Sarkolia
18-10-2013, 22:39
Dzień dobry!
Jeżeli taki temat już się gdzieś pojawił, to bardzo proszę o wskazanie mi danego tematu i usunięcie tego. Przeglądam forum w poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu już od dłuższego czasu, jednak nie znalazłam odpowiedzi, dlatego też piszę do Was, drodzy Nikoniarze z prośbą o poradę.
Po przerobieniu zdjęcia (i po wcześniejszym zmienieniu formatu nef na dng) w programie Lightroom 3.6 zapisuję je w formacie jpg (color space: sRGB, resolution: 300, bez wyostrzania i zmieniania wielkości). Po zapisie otwieram zdjecie i ...lipa pełna. Elementy, które specjalnie wyostrzyłam, stają się zamazane, dodany miejscowo kontrast i nasycenie barw wyglądają nijako, pojawia się ziarno. Zmieniałam okienka i przełączałam - obraz w LR wygląda dokładnie tak, jak sobie wymarzyłam, po zapisie - porażka. Dodaję, że ma to miejsce bez przesyłania pliku do sieci, po prostu na komputerze.
Dziwne jest także to, że niektóre zdjęcia wychodzą po zapisie bardzo wiarygodnie, np. to: http://www.flickr.com/photos/104427295@N06/10346056974/in/photostream/lightbox/ a inne koszmarnie, np. to: http://www.flickr.com/photos/104427295@N06/10351015245/lightbox/ (ziarno po lewej, oczy i nos zero wyostrzenia, nie widać dodanych kolorów).
Dopiero rozpoczynam przygodę z fotografią i strasznie podoba mi się nadawanie specyficznego klimatu oraz wszystko, co się z przeróbką wiąże, jednak ten problem dosyć mnie demotywuje, dlatego bardzo proszę o sugestię co mogę zrobić, by nie tracić jakości.
Pozdrawiam serdecznie,
Monika
Jeżeli taki temat już się gdzieś pojawił, to bardzo proszę o wskazanie mi danego tematu i usunięcie tego. Przeglądam forum w poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu już od dłuższego czasu, jednak nie znalazłam odpowiedzi, dlatego też piszę do Was, drodzy Nikoniarze z prośbą o poradę.
Po przerobieniu zdjęcia (i po wcześniejszym zmienieniu formatu nef na dng) w programie Lightroom 3.6 zapisuję je w formacie jpg (color space: sRGB, resolution: 300, bez wyostrzania i zmieniania wielkości). Po zapisie otwieram zdjecie i ...lipa pełna. Elementy, które specjalnie wyostrzyłam, stają się zamazane, dodany miejscowo kontrast i nasycenie barw wyglądają nijako, pojawia się ziarno. Zmieniałam okienka i przełączałam - obraz w LR wygląda dokładnie tak, jak sobie wymarzyłam, po zapisie - porażka. Dodaję, że ma to miejsce bez przesyłania pliku do sieci, po prostu na komputerze.
Dziwne jest także to, że niektóre zdjęcia wychodzą po zapisie bardzo wiarygodnie, np. to: http://www.flickr.com/photos/104427295@N06/10346056974/in/photostream/lightbox/ a inne koszmarnie, np. to: http://www.flickr.com/photos/104427295@N06/10351015245/lightbox/ (ziarno po lewej, oczy i nos zero wyostrzenia, nie widać dodanych kolorów).
Dopiero rozpoczynam przygodę z fotografią i strasznie podoba mi się nadawanie specyficznego klimatu oraz wszystko, co się z przeróbką wiąże, jednak ten problem dosyć mnie demotywuje, dlatego bardzo proszę o sugestię co mogę zrobić, by nie tracić jakości.
Pozdrawiam serdecznie,
Monika