systemu m4/3 nie są tak dobre jak N18-105. Za lepsze szkło trzeba już dobrze zapłacić.
Standardowy obiektyw do e-p3 to 14-42 czyli odpowiednik N18-55.

Natomiast decydując się na m4/3 musisz wiedzieć, że tam będzie większa głębia ostrości, bo mają mniejszą matrycę. No i w PENach brak wizjera. Trzeba sobie dokupić elektroniczny.

qcka69
09-11-2013, 15:38
zależy mi także na jasnej portretówce, więc chyba wybiorę jednak d5100 bo w miare tanio idzie kupić nikkor 35/50 f1.8, czy 50mm będzie się również nadawał do pomieszczeń czy będzie za wąski??

puciek
09-11-2013, 15:56
do małych pomieszczeń będzie za wąski.

qcka69
09-11-2013, 21:18
dzięki za pomoc, jadę po d5100

GonzoG
09-11-2013, 21:35
jeszcze tylko jedno pytanie i jadę do sklepu ;] d5100 czy d3200 chodzi mi o jakość zdjęć, 3200 ma większą liczbę pikseli czy przekłada się to na lepszą jakość zdjęć czy wręcz odwrotnie jak to często bywa. Na optyczne w porównaniu lepsze zdj robi 5100 jpg jak i raw.

Wiele portali stwierdziło, że D3200 robi gorsze JPEGi niż D5100 - mimo wyższej rozdzielczości mają mniejszą szczegółowość.

Rozdzielczość przełoży się na jakość w dwóch przypadkach:
- robisz wydruki powyżej 34x50cm (przy 300dpi) lub większe
- mocno cropujesz zdjęcia.

koniecpolska
14-11-2013, 15:48
zależy mi także na jasnej portretówce, więc chyba wybiorę jednak d5100 bo w miare tanio idzie kupić nikkor 35/50 f1.8, czy 50mm będzie się również nadawał do pomieszczeń czy będzie za wąski??W m43, czyli systemie Olympusa i Panasonic, jest bardzo fajna portretówka mZD 45mm/1.8 w cenie około 1000zł.

Jak ktoś powiedział wyżej, i w lustrach i w bezlustrowcach bardzo wiele zależy od obiektywu. Idąc w bezlustrowce należy też zacząć podążać w kierunku obiektywów stałoogniskowych tzw. stałek, które dobrze komponują się z korpusami bezlustrowymi bo są małe.

Zoomy są jakie są, te tzw kitowe są podobne jakościowo jak kitowce do luster, a te lepsze podobnie jak w lustrach są lepsze ale są drogie (i duże).

Olympusy E-PM2/PL5/P5 OMD E-M5/M1 mają podobne bardzo dobre matryce, kupujesz więc korpus na jaki masz kasę. Innych korpusów Olka bym nie kupował, bo jakość matrycy jest odczuwalnie słabsza.

A zamiast zooma proponuję taki zestaw stałek: Panasonic 14mm/2.5 i 20mm/1.7 oraz Olympus 45mm/1.8 - niestety wadą takiego rozwiązania jest cena :wink: Zapewne w podobnej cenie idzie kupić zooma Olympusa 12-40mm/2.8

qcka69
16-11-2013, 20:15
kupiłem d5100 + 18-105, teraz zbieram na 35mm/50mm f1.8 :)