PDA

Zobacz pełną wersję : Krótki film timelapse - Above the clouds



Pumexior
02-11-2013, 00:28
Witam.
Chciałbym pokazać Wam mój kolejny film timelapse :) Typowy landszaft z mgiełkami i wschodami słońca. Zachęcam do oglądnięcia :)
http://www.youtube.com/watch?v=swWT0Mm8H9o

pgaik
02-11-2013, 01:16
Petarda ;)

zako
02-11-2013, 01:24
Oj, tak :)

baku127
02-11-2013, 13:14
No wielkie gratki.Ładnie podany filmik, a Ennio dodaje klimatu.

Pumexior
05-11-2013, 23:02
Dzięki serdeczne :)

zymir
18-12-2013, 23:05
Genialny filmik. Jednak muzyka E.M. jakoś mi nie leży, może zbytnie skojarzenia z filmem. Myślę że mógłbyś wstawić inną klimatyczną muzykę, nie dającą skojarzeń. Mimo to uważam, że film jest Rewelka.

darko
19-12-2013, 10:39
Rewelacja, aż chciało by się tam być

kkokosz
19-12-2013, 11:07
Genialny filmik. Jednak muzyka E.M. jakoś mi nie leży, może zbytnie skojarzenia z filmem. Myślę że mógłbyś wstawić inną klimatyczną muzykę, nie dającą skojarzeń. Mimo to uważam, że film jest Rewelka.

Zawsze można wypróbować "Far above the clouds" Oldfielda, ale nie jest tak spokojnie ;) A filmik świetny - ja chyba nie miałbym cierpliwości, chociaż wschody słońca uwielbiam :D

yabols
19-12-2013, 11:26
Jest moc, gratulacje !

Pumexior
23-12-2013, 00:54
Genialny filmik. Jednak muzyka E.M. jakoś mi nie leży, może zbytnie skojarzenia z filmem. Myślę że mógłbyś wstawić inną klimatyczną muzykę, nie dającą skojarzeń. Mimo to uważam, że film jest Rewelka.

Dzięki! W tym przypadku muzyka to dość osobista sprawa, ja wciąż jestem tym utworem zachwycony, i myślę, że "robi robotę" :)
I dzięki wszystkim za komentarze!

antebot
23-12-2013, 11:19
Chciał bym zrobić coś podobnego (wschód nad morzem) i mam pytanie odnośnie ekspozycji, bo rozumiem że jest ustawiona na sztywno w M razem z balansem bieli. Jak dobrać ekspozycję aby po wzejściu słońca nie przepaliło, a przed nie była czarna klatka ze świecącym punktem? Zmierzyłem przed wschodem i po i mi wyszło dla iso 100 i przesłony 5.6 czas 1/2, a dwie godziny później 1/125.
No i czy zapisywać serie rawów do poskładania w programie czy od razu zapisać film funkcją timelapse?

Pumexior
23-12-2013, 21:43
To jest akurat najtrudniejszy element timelapsów :) Niektórzy robią zmienną ekspozycję w czasie ujęcia ale MZ to już wymaga większych umiejętności. Półautomat odpada, bo migotanie klatek będzie zbyt widoczne. Pasowało by na M śledzić każdą kolejną klatkę i zmieniać jeden parametr, żeby klatki były dobrze naświetlone. Czasu nie da się zmieniać, bo zależnie od niego ustawione są interwały (minimum 50% naświetlania w stosunku do przerwy, żeby była płynność ujęcia), za to ISO i przesłona mają zbyt duży skok, i ich zmiana będzie zbyt widoczna. Dodatkowo, trzeba sterować aparatem z zewnątrz, żeby bez jego dotykania mieć podgląd na wykonane zdjęcia i możliwość zmiany parametrów. Dlatego ja się w to nie bawię i zawsze uśredniam ustawienia. Przy zachodzie słońca lekko prześwietlam pierwszą klatkę, przy wschodzie niedoświetlam.
Inna sprawa, że wschodów nie robi się przez 2 godziny, pół h to absolutny max :) O funkcji timelapse słyszę pierwszy raz, zawsze robię w rawach.

antebot
24-12-2013, 08:16
Dzięki, zrobię pierwsze podejście i zobaczę efekt. Dam parametry z pomiaru - 1 EV z interwałem co 2 sekundy.

Opowiedz jeszcze jak robisz efekt panoramowania w czasie. Slider i co dalej? Reczynie przesuwasz aparat co kilka strzałów?

mateo912
25-12-2013, 12:17
To jest akurat najtrudniejszy element timelapsów :) Niektórzy robią zmienną ekspozycję w czasie ujęcia ale MZ to już wymaga większych umiejętności. Półautomat odpada, bo migotanie klatek będzie zbyt widoczne. Pasowało by na M śledzić każdą kolejną klatkę i zmieniać jeden parametr, żeby klatki były dobrze naświetlone. Czasu nie da się zmieniać, bo zależnie od niego ustawione są interwały (minimum 50% naświetlania w stosunku do przerwy, żeby była płynność ujęcia), za to ISO i przesłona mają zbyt duży skok, i ich zmiana będzie zbyt widoczna. Dodatkowo, trzeba sterować aparatem z zewnątrz, żeby bez jego dotykania mieć podgląd na wykonane zdjęcia i możliwość zmiany parametrów. Dlatego ja się w to nie bawię i zawsze uśredniam ustawienia. Przy zachodzie słońca lekko prześwietlam pierwszą klatkę, przy wschodzie niedoświetlam.
Inna sprawa, że wschodów nie robi się przez 2 godziny, pół h to absolutny max :) O funkcji timelapse słyszę pierwszy raz, zawsze robię w rawach.

Przecież ISO czas i przesłona na ma taki sam "skok" równy 1/2 lub 1/3 Ev (w zależności od ustawień).

Pumexior
25-12-2013, 13:44
Istotnie, mój błąd :)
Slider robiony pod TL, napędzany silniczkiem krokowym, po każdym strzale ciągnie aparat o ok. 0,5 cm.

fafniak
25-12-2013, 14:35
ekhm...
pojedyncze ujęcia bardzo dobre w większości przypadków
ale właśnei problem lezy w tym że to jest zbiór pojedynczych ujęć posklejanych ze sobą
film to to nie jest - filmik też nie to zbiór ujęć
całości brakuje scenariusza jakiegoś i ujęć które nie sa szerokimi planami
czyli OPOWIADANIA

Radek_1
26-12-2013, 13:43
Mnie się podoba.
Świetna sprawa. Efektem wyrzeczeń i wypadów w góry w porach, o których śni się niewielu jest to co zrobiłeś - szacunek...!

Pumexior
26-12-2013, 14:33
Dzięki! :D
@fafniak nie ukrywam, że nieco mnie to zdołowało, ale przyjąłem do wiadomości :)

Davit
26-12-2013, 14:43
na prawdę świetna robota. Opisz jeśli możesz trudności w produkcji tego filmu.
Muzyka rzecz gustu.

fafniak
26-12-2013, 18:27
Dzięki! :D
@fafniak nie ukrywam, że nieco mnie to zdołowało, ale przyjąłem do wiadomości :)

Nie ma co się dołować, tylko pomyśleć nad scenariuszem, bo pojedynczo ujęcia są ok