PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony A7, A7R, A7S



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

Ligo
09-05-2020, 16:46
O take zielone mnię się rozchodziło.;-)

czomolungma
09-05-2020, 19:01
:-D Jak tylko idzie dyskusja o kolorach i przykładowe zdjęcia, to zawsze mnie to rozwala.
Ja np uważam, że fuji robi ********e kolory. I zgadzam się z tym. Tylko, że te kolory są tylko na wyświetlaczu. W sumie wiadomo dlaczego, ale pozostaje niedosyt :-)

ja nie mam takie doświadczenia jak większość tu, ale miałem 3 nikony, jednego sony i jednego canona. teraz mam fuji i zgadzam się z Basketem. Kolory z fuji najbardziej mi podchodzą. Nie chodzi o oczojebne profile ktore mozna ustawić tylko normalnie to co w rawie wyciagne jest najbliższe temu co widzialem.

- - - - kolejny post - - - - - -


Ta tonacja już trochę mniej mi pasuje.
Bardziej chodziło mi o oddawanie zieleni, jak np. tutaj, ze zwykłej 7-ki.

39212

a skad mamy wiedziec czy dobrze zieleń oddało jak nie widzieliśmy jej nna żywo :)
Może na żywo byla inna i oddało bardzo ch...wo ? :)

cz4rnuch
09-05-2020, 19:11
Zawsze można zapytać autora zdjęcia ;)

Ligo
09-05-2020, 19:12
ja nie mam takie doświadczenia jak większość tu, ale miałem 3 nikony, jednego sony i jednego canona. teraz mam fuji i zgadzam się z Basketem. Kolory z fuji najbardziej mi podchodzą. Nie chodzi o oczojebne profile ktore mozna ustawić tylko normalnie to co w rawie wyciagne jest najbliższe temu co widzialem.
Jedna rzecz to preferencje. Tu każdy ma swoje. Mnie też kolory z Fuji się podobały, jednak po niedługim czasie zaczęło od nich mdlić.
Druga rzecz - no przecież jaki problem? Wystarczy parę suwaczków i podobno ma się dowolną kolorystykę. Przynajmniej tak niektórzy twierdzą.;-)


a skad mamy wiedziec czy dobrze zieleń oddało jak nie widzieliśmy jej nna żywo :)
Może na żywo byla inna i oddało bardzo ch...wo ? :)
Ale ja widziałem.:-D

basket
09-05-2020, 21:36
Jedna rzecz to preferencje. Tu każdy ma swoje. Mnie też kolory z Fuji się podobały, jednak po niedługim czasie zaczęło od nich mdlić.
Druga rzecz - no przecież jaki problem? Wystarczy parę suwaczków i podobno ma się dowolną kolorystykę. Przynajmniej tak niektórzy twierdzą.;-)


Ale ja widziałem.:-D

To pierniczenie o kolorach to ma sens jak puszczanie latawca z wiatrem.
Każdy ma inne preferencje, inny monitor(o kalibracji nie wspominając), inne laboratorium. Jak odgadnąć gdzie jest ten nasz wymarzony kolor?
Ja wiem, że włączyłem się niepotrzebnie w dyskusję w wątku sony. Nigdy tego nie robię, ale jakoś poszło :-)
Jednak myślę, że nadmierny onanizm nie jest dobry, podobno na prostatę pomaga :-P

stafford
09-05-2020, 21:38
ja nie mam takie doświadczenia jak większość tu, ale miałem 3 nikony, jednego sony i jednego canona. teraz mam fuji i zgadzam się z Basketem. Kolory z fuji najbardziej mi podchodzą. Nie chodzi o oczojebne profile ktore mozna ustawić tylko normalnie to co w rawie wyciagne jest najbliższe temu co widzialem.



Nie znam sie to sie wypowiem...
Mialem 6 canonoów, 2 fuji, 1 nikona, 7 sony (liczac tylko apsc i ff) i jednak z canona było najbardziej naturalnie. Co z tego skoro szczegolowosc i elastycznosc matryc w aparatach sony rulez dla mnie.

czomolungma
09-05-2020, 21:44
Nie znam sie to sie wypowiem...
Mialem 6 canonoów, 2 fuji, 1 nikona, 7 sony (liczac tylko apsc i ff) i jednak z canona było najbardziej naturalnie. Co z tego skoro szczegolowosc i elastycznosc matryc w aparatach sony rulez dla mnie.

nikon i fuji mają matryce sony :)
szczególowośc matrycy jednej i drugiej (tej samej firmy) o tej samej wielkości, bez tych samych filtrów i ilosci pikseli nie jest taka sama ? nie decyduje czasem szkło ?
chociaz fakt ze w fuji (matryca sony) zdecydowanie wiecej wyciagalem niz w d7100 (matryca chyba toshiby tam byla czy sie myle?)

Ligo
09-05-2020, 21:57
To pierniczenie o kolorach to ma sens jak puszczanie latawca z wiatrem.
... Jednak myślę, że nadmierny onanizm nie jest dobry, podobno na prostatę pomaga :-P

Onanizm i prostata - to jakoś nie idzie w parze.
Jeśli na codzień używam Canona, Sony i Panasonika naprzemiennie, to gdzie tu onanizm? Prostata już bardziej. O Fuji dawno zapomniałem, więc chyba i skleroza.;-)


Ja np uważam, że fuji robi ********e kolory. I zgadzam się z tym.
Ty pierniczysz, ja pierniczę, oni pierniczą...

- - - - kolejny post - - - - - -


nikon i fuji mają matryce sony :)
szczególowośc matrycy jednej i drugiej (tej samej firmy) o tej samej wielkości, bez tych samych filtrów i ilosci pikseli nie jest taka sama ?
Sony jest tylko producentem. X-trans i Bayer to zupełnie nie to samo.

basket
09-05-2020, 21:58
Onanizm i prostata - to jakoś nie idzie w parze.
Ja już w takim wieku, że zaczynam się interesować :sad: Czytałem, że to pomaga :-)




Ty pierniczysz, ja pierniczę, oni pierniczą...
Dokładnie. Na temat preferencji ciężko się rozmawia.

ksh
09-05-2020, 22:07
Dyskusja o kolorach jak zawsze zabawna ale.. proszę zaznaczajcie że np "lubię kolory w jpg aparatu X marki Y" wtedy ok bo jaki sens ma dyskusja o kolorach jeśli ktoś robi zdjęcia w raw ?

Jeśli chodzi o jpg prosto z puszki to też jeszcze kwestia co sobie tam ustawimy, przykładowo fuji ma szalenie słodziutkie ustawienia domyślne, a kto wie co użytkownik sobie ustawił ?
Przykładowo domyślne jpg w D750 czy w D600 były według mnie słabiutkie, w Z6 jest przyjemnie po moich ustawieniach, amm to samo co z raw domyślnie ustawiam ale raw oczywiście ma inne zalety.
Po lekkiej korekcie wszystko się zmienia ale kto wie po jakiej korekcie ?

basket
09-05-2020, 22:16
Dyskusja o kolorach jak zawsze zabawna ale.. proszę zaznaczajcie że np "lubię kolory w jpg aparatu X marki Y" wtedy ok bo jaki sens ma dyskusja o kolorach jeśli ktoś robi zdjęcia w raw ?
RAW czy Jpg jeden pies.
Każdy ma inny monitor i w dodatku inaczej ustawiony. Wyciągam kartę z aparatu i na lapku, kompie, tablecie, smartfonie, telewizorze i wreszcie na wyświetlaczu aparatu mam co innego. Więc jak tu dyskutować o kolorach?

ksh
09-05-2020, 22:23
Zakładamy raczej zawsze optymistycznie że kwestia monitora na tym forum nie jest problemem, tak samo jak większość wie że jeden pstryk wzornika załatwia 99% problemów z poprawnością koloru.
Jeśli jednak chodzi o kompletnie nazwijmy to amatorskie pstryki np na auto, na byle laptopie poprawiane gdzie pan w sklepie powiedział że ma 99,99% AdobeRGB itd to też warto wspomnieć bo będziemy tak latać od skrajności do skrajności.

cz4rnuch
09-05-2020, 22:35
Zakładamy raczej zawsze optymistycznie że kwestia monitora na tym forum nie jest problemem...Hłe, hłe, hłe. Równie dobrze można sobie założyć, że krowie placki pachną fiołkami :)

cybulski
10-05-2020, 04:07
Droższe komórki maja gamut prawie pełnego Adobe RGB podczas gdy monitory notebukow czy komputerów zazwyczaj sRGB. Ilu z nas ogląda forum na eizo z gamutem Adobergb? :) pewnie większość ogląda forum na fonach jak ja.

- - - - kolejny post - - - - - -

Natomiast ciągle pokutuje wrzucanie do netu w srgb co wg mnie nie ma już sensu.

poste
10-05-2020, 09:44
Cenne uwagi:mrgreen: Od teraz, ponieważ nie mam monitora z Adobe, często wręcz oglądam i obrabiam na laptopie, to mam taki pomysł na dobry odbiór zdjęć. Im gorszy monitor tym efekt będzie ciekawszy 8) Zabrania się oglądać na szerokogamutowcach! Na fonach też, to zawsze :evil:

39242

Ps. Oczywiście inspiracja tematycznymi ;)

cybulski
10-05-2020, 10:51
O i to ostatnie jak przedwojenna Warszawa :)

wpkx
10-05-2020, 12:14
Łaaadne. :)

david555
10-05-2020, 14:02
Droższe komórki maja gamut prawie pełnego Adobe RGB podczas gdy monitory notebukow czy komputerów zazwyczaj sRGB. Ilu z nas ogląda forum na eizo z gamutem Adobergb? :) pewnie większość ogląda forum na fonach jak ja.
...

O przepraszam, ja przeglądam sieć na tablecie, który ma ekran w pełnej zgodności z gamutem sRGB.
Przeglądanie forum jest zbyt trywialne, aby angażować do tego Eizo serii CG. ;-)

wpkx
10-05-2020, 14:19
To ja też przepraszam.
Przeglądanie forum fotograficznego na smartfonie/tablecie/lapku_za_1200_złotych zamiast na referencyjnym NECu to jest dopiero trywialność.

cz4rnuch
10-05-2020, 14:24
Przeglądanie forum fotograficznego...To ja też przepraszam. Miałeś na myśli jakieś konkretne? Jeśli tak to jakie?

wpkx
10-05-2020, 14:31
Nie. Bo co?

david555
10-05-2020, 14:31
...
Przeglądanie forum fotograficznego na smartfonie/tablecie/lapku_za_1200_złotych zamiast na referencyjnym NECu to jest dopiero trywialność.

Jeżeli tylko konsekwentnie na tym samym wyświetlaczu, to ma się jakiś punkt odniesienia, tym bardziej, że sieciowe obrazki mieszczą się w gamucie sRGB.

poste
10-05-2020, 16:04
Łaaadne. :)

A dziękuję.
To kto jeszcze zrobi coming out monitorowy? :mrgreen:
Ps.Trochę zaśmiecam forum sprzętowe, wiem, poprawię się!

cz4rnuch
10-05-2020, 16:04
Nie. Bo co?Byłem ciekaw jak takie wygląda.

wpkx
10-05-2020, 16:12
Byłem ciekaw jak takie wygląda.
Chyba musisz t4m-t4my uruchomić.

fafniak
11-05-2020, 06:43
Czytaliście o tych migawkach w soniakach 7III i 7RIII ?
https://fstoppers.com/originals/does-sony-have-problem-failing-shutters-a7-iii-402365
nie nastraja to optymistycznie :(

- - - - kolejny post - - - - - -

Na fejsie jak zwykle bełkot
https://www.facebook.com/groups/418715925421277

david555
11-05-2020, 07:20
A byłem w zeszłym roku o włos od nabycia A7R III.

To jest realny problem, ktoś z forum też odnotował takie jasne łuki na zdjęciach ?

cz4rnuch
11-05-2020, 07:43
Czytaliście o tych migawkach w soniakach 7III i 7RIII ?
https://fstoppers.com/originals/does-sony-have-problem-failing-shutters-a7-iii-402365
nie nastraja to optymistycznie :(

- - - - kolejny post - - - - - -

Na fejsie jak zwykle bełkot
https://www.facebook.com/groups/418715925421277
Nie słyszałem o tym, ale jeśli problem okaże się powszechny to trzeba to będzie nagłaśniać, tak jak w przypadku D600 czy D750, bo to jedyna droga do tego by firma zadziałała jakąś akcją naprawczą. W przeciwnym razie tych, których to dopadnie czeka droga wymiana (ewentualnie wymiana na gwarancji), która pewnie niczego nie zmieni o ile wcześniej nie przeprojektują tej części.

ikit
11-05-2020, 08:35
Ostatecznie zapłacić te 130$ za część i sobie wymienić, piszą że to dość łatwe.
A ciekawe co z tym problemem bo artykuł w zasadzie sprzed roku... Może jakaś partia miała złe części i się już problem prawie skończył, nie jest też temat specjalnie drążony.

cz4rnuch
11-05-2020, 09:19
Samodzielna wymiana? Summa summarum może się to okazać jeszcze droższe niż oddanie do serwisu :) No i nie rozwiązuje to problemu tylko oddala go w czasie, bo jeśli się okaże, że migawka jest źle zaprojektowana to część, którą zakupisz i zamontujesz z czasem czeka to samo co tę oryginalną. Ostatnie wpisy są z kwietnia i zważywszy na to, że ta część może padać dopiero przy jakimś przebiegu to sprawa może być rozwojowa. Dobrze byłoby gdyby Sony jakoś się do tego odniosło.

sabur
11-05-2020, 09:45
Na facebookowej grupie jakiś czas temu czytałem o kilku przypadkach problemów z migawką ale nie było jakiejś plagi. Z tego co pamiętam, większość osób miała przebieg w zakresie 30-100k zdjęć.

cz4rnuch
11-05-2020, 09:59
100k to nie dramat, trudno tyle ustukać, ale 30k to już trochę słabo jak na sprzęt za 10 tysi. Jeśli to jednostkowe przypadki to trudno, zdarza się. Na grupie też faktycznie nie ma tłumów, ludzie się rejestrują z ciekawości, ale jak to mówią: dowieriaj, no prowieriaj.

ikit
11-05-2020, 10:27
Samodzielna wymiana? Summa summarum może się to okazać jeszcze droższe niż oddanie do serwisu :)

No tak samo drogo może się skończyć samodzielne czyszczenie sensora albo zmiana obiektywu:p

Mając do wyboru 130$ a 400$ za serwis (wg tego co piszą) zaryzykowałbym samodzielną wymianę. Zresztą są filmiki instruktażowe jak to zrobić. Może nie wygląda to prosto i zajmie amatorowi nie 25minut tylko 2h ale wydaje mi się że nie jest to jakaś czarna magia.

https://www.youtube.com/watch?v=kmekamXwvlg

Zresztą to pewnie i tak dotyczy pewnej grupy fotografów. Czy to z początku serii, czy używających często burstów czy głównie mechanicznej migawki zamiast elektronicznej. Mimo wszystko dobrze by było przycisnąć firmę do akcji serwisowej.

cz4rnuch
11-05-2020, 10:45
No tak samo drogo może się skończyć samodzielne czyszczenie sensora albo zmiana obiektywu:p...

No prawie tak samo ;)


https://www.youtube.com/watch?v=MpRXEF52w2U


https://www.youtube.com/watch?v=kmekamXwvlg

Ja oczywiście rozumiem, że 130 dolków to nie to samo co 400, ale mi się rozchodzi o coś innego. Raz, że jeśli się okaże, że to powszechna przypadłość 3ek to znaczy, że wina leży po stronie Sony więc niby czemu mamy płacić nawet dolara za ich niedoróbki a dwa, że jeśli to norma to nowa część będzie tak samo podatna na awarie jak stara. Ja sobie mogę na zapas kupować muszle oczne albo szpatułki do czyszczenia matrycy, ale nie migawki :)

ikit
11-05-2020, 11:11
Wiem o co Ci chodzi dlatego napisałem że dobrze by było ich przycisnąć.
Natomiast nie zrozumiałeś o co mi chodzi, jestem przeciwnikiem pisania że 'oooo to się może drogo skończyć' bo wszystko może się drogo skończyć i podle tej recepty najlepiej to nawet nie kupować aparatu bo można sobie coś złamać idąc po niego do sklepu;p

Jak ktoś nie czuje się że złoży z powrotem aparat to lepiej tego nie robić. Ale nie ma tam żadnego lutowania, cięcia, szarpania, nie ma co tam zepsuć zachowując ostrożność, a jeszcze jest instrukcja gdzie widać co robić po kolei.
A żeby uniknąć ryzyka finansowego że nie zmienimy jak padnie migawka, to można rozłożyć aparat i spróbować go złożyć przed zakupem migawki. Jak wyjdzie to zamówić i powtórzyć, a jak nie wyjdzie to wysłać na wymianę do serwisu, przecież podłączą wszystko z powrotem;p

cz4rnuch
11-05-2020, 11:42
Szanse, że apart by ruszył po mojej wymianie migawki oceniam na pół promila. Szanse, że będzie działał po moim czyszczeniu matrycy lub wymianie obiektywu oceniam jednak znacznie wyżej. Jak widać na załączonym obrazku to pierwsze jest jednak skomplikowane dla kogoś kto w tym nie robi. Ludzie nawet kompów już sami nie składają i zlecają takie usługi serwisom lub sklepom mimo, że to jest skomplikowane mniej więcej tak jak klocki lego. Naprawdę mało kto się pokusi o samodzielną wymianę migawki więc to nie jest rozwiązanie. Znaczy się jest ale dla nielicznych. Tylko o to mi chodziło. Dalej już nie ciągne, bo w sumie nie wiadomo czy faktycznie jest problem z tą migawką. W sumie pierwszy raz o tym usłyszałem a aparat jest na rynku już od początku 2018.

Jacek_Z
11-05-2020, 12:09
100k to nie dramat, trudno tyle ustukać,
Jak ktoś robi śluby to tyle zrobi w rok. To pocieszające, bo wielu używa tego modelu aparatu i gdyby to była powszechna wada to by było głośno.

wpkx
11-05-2020, 12:25
W sumie pierwszy raz o tym usłyszałem a aparat jest na rynku już od początku 2018.
I nie wstyd Ci?

david555
11-05-2020, 12:29
Jak ktoś robi śluby to tyle zrobi w rok. To pocieszające, bo wielu używa tego modelu aparatu i gdyby to była powszechna wada to by było głośno.

Wada może być powszechna, tylko efekty zużycia występować mogą stopniowo i odzwierciedlać się na zdjęciach początkowo nienachalnie, dlatego dobrzy byłoby nagłośnić opis usterki.

cybulski
11-05-2020, 13:21
Jak ktoś robi śluby to tyle zrobi w rok. To pocieszające, bo wielu używa tego modelu aparatu i gdyby to była powszechna wada to by było głośno.
Jacek_Z Jacku no to zdradź w końcu jaki system kupiłeś bo coś cisza i taki jesteś tajemniczy :) ?

cz4rnuch
11-05-2020, 13:46
I nie wstyd Ci?

Wiesz, że tak :(

- - - - kolejny post - - - - - -


Jak ktoś robi śluby to tyle zrobi w rok...W tym roku się to nie sprawdzi.

Jacek_Z
11-05-2020, 15:37
Jacek_Z Jacku no to zdradź w końcu jaki system kupiłeś bo coś cisza i taki jesteś tajemniczy :) ?
Jeszcze nie. Jak będę miał w ręku to zadam pytania o optykę, bo kupiłem samo body. Jest tydzień od wpłacenia kasy, przez paypal, na szczęscie, bo zacząłem wątpić czy mi przyśle aparat, kupiłem za pół ceny, bo .. zrobił literówkę w nazwie aparatu i chyba mało kto wyszukał te aukcje. Gdybym był sprzedającym to bym się wkurzył, dlatego zacząłem podejrzewać, że może sie wykręcać. Ale ma ponad 99% pozytywnych opinii i spora ilośc aukcji. Dziś dostałem wreszcie numer przygotowanej przesyłki. Czyli za 7-10 dni dostanę. Mam nadzieję.


W tym roku się to nie sprawdzi.
W tym zapewne nie. Ale to nie jest normalny rok.

david555
12-05-2020, 08:29
Jeszcze nie. Jak będę miał w ręku to zadam pytania o optykę, bo kupiłem samo body. Jest tydzień od wpłacenia kasy, przez paypal, na szczęscie, bo zacząłem wątpić czy mi przyśle aparat, kupiłem za pół ceny, bo .. zrobił literówkę w nazwie aparatu i chyba mało kto wyszukał te aukcje. Gdybym był sprzedającym to bym się wkurzył, dlatego zacząłem podejrzewać, że może sie wykręcać. Ale ma ponad 99% pozytywnych opinii i spora ilośc aukcji. Dziś dostałem wreszcie numer przygotowanej przesyłki. Czyli za 7-10 dni dostanę. Mam nadzieję.
...

Tropiciel okazji i nasz forumowy tajemniczy Don Pedro w jednej osobie. :D

Uchyl rąbka, to poszukamy Ci szkieł do tego cuda.

cz4rnuch
13-05-2020, 17:50
Viltrox 85/1.8 w cenie 1399.

https://f43.pl/obiektywy-viltrox-fe-85mm-f1-8-sony-fe-stm,c386,p1483,pl.html

cybulski
13-05-2020, 20:15
Viltrox 85/1.8 w cenie 1399.

https://f43.pl/obiektywy-viltrox-fe-85mm-f1-8-sony-fe-stm,c386,p1483,pl.html


Jakiś czas temu były sample z tego Viltroxa na Fuji i Sony to z Sony to o wiele lepiej było z ostrością. Na apsc już tak dobrze nie wypadał.

cz4rnuch
13-05-2020, 20:52
A jest jakieś szkiełko które jest równie ostre na ff i apsc? Ten Viltrox optycznie ponoć jest podobny do Sony. Jeśli komuś nie przeszkadza waga to 1399 za silidną portretówkę to niezły dil. Przynajmniej do amatorskich zastosowań.

silver surfer
14-05-2020, 06:17
Chcę kupić do A7 i A7 II szkło 85mm i teraz odwieczne pytanie Samyang 85 1.4 czy Sony 85 1.8? . Naoglądałem i naczytałem się testów i sam już nie wiem co wybrać. Generalnie chodzi mi najbardziej o jakość obrazka i mam obecnie 50 1.8 zakładam że w Samyangu AF będzie szybszy?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

david555
14-05-2020, 09:03
FE 85/1.8 to tanie i ostre szkło, ale niestety mocno winietuje.
Wykonanie też dyskusyjne.

poste
14-05-2020, 09:16
... zakładam że w Samyangu AF będzie szybszy?

Można wiedzieć, skąd takie założenie? Chyba raczej na odwrót?

ksh
14-05-2020, 09:19
Nie sugeruj się działaniem FE 1.8/50 bo tam szybkość AF faktycznie słaba i nie ma to nic wspólnego z FE 1.8/85

_Pawel
14-05-2020, 09:27
Chcę kupić do A7 i A7 II szkło 85mm i teraz odwieczne pytanie Samyang 85 1.4 czy Sony 85 1.8? . Naoglądałem i naczytałem się testów i sam już nie wiem co wybrać. Generalnie chodzi mi najbardziej o jakość obrazka i mam obecnie 50 1.8 zakładam że w Samyangu AF będzie szybszy?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Miałem Samyanga AF 85/1.4 na pierwszej A7, soft był w najnowszej wersji (np. na A7 III ludzie raportowali, że śmiga bez problemu). Tragedia, wolny, mylący się, nawet na dworzu. Często potwierdzał ostrość, której nie było. Tak na szybko w sklepie podpinałem go do A7II, to wydawało się, że jest lepiej. Uwaga też na rozmiary, A7 z tym Samim była tak samo długa jak Nikon D750 z podpiętą Sigmą 85/1.4 nie-Art. Jedyny zysk to trochę na wysokości.
EDIT: Obrazek był super.

david555
14-05-2020, 09:31
silver surfer

Z tych dwu, bierz FE 85/1.4, a nie powinieneś żałować. ;-)

ikit
14-05-2020, 09:52
A jak jest w tych większych samyangach ze szczelnością? Kupiłem niedawno używany SY 35/2.8 i w środku miał taką masę kurzu na każdej kolejnej grupie soczewek jakby miał perforowaną obudowę... Od razu odesłałem i kupiłem FE35/1.8, czy te uszczelnienia działają na wodę to nie dam głowy ale kurzu w soniakach mam jednak śladowe ilości.

silver surfer
14-05-2020, 11:06
Dobra, decyzja podjęta biorę Samyanga głównie potrzebuję do statycznych zdjęć po weselach nie latam także na mega szybkim Af aż tak bardzo mi nie zależy.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

david555
14-05-2020, 11:12
Dobra decyzja podjęta biorę Samyanga ...

Dobra ?
To dopiero praktyka i czas pokażą.

W sumie trochę się dziwię, że pytasz, skoro i tak już wcześniej podjąłeś decyzję. ;-)

poste
14-05-2020, 11:18
A jak jest w tych większych samyangach ze szczelnością? ...

Ani 45, ani 18 na pewno uszczelnione nie są, natomiast nie zauważyłem, żeby brud dostawał się do środka. Nie używałem też tych szkieł dotychczas jakoś długo i intensywnie, w skrajnych warunkach, itp. Trudno też wyrabiać sobie opinię na temat szkła na podstawie używanego egzemplarza, ludzie mają dziwne pomysły i podejście.


Dobra decyzja podjęta biorę Samyanga ...

Viltrox 85/1.8 jest teraz w promocji, jeśli nie potrzebujesz f1.4 rzuć okiem.

cybulski
14-05-2020, 11:19
Dobra ?
To dopiero praktyka i czas pokażą.
W sumie trochę się dziwię, że pytasz, skoro i tak już wcześniej podjąłeś decyzję. ;-)

Cenowa różnica między FE 85/1.4 a Samy 85/1.4 jest co najmniej trzykrotna więc cieżko chyba uzasadnić branie gmastera. Nawet na samplach ciężko to uzasadnić a jeśli już nikoniarze lubią tabelki to po tabelkach też ciężko uzasadnić wybór GM vs ten samy https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2020/01/Lenses-on-A7RIV-699x1024.jpg

david555
14-05-2020, 11:27
Cenowa różnica między FE 85/1.4 a Samy 85/1.4 jest co najmniej trzykrotna więc cieżko chyba uzasadnić branie gmastera. Nawet na samplach ciężko to uzasadnić a jeśli już nikoniarze lubią tabelki to po tabelkach też ciężko uzasadnić wybór GM vs ten samy https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2020/01/Lenses-on-A7RIV-699x1024.jpg

Sorry Winnetou, ale jeżeli ktoś zajmuje się działalnością komercyjną, to nie powinien być liczykrupą, bo to raczej mądre nie jest.

silver surfer
14-05-2020, 11:31
Dobra ?
To dopiero praktyka i czas pokażą.

W sumie trochę się dziwię, że pytasz, skoro i tak już wcześniej podjąłeś decyzję. ;-)Generalnie czy dobra decyzja czy nie to się faktycznie okaże po zakupie i dłuższym użytkowaniu, ale byłem już tak na 70% zdecydowany na Samyanga ale pomyślałem, że ktoś może mocno mnie zniechęci i powie, że kupuj Sony o Samyangu zapomnij bo to i to jest dużo lepsze [emoji6].

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

david555
14-05-2020, 11:36
ale pomyślałem, że ktoś może mocno mnie zniechęci i powie, że kupuj Sony o Samyangu zapomnij bo to i to jest dużo lepsze ...

To jeszcze ciut pomyszkuj, zanim źle wydasz swoje pieniądze.

cybulski
14-05-2020, 12:08
Sorry Winnetou, ale jeżeli ktoś zajmuje się działalnością komercyjną, to nie powinien być liczykrupą, bo to raczej mądre nie jest.

A było założenie że pytający robi tu coś komeryjnie ?
A po drugie - znasz się na soniakach i szkłach ? od kiedy ? miałeś w ręku te samyangi 1.4 85 lub 35 że wyrokujesz :) ?

david555
14-05-2020, 12:15
A było założenie że pytający robi tu coś komeryjnie ?
A po drugie - znasz się na soniakach i szkłach ? od kiedy ? miałeś w ręku te samyangi 1.4 85 lub 35 że wyrokujesz :) ?

Robiłem Samyangiem i uważam, że do komercyjnych zleceń, nawet FE 85/1.8 będzie lepszy.

cz4rnuch
14-05-2020, 12:34
Mam FE 85/1.8 ale teraz raczej bym kupił SY 85/1.4. Jedynie waga i rozmiary na minus (choć i tak nie jest źle jak na 1.4). Obrazek bardzo fajny, AF bardzo dobry, ale to na nowszych aparatkach. Jaki jest na starszych to nie wiem, z tego co pisze kolega wyżej, który testował z A7 klasik to chyba mocno średni. Trza poszukać w necie czy inni też mają z tym problem czy to może jakiś jednostkowa przypadłość.

ikit
14-05-2020, 12:42
Cenowa różnica między FE 85/1.4 a Samy 85/1.4 jest co najmniej trzykrotna więc cieżko chyba uzasadnić branie gmastera. Nawet na samplach ciężko to uzasadnić a jeśli już nikoniarze lubią tabelki to po tabelkach też ciężko uzasadnić wybór GM vs ten samy https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2020/01/Lenses-on-A7RIV-699x1024.jpg

Była mowa o FE85/1.8.
Ale nawet biorąc pod GM, to może na zdjęciach nie będzie widać aż takiej różnicy ale różnica ni ze wyjść w celności, krótszej obróbce która przełoży się na zysk czasu, możliwe że GM podziała dużo dłużej więc to już nie 3krotna różnica jak trzeba kupić drugiego samyanga.


Sorry Winnetou, ale jeżeli ktoś zajmuje się działalnością komercyjną, to nie powinien być liczykrupą, bo to raczej mądre nie jest.

Bez przesady, ja wiem że działalność nie musi przynosić zysków ale mądrzej to jednak sobie dobrze przemyśleć i policzyć:)


Ani 45, ani 18 na pewno uszczelnione nie są, natomiast nie zauważyłem, żeby brud dostawał się do środka. Nie używałem też tych szkieł dotychczas jakoś długo i intensywnie, w skrajnych warunkach, itp. Trudno też wyrabiać sobie opinię na temat szkła na podstawie używanego egzemplarza, ludzie mają dziwne pomysły i podejście.


Ano wiem ale zdziwiła mnie ilość paprochów w środku bo soczewki w tym naleśniki są malutkie i były całe zakurzone od środka. Przerobiłem ponad 50 obiektywów w tym masy pleśniaków i żaden nie był w środku tak zakurzony więc mnie to zdziwiło i szukam tu potwierdzenia jak to u innych to wygląda;)
45 i 18tka są z nowszej serii, może coś poprawili, może to przypadłość tylko naleśników, może dopiero po 1-2 latach pojawi się więcej kurzu, a może to rzeczywiście uroki użytkownika choć jak mówię, nie spotkałem się jeszcze z czymś tak zakurzonym:)

cybulski
14-05-2020, 13:04
Robiłem Samyangiem i uważam, że do komercyjnych zleceń, nawet FE 85/1.8 będzie lepszy.

Sądząc po wpisach do tyłu które przepatrzyłem to pisałeś o fe 1.4 a teraz o fe 1.8. W Sony to ważne. W Nikonie nie bo jest tylko 1.8 więc chyba słabo się jednak orientujesz w Sony :)

1.4 a 1.8 FE to różne szkła w Sony.

cybulski
14-05-2020, 13:39
https://live.staticflickr.com/65535/49894176957_aca3a2ee1e_b.jpg

Akurat jeśli chodzi o AF to na a7iii wg testów jest tak
1) fe 85 1.8
2) sy 85 1.4 (nie polecam do a7, af to loteria)
3) gm 85 1.4

david555
14-05-2020, 15:55
Sądząc po wpisach do tyłu które przepatrzyłem to pisałeś o fe 1.4 a teraz o fe 1.8. W Sony to ważne. W Nikonie nie bo jest tylko 1.8 więc chyba słabo się jednak orientujesz w Sony :)

1.4 a 1.8 FE to różne szkła w Sony.

Jedno i drugie przestrzeliłem w boju, czyli w realnej sesji.

ikit
14-05-2020, 16:06
Jak już mowa o firmach trzecich, z zoomami tamrona są problemy z lampami błyskowymi oraz ze stabilizacją, te ostatnie mogą nawet uszkodzić aparat...:

https://www.optyczne.pl/14952-news-Problemy_ze_stabilizacj%C4%85_i_lampami_b%C5%82ysk owymi_w_zoomach_Tamrona_dla_Sony.html

wpkx
14-05-2020, 16:06
Jedno i drugie przestrzeliłem w boju, czyli w realnej sesji.

No i?

(8 znaków, pozdrowienia dla moderacji.)

david555
14-05-2020, 16:38
No i?

No i (tym razem już bez pozdrowień), jaśniejsze szkiełko okazało się zwycięzcą.

Tak optycznie, jak i pod względem wrażeń z użytkowania (budowa).

cz4rnuch
14-05-2020, 16:40
Żeby nie robić gównoburzy wkleję to co kiedyś. Z okolic 85 z afem brakuje tu chyba jedynie 75 od Samy.


https://youtu.be/wF-cy4HdE18


https://youtu.be/FssZH6VJu7k


https://youtu.be/dcMOp3BXj4E


https://youtu.be/G6grZLyHzv8

A jak ktoś woli poczytać to:

https://dustinabbott.net/2019/07/sony-af-85mm-showdown/

Tu jest tona informacji. Można obejrzec sample, af w akcji itd. Plusem jest to, że wszystkie szkła porownane są w tych samych warunkach i w tym samym czasie a wyniki można ocenić samemu.

Umbra
17-05-2020, 13:27
Anna

39548

wpkx
17-05-2020, 13:31
Wersja BW bardziej mi się podoba.

cybulski
17-05-2020, 13:45
Żeby nie robić gównoburzy wkleję to co kiedyś. Z okolic 85 z afem brakuje tu chyba jedynie 75 od Samy.

https://youtu.be/wF-cy4HdE18

https://youtu.be/FssZH6VJu7k

https://youtu.be/dcMOp3BXj4E

https://youtu.be/G6grZLyHzv8

A jak ktoś woli poczytać to:

https://dustinabbott.net/2019/07/sony-af-85mm-showdown/

Tu jest tona informacji. Można obejrzec sample, af w akcji itd. Plusem jest to, że wszystkie szkła porownane są w tych samych warunkach i w tym samym czasie a wyniki można ocenić samemu.

A wiesz ze prywatnie kupił sobie canona R i chyba 50tke RF

wpkx
17-05-2020, 13:55
Ale prywatnie za prywatne pieniądze czy prywatnie za te od Sony?

cybulski
17-05-2020, 16:21
Na yt na początku roku miał film czemu kupił canona R.
U tych jutuberow to pewnie nic nie znaczy.
Portrety przy oknie na dpreview ostatnio były jako pomysł na covid i pliki też z canon Rka i 50rf. Myślę że to ogólnie nic nie znaczy ale pokazuje co kto lubi używać.

jjj
17-05-2020, 16:40
Ale prywatnie za prywatne pieniądze czy prywatnie za te od Sony?
Że, sony zapłaciło/kupiło mu canona ?
;)

cz4rnuch
17-05-2020, 17:21
...Myślę że to ogólnie nic nie znaczy ale pokazuje co kto lubi używać.Obejrzałem sobie ten klip i jednak trochę inaczej zostało to tam ujęte. Nie używa prywatnie tylko Rki, ale po prostu ją sobie dokupił do reszty. Oprócz eRki prywatnie, jak pisze, używa 5dIV, 80D, A7RIII i A6500 oraz XT3. W klipie wyjaśnił też, że dokupił, bo zamierza testować i publikować więcej testów szkieł RF więc aparat będzie mu do tego potrzebny. Zapewne gdy zaczną się pojawiać jakieś ciekawe szkła do Zetek to też sobie kupi coś z tego systemu. Także niby prywatnie, ale on na tych klipach zarabia więc jednak nie tylko prywatnie ale również i zawodowo :)

wpkx
17-05-2020, 17:36
Marcinu, chcesz o tym porozmawiać?

cz4rnuch
17-05-2020, 17:43
Wiesz, że tak. Podobne info było kilka miesięcy temu w temacie o Zetkach. Taki dziwny koleś, wielbiciel azjatek, "thatnikonguy" się zwał, a później już tak jakoś zwyczajno Matt Granger czy jakoś tak. Ponoć ten nikon guy ogłosił, że przechodzi na Sony. I tak to przedstawiono a on tylko powiedział, że sobie dokupił A7IVR do tego co już ma. To trochę jak z zabawą w głuchy telefon. Nie ważne jaki jest przekaz, ale to co ktoś na końcu usłyszał. Albo chciał usłyszeć.

Jacek_Z
17-05-2020, 17:52
Obejrzałem sobie ten klip i jednak trochę inaczej zostało to tam ujęte. Nie używa prywatnie tylko Rki, ale po prostu ją sobie dokupił do reszty. Oprócz eRki prywatnie, jak pisze, używa 5dIV, 80D, A7RIII i A6500 oraz XT3. W klipie wyjaśnił też, że dokupił, bo zamierza testować i publikować więcej testów szkieł RF więc aparat będzie mu do tego potrzebny. Zapewne gdy zaczną się pojawiać jakieś ciekawe szkła do Zetek to też sobie kupi coś z tego systemu. Także niby prywatnie, ale on na tych klipach zarabia więc jednak nie tylko prywatnie ale również i zawodowo :)
I przynajmniej jest szansa, że filmy na YT będzie miał wiarygodniejsze. "Uwielbiam" ;) ;) ;) jak youtuber bierze do ręki sprzet z obcego mu systemu i robi porównania.

david555
17-05-2020, 18:00
Że, sony zapłaciło/kupiło mu canona ?
;)

TAK, żeby odczepił się od Sony. :D

C_K
17-05-2020, 18:58
No cóż, jeśli jakiś youtuber chwali fuji lub sony to przepłacony, a jak chwaliłby Nikona to wtedy jest to wiarygodne źródło informacji...

cz4rnuch
17-05-2020, 19:26
I przynajmniej jest szansa, że filmy na YT będzie miał wiarygodniejsze. "Uwielbiam" ;) ;) ;) jak youtuber bierze do ręki sprzet z obcego mu systemu i robi porównania.A wcześniej co nie tak z nim było? Też testował sprzęt, którego używał. Po prostu teraz to jest nowa rzeczywistość, rynek się kurczy, więc trzeba szukać odbiorców. Tacy yutubowi jednosystemowcy odchodzą do lamusa albo zaczynają używać wielu systemów by mieć więcej wyświetleń. Pomijając jakichś ambasadorów. A nawet Ci, przynajmniej niektórzy, rezygnują z tego by mieć większą widownie.

ksh
17-05-2020, 19:29
Chyba większość tych 85-tek na Zetkach śmiga plus to co na bagnecie F i canon lustro, więc spory wybór w najlepszym bezlusterkowym systemie jakim jest Nikon Z ;)

cybulski
17-05-2020, 19:32
Chyba większość tych 85-tek na Zetkach śmiga plus to co na bagnecie F i canon lustro, więc spory wybór w najlepszym bezlusterkowym systemie jakim jest Nikon Z ;)

Tiaaa... 85tek do Sony już pewnie więcej niż wszystkich szkieł natywnych do Z :grin:

ksh
17-05-2020, 19:38
Tysięczny raz nie ma sensu wałkować że adaptacja na sony działa sporadycznie zadowalająco, a na nikon i canon w większości działa poprawnie.
Wszystkie tamrony zoomy do Sony działają poprawnie na Z6/Z7 i są testy jeśli nie wierzysz.

OjTam
17-05-2020, 19:41
Za to z działaniem zoomów Tamrona dla Sony na samych Sony dość nieciekawie jest. O:
https://www.optyczne.pl/14952-news-Problemy_ze_stabilizacją_i_lampami_błyskowymi_w_ zoomach_Tamrona_dla_Sony.html

ksh
17-05-2020, 19:42
Zrobią update i będzie ok pewnie.

cz4rnuch
17-05-2020, 19:49
Chyba większość tych 85-tek na Zetkach śmiga plus to co na bagnecie F i canon lustro, więc spory wybór w najlepszym bezlusterkowym systemie jakim jest Nikon Z ;)To już jak sprawdzisz i to chyba zmieni się w na 100% to daj znać z najlepszego systemu Nikon Z :)

wpkx
17-05-2020, 20:01
Niektórzy tu mają imperatyw: w nieskończoność szukać świętego graala (a tak naprawdę chyba grilla) tylko po to, by go nie znaleźć, za to narzekać na wszystko po drodze.
Ciekawe, czy zdarza im się robić zdjęcia?

jjj
17-05-2020, 20:08
No nie ma czasu na robienie zdjęć, bo testowanie to bardzo wyczerpujące zajęcie ;)

Ligo
17-05-2020, 20:30
To prawda.

Sony:
39555

Panasonic:
39556

cz4rnuch
17-05-2020, 20:30
Są jeszcze tacy jak ja co nie robią ani zdjęć ani testów :(

cybulski
17-05-2020, 20:39
To prawda.

Sony:
39555

Panasonic:
39556

Apteczni też mają swoją skrzynkę na listy do testów.
Mnie się wydaje że to ani Sony ani Panas a lampa ogrodowa.

Ligo
17-05-2020, 20:50
Poniekąd masz słuszność.

C_K
17-05-2020, 21:41
Chyba większość tych 85-tek na Zetkach śmiga plus to co na bagnecie F i canon lustro, więc spory wybór w najlepszym bezlusterkowym systemie jakim jest Nikon Z ;)

Najwidoczniej sigma, tamron, samyang, viltrox i inni uważają inaczej skoro oblewają bagnet Z zóltym moczem, przynajmniej kolor się zgadza :D

david555
18-05-2020, 01:54
Najwidoczniej sigma, tamron, samyang, viltrox i inni uważają inaczej skoro oblewają bagnet Z zóltym moczem, przynajmniej kolor się zgadza :D

Dowcip iście teutoński i ciężki, niczym kloc ołowiu.

C_K
18-05-2020, 09:37
Dowcip iście teutoński i ciężki, niczym kloc ołowiu.

Oj tam zaraz teutoński, czysty fakt tyle że bez zbędnego pieszczenia się za pomocą wyszukanych eufemizmów.

ksh
18-05-2020, 10:00
Najwidoczniej sigma, tamron, samyang, viltrox i inni uważają inaczej skoro oblewają bagnet Z zóltym moczem, przynajmniej kolor się zgadza :D

Ale to chyba jest oczywiste że zanim te firmy coś zrobią tak jak dla Sony to minie nie rok ale może optymistycznie trzy lata, cztery jak w Sony, a kto wie czy do tego czasu Nikon będzie jeszcze istniał ?

david555
18-05-2020, 10:11
Ale to chyba jest oczywiste że zanim te firmy coś zrobią tak jak dla Sony to minie nie rok ale może optymistycznie trzy lata, cztery jak w Sony, a kto wie czy do tego czasu Nikon będzie jeszcze istniał ?

Takie "proroctwa" na forum Nikona, są bądź co bądź raczej mało taktowne i niekoniecznie potrzebne, a nawet i pochopnie nieuzasadnione.

A czym takim bryluje na rynku foto Sony i pytam zupełnie serio, bo jakoś nie dostrzegam przewag ?

Mówiłem już o tym kilka razy, ale powtórzę jeszcze raz, że Nikon popełnia zasadniczy błąd, zamawiając sensory obrazowe u Sony, zamiast poszukać sobie producenta alternatywnego.
Może nie od razu wszystkie sensory, ale te do korpusów profi, aż krzyczą o dywersyfikację.

ksh
18-05-2020, 10:21
A czym takim bryluje na rynku foto Sony i pytam zupełnie serio, bo jakoś nie dostrzegam przewag ?
4-5 lat przewagi w obecności na rynku, posiada ułomne pierwsze modele, które nadal dobrze się sprzedają, wielki wybór modeli aps-c, do tego szklarnia własna mimo że cholernie droga i masz już firmy trzecie.
Canon i Nikon taki poziom może osiągnie za pięć lat, a Sony jednak rozwijało skrzydła w czasach jak nie było upadku rynku sprzętu foto jak teraz.


Mówiłem już o tym kilka razy, ale powtórzę jeszcze raz, że Nikon popełnia zasadniczy błąd, zamawiając sensory obrazowe u Sony, zamiast poszukać sobie producenta alternatywnego.
Może nie od razu wszystkie sensory, ale te do korpusów profi, aż krzyczą o dywersyfikację.
Nie wiemy dokładnie jak wyglądają ich powiązania, jedno jest pewnie że Nikon miał udziały fabrykach Toshiba, które kupił Sony, Nikon ma tez własne patenty i własne konstrukcje, część sensorów Sony tylko im wytwarza, Sony możliwe że też korzysta ze wspólnych technologii, na forum (http://image-sensors-world.blogspot.com/) od wielu lat jest sporo informacji, które potwierdzają że Nikon współpracuje z Sony, a nie tylko kupuje u nich.

cybulski
18-05-2020, 10:23
A czym takim bryluje na rynku foto Sony i pytam zupełnie serio, bo jakoś nie dostrzegam przewag ?



W miejsce marki można wstawić dowolną nazwę i zrobić swota. Każdemu mogą wyjść przewagi i minusy niekoniecznie w tych samych punktach.
W necie jest takich kilka swotów od gości co robią zawodowo śluby, ja też ileś stron do tyłu wklejałem takie porównanie z jakigoś bloga.

david555
18-05-2020, 10:34
4-5 lat przewagi w obecności na rynku, posiada ułomne pierwsze modele, które nadal dobrze się sprzedają, wielki wybór modeli aps-c, do tego szklarnia własna mimo że cholernie droga i masz już firmy trzecie.
Canon i Nikon taki poziom może osiągnie za pięć lat, a Sony jednak rozwijało skrzydła w czasach jak nie było upadku rynku sprzętu foto jak teraz.

To nie są żadne przewagi, a ja nie widzę przepaści, którą niby miałyby uczynić lata wcześniejszego wejścia w ML przez Sony.
Dziś produkty Canona i Nikona z powodzeniem konkurują z produktami Sony.


Nie wiemy dokładnie jak wyglądają ich powiązania, jedno jest pewnie że Nikon miał udziały fabrykach Toshiba, które kupił Sony, Nikon ma tez własne patenty i własne konstrukcje, część sensorów Sony tylko im wytwarza, Sony możliwe że też korzysta ze wspólnych technologii, na forum (http://image-sensors-world.blogspot.com/) od wielu lat jest sporo informacji, które potwierdzają że Nikon współpracuje z Sony, a nie tylko kupuje u nich.

To może odpowiem pytaniem, czy jeżeli byłbyś prezesem Nikona, to podejmowałbyś ryzyko zamawiania istotnych elementów wytwarzanych przez siebie produktów u bezpośredniego konkurenta ?

cz4rnuch
18-05-2020, 10:54
To nie są żadne przewagi, a ja nie widzę przepaści, którą niby miałyby uczynić lata wcześniejszego wejścia w ML przez Sony.
Dziś produkty Canona i Nikona z powodzeniem konkurują z produktami Sony.Takie słowa na podforum Sony? Bardzo nietaktowne :) A tak na serio, jak najbardziej są to przewagi, tyle, że nie dla wszystkich. Jeśli komuś wystarcza szklarnia, którą do tej pory wrzucił na rynek Nikon w nowym systemie Z lub odpowiada mu adapter ftz to jak najbardziej może taki system uznać za konkurencyjny. Ale w ilości obiektywów nadal Nikon Z jest w tyle więc dla wielu jest to zasadnicza przewaga. Przynajmniej na tę chwilę.


To może odpowiem pytaniem, czy jeżeli byłbyś prezesem Nikona, to podejmowałbyś ryzyko zamawiania istotnych elementów wytwarzanych przez siebie produktów u bezpośredniego konkurenta ?Zapewne prezes Nikona wie o wiele więcej na temat tego gdzie, od kogo, za ile i w jakiej ilości może nabyć części. To, że teraz Sony jest bezpośrednim konkurentem nie znaczy, że było nim kilka lat temu. Może umowy są podpisane na wiele lat, tego się nie dowiemy. Druga kwestia to jakość takich matryc. Sony jest potentatem, produkuje najwięcej i są to jedne z najlepszych (jeśli nie najlepsze) sensory. Nikon może i mógłby poszukać u kogoś innego, ale nie wiadomo czy wtedy ich matryce byłby takie dobre. Pozostaje jeszcze kwestia skali. Gdyby Nikon był jakimś małym żuczkiem to może i mógłby zamawiać w jakichś manufakturach, ale jest dużym graczem i potrzebuje dużych, pewnych, systematycznych dostaw części o wysokiej jakości. Ilu producentów może mu to zapewnić? Ten rynek też się kurczy, poza tym konkurenci Sony na rynku matryc też mają swoje zobowiązania. Niektórzy dodatkowo się wykruszają.

david555
18-05-2020, 11:06
Dopóki Samsung nie ma pomysłu na wejście w sektor ML, to jest idealnym pretendentem do dywersyfikacji sensorów Sony, a potrafi wytwarzać naprawdę udane produkty, i ma moce przerobowe aby konkurować z produktami Sony.

ksh
18-05-2020, 11:16
To nie są żadne przewagi, a ja nie widzę przepaści, którą niby miałyby uczynić lata wcześniejszego wejścia w ML przez Sony.
Dziś produkty Canona i Nikona z powodzeniem konkurują z produktami Sony.
Liczy się też obecność na rynku czyli ile sprzętu danego systemu jest sprzedanych itd, tu Sony jeszcze ma daleko do systemów lustrzankowych ale wygrali robią rewolucje z bezlustrami z pełną klatką.


To może odpowiem pytaniem, czy jeżeli byłbyś prezesem Nikona, to podejmowałbyś ryzyko zamawiania istotnych elementów wytwarzanych przez siebie produktów u bezpośredniego konkurenta ?
Od ~5 lat współpraca Nikon z Sony jest ścisła, przykładowo pierwsze sensory BSI były od samsunga i nikona, a sony to dopiero kopiował, pewnie jakieś patenty i licencje, nie mam pojęcia ale można coś tam wyczytać między wierszami że R&D Nikona jest istotne w współpracy.

- - - - kolejny post - - - - - -


Dopóki Samsung nie ma pomysłu na wejście w sektor ML, to jest idealnym pretendentem do dywersyfikacji sensorów Sony, a potrafi wytwarzać naprawdę udane produkty, i ma moce przerobowe aby konkurować z produktami Sony.
Samsung, który w pewnym momencie był drugim producentem sensorów aps-c na rynku i ten sam, który planował wejść w pełną klatkę ale koniec końców fabryki przerobił na małe sensory i zrezygnował z własnego systemu foto ?

cz4rnuch
18-05-2020, 11:35
Dopóki Samsung nie ma pomysłu na wejście w sektor ML, to jest idealnym pretendentem do dywersyfikacji sensorów Sony, a potrafi wytwarzać naprawdę udane produkty, i ma moce przerobowe aby konkurować z produktami Sony.Trudno, żeby Nikon kupował od Samsunga produkt, którego ten nie sprzedaje :) Samsung był na rynku ML z bardzo dobrymi produktami i niezłą optyką, ale się z niego wycofał bo już kilka lat temu przewidywali, że ogólnie rynek aparatów z wymienną optyką nie jest perspektywiczny. Jak widać nie mylili się, bo sprzedaż leci na łeb na szyję.

ikit
18-05-2020, 11:54
Ciekawe że możliwość używania obiektywów konkurencji na bagnecie FE nie była zaletą systemu sony ale jak już nikon może używać obiektywów sony to jaka to wielka zaleta:D
[choć niektórych te znaczki sony/zeiss będą musieli zdrapać żeby ich nie parzyły;p]

Paroletnia przewaga w ML (oprócz masy dostępnych obiektywów i rzeszy klientów którzy już weszli w system) to też duża ilość używanego sprzętu więc można mieć fajniejszy zestaw taniej, a i można kupić A7kę która nadal jest fajnym aparatem pod 1,5-2k...

Natomiast jeśli C&N tak szybko nadrobili możliwości aparatów jak to ludzie zachwalają to tylko pogratulować:) Wszyscy producenci będą się musieli dla nas konsumentów bardziej starać.
Sigma z tamronem pewnie już pracują nad zmianami bagnetów...

david555
18-05-2020, 12:14
Trudno, żeby Nikon kupował od Samsunga produkt, którego ten nie sprzedaje :) Samsung był na rynku ML z bardzo dobrymi produktami i niezłą optyką, ale się z niego wycofał bo już kilka lat temu przewidywali, że ogólnie rynek aparatów z wymienną optyką nie jest perspektywiczny. Jak widać nie mylili się, bo sprzedaż leci na łeb na szyję.

Samsung ostatnio bardzo doinwestował produkcję sensorów i trudno powiedzieć co ma w planach, ale to w tej chwili jedyna firma, która mogłaby pokonkurować z Sony.
Zresztą, konkurencja najczęściej dobrze wpływa na rozwój technologiczny, także na pewno niejedna osoba byłaby kontenta z podjęcia rywalizacji z Sony i tego rynkowi życzę na najbliższe lata.
A co do zamawiania sensorów u Sony, to nasuwa mi się taka analogia, że stoją naprzeciw siebie dwa zwaśnione mocarstwa, a jedno z nich chce dozbrajać się korzystając z mocy przerobowych drugiego. ;-)
Osobiście bym takiemu uzbrojeniu nie bardzo ufał.

ikit
18-05-2020, 12:32
A co do zamawiania sensorów u Sony, to nasuwa mi się taka analogia, że stoją naprzeciw siebie dwa zwaśnione mocarstwa, a jedno z nich chce dozbrajać się korzystając z mocy przerobowych drugiego. ;-)
Osobiście bym takiemu uzbrojeniu nie bardzo ufał.

Równie dobrze można napisać ze sony dozbraja konkurencję... Może najważniejsze że oba zyskują kosztem trzeciego - największego.

david555
18-05-2020, 13:07
Równie dobrze można napisać ze sony dozbraja konkurencję... Może najważniejsze że oba zyskują kosztem trzeciego - największego.

Wątpię, żeby można było tak powiedzieć, a pseudo banding przy forsowaniu nefôw z Z6 i Z7, to nie są bajki, tylko fizyczna wada, która może skutecznie zniechęcić kogoś, kto za spore pieniądze, chciałby nabyć potencjalnie jak najlepsze urządzenie.
Akurat w tym kontekście, to każdy taki ewidentny bug, którego nie przewidywał projekt, może budzić jakieś tam wątpliwości.

ksh
18-05-2020, 13:32
Ciekawe że możliwość używania obiektywów konkurencji na bagnecie FE nie była zaletą systemu sony ale jak już nikon może używać obiektywów sony to jaka to wielka zaleta:D
Niestety tej zalety nie ma ponieważ nie ma działającego poprawnie adaptera do sony żeby podpiąć obiektywy Nikon F, do Nikon Z podpinasz zarówno Nikon F jak i od bezluster Sony, czyli to jest zaleta.


Paroletnia przewaga w ML (oprócz masy dostępnych obiektywów i rzeszy klientów którzy już weszli w system) to też duża ilość używanego sprzętu więc można mieć fajniejszy zestaw taniej, a i można kupić A7kę która nadal jest fajnym aparatem pod 1,5-2k...
Brak nadal rynku wtórnego obiektywów w Sony i nigdy go nie będzie na taką skalę jak w canon i nikon ponieważ rynek jest skurczony, nie nadgoni się tego już nigdy raczej.


Natomiast jeśli C&N tak szybko nadrobili możliwości aparatów jak to ludzie zachwalają to tylko pogratulować:) Wszyscy producenci będą się musieli dla nas konsumentów bardziej starać.
Sigma z tamronem pewnie już pracują nad zmianami bagnetów...
Nie koniecznie ponieważ w Canon i Nikon masz poprawnie działające adaptery do szklarni lusterkowej, a wiele obiektywów Tamron i Sigma otrzymało tylko przyspawane adaptery pod Sony, więc nie ma tu wielkiej różnicy jak to podpinasz do Nikona Z.

- - - - kolejny post - - - - - -


...stoją naprzeciw siebie dwa zwaśnione mocarstwa, a jedno z nich chce dozbrajać się korzystając z mocy przerobowych drugiego. ;-)Czyli coś w stylu apple pakującego do swojego sprzetu podzespoły samsunga ? Albo cpu intel z gpu od amd ? Albo produkcja cpu itele w samsungu itd ?
Wojenki tworzą sobie bajarze w internetach, a realia są że tu chodzi o kasę.

- - - - kolejny post - - - - - -


Wątpię, żeby można było tak powiedzieć, a pseudo banding przy forsowaniu nefôw z Z6 i Z7, to nie są bajki, tylko fizyczna wada, która może skutecznie zniechęcić kogoś, kto za spore pieniądze, chciałby nabyć potencjalnie jak najlepsze urządzenie.
Akurat w tym kontekście, to każdy taki ewidentny bug, którego nie przewidywał projekt, może budzić jakieś tam wątpliwości.
Wydumany problem bo ktoś będzie forsował nef o np 4-6EV w amatorskich zabawkach ?
Zresztą na najlepsze na rynku sensory są na tą chwilę w Z6 i A7III, Panas tu coś też ma dobrego ale nie znam tematu, a nędzne sensory canona jednak sprzedają się najlepiej.

cz4rnuch
18-05-2020, 13:33
Wątpię, żeby można było tak powiedzieć, a pseudo banding przy forsowaniu nefôw z Z6 i Z7, to nie są bajki, tylko fizyczna wada, która może skutecznie zniechęcić kogoś, kto za spore pieniądze, chciałby nabyć potencjalnie jak najlepsze urządzenie.
Akurat w tym kontekście, to każdy taki ewidentny bug, którego nie przewidywał projekt, może budzić jakieś tam wątpliwości.Skąd wiesz co jest powodem tego bandingu? Może Nikon zażyczył sobie jakiś zmian w projekcie i efektem tego jest ten pseudo banding? Albo winne jest oprogramowanie/procek/inny komponent. Sugerowanie, że to jakiś koń trojański jest trochę niepoważne, bo takie rzeczy się zdarzają gdy się żyłuje relatywnie już starą technologię CMOS. Inna sprawa, że gdyby faktycznie to był jakiś bubel lub celowe działanie Sony to na bank spotkaliby się w sądzie. Nikon wcześniej zamawiał matryce do swoich aparatów apsc od Toshiby, która nie konkurowała na rynku lustrzanek i w niektórych modelach też był banding oraz dziwne zafarby na wyższych ISO. I to znacznie mocniejsze niż w Zetkach, gdzie trzeba tego szukać z lupą, ale tylko w najdłuższą noc w roku gdy kwitnie kwiat paproci.

david555
18-05-2020, 13:43
cz4rnuch - pojęcia bladego nie mam, dlaczego ów pseudo banding występuje przy forsowaniu obrazków z Zetek Z6 i Z7, a z Z50 już nie, bo jak widać jednak można się przyłożyć, wiem jedno, że modele Z6 i Z7 mogły stworzyć bardziej istotny przełom, a jednak komuś musiało mocno zależeć, aby tak się nie stało.
No i się nie stało, przynajmniej Z7 nie uzyskał przewidywanej sprzedaży i na nic się zdały akcje promocyjne i rozdawnictwo kart XQD.

cybulski
18-05-2020, 14:29
Myślę, że nikt nie twierdzi że Z6/Z7 nie są dobrymi puszkami. Są tak samo dobre jak odpowiadające im modele a7iii/a7r3.
Jednak wielu nie umie się przekonać do Z, ze względu na popełnione przez Nikona wybory (xqd). Zapewne byłoby Nikonowi łatwiej pozyskać użytkowników gdyby otworzył protokół bagnetu ale nie otworzył. Jak pisałem dla obecnych użytkowników Nikona F podpinianie szkieł przez FTZ to zaleta, dla innych to rzecz neutralna ponieważ "nowy w systemie" nie będzie kupować do tego szkieł z bagnetu F i łączyć przez FTZ. Dla nowego użytkwonika to też nie jest zaleta że może teoretycznie podłączyć wszystko z innych systemów przez przejściówki. To była zaleta kilka lat temu ale nie dziś.
Rynek sam decyduje co uznaje za sensowe a co nie. Dziś nie wystarczy mieć "najlepszą matrycę w body" aby wygrać.

cz4rnuch
18-05-2020, 14:30
Podejrzewam, że na obecny brak popularności Zetek w większym stopni niż ten banding wpływają obecna sytuacja rynkowa (nie tylko Nikon, bo Canon też co pół roku tnie prognozy a ostatnio Sony też pokazało fatalne statystyki sprzedaży), świeżość systemu, brak szkieł oraz decyzje taktyczne Nikona które myślę, że odrzuciły wielu z tych myślących poważnie lub zawodowo o fotografii jak brak drugiej kieszeni na karty, brak prawdziwego gripa, brak śledzenia 3D (przynajmniej na początku, bo chyba coś tam się powoli zmienia w tej materii) itd. Możemy sobie dywagować czy zetki to system dla pro czy nie, ale pewne jest, że przynajmniej początkowo ceny były wysoce zawodowe a takie decyzje o cięciu pro ficzerów dają sygnał zamożnym klientom, że firma raczej nie traktuje tego sprzętu tak do końca poważnie. Czyli wysyła sprzeczne komunikaty, bo jednocześnie widać, że sprzęt wiele potrafi a funkcje wideo do czasu pojawienia się eSek od Panasa były najbardziej zaawansowane w tym segmencie rynku.

ikit
18-05-2020, 14:38
Niestety tej zalety nie ma ponieważ nie ma działającego poprawnie adaptera do sony żeby podpiąć obiektywy Nikon F, do Nikon Z podpinasz zarówno Nikon F jak i od bezluster Sony, czyli to jest zaleta.


No ok, w tę stronę masz rację. Byłoby coś wartego uwagi w nikonie czego nie oferuje canon albo bagnet FE?



Brak nadal rynku wtórnego obiektywów w Sony i nigdy go nie będzie na taką skalę jak w canon i nikon ponieważ rynek jest skurczony, nie nadgoni się tego już nigdy raczej.

Z obiektywów mamy około 150 używek pod bagnet FE na aukcjach. Nikon Z - całe 13 używek. Canon RF nawet nie ma swojej zakładki w bagnetach, po wyszukaniu 'canon rf' wychodzą 4 używki.
Mogą mieć miliony obiektywów w lustrzankach ale to w dużej mierze stare konstrukcje, potrzebują adapterów (co zresztą też niegdyś było wielkim zarzutem wobec sony ale już w C&N to zaleta:D), ludzie chcą czyste rozwiązania i docelowo ci co się przesiądą na bezlustro będą odchodzić od tych obiektywów. A jak sam piszesz rynek skurczony, kiedy C&N to nadrobią w bezlustrach?



Nie koniecznie ponieważ w Canon i Nikon masz poprawnie działające adaptery do szklarni lusterkowej, a wiele obiektywów Tamron i Sigma otrzymało tylko przyspawane adaptery pod Sony, więc nie ma tu wielkiej różnicy jak to podpinasz do Nikona Z.


LAEA3 też dobrze działa z aparatami nie starszymi niż bezlustra C&N. I nowsze adaptery firm trzecich ponoć też bez problemu z canonami.


...a pseudo banding przy forsowaniu nefôw z Z6 i Z7, to nie są bajki, tylko fizyczna wada, która może skutecznie zniechęcić kogoś, kto za spore pieniądze, chciałby nabyć potencjalnie jak najlepsze urządzenie.


Bardziej ostrożnie podchodzę do teorii spiskowych;)
Zresztą ja już nie wiem, w końcu dobre te aparaty czy nie dobre...:D

david555
18-05-2020, 14:55
...

Bardziej ostrożnie podchodzę do teorii spiskowych;)
Zresztą ja już nie wiem, w końcu dobre te aparaty czy nie dobre...:D

Nie masz nawet pojęcia jak mnie wkurza, kiedy ktoś używa określenia "teorie spiskowe", bo to taka mowa trawa nakierowana na deprecjonowanie nawet najmocniejszych argumentów i ośmieszenie osób, które mają silne przeczucia, że z tą, czy inną sprawą jednak nie wszystko jest do końca w porządku.

A czy Zetki są dobre ?
Bardzo dobre, niemniej nie kupiłbym ich jako jedynych korpusów, zresztą tak samo jak nie kupiłbym jako jedynych aparatów Sony serii A7, bo to kompletnie nieergonomiczny sprzęt.

madebyzosiek
18-05-2020, 15:01
... niemniej nie kupiłbym ich jako jedynych korpusów, zresztą tak samo jak nie kupiłbym jako jedynych aparatów Sony serii A7, bo to kompletnie nieergonomiczny sprzęt.

O to, to, to... Jest jeszcze kilka problemów, które nie mogą mnie oderwać całkowicie od luster. Ale jako aparat pracujący razem z lustrem bardzo mi pasuje ML :)

david555
18-05-2020, 15:06
O to, to, to... Jest jeszcze kilka problemów, które nie mogą mnie oderwać całkowicie od luster. Ale jako aparat pracujący razem z lustrem bardzo mi pasuje ML :)

Mnie również. :D
... ale nie potrafię patrzeć w EVF dłużej, niż 2 godziny, nawet w Z7.

C_K
18-05-2020, 15:11
Ale to chyba jest oczywiste że zanim te firmy coś zrobią tak jak dla Sony to minie nie rok ale może optymistycznie trzy lata, cztery jak w Sony, a kto wie czy do tego czasu Nikon będzie jeszcze istniał ?

Oczywiste że logiczne, dlatego za 3-4 lata kiedy będą robić, lub Nikon dorobi szkła pod zetki będzie można mówić o systemie (czy najlepszym czy nie to się okaże) bo póki co to proteza z kilkoma szkłami. To że można podpiąć do niego szkła np. canona nie znaczy ze system Z się rozrósł prawda ? System Nikona Z tworzą natywne szkła, a nie protezy przypinane przez adaptery działające lepiej lub gorzej. Jakie to ma znaczenie czy działają lepiej, czy średnio skoro nie działają tak jak natywne. Mało tu było wpisów że szkła od zetki sa lepsze optycznie od F ? więc co z tego że jest ich tyle skoro sa gorsze....zetkowe można policzyć na palcach jednej ręki u drwala po wypadku z piłą łańcuchową jak już ktoś kiedyś pisał...
Czy będzie nikon istniał ? pewnie tak. Mimo iż w najbliższym sprawozdaniu ma wykazać podobno 90mlnstrat o niczym nie świadczy. Gdzieś czytałam że udziałowcami sa między innymi banki, a te wolą dołozyć niż pozwolić aby zaśłużona rodzima marka zniknęła. Byłam w nikonie 11 lat i mam sentyment, ale strasznie drażni mnie zółta opaska na oczy, bo jak nikon to musi być lepsze...no nie zawsze tak jest.

ikit
18-05-2020, 15:17
Nie masz nawet pojęcia jak mnie wkurza, kiedy ktoś używa określenia "teorie spiskowe", bo to taka mowa trawa nakierowana na deprecjonowanie nawet najmocniejszych argumentów i ośmieszenie osób, które mają silne przeczucia, że z tą, czy inną sprawą jednak nie wszystko jest do końca w porządku..

Lepiej traktować takie opinie jako teorie spiskowe niż podstawy do pozwu przez wielki koncern;p

C_K
18-05-2020, 15:18
Nikon popełnia zasadniczy błąd, zamawiając sensory obrazowe u Sony, zamiast poszukać sobie producenta alternatywnego.
Może nie od razu wszystkie sensory, ale te do korpusów profi, aż krzyczą o dywersyfikację.

tylko gdzie ? kto zrobi sensor takiej klasy jak sony ? Samsung dobrze rokował ale...zaprzestał. Nikon wziął kiedyś od toshiby z tego co pamiętam w d7100, co wyszło każdy wie. Zresztą dział matryc Toshiby czasem nie wchłonął właśnie soniacz ? Jak się myle popraw.

david555
18-05-2020, 15:38
tylko gdzie ? kto zrobi sensor takiej klasy jak sony ? Samsung dobrze rokował ale...zaprzestał. Nikon wziął kiedyś od toshiby z tego co pamiętam w d7100, co wyszło każdy wie. Zresztą dział matryc Toshiby czasem nie wchłonął właśnie soniacz ? Jak się myle popraw.

Sensory może produkować Korea, ale i Izrael, czy US, bo w każdym z tych krajów jest potencjał, specjaliści, sprzęt i firmy, które się tym zajmowały i zajmują.
Pisałem już, że Samsung zapowiada zdecydowany rozwój działu sensorów, a co to w praktyce oznacza, to zapewne dopiero się okaże.

- - - - kolejny post - - - - - -

https://itreseller.com.pl/samsung-inwestuje-krocie-w-badania-poludniowokoreanski-gigant-przeznaczy-az-10-swoich-obrotow-na-rd-co-stanowi-nowy-rekord-w-historii-firmy/

cz4rnuch
18-05-2020, 15:51
Takie dywagacje, że ktoś gdzieś może kiedyś byłby w stanie robić konkurencyjne matryce to się bardziej nadają do wątków spekulacyjnych. Mowa była o tym, że N. robi źle kupując matryce od S. a na pytanie to gdzie kupić by było dobrze pada odpowiedź no, że są kraje, które by temu może podołały (w sensie produkcji matryc) :) Czyli co miał zrobić Nikon? Czekać aż być może jakieś kraje kiedyś zaczną robić matryce na potrzeby nierentownego rynku? Samsung już dawno przewidział, że ten rynek się załamie. Można odnaleźć archiwalne wypowiedzi. Jeśli inwestują w technologie związane z matrycami to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że to na rynek smartfonów, bo tu również Sony ma bardzo duże udziały. Nikt w najbliższym czasie nie wejdzie na poważnie na rynek aparatów, firmy raczej się wykruszają. A to, że Stany być może byłyby w stanie coś robić nie oznacza, że to zrobią. Aparaty fotograficzne chyba też mogliby trzaskać skoro robią promy kosmiczne, ale jakoś do tej pory się za to nie wzięli.

david555
18-05-2020, 16:07
cz4rnuch

No i popłynąłeś, a ja mówię o konkretach, czyli o tym, że skoro Samsung wytwarzał sensory APS-C do swoich aparatów, to z rozmiarami FF, czy MF raczej też sobie poradzi.
W dodatku nie żałują kasy na swój rozwój.

Co do Izraela i US, to oni też posiadają od ręki stosowne linie produkcyjne.

ksh
18-05-2020, 16:13
Więc co z tego że jest ich tyle skoro sa gorsze...Ale co jest gorsze dokładnie ?
Masz mnóstwo sigm, tamronów identycznych do sony, canona i nikona, a nikkory w wielu przypadkach są i będą świetne plus optyka canona, nic tylko przebierać i się cieszyć bo w Sony tak dobrze nie ma.

- - - - kolejny post - - - - - -


Sensory może produkować Korea, ale i Izrael, czy US, bo w każdym z tych krajów jest potencjał, specjaliści, sprzęt i firmy, które się tym zajmowały i zajmują.
Pisałem już, że Samsung zapowiada zdecydowany rozwój działu sensorów, a co to w praktyce oznacza, to zapewne dopiero się okaże.

Potencjał to ma nawet strefa ekonomiczna koło Niepołomic i co z tego ? :)
Zerknij co sie stało Intelowi, który nie poradził sobie z fabrykami swoimi i zleca swoje cpu Samsungowi i w przyszłości TSMC, AMD od dawna GloFo i TSMC obecnie, obie te firmy mają też jakieś plany odnosnie sensorów, TowerJazz dość wielki jednak zatrzymał się od czterech lat na "pełna klatka z globalną migawką już niedługo" i panas się ich pozbywa.

cz4rnuch
18-05-2020, 16:28
...No i popłynąłeś, a ja mówię o konkretach...:) Konkretnie to jako alternatywę dla Nikona podałeś firmę, która wycofała się z rynku i nie produkuje ani nawet nic nie wskazuje na to, że kiedyś będzie produkować matryce na ten rynek :) Trochę trzeźwego osądu by się przydało przy tych rozważaniach, bo skoro jako inną opcję podajesz coś czego nie ma to kto tu odpłynął? :) Tak jak już wcześniej wspomniałem o takich rzeczach to sobie można pogdybać w wąteczkach typu gdyby babcia miała wąsy, ale nie sposób tego traktować na poważnie jako rozwiązanie dla Nikona na teraz lub w przeszłości. Bo skoro twierdzisz, że Nikon popełnił błąd i pytany o to jakie miał inne opcje odpisujesz, że Izrael albo Samsung to zastanów się na spokojnie co by ci na to odpowiedzieli włodarze Nikona :)

wpkx
18-05-2020, 17:09
w wąteczkach typu gdyby babcia miała wąsy
Ale przecież to jest taki właśnie wąteczek. :)

C_K
18-05-2020, 17:13
Nie wiem dlaczego, ale wszyscy chyba zakładają że szefostwo Nikona ma iloraz inteligencji na poziomie rozwielitki. Przecież znają słowo dywersyfikacja, wiedza kogo dofinansowują i zapewne poczynili stosowny research gdzie i za ile mogliby kupować matryce jeśli nie od Sony. Skoro kupuja nadal od Sony znaczy nie mieli innego wyjścia. Oni juz to zapewne rozkminili zanim nam tutaj przyszło do głowy pisać o dywersyfikacji. Mało tego, zapewne regularnie sprawdzają inne możliwości oraz sondują możliwości produkcyjne tych "innych" u których mogliby ewentualnie kupować/produkować.

david555
18-05-2020, 17:17
cz4rnuch

A niby co by mieli ? Ano podpisaliby nowe kontrakty z Samsungiem, czy odkupiliby od Panasonica udziały w TowerJazz.
Możliwości są i nie gadaj byle czego.

Być może mają jakiś długoterminowy kontrakt z Sony ( i tu możeby sobie pogdybać ) i to wiąże im ręce, ale ja na ich miejscu szukałbym innych dostawców sensorów i taka jest idea moich wypowiedzi.

Kupuję sprzęt audiowizualny Sony, ale na polu produkcji sprzętu foto, traktuję Sony jak niebezpiecznego drapieżnika.

C_K
18-05-2020, 17:19
ja na ich miejscu szukałbym innych dostawców sensorów i taka jest idea moich wypowiedzi.



Właśnie o tym pisze. Myślisz że oni tego nie wiedza i nie robią ? Pewnie regularnie sondują inne możliwości. Większość chyba uważa że prezes Nikona namiętnie wczytuje się w forum nikoniarzy i próbują mu podpowiadać. Jakby Japończycy nie ogarniali takich podstawowych spraw, a firmami u nas w kraju zarządzali Ci, którzy tu na forum wypisują porady dla Nikona to dzisiaj w Polsce mielibyśmy Sony , Panasa, Olympusa, Fuji, Canona, Suzuki, Honde , Yamahę, Mistsubishi, Toyote, Mazdę i inne pnące się firmy w wersji polskiej.
A może jest tak jak pisał koesh że mają jakąś umowę długoletnią i nie mogą się wycofać (obie strony)...także możemy sobie gdybać...

ksh
18-05-2020, 17:25
Napisze jeszcze raz, Nikon produkował swoje sensory w fabryce Toshiba, oddział Toshiba zajmujący się produkcją sensorów kupił Sony, Nikon z Sony ma jakieś układy od dawna w dziedzinie R&D i produkcji, Nikon jak i Sony mają wiele patentów w sensorach, jeden bez drugiego może nie funkcjonować w tej dziedzinie jak trzeba.
To jak jakby się dziwić że w obce sobie firmy samochodowe używają wspólnie silników lub produkuje im inna firma samochodowa itp.

Sony jest gigantem w produkcji sensorów, dorównuje mu chyba tylko Samsung ?

Czy posiadanie własnej fabryki sensorów ma sens to nie wiem, Canon jakoś ma, Sony to inna sprawa bo to jest osobna firma córka i tym się zajmuje, Panas mimo że ma ( miał ? ) w TowerJazz udziały to jednak sensory kupował też w Sony.

ikit
18-05-2020, 17:28
Kupuję sprzęt audiowizualny Sony, ale na polu produkcji sprzętu foto, traktuję Sony jak niebezpiecznego drapieżnika.

A nikon i canon to naiwne altruistyczne sierotki :D

wpkx
18-05-2020, 17:28
Czemu Ty dręczysz ich, córko Kleofasa?
Świeże teorie wciąż przynosisz do nich tu
Przestań już dręczyć ich i nie powtarzaj,
Jak Twój ojciec sypał ziemię na ich grób...

C_K
18-05-2020, 17:34
Czemu Ty dręczysz ich, córko Kleofasa?
Świeże teorie wciąż przynosisz do nich tu
Przestań już dręczyć ich i nie powtarzaj,
Jak Twój ojciec sypał ziemię na ich grób...

:)

wpkx Nie dręczę tylko uwypuklam pewne rzeczy. Technologicznie idzie Nikon na powrozie...

technologiczny szach i mat...
system Nikona -
w sonicznym polu padł
i leży bez ducha...
choć walczył jak lew
padł jak mucha...

Kojocisko
18-05-2020, 17:34
parskłem...

wpkx
18-05-2020, 17:37
Da ktoś zdjęcie?

cybulski
18-05-2020, 17:39
Da ktoś zdjęcie?

Po tych wynurzeniach to nie wiadomo z jakiego systemu dać

cz4rnuch
18-05-2020, 17:41
...A niby co by mieli ? Ano podpisaliby nowe kontrakty z Samsungiem, czy odkupiliby od Panasonica udziały w TowerJazz.Kontrakt z Samsungiem na co? Najwyżej na sensory do smartfonów. To tak jakbyś u zdeklarowanego producenta jabłek chciał zamówić ogórki. Udziały od TowerJazz dopiero będą na sprzedaż, poza tym Panasonic jest już obecny na rynku FF ze swoim eSkami, które są znane z filmowania więc Nikon stanowi dla nich konkurencję (jak to leciało z tymi zwaśnionymi mocarstwami?). Zapętliłeś się :) Poza tym TowerJazz to mała firma. Nie daliby rady produkować dla Nikona.

- - - - kolejny post - - - - - -


Ale przecież to jest taki właśnie wąteczek. :)

Słuszna uwaga. Normalnie bym nad tym ubolewał, ale tak nudno teraz przez pandemię, że nie pogardzę nawet tym czymś. Ważne, że coś się dzieje.

wpkx
18-05-2020, 17:42
Po tych wynurzeniach to nie wiadomo z jakiego systemu dać
Też nie wiem... :(
Może z Agfy?

cybulski
18-05-2020, 17:43
Sony Agfa?

ksh
18-05-2020, 17:48
Po tych wynurzeniach to nie wiadomo z jakiego systemu dać

fuji ? ;)

C_K
18-05-2020, 17:54
fuji ? ;)

Nie ma się co śmiać, przynajmniej wątek zyje jako jedyny zdjęciowy praktycznie. :)

cz4rnuch
18-05-2020, 17:55
fuji ? ;)
...wpisane w odwrócony pentaxgram.

wpkx
18-05-2020, 18:00
Nie ma się co śmiać, przynajmniej wątek zyje jako jedyny zdjęciowy praktycznie. :)
Doprawdy?
Zatem powtórzę - da ktoś zdjęcie?

PS Kleofasówno, może Ty?

cz4rnuch
18-05-2020, 18:04
https://i.imgur.com/I9oCoUP.jpg

david555
18-05-2020, 18:10
A nikon i canon to naiwne altruistyczne sierotki :D

Wszyscy pracują dla zysku, ale nie wszyscy połykają wszystko na swojej drodze, jak Sony, między innymi dlatego na polu sprzętu fotograficznego nie jest mi ta firma miła.

... ale już spadam z tego wątku, bo i tak już aktywność userów wzrosła. :D

cz4rnuch
18-05-2020, 18:28
Jako przerywnik. Pamięć już u mnie nie ta więc jeśli było to sorki, ale wina Wupsika.

https://i.imgur.com/OYG2G4l.jpg

https://i.imgur.com/ACmd16G.jpg

https://i.imgur.com/8oJQMbI.jpg

https://i.imgur.com/XyN4cPt.jpg

wpkx
18-05-2020, 18:34
ale wina Wupsika.
Ksiądz pana wini, pan księdza... A nam prostym zewsząd nędza! :(

Ligo
18-05-2020, 18:52
https://i.imgur.com/I9oCoUP.jpg
Zmienił się trochę Guacamole.

cz4rnuch
18-05-2020, 20:17
Eee, po prostu ostatnio rzadko u nas bywasz :)

cybulski
19-05-2020, 02:08
fuji ? ;)

Z GFXa? Bo z apsc nie przystoi, za wysokie progi.

ksh
19-05-2020, 09:23
Obojętne byle było "prosto z puszki" :)

cybulski
19-05-2020, 09:42
Obojętne byle było "prosto z puszki" :)

Wiadomix, jak z fuji to tylko tak.

C_K
19-05-2020, 20:19
Ach Ci Youtuberzy przeklęci, swoimi nieszczerymi przepłaconymi recenzjami namówili kolejną niczego nieświadomą osóbkę do wzięcia do ręki czegoś innego niż Nikon....a fe...

39621

cz4rnuch
22-05-2020, 07:38
Przeklejam z innego wątku promocję m.in. na Samyangi FE, np. nowy 75 czy 85/1.8

https://www.ibood.com/electronics-pl/pl/flash-sales/61669/10733/obiektywy-samyang/

david555
22-05-2020, 08:21
Ach Ci Youtuberzy przeklęci, swoimi nieszczerymi przepłaconymi recenzjami namówili kolejną niczego nieświadomą osóbkę do wzięcia do ręki czegoś innego niż Nikon....a fe...


Odmawiasz Ance noszenia fotograficznej biżuterii, a fe ! :D

sabur
22-05-2020, 09:30
Kosz [emoji2955]

stafford
22-05-2020, 09:38
Przeklejam z innego wątku promocję m.in. na Samyangi FE, np. nowy 75 czy 85/1.8

https://www.ibood.com/electronics-pl/pl/flash-sales/61669/10733/obiektywy-samyang/

Dzienks! Polowałem na używkę a wygląda na to, że kupię nowy w cenie używanego.

czomolungma
24-05-2020, 21:45
Przeklejam z innego wątku promocję m.in. na Samyangi FE, np. nowy 75 czy 85/1.8

https://www.ibood.com/electronics-pl/pl/flash-sales/61669/10733/obiektywy-samyang/

co to za sklep ? ktos kupował tam ? bo takich promocji to nawet u złodzieja nie ma :)

a ja znalazłem coś takiego w necie
http://kryzysowo.pl/ibood-polska-czyli-codzienna-oferta-dla-frajera/

cz4rnuch
24-05-2020, 23:48
Ja kiedyś kompa u nich kupiłem, ale było to kilka lat temu. To stronka z promocjami chwilowymi. Jest o niej cały wątek na tym forum.

cz4rnuch
25-05-2020, 15:54
Niezbyt ekscytujące, ale wkleić można:

https://www.samyanglensglobal.com/en/product/product-view.php?seq=478

https://www.samyanglensglobal.com/en/product/product-view.php?seq=474

fafniak
25-05-2020, 17:15
możecie pomóc ?
Szukam bardziej precyzyjnego opisu zebry
czy określenie 100+ w stosunku do pliku RAW to jest 100 i wszystko ponad? Czy to jest ponad 100 ?

cybulski
25-05-2020, 20:14
Odmawiasz Ance noszenia fotograficznej biżuterii, a fe ! :D

https://live.staticflickr.com/65535/49935221486_188b972155_c.jpg

cz4rnuch
25-05-2020, 22:03
Dobrze, że ma choć na tyle gustu, że zakryła palcem logo. Swoją drogą to na tej szyi brakuje chyba już tylko tunezyjskiego habibi.

cybulski
25-05-2020, 22:09
Jak widać jest wyjątkowo nieortodoksyjna. Pewnie nosi to co ma opłacone w kontrakcie na ten rok.

jjj
25-05-2020, 22:11
Dobrze, że ma choć na tyle gustu, że zakryła palcem logo
Logo zeiss-a nie zakryła ;)

cz4rnuch
25-05-2020, 22:18
No tak, chodziło mi o to logo dla Januszków.

cz4rnuch
26-05-2020, 22:20
https://i.imgur.com/fQvn6VG.jpg

Oczywiście bez recenzji proszę, bo wiadomo, że fotka do dupy.

wpkx
26-05-2020, 22:21
Antonioni kazałby przemalować trawę.

cybulski
26-05-2020, 22:43
https://i.imgur.com/fQvn6VG.jpg

Oczywiście bez recenzji proszę, bo wiadomo, że fotka do dupy.

Miało być bez polityki.
Jakie szkuo

jjj
26-05-2020, 23:26
Zapewne jakieś UWA :mrgreen:

krzysztofz24
27-05-2020, 01:10
https://i.imgur.com/I9oCoUP.jpg


https://i.imgur.com/fQvn6VG.jpg

Oczywiście bez recenzji proszę, bo wiadomo, że fotka do dupy.

Na pierwszym zdjeciu an face, ten dzik jakis szczuplejszy z ryja...

cz4rnuch
27-05-2020, 08:49
możecie pomóc ?
Szukam bardziej precyzyjnego opisu zebry
czy określenie 100+ w stosunku do pliku RAW to jest 100 i wszystko ponad? Czy to jest ponad 100 ?
Możesz wyjaśnić o co chodzi z tym 100 w stosunku do RAW, bo tak to napisałeś, że dziś nie zasnę dopóki się nie dowiem? :) Chodzi Ci o to czy ten znacznik ostrzega, że nie da się już wyciągnąć z RAWa?

fafniak
27-05-2020, 09:51
Ten znacznik głównie pomocny jest przy nagrywaniu wideo i jako taki odnosi się do JPGów
Ale te dwie wartości 100 i 100+ bardzo mnie zastanawiają kontekście RAW. Szukam po prostu pomocy przy ekspozycji IR :)
Na razie z testów wywnioskowałem że mała ilość zebry 100 w RAw da sie wyciągnąć ze świateł - tym bardziej zainteresowała mnie 100+ Czy to jest 101 i wyżej a może 105% (w wielu kamerach jest to punkt odcięcia sygnału bieli)

ksh
27-05-2020, 10:39
W A7II ustawienie na 90 pozwalało uniknąć faktycznych przepaleń, na 100 praktycznie była biała plama już ale tam matryca była słabiutka i chyba źle ustawiono zebrę do niej.

cz4rnuch
27-05-2020, 21:12
W czerwcu/lipcu ponoć ma się pojawić zapowiedziane wcześniej 12-24/2.8 oraz dwie nowe aparatki:

https://www.sonyalpharumors.com/now-its-getting-serious-two-cameras-and-at-least-one-lens-to-be-announced-in-june-will-the-new-a7s-match-or-beat-the-eos-r5/

cz4rnuch
28-05-2020, 00:40
Przerywnik.

https://i.imgur.com/KY1viwf.jpg

https://i.imgur.com/14AVbQs.jpg

https://i.imgur.com/HFFKD7h.jpg

fafniak
28-05-2020, 08:22
dwójka podpowiedziałeś
Miałem robić dokument o nim :(

cz4rnuch
28-05-2020, 08:30
O Mitoraju? Lubię. Specjalnie nadłożyłem trochę drogi by odwiedzić Pietrasanta'ę. Niestety wiele jego prac podróżuje po całym świecie i w "jego" miasteczku ostało się tego niewiele.

https://i.imgur.com/sxGlNsD.jpg

https://i.imgur.com/eEQyz4Z.jpg

Ale żeby nie oftopować to napiszę, że Tampon niedługo wypuszcza siupel-hiper-travel-zooma z bieda światłem. Podobno.


https://www.youtube.com/watch?v=yShDoMmc7Lc&feature=emb_logo

fafniak
28-05-2020, 08:41
O Mitoraju? Lubię.

Tak
Nawet zaczeliśmy ale potem się wszystko zesr..

TheSzymonh
28-05-2020, 23:12
W takim razie ja dodam swój przerywnik :)
Testy nowego szkiełka - Sony 200-600, Jest dopiero u mnie od kilku dni, ale już się powoli zaczynamy dogadywać.
39868
39869
39870
39871

jjj
02-06-2020, 22:22
Taka wrzutka...
40026

poste
03-06-2020, 18:48
To i ja wrzucę
40039

A co, nie mogę przyciąć w kwadrat i dać ramki? Zrobić kolorów wedle widzimisię? Mogę :mrgreen:

cz4rnuch
03-06-2020, 20:00
Ciekawe co to oznacza?

https://www.sonyalpharumors.com/rumor-sony-will-launch-a-new-kind-of-full-frame-model/

fafniak
03-06-2020, 20:01
może wreszcie matryca z odczytem w jednym przebiegu ?

ksh
03-06-2020, 20:16
Może wreszcie udało się zrobić masówkę sensorów z globalną migawką, to może być malutka rewolucja zarówno w video bo wtedy może być 60fps z pełnego sensora, może być 60fps w foto ale i może być 60fps w wizjerze czyli koniec laga zwłaszcza przy wysokim ISO w wizjerze.
Mogą też wprowadzać to na raty żeby ludzie nie oszaleli :)

poste
03-06-2020, 20:20
A7 i A7II powoli się wyprzedają (a i parę lat mają), to może jakiś tańszy, okrojony model wrzucą?

cybulski
03-06-2020, 20:37
A7 i A7II powoli się wyprzedają (a i parę lat mają), to może jakiś tańszy, okrojony model wrzucą?

mnie jeszcze został jeden roczny a7 Żonki z przebiegiem którego prawie nie widać czyli ok. 2tys bo mojego z przebiegiem 13tys sprzedałem praktycznie w moment ;)

cz4rnuch
03-06-2020, 23:12
A7 klasik jest OK, ale przydałoby się jakieś odchudzone na maksa A5 z najnowszymi prockami, AFami itd ale bez pro ficzerów jak super bufor, seria, może nawet bez wizjera za to w dobrej cenie. Ja bym brał. Na te hiper migawki to bym nie liczył.

Trochę OT jako zapychacz i przerywnik. UWA wildlife photography.

https://i.imgur.com/ziYv4yU.jpg

https://i.imgur.com/6NI5oL9.jpg

https://i.imgur.com/IghFXZE.jpg

poste
03-06-2020, 23:36
Z cyklu "Ludzie, u was wszystko w porządku?" :mrgreen:

Ps. Właśnie, taki nieduży ff z wielofunkcyjnym dotykowym, obracanym ekranem byłby ciekawy. Wizjerek dopinany, optyczny (w końcu takie były w starych kompaktach), żeby wykadrować w awaryjnych sytuacjach?

cz4rnuch
05-06-2020, 21:53
"Procesja" po Calcio Storico, czyli tradycyjnym włoskim mordobiciu (skrzyżowanie rugby z boksem, dziwaczny sport, polecam wyguglować), które raz do roku (w sumie to już chyba ze dwa razy) odbywa się w historycznym centrum Florencji na specjalnie stworzonym na potrzeby tej imprezki boisku. Emocje jak na derby trójmiasta (Arka - Lechia) tyle, że razy 10. Ale za to po meczu szacuneczek.

https://i.imgur.com/7jlArGe.jpg

https://i.imgur.com/xt8UeTJ.jpg

https://i.imgur.com/lM0Jvif.jpg

emet_b
05-06-2020, 23:24
a co tak ladnie mazia tlo?

cz4rnuch
06-06-2020, 08:48
Nie jestem przekonany czy to tak do końca ładnie, ale maział Sony FE 85/1.8.

ikit
06-06-2020, 10:06
Też mam wrażenie że dość 'nerwowo' rozmazane.

emet_b
06-06-2020, 10:25
A ja czasami lubię te nerwowość


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

asche
06-06-2020, 10:35
A mi się SY18/2.8 coraz bardziej podoba :)

40097

40098

cz4rnuch
06-06-2020, 14:50
https://www.sonyalpharumors.com/cofnirmed-tamron-will-announce-the-new-28-200mm-f-2-8-5-6-rxd-lens-on-june-11/

stafford
06-06-2020, 18:28
Ciekawe jaka będzie jakość? Jak nie będzie odstawać mocno od jaśniejszych zoomów Tamrona to może być ciekawa alternatywa w góry na przykład.


A tymczasem dotarł Sammy z iBooda.

Kilka pstryków na f/1.4

40118


40119


40116


40117

cz4rnuch
09-06-2020, 15:21
Jeśli cena z linka się sprawdzi (lub dostaniemy odpowiednik w euro) to chyba mało kto to kupi, bo w chwili obecnej taniej wychodzi kupić sony ze stabilizacją, większą krotnością zuma w tym szerszym kątem widzenia. W sumie nie wiem czym oprócz wymiaru może zapunktować ten Tampon. Może jest jakiś rewelacyjnie ostry :)

https://www.sonyalpharumors.com/leaked-first-real-world-tamron-28-200mm-fe-lens-image-shipment-start-is-june-25/

cz4rnuch
09-06-2020, 17:37
Na początku myślałem, że to recenzja jakiegoś portfela, ale wychodzi na to, że to test Sony 20/1.8 i wygląda na to, że to świetne szkło.


https://www.youtube.com/watch?v=ntCF46ngQs0

cz4rnuch
11-06-2020, 09:45
O święta Jadwigo. 869 ojro za zuma do syćkiego od Tampona.

https://www.sonyalpharumors.com/new-tamron-28-200mm-fe-lens-officially-announced/

ikit
11-06-2020, 09:54
Gdyby tylko nie wycięli z nowszych a7 trybu panoramy to by było do wszystkiego:)
Ale ma nawet odwzorowanie 1:3 na obu końcach, przyjemna sprawa.

jo44
11-06-2020, 11:22
O święta Jadwigo. 869 ojro za zuma do syćkiego od Tampona.

Szybko tanieje - u mnie jest już za 729 USD. :)

cz4rnuch
11-06-2020, 12:16
To cena w dolarach na start, u nas w eurokołchozie dochodzą jeszcze podatki ;) Ciekawe ile ostatecznie będzie w Polszy. Nie żeby mnie ten obiektyw interesował, ale to dziwna strategia Tamrona biorąc pod uwagę to ile kosztuje Sony 24-240 OSS.

stafford
11-06-2020, 14:04
Wygląda obiecująco jak na taki zakres.

https://www.amateurphotographer.co.uk/reviews/lenses/tamron-28-200mm-f-2-8-5-6-di-iii-rxd-review

cz4rnuch
12-06-2020, 09:19
Niedługo ma się pojawić Sigma 100-400 w niezłej cenie:

https://www.sonyalpharumors.com/leaked-first-image-of-the-new-sigma-100-400mm-fe-lens/

cz4rnuch
12-06-2020, 14:21
https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2020/06/sigma-100-400mm-p.jpg

ikit
12-06-2020, 19:23
Mi się marzy takie coś z 400mm wielkości i wagi 70-300...

cz4rnuch
14-06-2020, 20:42
https://i.imgur.com/C9o8w6G.jpg

stafford
14-06-2020, 20:48
Nie za bardzo chwytam ukryty sens... Komu one pokazują te tyłki?

cz4rnuch
14-06-2020, 20:50
To pytanie pozostawię bez odpowiedzi.

stafford
14-06-2020, 20:51
Toś pomógł. Na wybory nie pójdę przez Ciebie.

- - - - kolejny post - - - - - -

Swoją drogą to 85 1.8?

cz4rnuch
14-06-2020, 20:57
Chyba troszku przymknięty 50/1.4 nfd.

cz4rnuch
18-06-2020, 09:03
1199 ojro ponoć ma to kosztować.

https://www.sonyalpharumors.com/wp-content/uploads/2020/06/100-400mm-13.jpg

poste
18-06-2020, 11:03
Pierońsko to drogie. Zobaczymy, co na to Tamron.
Ps. To jest mimo wszystko spory obiektyw. Szkoda, że T70-180 nie chce tanieć.

cybulski
18-06-2020, 11:17
Chyba będą musieli zwiększać body przy następnych seriach skoro coraz większe szkiełka powstają.

Jacek_Z
18-06-2020, 11:47
Po prostu bezlustra są coraz popularniejsze co oznacza, że muszą spełniać oczekiwania coraz szerszej grupy użytkowników. Poczatkowo ML wzbudzało zachwyt podrózników (pracujących głównie z małymi szerokimi kątami, sorry, wiem że uogólniam), poprzez małe rozmiary, niską wagę. Teraz bezlustra mają być dla wszystkich, co oznacza konieczność dania szerokiej oferty w teleobiektywach. Te szkiełko i tak jest małe, bo ma tylko f 6.3.
Będą (są) większe body, Canon z Nikonem zdawali sobie sprawę, że spora część ludzi potrzebuje tele i większych aparatów, odpuścili sobie malutki bagnet. Sony się zapatrzyło w miniaturyzację, ale np Olypusowi to chyba nie wyszło na dobre.
Ja czasami jak omawiam porównawczo systemy to myślę o .. Pentaxie. Trochę szkoda firmy z takim dorobkiem. Teraz to chyba sie powinni skupić na średnim formacie. Sorry za OT, jak zwykle ;)

cybulski
18-06-2020, 11:59
W Sony i Fuji zwiększenie rozmiarów niektórych topowych puszek już nastąpiło na przestrzeni lat (A7 w A7iii, XT1 w XT4). Jest to oczywiście zrozumiałe, bo nie ma co się oszukiwać że jest wygofnie z malutkim body i szkłem typu 70-200/2.8 :) puszka musi być do tego większa.

ikit
18-06-2020, 12:02
Z tego większego bagnetu to tyle pożytku że szkła dla nich dalej winietują jak szalone:p

- - - - kolejny post - - - - - -


W Sony i Fuji zwiększenie rozmiarów niektórych topowych puszek już nastąpiło na przestrzeni lat (A7 w A7iii, XT1 w XT4). Jest to oczywiście zrozumiałe, bo nie ma co się oszukiwać że jest wygofnie z malutkim body i szkłem typu 70-200/2.8 :) puszka musi być do tego większa.

No nie... W a7 zwiększyli bo wcisnęli stabilizację i większe baterie, aparaty są nadal tak małe jak to możliwe.
Są też przecież gripy i dostawki wydłużające grip, po co 95% użytkownikom którzy nie używają skrajnie dużych tele robić większe aparaty żeby te 5% miało coś co można sobie doczepić w razie potrzeby?

cybulski
18-06-2020, 12:12
Mnie też osobiście podoba się idea małych bezlusterkowych body i szkieł. Jednak oczekiwania zawodowców podejrzewam mogą być trochę inne niż moje.

ikit
18-06-2020, 12:26
A9tkę mogli zrobić większą dla większego zróżnicowania jej od a7iii i skierowania pod pro a jednak nie zrobili tego. Większe obiektywy i tak mają mocowania statywowe, używa się ich ze statywem/monopodem... Wielkość body nie ma znaczenia przy obsłudze tego. Więc wydaje mi się że większa kwestia niż rzeczywiście użytkowa to kwestia upodobań, ale równie dobrze można do pro kierować body w białym kolorze jak się będą lepiej sprzedawać albo w innej stylistyce 'bo tak wolą'.

cybulski
18-06-2020, 12:30
pro chyba wolą białe duże obiektywy ...

Jacek_Z
18-06-2020, 13:28
Pomińmy te olbrzymy. Najpopularniejsze szkło 70-200/2.8 lepiej leży w dłoni z większym body.
A9 z gripem jest OK. Ale to profi puszka. Chodzi o to by się dobrze trzymały body dla ludu i to najlepiej niezagripione.

cz4rnuch
18-06-2020, 13:53
Pierońsko to drogie. Zobaczymy, co na to Tamron.
Ps. To jest mimo wszystko spory obiektyw. Szkoda, że T70-180 nie chce tanieć.

No drogo. Chyba cenę ustalali w odniesieniu do Sony 100-400 :) Wielkość i waga raczej standardowa. Tyle samo waży i mniej więcej takiej samej wielkości są Sony 100-400 i wersje lustrzankowe Sigmy. I tutaj raczej nie ma się co spodziewać rewolucji, tele do bezluster raczej się nie skurczą. Małymi cudami są tutaj Canon 70-200 i Tamron 70-180, ale to są krótkie tele. Wracając do ceny to w sumie jedyne co mogłoby ją jakoś usprawiedliwić, oprócz ewentualnego popytu, to lepsza optyka i bardzo szybki AF. Silnik ma być nowy, czyli szansa jest, bo wersja lustrzankowa prędkością nie grzeszy, optyka też jest inna więc może coś tam jeszcze dorzucą do mtfów, w rogach ponoć wersja lustrzankowa jest przeciętna. Tak czy inaczej ja też poczekam na Tamrona. Ostatnio ich szkła zrobiły się piekielnie szybkie i więcej niż dobre optycznie i jeśli dobrze by wycenili takie 100-400 czy 150-600 to byłoby w czym wybierać. A może jakieś 200-400/450, Tamron lubi trochę zmniejszyć krotność zuma dla zmniejszenia gabarytów. Ja przez chwilę się napaliłem na 200-600 od Sony, bo wygląda na świetny obiektyw, ale cena i rozmiary/waga mocno przygasiły moją zajarkę.

ksh
18-06-2020, 13:54
W Sony i Fuji zwiększenie rozmiarów niektórych topowych puszek już nastąpiło na przestrzeni lat (A7 w A7iii, XT1 w XT4). Jest to oczywiście zrozumiałe, bo nie ma co się oszukiwać że jest wygofnie z malutkim body i szkłem typu 70-200/2.8 :) puszka musi być do tego większa.

Zwiększenie zazwyczaj jest wynikiem problemów konstrukcyjnych z odprowadzaniem ciepła, które rośnie razem z ilością pikselków, serią, lepszym video itd, do tego stabilizacja swoje zajmuje, dwa/cztery chipy żeby to obsłużyły, nawet jakby chcieli zrobić następcę A7 i trzymać parametry jak np trójka to nie da się niestety.

cybulski
18-06-2020, 14:18
zdaję sobie z tego sprawę ... niestety

cz4rnuch
18-06-2020, 22:00
Wygląda to zacnie, przynajmniej w klipie poniżej. Ciekaw jestem czy Tamron szybko pokaże coś podobnego a jeśli tak to czy wzorem swojej trójcy wytnie trochę zuma i może coś jeszcze (np stabilizację, ogranicznik, programowalny przycisk itd) a jeśli tak (po raz drugi) to ile mogą zejść z ceny w porównaniu z Sigmą.


https://www.youtube.com/watch?v=oK9h62BAqno&t=38s

Ligo
18-06-2020, 22:11
A po co Ci to?

poste
18-06-2020, 22:16
W Andy by się przydało, krajobrazowo... tylko trochę spory:roll:

Ligo
18-06-2020, 22:26
W Andy to bym brał 55-250 STM, albo długiego Nikkora AF-P i malutką puszeczkę do niego.

cz4rnuch
18-06-2020, 22:34
A po co ten Nikon z Najkorami?

cz4rnuch
19-06-2020, 21:32
https://www.sonyalpharumors.com/wild-rumor-sort-of-sony-a5-for-under-1000-coming-soon/

jjj
19-06-2020, 21:49
Nie na temat... Wątek jest o A7 i A9 ;)

Ligo
19-06-2020, 21:55
Ojtam, najwyżej się dopisze A5.
Bo wygląda na to, że nad wynalazkiem będzie można się pochylić.

cz4rnuch
19-06-2020, 22:05
Nie na temat... Wątek jest o A7 i A9 ;)

Tylko przypominam, że A9 też się jakoś później dopisało. A to A5, o ile to prawda, to jak słusznie zauważył Liguś może być powiew świeżości. W sumie to liczę na takiego małego i taniego kastracika z nową matrycą i realem timem aefem. Reszta nieistotna.

jjj
19-06-2020, 22:28
To było, tak żartem ;)
Być może A5 miałaby spore szanse na sukces.

ikit
19-06-2020, 22:47
W Andy by się przydało, krajobrazowo... tylko trochę spory:roll: Ja bym pomyślał o jakimś a7r2 i 70-300/70-350 w okazjonalnym trybie cropa jak 300mm nie starcza.

poste
20-06-2020, 00:54
Pomyślałem ;) Natomiast Sony 70-300 nie przekonuje mnie jakoś, szczególnie w kwestii ceny :). Niestety T100-400, który prawie na stałe jest przypięty do mojego d500, na dłuższych wyjazdach zostawał w domu. Jest zwyczajnie za duży, choć muszę się zmobilizować do zabrania go, o ile jeszcze będzie jakaś okazja :(. Oczywiście do zdjęć krajobrazu mogę go podpiąć do Sony, bo do bardziej dynamicznych zdjęć, uciekających obiektów jest to zabawa dla mega cierpliwych. Szkoda, że T70-180 nie chce tanieć.

cz4rnuch
20-06-2020, 06:27
"W Andy" to by mi właśnie starczył, chyba, taki Tami 70-180. To max co bym zabrał na wyjazd. Ta Sigma jest dużo mniej poręczna, ale też ma inne zastosowanie. To raczej sprzęt na jakiegoś zwierza.

cybulski
20-06-2020, 06:44
A nie lepszy 28-200?

cz4rnuch
20-06-2020, 08:03
Co Pan mi tu? Fuj.

poste
20-06-2020, 09:34
A nie lepszy 28-200?

Wątpię, żeby dał sensowną jakość, zwłaszcza na gęstych matrycach. Ponoć np. Sony 24-240 to jedno z gorszych szkieł, sam dawałeś tabelkę. Poza tym mało sexy jest takie szkło ;-)
100-400 na zwierza na DX to wcale nie jest szczególnie duży zasięg, przynajmniej na spacerach.

nikoniarz
20-06-2020, 12:20
Fakt, najlepiej mieć 2000 mm. Az dziwne, że dla niektórych nie jest "przeszkodą" 500 mm na FX.

cz4rnuch
21-06-2020, 20:48
Apteczni podają, że cena na start Sigmy 100-400 ma wynosić 4490. Czyli nie tak źle i dużo taniej niż w ojro.

cybulski
21-06-2020, 21:03
Wątpię, żeby dał sensowną jakość, zwłaszcza na gęstych matrycach. Ponoć np. Sony 24-240 to jedno z gorszych szkieł, sam dawałeś tabelkę. Poza tym mało sexy jest takie szkło ;-)
100-400 na zwierza na DX to wcale nie jest szczególnie duży zasięg, przynajmniej na spacerach.

A może np Sony 24-105/4, jest podobno ok. No bez przesady, podróżny zoom nie musi bić rekordów, ma być wygodnie.

poste
21-06-2020, 22:01
24-105 jest trochę do czego innego niż 100-400 ;)
A7r2 ze względu na af raczej słabo widzę do przyrody (póki co targam d500, nawet z lekkim 70-300 af-p coś tam można zdziałać z tym zakresem). Szczerze mówiąc przed jednym z wyjazdów kupiłem T100-400 i finalnie... został w domu. Co gorsza zaczynają mnie coraz bardziej kręcić wyjazdy, gdzie główną atrakcją jest przyroda a w każdym razie szkoda to odpuścić. Z drugiej strony, jak podepnę manualnie np. makro do tych 42 Mpix i uda się trafić to detal robi wrażenie :grin:
Cena tej Sigmy jak na początek ok, zwłaszcza w porównaniu z Sony 100-400. Choć z drugiej strony ~50% drożej niż wersja do lustrzanek :sad:

cybulski
21-06-2020, 22:09
Mnie się wydaje, że kolega cz4n szuka do wyjazdu w góry. Jak dla mnie brak zakresu 24-105 w podróży zawsze jest kłopotliwe. Oczywiście można rozbić na 24-70, 70-200, f4 styka w zupelnosci.