PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony A7, A7R, A7S



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

Jacek_Z
24-08-2018, 10:32
Z drugiej strony ten 1% profi dyktuje 99% użytkowników jaki muszą mieć sprzęt nawet jak potrzebują inny.A ujmijmy to inaczej. Nikt nie karze tym 99% kupować sprzętu jakiego nie chcą. Dlaczego więc kupują?

meliszipak
24-08-2018, 10:33
Prawdziwe miejsce dla fotografii
12991

puch24
24-08-2018, 10:36
ikit,
Ale wielkość tych obiektywów wynika nie z bezlusterkowości korpusu, tylko z bezkompromisowej jakości - one mają się wyrabiać na matrycy 50 MP i większej, a tego nie da się zrobić na konstrukcji Tessara. :-P

meliszipak
24-08-2018, 10:42
Ile razy sie przymierzalem zeby sprzedac 28 to zawsze cos mnie powstrzymywalo...ostatnio zmacalem sobie 24 ciamjanga i... 28 zostaje nadal w torbie.... w sumie ... po 20 paru latach fotografowania...100% zdjec robie 2 obiektywami...28mm i 50/55mm
Wyznajesz słuszną wiarę.

- - - - kolejny post - - - - - -


@ikit (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=59004),
Ale wielkość tych obiektywów wynika nie z bezlusterkowości korpusu, tylko z bezkompromisowej jakości - one mają się wyrabiać na matrycy 50 MP i większej, a tego nie da się zrobić na konstrukcji Tessara. :-P
Czyli małe to już było.

puch24
24-08-2018, 11:04
Ano niestety, małe już było.
Poszła kiedyś fama, że bezlusterkowce mają być małe i obiektywy do nich też.
I teraz ludzie żądają rzeczy niemożliwych.

Z mojego własnego doświadczenia: do Samsunga NX są trzy stałki naleśniki: 2/30, 2,8/20 i 2,4/16. Są naprawdę małe, lekkie, naleśnicze, ale... nie są superjasne, a optycznie też są umiarkowane - niezłe, ale rekordów nie biją. W dodatku ich wady optyczne są korygowane elektronicznie, tzn. obiektywy same z siebie dają obraz dość niedoskonały (silna dystorsja).
Więc to jest albo-albo. Albo będzie mało, ale niedoskonale, albo nie będzie mało, ale za to bardzo dobrze.

nordwind
24-08-2018, 11:05
Ostatnio widziałem że się pojawiły już natywne 40/1.4 pod FE:) 3200zł...

1,5 roku po premierze i nie widziałem jeszcze tej wersji. Voigtlanderze/Zeissie/Cosinie to chyba normalne,
natłuką partię, jak wyprzeda się trzeba czekać na następną :)


Ile razy sie przymierzalem zeby sprzedac 28 to zawsze cos mnie powstrzymywalo...
ostatnio zmacalem sobie 24 ciamjanga i... 28 zostaje nadal w torbie....

Mam podobnie z tą 28/2. Czasami wkurzy, została jednak skazana u mnie na dożywocie :)

damiroz
24-08-2018, 11:53
Urok nie urok, ale szkła af-s i nowsze podobno działają na Zetkach bezkompromisowo (niektóre trochę głośniej) i o tym właśnie piszę. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do szklarni, której brakuje w bezlustrach a która ma służyć do pracy lub do bardziej wymagających zadań jak długie tele. A to, że używanie manuali czy optyki, która jest w jakimś stopniu nieprzewidywalna może sprawiać autentyczną radość to też jest fakt, ale to temat na inną dyskusję.

Za DPreview
"Performance itself of our 0.51 firmware camera was positive, but with room for improvement. While the camera did a good job of continuously refocusing on a moving subject for single shots, the hit-rate during bursts for erratic subjects suffered. Quite often the camera would be back-focused on an approaching subject, as if the AF system, the lens, or the predictive element of tracking had a hard time keeping up. This remained true for native as well as adaptive lenses. Erratically moving subjects, like a toddler, would sometimes throw the predictive element of AF so far off that the camera would rack focus to near minimum focus distance or infinity, taking so long to reacquire focus that we were often forced to simply re-engage AF and start all over again. "

Borat1979
24-08-2018, 12:02
Jest tam, dla przykładu, względnie tania seria f/1.8. To tak na wypadek gdyby kogoś ceny bezlustrzanych f/1.8 zwaliły z nóg.

Trochę śmieszy mnie to zwalanie z nóg przy cenie obiektywu rzędu 4 tyś. podczas gdy taki gość idzie do sklepu i kupuje body za ponad 10 tys. :grin:

cz4rnuch
24-08-2018, 12:07
Trochę śmieszy mnie to zwalanie z nóg przy cenie obiektywu rzędu 4 tyś. podczas gdy taki gość idzie do sklepu i kupuje body za ponad 10 tys. :grin:No to się cieszę, bo śmiech to zdrowie. A tak przy okazji zapytam ile twoim zdaniem to jest drogo na przykład za 50/1.8?

nordwind
24-08-2018, 12:20
no pińcset to jest drogo... ja za canona 50/1.8 stm w sklepie zapłaciłem 420zł :)

cz4rnuch
24-08-2018, 12:36
no pińcset to jest drogo...
Eee, chodziło Ci chyba o pińc tysi?

meliszipak
24-08-2018, 13:28
Ogólnie ziew.
Krew się nie polala, Nikon nie wdeptał Sony w glebę, przeciwnie trochę jak ustawka.
Szkła S raczej artów nie pobija.
Teraz czekamy na Zeissa.
Tylko żeby nie był klonem DSC RX1R II z napisem Zeiss.
Canon raczej na pewno nie wyrwie się przed szereg.

bradley
24-08-2018, 13:39
Zgadzam się Melim w pełni. Jedynie czym mnie Nikon pozytywnie zaskoczył, to tym że spodziewałem się większego klocka

Wysłane z mojego SM-T530 przy użyciu Tapatalka

cz4rnuch
24-08-2018, 14:05
Ja spodziewałem się wyższych cen i nie spodziewałem się 35/1.8. Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony, ale i tak uważam, że kolejna przeprowadzka byłaby bez sensu.

- - - - kolejny post - - - - - -


...Teraz czekamy na Zeissa.
Tylko żeby nie był klonem DSC RX1R II z napisem Zeiss...Technologia ma być od Sony, ale podejrzewam, że będzie to ta nowsza technologia z IIIek. Cena gdzieś mi mignęła 3000$ co jest kupą kasy ale jak na logo Zeissa to chyba nie jest źle. Ciekawe czy pozostaną przy 35/2. Może coś szerszego, jak w Lejce?

ksh
24-08-2018, 14:15
Zbytnio naiwne jest przypuszczanie że jakaś firma wyskoczy ze sprzętem, który nie tylko będzie lepszy od konkurencji to jeszcze stworzy złą konkurencje wewnętrznie.
Takie duże firmy w momencie kończenia prac na nowym modelem, zaczynają prace nad kolejnym, Nikon zapewne opracowuje inne modele ale też na 100% następce tego co pokazał teraz, Sony zapewne ma zaawansowane prace nad czwórkami, "wyścig zbrojeń" nie przyniósłby nic pozytywnego dla nich.

Czornyj
24-08-2018, 14:35
Zbytnio naiwne jest przypuszczanie że jakaś firma wyskoczy ze sprzętem, który nie tylko będzie lepszy od konkurencji to jeszcze stworzy złą konkurencje wewnętrznie.
Takie duże firmy w momencie kończenia prac na nowym modelem, zaczynają prace nad kolejnym, Nikon zapewne opracowuje inne modele ale też na 100% następce tego co pokazał teraz, Sony zapewne ma zaawansowane prace nad czwórkami, "wyścig zbrojeń" nie przyniósłby nic pozytywnego dla nich.

Można było przypuszczać, że wypuszczą coś oryginalnego, z jakimiś unikalnymi ficzerami. Tymczasem jest to kiepsko zerżnięte Sony, z bezsensownymi kartami i systemem obiektywów. Cóż z tego, że wypuszczają 35/1,8, skoro to drogi kloc? Na ch...nię komu będzie ten Noct, pewnie w absurdalnej cenie?
Jedyny atut to współpraca tego usrojstwa z obiektywami systemowymi i dobry wizjer w Z6. Żeby kupić Z7 zamiast A7R3 trzeba być albo bardzo zdesperowanym by używać systemowych obiektywów Nikona od lustrzanek, albo bardzo pier...niętym na umyśle :D

cz4rnuch
24-08-2018, 14:38
...Cóż z tego, że wypuszczają 35/1,8, skoro to drogi kloc?...Drogi kloc, ale jest. Sony od 6 lat się to nie udało. No, ale jeśli już kiedyś go zrobią to pewnie dużo tańszy nie będzie. O ile w ogóle.

ksh
24-08-2018, 14:53
Można było przypuszczać, że wypuszczą coś oryginalnego, z jakimiś unikalnymi ficzerami. Tymczasem jest to kiepsko zerżnięte Sony, z bezsensownymi kartami i systemem obiektywów. Cóż z tego, że wypuszczają 35/1,8, skoro to drogi kloc? Na ch...nię komu będzie ten Noct, pewnie w absurdalnej cenie?
Jedyny atut to współpraca tego usrojstwa z obiektywami systemowymi i dobry wizjer w Z6. Żeby kupić Z7 zamiast A7R3 trzeba być albo bardzo zdesperowanym by używać systemowych obiektywów Nikona od lustrzanek, albo bardzo pier...niętym na umyśle :D

Karty XQD produkuje już razem z nikonem cztery firmy, jest to bardzo dobry standard na PCIe i NVMe, daje to duża niezawodność, odbudowywanie bazy plików, brak ograniczeń jakie pojawiły się przy starych SD od strony temperatur i zawodności.
Nowa 35-tka w zestawie daje te same wymiary co FX 35 w lustrze.
Tu nie ma desperacji tylko czysta kalkulacja, ktoś chce szybko wejść takie gigantyczne matryce to bierze to co ma obiektywy odpowiednie i cenowo akceptowalne, dla nikona otwiera się szansa na adapter z sigmami art i Nikkor S może też temu podołać, nie wszyscy kupują tylko dla samego faktu posiadania ale jako narzędzie i wykorzystanie tego, w sony jest to ograniczone do cen obiektywów i ilości obiektywów radzących są na takich matrycach.

Czornyj
24-08-2018, 15:23
Drogi kloc, ale jest. Sony od 6 lat się to nie udało. No, ale jeśli już kiedyś go zrobią to pewnie dużo tańszy nie będzie. O ile w ogóle.
Taaaa - bo taki 28/2 normalnie drogi jak barszcz, a jaki klocowaty! :D


Karty XQD produkuje już razem z nikonem cztery firmy, jest to bardzo dobry standard na PCIe i NVMe, daje to duża niezawodność, odbudowywanie bazy plików, brak ograniczeń jakie pojawiły się przy starych SD od strony temperatur i zawodności.
Nowa 35-tka w zestawie daje te same wymiary co FX 35 w lustrze.
Tu nie ma desperacji tylko czysta kalkulacja, ktoś chce szybko wejść takie gigantyczne matryce to bierze to co ma obiektywy odpowiednie i cenowo akceptowalne, dla nikona otwiera się szansa na adapter z sigmami art i Nikkor S może też temu podołać, nie wszyscy kupują tylko dla samego faktu posiadania ale jako narzędzie i wykorzystanie tego, w sony jest to ograniczone do cen obiektywów i ilości obiektywów radzących są na takich matrycach.
Niestety, ale gniazda SD w lapkach od tego same się nie wymienią. Nowa 35tka daje te same wymiary co stara, od której jest droższa - wniosek jest taki, że lepiej kupić starą i założyć na adapter. Patrząc na plany budowy systemu Z można zacząć doceniać to, co obecnie jest w Sony, oczywiście z perspektywy chęci używania małych, lekkich szkieł.

cz4rnuch
24-08-2018, 15:30
Taaaa - bo taki 28/2 normalnie drogi jak barszcz, a jaki klocowaty! :D...Mam 28/2 ale to nie jest 35/2. Choć jak się tak zastanowić to po prostowaniu zostaje 30/2 a to już blisko :) 28/2 jest mały i bardzo tani, ale swoje wady ma (w zasadzie 1 wadę) a jeśli chodzi o cenę to jest to jeden z chlubnych wyjątków. Oczywiście chciałbym, żeby 35/2 był podobnych rozmiarów i nawet z takimi samymi wadami co 28/2. Jeśli do tego dorzucą podobną cenę to serio zasuwam na kolanach do Częstochowy pomodlić się zdrowie prezia od Sony :) Niech żyje 300 lat.

capo-di_tutti-capi
24-08-2018, 16:04
Sony wprowadzało A7 z narracją o zastępowaniu lustrzanek. Żeby podkreślić profesjonalność bezlusterkowcow dorzuciło kloce 35/1.4 i 85/1.4. [ktoś je z tu obecnych posiada?]

Nikon wciąż ma w ofercie lustrzanki którymi fotografują m.in. zawodowcy. Nie musi pchać się w f/1.4 czy zoomy f/2.8 -żeby coś udowodnić.

dannywrocek
24-08-2018, 16:09
Jak na razie (choć to skądinąd słuszne na firmowym forum), to dominująca jest narracja, że Sony jest be i wogóle FE (:D), a Nikon w każdym swym przejawie jest wspaniały (no chyba, że pojawiają się premiery sprzętowe, wtedy jest fala narzekania :) ). A nie można po prostu założyć, że są osoby, którym pasuje Sony? Tak jak istnieją także osoby, którym pasuje Nikon, Canon, Olympus czy Pentax? Kto nie z nami ten przeciwko nam? Teraz mam Sony, miałem Nikona. Nadal lubię tę markę (sentymentalny jestem) i zmiana systemu nie zmieniła tego. Kibicuję Nikonowi i życzę tym, którzy używają produktów tej marki, żeby służyły dobrze i jak najdłużej :)

Jacek_Z
24-08-2018, 16:10
Można było przypuszczać, że wypuszczą coś oryginalnego, z jakimiś unikalnymi ficzerami. Niekoniecznie. I jeszcze mo.ze chcesz by to było tanie? To by ukatrupili lustrzanki. No i coś nowego muszą dać do kolejnego modelu, tego o 500 USD droższego ;)


Żeby kupić Z7 … trzeba być.... bardzo pier...niętym na umyśle :D :) Myślisz, że na tym forum są sami normalni ludzie i nikt nie kupi? :)

Czornyj
24-08-2018, 16:15
Mam 28/2 ale to nie jest 35/2. Choć jak się tak zastanowić to po prostowaniu zostaje 30/2 a to już blisko :) 28/2 jest mały i bardzo tani, ale swoje wady ma (w zasadzie 1 wadę) a jeśli chodzi o cenę to jest to jeden z chlubnych wyjątków. Oczywiście chciałbym, żeby 35/2 był podobnych rozmiarów i nawet z takimi samymi wadami co 28/2. Jeśli do tego dorzucą podobną cenę to serio zasuwam na kolanach do Częstochowy pomodlić się zdrowie prezia od Sony :) Niech żyje 300 lat.
Zawsze jest nadzieja że tania, mała i lekka 35/2 się pojawi (też bym sobie tego życzył, bo 35 to moja "koronna" ogniskowa), a przykłady 28/2 czy 50/1.8 są pozytywnymi prognostykami. W Nikonie od razu pojawiły się drogie i klocowate 35 i 50 f/1.8 co zwiastuje, że o tanich i małych 35 i 50 nie ma nawet co marzyć w perspektywie kilku najbliższych lat.

Ogólnie zatem Nikon nie tylko idzie drogą, za którą mocno krytykowano Sony - tj. dużych, drogich słoi, ale nawet jako uczeń przerasta mistrza, bo jak na razie czegokolwiek lekkiego i taniego nawet nie ma w planach.

capo-di_tutti-capi
24-08-2018, 16:19
Najszybciej jakiś Batis 35mm do Sony :) ...choć podobno 40mm https://www.sonyalpharumors.com/sr5-first-pictures-of-the-new-zeiss-batis-40mm-f-2-0-fe-lens-leaked/
i kolejny kloc GM 24/1.4 https://www.sonyalpharumors.com/sr3-sony-rumored-ot-launch-two-fe-lenses-at-photokina-sony-24mm-f-1-4-gm-fe-sony-135mm-f-1-8-gm-fe/

Nikon idzie drogą Batisów.

Czornyj
24-08-2018, 16:21
Niekoniecznie. I jeszcze mo.ze chcesz by to było tanie? To by ukatrupili lustrzanki. No i coś nowego muszą dać do kolejnego modelu, tego o 500 USD droższego ;)

:) Myślisz, że na tym forum są sami normalni ludzie i nikt nie kupi? :)

Jeśli Nikon nie ukatrupi lustrzanek swoim bezlustrem zrobią to inni - np. reporterzy ślubni łykają nowe A7 i Fuji jak młode pelikany, trend przechodzenia na bezlustra jest w branży bardzo wyraźny. Wiele osób wstrzymywało się z decyzją do premiery bezluster Nikona/Canona, paradoksalnie ta premiera może przyspieszyć ich decyzję przejścia na Sony/Fuji.

nordwind
24-08-2018, 16:23
Bo największą wadą Sony jest ten znaczek z przodu... :) :) :)

ksh
24-08-2018, 16:23
Jak na razie (choć to skądinąd słuszne na firmowym forum), to dominująca jest narracja, że Sony jest be i wogóle FE (:D), a Nikon w każdym swym przejawie jest wspaniały (no chyba, że pojawiają się premiery sprzętowe, wtedy jest fala narzekania :) ). A nie można po prostu założyć, że są osoby, którym pasuje Sony? Tak jak istnieją także osoby, którym pasuje Nikon, Canon, Olympus czy Pentax? Kto nie z nami ten przeciwko nam? Teraz mam Sony, miałem Nikona. Nadal lubię tę markę (sentymentalny jestem) i zmiana systemu nie zmieniła tego. Kibicuję Nikonowi i życzę tym, którzy używają produktów tej marki, żeby służyły dobrze i jak najdłużej :)

Ja mam Nikona i Sony, fajnie się to uzupełnia, wychodzę z założenia że w cenie jednego obiektywu do sony mam aparat i obiektyw w nikonie, więc można i tak ? :)
Jedyny plus jaki przemawia na gigantyczny plus dla Nikona Z to adaptacja szkieł Nikon F, nikt chyba nie znajdzie argumentu przeciwko i jednocześnie że Sony lepsze pod tym względem.
Kwestia jeszcze co kto potrzebuje w optyce bo przecież sony zwłaszcza pierwsze ludzie nie kupują po to by podpinać potwory 70-200 od sony.

Czornyj
24-08-2018, 16:27
Bo największą wadą Sony jest ten znaczek z przodu... :) :) :)
Do czasu. Coraz więcej autorytetów przesiada się na Sony, coraz więcej fotograferów ich używa, sentymenty idą na bok, zaczyna działać efekt stadny.

ksh
24-08-2018, 16:27
Czornyj ale nie wydaje ci się że te kloce w sony i nikonie czy zapewne w canonie są po to by pokazać co potrafi sprzęt i te wspaniałe matryce ?
Czy Nikon zrobi tanie 35mm i 50mm to wątpię bo przecież jest ADAPTER i można podpiąć lustrzankowe 35 i 50mm, które będzie przeciętne ale tanie.

capo-di_tutti-capi
24-08-2018, 16:31
Ciężka sprawa.
W Sony nie ma 35/1.8, a w Nikonie 85, 24 i 18mm.

dannywrocek
24-08-2018, 16:32
Ja mam Nikona i Sony, fajnie się to uzupełnia, wychodzę z założenia że w cenie jednego obiektywu do sony mam aparat i obiektyw w nikonie, więc można i tak ? :)
Jedyny plus jaki przemawia na gigantyczny plus dla Nikona Z to adaptacja szkieł Nikon F, nikt chyba nie znajdzie argumentu przeciwko i jednocześnie że Sony lepsze pod tym względem.
Kwestia jeszcze co kto potrzebuje w optyce bo przecież sony zwłaszcza pierwsze ludzie nie kupują po to by podpinać potwory 70-200 od sony.

Ależ właśnie można jak kto chce :) Na rynku jest teraz tyle produktów i firm fotograficznych, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ja nie miałem nigdy parcia na najnowszy, topowy sprzęt (owszem, lubię poczytać na ten temat). Zwykle kupuję sprzęt nowy, ale generacyjnie już starszy, dlatego nie obciążony narzutem od nowości. I jestem zadowolony :)

Czornyj
24-08-2018, 16:34
Czornyj ale nie wydaje ci się że te kloce w sony i nikonie czy zapewne w canonie są po to by pokazać co potrafi sprzęt i te wspaniałe matryce ?
Czy Nikon zrobi tanie 35mm i 50mm to wątpię bo przecież jest ADAPTER i można podpiąć lustrzankowe 35 i 50mm, które będzie przeciętne ale tanie.

Oczywiście, świetnie i fajnie - tylko nie zawsze jest to potrzebne, a w praktyce okazuje się, że małe tanie szkła wcale nie stanowią takiego ograniczenia dla "wspaniałych matryc", jak mogło by się wydawać.

Jacek_Z
24-08-2018, 16:34
Ogólnie zatem Nikon nie tylko idzie drogą, za którą mocno krytykowano Sony - tj. dużych, drogich słoi, ale nawet jako uczeń przerasta mistrza, bo jak na razie czegokolwiek lekkiego i taniego nawet nie ma w planach.Ale na starcie jest ogromna różnica. Sony nie miało szkieł. W systemie A były prawie same śrubokręty, co je w praktyce skreślało. W Nikonie jest zupełnie inaczej. Kilkadziesiąt AF-S.
Co do cen natywnych szkieł. Nieważne. Jest ich za mało by zmieniać system na wyłącznie Nikkory S. To można zrobić za 4 lata. Teraz jak ktoś chce tanizny to podepnie do Nikona Z wszystko co chce. Szkiełka za 200 zł. Albo za 20.000 zł.

Czornyj
24-08-2018, 16:40
Co do cen natywnych szkieł. Nieważne. Jest ich za mało by zmieniać system na wyłącznie Nikkory S. To można zrobić za 4 lata. Teraz jak ktoś chce tanizny to podepnie do Nikona Z wszystko co chce. Szkiełka za 200 zł. Albo za 20.000 zł.
Tak, jest to bezsprzeczna zaleta. Pytanie tylko po co w ogóle kupować w tym celu (nietanie) bezlustro...

ksh
24-08-2018, 17:12
Tak, jest to bezsprzeczna zaleta. Pytanie tylko po co w ogóle kupować w tym celu (nietanie) bezlustro...

Cena wyjściowa jak za D610, więc po co ktoś kupował dawniej nowe D610 ?

Tu jeszcze można wyciągać wnioski, po co nikon miałby teraz robić następce D610 ?
Teraz chyba się rozwiązała tajemnica długiego braku premiery ?

Borat1979
24-08-2018, 19:27
Cena wyjściowa jak za D610, więc po co ktoś kupował dawniej nowe D610 ?

Tylko do tego D610 była pełna gama obiektywów.

ksh
24-08-2018, 19:46
Tylko do tego D610 była pełna gama obiektywów.

no tak...


https://i.imgur.com/R9cxOGB.jpg
źródło (https://i.imgur.com/R9cxOGB.jpg)

:)

Umbra
24-08-2018, 19:57
Fajny aparat, jak ktoś siedzial w Nikonie i marzyło się bezlustro, ale żal było obiektywów. I w sumie tyle. Sony na ten moment jest lepsze, ale fajnie, że Nikon coś robi. Może ceny spadną. Ciekawe jak w praktyce sprawdza się ten adapter.

Keszelski
24-08-2018, 22:10
czy warto kupić zestaw Sony ILCE-7M2/28-70 Kit Alpha za 1300 CHF ?

ksh
24-08-2018, 22:18
Ile to w PLN wyjdzie ?

Ligo
24-08-2018, 22:21
W B&H taki zestaw $1300 bez taxu, więc myślę że to dobra cena.

Keszelski
24-08-2018, 22:29
Ile to w PLN wyjdzie ?

x 3,74 (kurs z dzisiaj) = 4862 PLN

ksh
24-08-2018, 22:42
Dobra cena jeśli to normalna EU dystrybucja, osobiście kupujesz czy wysyłkowo ?

Keszelski
24-08-2018, 22:49
osobiście lub wysyłkowo, ale i tak na terenie CH. Nie ja, ale syn, tam na miejscu. Nie wiem czy się zdecyduje (w końcu). Namawiam go. Wczoraj w innym sklepie był za1260.
Efekt premiery Z6/7?
I pewne wątpliwości mam co do kita ...

ksh
24-08-2018, 22:53
Kit jest całkiem dobry, nie ma sie czego przyczepiać, alternatywy nie ma w zbliżonej cenie, więc albo od razu w stałki albo wydajesz dużo dużo więcej.

Keszelski
24-08-2018, 22:59
,,,, albo wydajesz dużo dużo więcej.

no właśnie ... I to jeden z powodów, które mnie nieco powstrzymują przed bardziej energicznym namawianiem syna do zakupu tego sprzętu.
A myślę, że i tak tan kit na początek będzie więcej niż zadowalający (dla jego potrzeb)

ksh
24-08-2018, 23:04
Ja mam taki zestaw to pytaj jak coś chcesz wiedzieć.

Keszelski
24-08-2018, 23:14
Ja mam taki zestaw to pytaj jak coś chcesz wiedzieć.

1. czy w tym zestawie jest aku + ładowarka do aku? Pytam, bo nie do końca jestem tego pewien ( w szczególności ładowarki), sądząc na podstawie szczupłych opisów sklepowych, a i chyba na stronie sony.pl też nie do końca jest to jasne

2. jak wyglądają portrety na tym kicie - czy da się uzyskać w miarę sensowną separację modela od tła (rozmycie)? (chodzi mi o modela "w domu", a nie w górach, gdzie 2 plan jest 2 km z tyłu)

ksh
24-08-2018, 23:28
1. Akumulator jest, ładowarka tylko do kabla usb i ładujesz przez aparat, nie ma ładowarki na same akumulatory w zestawie.
2. Separacja tła w pomieszczeniu nie będzie jakaś super ale jak zachowasz małe odległości to będzie ok, oczywiście daleko od tego co da jasna stałka czy nawet zoom f/2.8

meliszipak
24-08-2018, 23:38
This is the next Zeiss teaser image. Like I told you before this is what to expect:
– Announcement before Photokina
– This is a fixed lens Full Frame camera
– It uses Sony tech (probably RX1II (https://amzn.to/2nUNynL) based).
– Price around $3,000
– Priobably has a prime lens (35mm f/2.0?)
– Slightly bigger lens construction than you get on the Sony RX1 series.
– lens is autofocus

puch24
24-08-2018, 23:41
Przeczytałem sobie w opisie nowych obiektywów Nikona Z ciekawą informację:


"Ponadto są wyposażone w kompensację efektów „oddychania” (czyli przesunięcia kąta widzenia podczas regulacji ostrości),"


To bardzo ważne, bo niezależnie od zogniskowania obiektywu obraz danego obiektu będzie miał mniej więcej stałą wielkość i będzie w tym samym punkcie kadru.


Zauważyłem, że AF na punkty inne niż centralny często zawodzi dlatego, że przy pracy układu AF i szukaniu ostrości obraz danego obiektu niecentrycznego przesuwa się w kadrze i trafia na inne punkty detekcji ostrości. Więc konstrukcja obiektywu, która temu zapobiega, jest bardzo pożądana.

Jacek_Z
25-08-2018, 01:25
Tak, jest to bezsprzeczna zaleta. Pytanie tylko po co w ogóle kupować w tym celu (nietanie) bezlustro...O to zapytaj tych co twierdzą, że lustrzanki wymrą, a bezlustra to szczyt technologii. A już EVF w nich to w ogóle powód, dla którego lustrzanki powinny być niemal zakazane … Niektórzy na serio tak myślą (i piszą)
Cena bezlustra Z7 nie odbiega drastycznie od D850, a jak odejdzie podatek od nowości to już w ogóle będzie dość porównywalnie
Wybór jest więc po prostu: czy kupić (podobno przyszłościowe) bezlustro czy lustrzankę (czyli coś co umiera). Asekuracyjnie może lepiej więc bezlustro?

puch24
25-08-2018, 01:35
Znalazłem jeszcze taką informację o adapterze FTZ:

"Full AF/AE supported when using FX or DX AF-S Type G/D/E, AF-P type G/E, AF-I type D and AF-S/AF-I Teleconverters

The Mount Adapter FTZ works with approx. 360 lenses in total, 90 of which are AF-S, AF-P or AF-I type and have full AF/AE capability."

Ligo
25-08-2018, 01:43
Zrobią przelotkę na EF-y? 8-)

Upss... chyba nie ten wątek.

puch24
25-08-2018, 02:15
I jeszcze jedna ciekawostka (która wywołuje spore zamieszanie w Sony A7 itp.):


Ostrzenie przy przymkniętej przysłonie.


Otóż Nikon Z ostrzy przy przysłonie roboczej od otworu maksymalnego do 5,6. Jeśli przysłona zdjęciowa ma być mniejsza, aparat mimo to ostrzy przy 5,6 i domyka przysłonę do zdjęcia.

Keszelski
25-08-2018, 06:46
1. Akumulator jest, ładowarka tylko do kabla usb i ładujesz przez aparat, nie ma ładowarki na same akumulatory w zestawie.

a można dokupić ładowarkę? Tylko Sony? Drogie to? Jaki jest "trend" u użytkowników A7II w tym względzie - poprzestają na ładowaniu przez aparat czy stosują jakąś ładowarkę "zewnętrzną"?

3. Czy istnieją adaptery do obiektywów z lustrzanek (najlepiej z nikona) i czy ich stosowanie ma sens?

cz4rnuch
25-08-2018, 07:32
...Otóż Nikon Z ostrzy przy przysłonie roboczej od otworu maksymalnego do 5,6...Zachęcają do czaskania na pełnej dziurze. Aparat skrojony pod Wojciecha.


a można dokupić ładowarkę? Tylko Sony? Drogie to?Można. Ta od sony droga jak cholera, chińskie od 20 PLN.


Czy istnieją adaptery do obiektywów z lustrzanek (najlepiej z nikona) i czy ich stosowanie ma sens?Istnieją. Do manuali i do Canona działają dobrze lub bardzo dobrze. Do NIkona szkoda fatygi. Do NIkonów lepiej kupić Z6.

Borat1979
25-08-2018, 07:55
a można dokupić ładowarkę? Tylko Sony? Drogie to? Jaki jest "trend" u użytkowników A7II w tym względzie - poprzestają na ładowaniu przez aparat czy stosują jakąś ładowarkę "zewnętrzną"?
Osobiście ładuje akumulator przez aparat i w tym samym czasie zapasowe w ładowarce. Nie ma sensu kupować oryginalnej ładowarki gdy za ok 250 zł jest bardzo fajna ładowarka Hahnel proCUBE, którą można ładować na raz dwa akumulatory a po zmianie końcówki ładuje też standardowe paluszki AA.

Lb8Iuzj25wA

zeberek1
25-08-2018, 08:20
Witam!
Czy mozecie polecić jakiś wypróbowany sposób sprawdzenia przebiegu migawki w A7 II?
Jestem na etapie wyszukiwania dobrej używki.
Z góry dzięki!

ksh
25-08-2018, 09:22
a można dokupić ładowarkę? Tylko Sony? Drogie to? Jaki jest "trend" u użytkowników A7II w tym względzie - poprzestają na ładowaniu przez aparat czy stosują jakąś ładowarkę "zewnętrzną"?

3. Czy istnieją adaptery do obiektywów z lustrzanek (najlepiej z nikona) i czy ich stosowanie ma sens?

Ja kupiłem taką dużą z wyświetlaczami i wymiennymi klapkami na różne rodzaje akumulatorów, koszt ~100zł,

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/711jUSvIiLL._SX466_.jpg
źródło (https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/711jUSvIiLL._SX466_.jpg)

tanie fajne zestawy ma neweer dwa akumulatory w zestawie coś 140zł

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61qDO%2BZ8RdL._SX569_.jpg
źródło (https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61qDO%2BZ8RdL._SX569_.jpg)
na zdjęciu ravpower, który jest świetnej jakości ale i kosztuje wiecej, identyczne są neweer i dobrze sie sprawdza u mnie.

Adaptery tylko do canona działają dobrze z AF.

- - - - kolejny post - - - - - -


Witam!
Czy mozecie polecić jakiś wypróbowany sposób sprawdzenia przebiegu migawki w A7 II?
Jestem na etapie wyszukiwania dobrej używki.
Z góry dzięki!

Normalnie wczytanie zdjęcia na jednej z wielu stron w internecie albo odczyt exif programem do tego.

Keszelski
25-08-2018, 09:28
cz4rnuch, koesh, Borat1979 - dzięki za przydatne info

wpkx
25-08-2018, 09:45
Normalnie wczytanie zdjęcia na jednej z wielu stron w internecie albo odczyt exif programem do tego.
Ja bym przetrzepał archiwa sprzedającego/sprzedających - tylko one mogą powiedzieć prawdę.



I jeszcze jedna ciekawostka (która wywołuje spore zamieszanie w Sony A7 itp.):

Ostrzenie przy przymkniętej przysłonie.

Otóż Nikon Z ostrzy przy przysłonie roboczej od otworu maksymalnego do 5,6. Jeśli przysłona zdjęciowa ma być mniejsza, aparat mimo to ostrzy przy 5,6 i domyka przysłonę do zdjęcia.


Zachęcają do czaskania na pełnej dziurze. Aparat skrojony pod Wojciecha.

Bez jaj.
5.6 to nie jest pełna dziura (chyba, że jest, przy jakimś 500 na przykład).
Czy z tego wynika, że ta piramidalna niedoróba Sony poszła w świat jak zaraza? I nowe Nikkory Z już mają lub "mają zaplanowany" focus shift? Czy może lustrzankowe Nikkory też nagminnie go mają?

cz4rnuch
25-08-2018, 09:53
Nie znam odpowiedzi na żadne z powyższych, ale pisząc o zachęcie Nikona chodziło mi o to, że albo korzystasz z pełnej dziury i wszystko działa jak należy, albo przymykasz i nagle świat ciemnieje a AF się zastanawia kto zgasił światło. Tyle, że to problem innych, nie twój :)

wpkx
25-08-2018, 09:53
A, już wiem:
To jest pod (niewątpliwie planowany) adapter FE-Z, gdyby ktoś chciał np. SEL50F14Z sobie do Z7 podpiąć.

capo-di_tutti-capi
25-08-2018, 10:07
Przeczytałem sobie w opisie nowych obiektywów Nikona Z ciekawą informację:

tu masz więcej https://cdn-4.nikon-cdn.com/e/Q5NM96RZZo-RRZZFeeMiveET0gpU-PYm90DZMEpjBfZRR51BYn9b4sjxcCuc2_t9Tr8iw3d-qf0=/Misc/NIKKOR-Z-Brochure.pdf pdf

vid3
25-08-2018, 10:22
Gdzieś na forum mignął mi tekst, że z A7x to można sobie zdjęcia po WiFi zgrywać.
Jest ktoś kto rozwinie temat?

Od razu napiszę, że znam i używam czasami PlayMemories, ale jest to zgrywanie na system androidowy z jakością FB.
Nie ma mowy o zgrywaniu RAW-a albo JPG-a z oryginalną jakością.
Jedyne sposoby które znam i zapewniają zgranie oryginalnych plików to wyjęcie karty lub podłączenie aparatu przez USB.

wpkx
25-08-2018, 10:34
Obawiam się, że na tym musisz poprzestać, bo z tym Wi-Fi to się chyba tylko coś komuś w marketingu Sony wydawało.
Raz czy dwa próbowałem i dałem sobie spokój, ale ja się nie znam - są tu wyjadacze od PM, to może napiszą coś konkretniejszego.

damiroz
25-08-2018, 11:03
Dawno nie było o problemach z AF w Sony, zatem trzeba nadrobić zaległości ;)

po zakupie obiektywu Samyang 35 1.4 AF dla Sony zauważyłem problemy z AF. Obiektyw w trybie AF-C działa wyśmienicie i zawsze trafia, w trybie AF-S nigdy. Przetestowałem go na 2 różnych aparatach (Sony A7r3) i wynik jest taki sam. Przetestowałem także inny egzemplarz tego obiektywu na tych 2 aparatach i problem jest taki sam. Być może to jakieś kłopoty z oprogramowaniem obiektywu ? Przykładowe zdjęcia (po lewo AF-C, po prawo AF-S) Jak widać różnica ogromna. Oprogramowanie w aparatach najnowsze (ver 1.10), w obiektywach także (ver 0.2).


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/08/N86iL4aIipDn4r6x131jE3pm2aTjSHWj58lyGPGv-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/N8-6iL4aIipDn-4r6x131jE3pm2aTjSHWj58lyGPGvfnKRhmT7huI9YctePdXjhD uI5I_RiIOdjv3SkBbH71RuK9F1oHCmvwywqgkVdBIS6fetyJpP itfSD9NMFTqTA3GcLbPxijvC_BT4UwhmYKIEzGF8tsgpdKC1nK uVKlrQj_D5kfiJChLZ3fUKEAXvH9DLKaTnmgmp1VLxgSNKGy2c MaxPGXQKBM4ljTe42rb8XZkDTZUS2OPdpx34s4x6bVxijZnMVE 3Qtnkr4w0RVV1DZgO7BiChpnvli0jE_xy3sUWc5XniLOmYzoGK jpC-wH6wXzrtoPPvyJh4t4Z5U8GIZ3-rJcaeJgZy13oC29sGcBw-wmDTY9BT6fcVGt1QgRdIHHFa79NnfOE_EJ5i5LV-KFO-ECqgvWNPxQyUldCEyVFpnuzFsddR4mObIcGPRTzz3aueXasfRF 2ixS-BDQ1K84eqkQREOv2Ik9T353JAzjgIaK1YQv0c8DAFAD4cngt8H 9_IlDSgAl7gHT0naD8BZ025vhApFMiXPgbmjd6cxpZ8QV9Ejxn AUV2IBVWGAKY56oZQMLzK5-gmRw2_v9cnGwyVxp7vclLsoHFPv0n5L7huBqBjDPgd6jbOi6Ie M3Q79fc9EzHgM_OPtSN8ZkZKhE26FjuqE8vvQX1F0RSp0fyij1 g2R545W1sg=w1880-h898-no)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/08/Jo4Ozv7yVS1dGUbn6ht1pmG3UYzPITpVvbBjzc0M-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/Jo4Ozv7yVS1dGUbn6ht1-pmG3UYz-PITpVvbBjzc0M15-OR-EeB9D8OVXtqE-7-r0Gfy2Tj8PEbpcwPvdoL7_8snUWCk48n6OJenwZ3caGU6fhMow 4bWfcn5WDcBKmYVWBCfOvLzxnoePxhKI86jmY_-Vr9Rl1r2eK_7aweSxl7M3IZHiTij98IoXRP33St2fWL9Yg2AiS ai0dCZRlMgAEeoTYQLUyl-lMa9SUmAP0i6zyntrH69H7IQd18jxZRzObRIFfIz9z_kujw2KB xNu_grt2x8hx3sKQH2naFmeupvPzPdeAgEPM9v61E1u8z-4JcjCXCqebzwvGnM127FSoJv2XsXh8l1_beZRIRAV7FABikv-YPAy1HJ8tWUzEwcNnrYlxT8WTnuxVeUtaFI9l2pBKK8gBYp5Ok ZFqxLqJD1KRYuc7AvqTcPNSjl6ondpSS31DTW_JeWCEEvNjSdA c4iKqKSC6HI4UA9SIHv0rWfkqiGctEWzK6gOMmzv9bssEgz10J w95Omy9VJgx8HXPdKng-eQ5LfuPKmk7WmIWmCQJAM6acZLZiPnl67Zs-gZKR5W2MiE__YxQBxOmMdw12wopyNLPSDwji2sRRZFsmSiiyFm pD6xOanfa2C1a7lq_obs7QRW5qmKrVXpWIwEnQ7VYQ1KPR63it r_URV9sonh_lpsylyrZpv1g=w1880-h937-no)

Co ciekawe problem najbardziej widać w zdjęciach na półdystans i dystans. Z bliższej odległości 1-3 m, obiektyw w trybie AF-S robi podobne pod kątem ostrości zdjęcia jak w trybie AF-C (choć i tak ciut gorsze).


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/08/8B_2qnXIorsKVO8U6W8IVfn6u4NWFxxygfS8cuX9-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/8B_2qnXIorsKVO-8U6W8IVfn6u4NWFxxygfS8cuX9dU9Qcn9K1zRTPCw-16R-JvS23pkHKvIeyGqKhex-SihtTeJoT3zjLoRlqQlZSHs7wG8rsCCf10KzVl8Q83VABfNsaM FQsHsQippL7IcdSDPX4NTJhFCi4jAcJLDnEyW2m4kLc9UOijq-Zyb5kqUDNg48ZVa5KE-WAuex2VbLYy6CngbDYgHIJEdwCmM5DEbObjP-MeUY0ymsqqdTvPsZVGdk3IEjU972g8n2pxNe1H2T9_nv31m2ga p3sBtnbn2RzSwcve2Ax3-ALyfUyfEogRy84OO5D7NUKOY4fTooz0IOCbgu84QMdp-geH8GwPsxSVqIrVhBiPsvUZyH4kak3PKTJjEod9FAE7NhipvrU xpW8zsmyVS31_UGs_6qnCKBKTkgWNsVXPRroEWyZlISjeoUNTl qG0FoUS7H9CYhARfWWnKKyYdW5TCU1WySi-DB4AFaPrVMx9eYBlViH1bQ7K4x0k1JVaf9FCzT0W2yeCot_c38 4THEUI-qMNBi7o03HUR1VpKS_MnFznV7l6oO0cIP9DGdv_C_qITVB9yTF bUN12n6D0ZrLR-dFNHT4d9hO7h1T_tTtYXeUnD9W4ilFh9-aW6-mmjdTBORbKQc2NalKc8PZlvgCYolo3oNIVPabdIAkt1lf1sS6B UZA=w1880-h949-no)

Testy były przeprowadzone na statywie, z wyłączoną stabilizacją obrazu, bez żadnych filtrów na obiektywie.

Do obydwu body podłączyliśmy także Batisa 85 1.8 - ten działał bez żadnego problemu w trybie AF-S i AF-C, a także FE 50 1.8 i też działał bez problemu w tych trybach.

Ktoś się spotkał z takim problemem w przypadku tego szkła ?

puch24
25-08-2018, 11:41
Zdaje się, że ktoś już o tym wspominał, że faktycznie, w trybie AF-C ostrzenie jest dokładniejsze. Ale nie pamiętam, czy tylko z tym obiektywem, czy z innymi też.

Co do ostrzenia przy przymkniętej przysłonie: to, co napisałem wyżej, usłyszałem w filmiku dpreview na YT.
Mówią tam, że ostrzenie przy przymkniętej przysłonie bywa szybsze i precyzyjniejsze, niż przy w pełni otwartej - dlatego niektóre firmy "bezlusterkowe" zdecydowały się na takie rozwiązanie.
Zresztą ma to pewne potwierdzenie w obserwacjach - często mówi się o tym, że jasne obiektywy ostrzą wolno, wolniej niż nieco ciemniejsze. Być może bierze się to z tego, że przy pełnym otworze obraz jest bardzo silnie rozostrzony i system AF nie jest w stanie ocenić z góry, jak mocna poprawka ostrości będzie potrzebna?
A wracając do owego filmiku, stwierdzili w nim, że system AF w Nikonach Z jest tu kompromisem pomiędzy domykaniem a niedomykaniem przysłony przy ostrzeniu - przysłona do ostrzenia nie domyka się poniżej 5,6, bo przy silniejszym domknięciu systemowi AF zaczyna brakować światła do działania.
I oczywiście nie ma mowy o żadnej ciemnicy w wizjerze, bo EVF automatycznie kompensuje utratę światła, spowodowaną domknięciem przysłony.

Generalnie rzecz biorąc, im więcej czytam o działaniu AF, tym "mniej wiem". ;-) Okazuje się, że w grę wchodzi tu bardzo wiele różnych zjawisk, a każde kolejne rozwiązanie, usprawniające AF, ujawnia też kolejne nowe zagadnienia i problemy, które trzeba rozwiązać.

Na przykład, gdy stosowano tylko jeden, centralny czujnik AF, "pompowanie" obrazu, czyli zmiana jego wielkości wraz z ostrzeniem, nie miała wielkiego znaczenia. Problem pojawił się, gdy zaczęto stosować czujniki ostrości poza centrum - i wtedy okazało się, że zmiana wielkości obrazu przy ostrzeniu powoduje, że obiekt, na który AF próbuje wyostrzyć, "zjeżdża" przy tym z sensora. A gdy sensorów jest dużo i są gęsto rozmieszczone, to obraz danego obiektu przemieszcza się na sąsiednie sensory. Logika aparatu musi sobie jakoś z tym radzić. Jeśli projektant aparatu sobie z tym nie poradzi skutecznie, wszystkie te niecentralne sensory można sobie w ogon wsadzić i o kant potłuc, bo działają tylko przy bardzo niewielkim rozostrzeniu.

cz4rnuch
25-08-2018, 11:54
Zdaje się, że ktoś już o tym wspominał, że faktycznie, w trybie AF-C ostrzenie jest dokładniejsze...Tak, nasz Damiroz :) Ale szkło wtedy było tamronowskie :) A co do tego przymykania do roboczej to skoro producenci tak się o nas martwią z tą szybkością i precyzją, to nie lepiej byłoby po prostu dodać taką opcję w menu? Chcę to mi przymyka a nie chcę to działa to jak w lustrzankach.

wpkx
25-08-2018, 12:01
A co do tego przymykania do roboczej to skoro producenci tak się o nas martwią z tą szybkością i precyzją, to nie lepiej byłoby po prostu dodać taką opcję w menu? Chcę to mi przymyka a nie chcę to działa to jak w lustrzankach.
Święte słowa, złote zgłoski.

cz4rnuch
25-08-2018, 12:08
Ciornuch złotousty. W menu Sony i tak jest tego tyle nasrane, że jedna opcja więcej (np: w sekcji sieci bezprzewodowe) raczej nie zakłóciłaby ichniego feng shui.

puch24
25-08-2018, 12:17
W sumie to można by to było nawet przypisać do konkretnych obiektywów...

Czornyj
25-08-2018, 12:55
Gdzieś na forum mignął mi tekst, że z A7x to można sobie zdjęcia po WiFi zgrywać.
Jest ktoś kto rozwinie temat?

Od razu napiszę, że znam i używam czasami PlayMemories, ale jest to zgrywanie na system androidowy z jakością FB.
Nie ma mowy o zgrywaniu RAW-a albo JPG-a z oryginalną jakością.
Jedyne sposoby które znam i zapewniają zgranie oryginalnych plików to wyjęcie karty lub podłączenie aparatu przez USB.

W PM ustawienia, Rozmiar kopiow. obrazów, Oryginał.

wpkx
25-08-2018, 13:47
W sumie to można by to było nawet przypisać do konkretnych obiektywów...
Żartujesz? To byłoby przyznanie się, że np. pewne konkretne Zeissy i G-Mastery są fabrycznie spieprzone.

cz4rnuch
25-08-2018, 14:00
Pytanie czy to o czym pisze puch jednak nie lepsze i odpowiednia opcja w menu nie byłaby tłumaczona tak, że wszystkie obiektywy od Sony to fakapy?

puch24
25-08-2018, 15:00
Bo takie są, bo Sony to nie firma optyczna! :-P
@wpkx (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=29623), nie są spieprzone, wystarczy napisać, że to nie fault, tylko feature. :-D

cz4rnuch
25-08-2018, 15:04
Bo takie są, bo Sony to nie firma optyczna!...wystarczy napisać, że to nie fault, tylko feature. :-DTak jak to właśnie napisała optyczna firma Nikon ;)

wpkx
25-08-2018, 15:23
Moje dobre kobiety!
Ja mówię.
Doradźcie, jaką lustrzankę kupić.

puch24
25-08-2018, 15:24
Nikon D850

wpkx
25-08-2018, 15:27
Eee... Czemu on? A skoro Nikon, to czemu nie D5?

puch24
25-08-2018, 15:54
No jak chcesz grubo, to D5, ale D850 ma zdaje się lepszą rozdziałkę, a D5 jest reporterski.

wpkx
25-08-2018, 16:35
Grubo? Też coś... Chcę dobrze. Tak, żeby mi czasem zdjęcie wyszło.

ksh
25-08-2018, 16:42
D3400 ma ładne jpg :)

wpkx
25-08-2018, 16:56
Co to znaczy ładne? Ładniejsze niż co na przykład?

PS Jakoś nie ufam jotpegom z aparatu, i je wyłączam... Źle robię?

damiroz
25-08-2018, 17:40
Tak, nasz Damiroz :) Ale szkło wtedy było tamronowskie :) A co do tego przymykania do roboczej to skoro producenci tak się o nas martwią z tą szybkością i precyzją, to nie lepiej byłoby po prostu dodać taką opcję w menu? Chcę to mi przymyka a nie chcę to działa to jak w lustrzankach.

Z tamronem to była inna sytuacja bo on w AF-S nie trafiał tylko na 75 mm - nie jestem odosobnionym przypadkiem bo na zagranicznych forach też jest trochę takich osób.

Juriko
25-08-2018, 17:59
Co to znaczy ładne? Ładniejsze niż co na przykład?

PS Jakoś nie ufam jotpegom z aparatu, i je wyłączam... Źle robię?

Kiedyś też tak robiłem, teraz mi się nie chce dłubać w rawach. Sporadycznie tylko w nich gmeram. Dlatego aparat ma dawać ładne jotpegi. :) Ładne dla mnie. :) Zresztą zanim aparat tego jotpega wypluje, to można pogmerać w ustawieniach, co by on był ładny. :)

ksh
25-08-2018, 18:22
Co to znaczy ładne? Ładniejsze niż co na przykład?

PS Jakoś nie ufam jotpegom z aparatu, i je wyłączam... Źle robię?

Ładniejsze od tych brzydkich :)
jpg tworzony przez aparat może być opcją bardzo ciekawą jeśli ktoś czuje zmęczenie... jakby to nazwać... całą pro otoczką związaną z fotografowaniem.
Chodzi mi o to że mamy setki milionów pstrykaczy fonami, jeśli ktoś skusi się na np lustrzankę to dąży często do rzeczy jakie zniechęcają go po czasie i wraca do fona, a te rzeczy zniechęcające to np używanie tylko trybu manualnego bo to miało być takie pro, zdjęcia tylko w raw bo trzeba potem wywołać super albo zakupy wielu obiektywów bo tak mu doradzonu, które zbierają kurz potem albo zakup wypasionych aparatów bo mają dużo wszystkiego i chwalą je np na forach.
Z drugiej strony już parę osób posłuchało moich rad i kupiła sprzęt minimalistyczny jak np D3400 czy nawet D5100, pstryka jpg, używa kitu lub jednej sigmy 17-50 i sie z tego cieszy bardziej niż ci pierwsi, którzy padli ofiarą sprzętowej fascynacji.

chory
25-08-2018, 18:35
No, Wojtku, D3400 i Sigmę 17-50.

ksh
25-08-2018, 18:36
...i filtr uv.

Ligo
25-08-2018, 18:41
I hood od trzysety.

A najlepiej to pogadaj z rycerzem, bo on też na kupnie.

puch24
25-08-2018, 18:46
koesh,
To prawda. Jest spora grupa ludzi, którzy chcą mieć zdjęcia lepsze niż z głaskofonu czy kompaktu i mieć większą elastyczność dzięki wyborowi popularnej optyki, ale nie chcą zadawać sobie więcej trudu, by mieć fajne zdjęcia, nie chcą bawić się w obróbkę, itd. Albo ich to nie bawi, albo nie mają czasu, umiejętności, itd.

ksh
25-08-2018, 19:04
Ja sprzedałem swoje D7100 przed tym armagedonem obecnym i rozglądam się za jakimś DX, mrugają do mnie D7200 z fajnymi cenami ale zastanawiam sie czy nie brać D5500 bo zależy mi tylko na obiektywach AF-P, ruchomy i dotykowy ekran też fajnie, ten jeden bieda programowany przycisk wystarczy do ISO i już.

Ligo
25-08-2018, 19:12
Jak masz Soniaka, to chyba lepszym pomysłem byłoby wejście w STM-y.

ksh
25-08-2018, 19:16
300mm na DX za 560zł jest bezkonkurencyjne.

puch24
25-08-2018, 19:39
koesh,
Miałem przez jakiś czas D5100 i tak jak bardzo podobał mi się obraz z niego, tak nie cierpiałem jego ergonomii. Brakowało mi tego (od strony obsługi), co dawał D7000. Doceniałem, owszem, odchylany ekran. Ale ubogość reszty bardzo mi przeszkadzała. Istotną wadą D5x00 jest wizjer penta-mirror zamiast prawdziwego pryzmatu - obraz na matówce jest, jak to piszą, jak w ciemnym tunelu - mały i ciemny. :-( To chyba przeszkadzało mi najbardziej.

ksh
25-08-2018, 20:06
Tak, wizjer to największy minus, można się przyzwyczaić jednak, , często mam w łapach D5100 i nie mam problemu z manualnym ostrzeniem nawet.
Jeszcze pół roku temu zdecydowanie napisałbym że wizjer tylko i wyłącznie taki jak w serii D7xxx lub wyżej, a elektroniczny to kpina, po kilku miesiącach obcowania z A7II przekonałem się do tego bardzo, wymagało to pewnego przyzwyczajenia się.

nordwind
26-08-2018, 00:34
OZ prosto z puszki z fczoraj już...
oczywiście canon70-200/4


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://i.imgur.com/5KI0rVo.jpg)

wpkx
26-08-2018, 00:54
No, Wojtku, D3400 i Sigmę 17-50.
Bogdan...
Jaką flaszkę do tego?

stafford
26-08-2018, 12:18
[...] a elektroniczny to kpina, po kilku miesiącach obcowania z A7II przekonałem się do tego bardzo, wymagało to pewnego przyzwyczajenia się.

...uderzył się w piersi koesh ;)

puch24
26-08-2018, 13:26
He, he.
Bo to zależy od wizjera.
Starsze wizjery elektroniczne zniechęcały.

ksh
26-08-2018, 13:52
Tak ale trzeba się do tego przyzwyczaić, a mimo to jak przyłożysz oko do optycznego jest nadal miło, nie ma tak że elektroniczny zaczyna sie uważać za lepszy, dla mnie to element rozszerzający funkcje aparatu tak jak dotykowy ekran, dotykowy af, ruchomy ekran, większa personalizacja, może kiedyś sensowne oprogramowanie z aplikacjami co stawiam obecnie jako najważniejszy brak.

ikit
26-08-2018, 16:40
A ujmijmy to inaczej. Nikt nie karze tym 99% kupować sprzętu jakiego nie chcą. Dlaczego więc kupują?

Przecież wiesz. Nie mają wyboru. Bo każdy producent kierował się tym 1%. I gdyby nie sony które np. potrafiło wsadzić ff w małe opakowanie 5 lat przed konkurencją (i pewnie nikona by tu nadal nie było gdyby nie musiał...) i udowodniło przejmowaniem rynku FF że czasem warto zrobić coś innego niż reszta betonów to dale nie było by wyboru w FFach, można by było mieć wielką lustrzankę mniej lub bardziej wypasioną. Najlepiej z nieruchomym, niedotykowym ekranikiem, bez stabilizacji i nowoczesnych technologii. Bo po co to wszystko 'profesjonalistom'.


Drogi kloc, ale jest. Sony od 6 lat się to nie udało. No, ale jeśli już kiedyś go zrobią to pewnie dużo tańszy nie będzie. O ile w ogóle.

Cóż, ja wolę mieć perspektywę że za rok-dwa może będzie małe 35/2 niż żeby dziś wydali takie bydle którego na pewno nie kupię bo lepiej ciut wielkości dołożyć do 35/1.4 albo zostać bez AFu na loxii 35/2.


Fajny aparat, jak ktoś siedzial w Nikonie i marzyło się bezlustro, ale żal było obiektywów. I w sumie tyle. Sony na ten moment jest lepsze, ale fajnie, że Nikon coś robi. Może ceny spadną. Ciekawe jak w praktyce sprawdza się ten adapter.

Mnie ciekawi czy mając ten adapter uda się firmom trzecim w końcu zrobić adapter dla szkieł nikona do FE;)


Przeczytałem sobie w opisie nowych obiektywów Nikona Z ciekawą informację:


"Ponadto są wyposażone w kompensację efektów „oddychania” (czyli przesunięcia kąta widzenia podczas regulacji ostrości),"


To bardzo ważne, bo niezależnie od zogniskowania obiektywu obraz danego obiektu będzie miał mniej więcej stałą wielkość i będzie w tym samym punkcie kadru.


Zauważyłem, że AF na punkty inne niż centralny często zawodzi dlatego, że przy pracy układu AF i szukaniu ostrości obraz danego obiektu niecentrycznego przesuwa się w kadrze i trafia na inne punkty detekcji ostrości. Więc konstrukcja obiektywu, która temu zapobiega, jest bardzo pożądana.

To może tłumaczyć wielkość obiektywów. Natomiast to 'oddychanie' to chyba główny atut dla filmowców? Czyżby nikon coś kombinował?

cz4rnuch
26-08-2018, 17:04
...Cóż, ja wolę mieć perspektywę że za rok-dwa może będzie małe 35/2...A w ogóle coś słyszałeś na ten temat? Bo ja nasłuchuję już od kilku ładnych lat :) I oczywiście ja też wolę mieć taką perspektywę, ale nie wiem czy wytrzymam kolejne 6 lat czekania. Dziwi mnie ten ruch Sony i to bardzo. Na pewno zdają sobie sprawę, że 35 to uniwersalna i pożądana ogniskowa, a światło f/2 to dobry kompromis, skoro wydali już kilka RXów z przyspawanym właśnie takim obiektywem. Teraz w drodze jest kolejny, tym razem od Zeissa, a wersji FE z AFem jak nie było tak nie ma :(

nordwind
26-08-2018, 17:15
Właśnie zastanawiałem się by skanonizować jeszcze bardziej sony i kupić EF 35/2.
Wiem, że są trzy wersje, która optycznie jest najlepsza ?

puch24
26-08-2018, 17:27
Czytałem, że najnowsza z IS.

ikit
26-08-2018, 18:13
Właśnie zastanawiałem się by skanonizować jeszcze bardziej sony i kupić EF 35/2.
Wiem, że są trzy wersje, która optycznie jest najlepsza ?

A jak to wyjdzie wielkościowo i cenowo?
Jak by się tak zastanowić to w sumie... 35/2 minolty też jest... Adapter już mam... Tylko tu zaczyna się paranoja - te 35tki są pod 1700+zł...

stafford
26-08-2018, 19:05
Właśnie zastanawiałem się by skanonizować jeszcze bardziej sony i kupić EF 35/2.
Wiem, że są trzy wersje, która optycznie jest najlepsza ?

Trzy? Stara 35 2.0; nowa 35 2.0 IS USM i jaka trzecia? FD?

nordwind
26-08-2018, 19:26
Czytałem, że najnowsza z IS.

Fakt, musi być lepsza, poza IS więcej soczewek, listków przysłony i współczesna
konstrukcja z 2012 w porównaniu do 1990 :)


A jak to wyjdzie wielkościowo i cenowo?
Jak by się tak zastanowić to w sumie... 35/2 minolty też jest... Adapter już mam...
Tylko tu zaczyna się paranoja - te 35tki są pod 1700+zł...

Viltrox III kosztował pińcset, byłby podzielny na 3 szkła.
EF IS 35/2 nowy aktualnie 2038zł. Szkoda, niedawno był cashback 300zł.
Najchętniej kupiłbym używanego minta od jakiegoś niedzielnego fotografa :)
Małe to nie będzie, przelotka dodaje 26mm. Średnica zestawu jak w Sony FE 85/1.8 + 7mm dłuższe od Sony.


Trzy? Stara 35 2.0; nowa 35 2.0 IS USM i jaka trzecia? FD?

Myślałem, że w międzyczasie była odświeżona wersja bez IS tej starej z 1990 roku, jednak byłem w błędzie... :)

wpkx
26-08-2018, 19:33
Najchętniej kupiłbym używanego minta od jakiegoś niedzielnego fotografa :)
Mam brać?

nordwind
26-08-2018, 19:48
Ja fotografuję jeszcze w soboty, to się chyba nie kwalifikuję...


...przy okazji kropa prosto z puszki dam niewyoszczanego z ef 70-200/4
na poprzedniej stronie pełny kadr


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://i.imgur.com/16H8HBf.jpg)

wpkx
26-08-2018, 20:00
Pewnie, że nie, ale to ja miałbym kupić i Ci odsprzedać przecież... Jako ten niedzielny. Stąd moje pytanie, czy brać.

Jacek_Z
26-08-2018, 20:22
Przecież wiesz. Nie mają wyboru. Bo każdy producent kierował się tym 1%. Absolutnie nie.
1. Mają wybór. Mogą kupić mniejsze Sony A7, mogą Kupić jeszcze mniejsze Fuji czy olki. Dlaczego więc kupuja Nikona - o to pytałem/
2. Nie każdy producent. To dotyczy wyłącznie Nikona i Canona, bo jedynie te dwie firmy mają cały zestaw supertele, obsługują fotoreporterów sportowych itd.
Zresztą to jak cenią ten 1% pokazuje to jak często są uaktualniane szkła 300/2.8, 400/2.8 itp. czy 24-70/2.8 i 70-200/2.8. Nowa wersja jest co kilka lat. 70-200 ma 3 wersje. A od kiedy nikon robi AF-S większość szkieł ma tylko jedną generację, w tym 35, 50, 85, 105 macro - czyli niby też ważne szkła.
Częściej jest tylko odnawiany 18-55 ;) i 70-300.

nikoniarz
26-08-2018, 20:55
Absolutnie nie.
1. Mają wybór. Mogą kupić mniejsze Sony A7, mogą Kupić jeszcze mniejsze Fuji czy olki. Dlaczego więc kupuja Nikona - o to pytałem/
2. Nie każdy producent. To dotyczy wyłącznie Nikona i Canona, bo jedynie te dwie firmy mają cały zestaw supertele, obsługują fotoreporterów sportowych itd.
Zresztą to jak cenią ten 1% pokazuje to jak często są uaktualniane szkła 300/2.8, 400/2.8 itp. czy 24-70/2.8 i 70-200/2.8. Nowa wersja jest co kilka lat. 70-200 ma 3 wersje. A od kiedy nikon robi AF-S większość szkieł ma tylko jedną generację, w tym 35, 50, 85, 105 macro - czyli niby też ważne szkła.
Częściej jest tylko odnawiany 18-55 ;) i 70-300.

Nic dodać, nic ująć. Mało kto to zauważa, bądź też chce zauważyć... Najlepiej sugerować, ze ludzie są stawiani pod ścianą, lub co gorsza (jak potrafią napisać inni)- kupujący to frajerzy...

ikit
26-08-2018, 21:14
1. Przyzwyczajenie, marketing, stereotypy... Mało który amator wie czego chce, a jak już coś ma to rzadko chce mu się zmieniać czy zastanawiać się nad zmianami, co dopiero całego systemu. I niektórzy po prostu cenią sobie inne rzeczy bardziej, bezlustro czasem jest lepsze a czasem gorsze. A czy jak by były dwie wersje tej samej profesjonalnej lustrzanki jednej firmy z identycznymi parametrami i ceną tylko jedna by była mniejsza i lżejsza o 200-300g a druga 'tradycyjna' to które by były częściej wybierane to się niestety nie dowiemy.
2. Do czasu każdy producent się tym kierował, do wyboru były tylko spore lustrzanki, i zazwyczaj czym wyższy model tym większa, z największymi FFami.
Akurat zoomy f2.8 to takie święte gralle nie tylko profesjonalistów ale też entuzjastów fotografowania, hobbystów czy robiących śluby;) Uniwersalne narzędzia, samograje. Jest tu konkurencja to trzeba ulepszać (a i jest przy okazji okazja do podniesienia cen). To nie tylko szkła dla profesjonalistów. A do tego nawet część osób na apsc do nich ciągnie.
Natomiast co kto rzeczywiście potrzebuje a co kupuje to dwie różne rzeczy:) Zresztą ten temat się już przewijał. Wybranie narzędzia o gorszych parametrach ale bardziej pasującego do potrzeb to nie lada wyzwanie;)

nordwind
26-08-2018, 21:30
Pewnie, że nie, ale to ja miałbym kupić i Ci odsprzedać przecież... Jako ten niedzielny. Stąd moje pytanie, czy brać.

Łaskawco, może lepiej wrzuć do puszki...

mackaron
27-08-2018, 08:39
człowieki... szukam obiektywów:
- Hexanon AR 57mm 1.4
- Hexanon AR 57mm 1.2
- Minolta 58mm 1.4
- Nikkor 55mm 1.2
- Voigtlander 58mm 1.4

czy sa tu czlowieki ktore maja ktorys z tych obiektywów i byłby skłonny wypożyczyć na kilka dni... strasznie kusi mnie zrobienie porównania podczas jakiejs konkretnej sesji (portret, akt etc)

Umbra
27-08-2018, 09:03
Minoltę miałem kiedyś na aps-c. Miękkie, ale dosyć fajne szkło.

https://500px.com/photo/147791139/michalina-bw-by-przemys%C5%82aw-walasik
https://500px.com/photo/143504809/michalina-w-kawiarni-by-przemys%C5%82aw-walasik
https://500px.com/photo/142197875/michalina-soft-portrait-by-przemys%C5%82aw-walasik
https://500px.com/photo/142510131/michalina-by-przemys%C5%82aw-walasik
https://500px.com/photo/143455065/michalina-by-przemys%C5%82aw-walasik

Nie wiem, czy byłbyś zainteresowany, ale obecnie mam Porsta 55/1.4 do pozbycia się. Na aps-c lubiłem. Na FF mi nie podchodzi.

mackaron
27-08-2018, 09:07
poka tego portka... widze ze sa wersje 1.2 pytanie czy to warte zeby sie nad nim pochylic

wpkx
27-08-2018, 09:22
Łaskawco, może lepiej wrzuć do puszki...
Żeby mi matrycę zasłoniło? Takie sztuczki nie ze mną, Brunner.

ikit
27-08-2018, 09:29
Porst 55/1.2 bardzo miękki. Szczególnie z bliska przepięknie bebłał natomiast bez ostrych elementów w kadrze mi nie podchodził. Natomiast małe, tanie (przynajmniej kiedyś, kosztował z 600zł) i lekkie szkiełko jak na f1.2:) Z tego co pamiętam to na flickrze było z niego trochę fajnych zdjęć.
Minolta 58/1.4 dość miękka przy innych pleśniakach f1.4. Za to ładnie bebłała.
Obu używałem na apsc 16MP. Więc z ostorścią na ff przynajmniej w centrum będzie ciut lepiej, pytanie czy akceptowalnie. Na kkmie jest gdzieś zakopany wątek o obiektywach pod nexy i A7, wrzucałem tam sporo sampli z różnych obiektywów aby pokazać jak się zachowują (z tym że ostatni update z 2 lata temu to będzie głęboko zakopane). Co prawda bez wycinków 1:1 ale obrazek było widać:) Niedługo będę robić kolejny update tylko muszę wybrać jakieś charakterystyczne zdjęcia z obiektywów których tam nie było.
Hexanon f1,2 ma dobrą renomę i też mały, natomiast drogaśny.

ksh
27-08-2018, 09:48
Najostrzejszy jaki miałem w rękach to Revue 55mm 1.4 ( Tomioka ) i Chinon 55mm 1.2 ( Tomioka ), Minolta przy nich to mydlak faktycznie był.

nordwind
27-08-2018, 10:42
Żeby mi matrycę zasłoniło? Takie sztuczki nie ze mną, Brunner.

Do puszki po KitKacie nie możesz ?

nie.Znajomy
27-08-2018, 11:24
człowieki... szukam obiektywów:
- Hexanon AR 57mm 1.4
- Hexanon AR 57mm 1.2
- Minolta 58mm 1.4
- Nikkor 55mm 1.2
- Voigtlander 58mm 1.4

czy sa tu czlowieki ktore maja ktorys z tych obiektywów i byłby skłonny wypożyczyć na kilka dni... strasznie kusi mnie zrobienie porównania podczas jakiejs konkretnej sesji (portret, akt etc)

Mogę Ci wypożyczyć gratisowo dwa fajne szkła o diametralnie innym bokech. Wprawdzie nie konkretnie te które wypisałeś, ale z tego zakresu i MZ o dużo ciekawszym rysunku niż mają te o które pytasz. Jak zainteresowany to pisz PM.

mackaron
27-08-2018, 11:44
pisze ;)

Michaelius
27-08-2018, 19:26
Pytanie jakbym chciał zmienić D7200 na A7 to plusy są dla mnie dość jasne, ale jakich niespodzianek in minus mógłbym się spodziewać ?

Druga sprawa jakie są opcje na długie ogniskowe >=200 mm ?
70-200/4 już zdążyłem przeczytać, że się rozpada ;) 70-300 ma cenę lekko zaporową, pozostałe 2 kosztują więcej niż mój samochód - są jakieś sprytne opcje na ominięcie tego?

damiroz
27-08-2018, 20:13
Pytanie jakbym chciał zmienić D7200 na A7 to plusy są dla mnie dość jasne, ale jakich niespodzianek in minus mógłbym się spodziewać ?

Druga sprawa jakie są opcje na długie ogniskowe >=200 mm ?
70-200/4 już zdążyłem przeczytać, że się rozpada ;) 70-300 ma cenę lekko zaporową, pozostałe 2 kosztują więcej niż mój samochód - są jakieś sprytne opcje na ominięcie tego?

In minus:
- brak odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne
- znacznie gorszy autofokus
- gorszy grip
- o wiele gorsza bateria
- o wiele wolniejsze działanie i reakcja na zmianę parametrów w puszcze
- znacznie gorsza obsługa puszki
- gorsza dynamika tonalna (wg wskazań DXO)
- podatność bagnetu na uszkodzenia (sporo jest o tym sporo na forach)
- efekty flary od jasnych punktów światła (jest o tym sporo na forach)


Co do 70-300: pozostają jeszcze adaptery i szkła z innych systemów, ale wówczas tylko manual focus. Jedyny wyjątek to adapter z Sony A w postaci LAEA4, który posiada swój własny AF z detekcją fazy i jakiś tamron 70-300 z systemu A. Ogólnie jednak i tak AF będzie działał gorzej niż to co masz w chwili obecnej w D7200.

fan911
27-08-2018, 20:59
Pytanie jakbym chciał zmienić D7200 na A7 to plusy są dla mnie dość jasne, ale jakich niespodzianek in minus mógłbym się spodziewać ?

Druga sprawa jakie są opcje na długie ogniskowe >=200 mm ?
70-200/4 już zdążyłem przeczytać, że się rozpada ;) 70-300 ma cenę lekko zaporową, pozostałe 2 kosztują więcej niż mój samochód - są jakieś sprytne opcje na ominięcie tego?

Polecam przeboleć i zainwestować w SONY A7 II.

Co do 70-200/4 - mam, używam ponad rok, super-ostre, w miarę kompaktowe szkło. Jakoś nie chce się rozpaść.

SONY FE 70-300 ze zmiennym światłem jest drogi, ale MTF-y ma o niebo lepsze od "wydmuszek" Nikkona, Tamrona, itd... o tych samych parametrach. SONY podeszło poważnie do sprawy i tu 70-300 jest dobre.

Jest SONY FE 100-400, ale tu już 10.000 zł trzeba szykować. Kiedyś go kupię :)

Ale, ale... kupujesz SIGMĘ MC11 i zapodajesz każde szkło z mocowaniem Canona i ... działa to wszystko bardzo ładnie. Na grupach SONY Alpha na Fb są przykłady, jak bezlusterkowce SONY dają radę z Canonowymi "działami" typu 500/4 czy 600/4 i chodzi to imponująco.
Można by zaryzykować stwierdzenie, że lepiej niż z body Canona.

Ktoś wyżej napisał, że z przejściówkami nie ma AF... hmmm:)

ikit
27-08-2018, 21:24
poka tego portka... widze ze sa wersje 1.2 pytanie czy to warte zeby sie nad nim pochylic

Znalazłem ten wątek o którym wspominałem, na str. 5-6 jest kilka zdjęć z tego porsta i minolty 58.
http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=43058&page=5

ksh
27-08-2018, 22:01
Pytanie jakbym chciał zmienić D7200 na A7 to plusy są dla mnie dość jasne, ale jakich niespodzianek in minus mógłbym się spodziewać ?

Druga sprawa jakie są opcje na długie ogniskowe >=200 mm ?
70-200/4 już zdążyłem przeczytać, że się rozpada ;) 70-300 ma cenę lekko zaporową, pozostałe 2 kosztują więcej niż mój samochód - są jakieś sprytne opcje na ominięcie tego?

Jeśli to ma być przejście w pełni na Sony to zacząłbym przygodę od drugiej wersji bo szkoda żeby sie rozczarować, AF jest ok ale trzeba się nauczyć kiedy nie zaskoczy albo kiedy może działać super, po poznaniu nikona ma się już dość intuicyjne podejście do tego, to samo dotyczy elektronicznego wizjera, trzeba znaleźć plusy i się przyzwyczaić, kolejna rzecz do zasilanie gdzie trzeba sporo o tym myśleć i zawsze mieć rezerwę, plusów jest bardzo dużo ale tez trzeba je znać, a wynikają one nie tyle że to sony czy druga wersja tylko że to bezlustro.

nordwind
27-08-2018, 23:20
Polecam przeboleć i zainwestować w SONY A7 II.

Co do 70-200/4 - mam, używam ponad rok, super-ostre, w miarę kompaktowe szkło. Jakoś nie chce się rozpaść.

SONY FE 70-300 ze zmiennym światłem jest drogi, ale MTF-y ma o niebo lepsze od "wydmuszek" Nikkona, Tamrona, itd... o tych samych parametrach. SONY podeszło poważnie do sprawy i tu 70-300 jest dobre.)

Eeee....piszesz o Sony FE 70-300 drogi... to ten sam piniądz co Sony FE 70-200/4 :)



Ale, ale... kupujesz SIGMĘ MC11 i zapodajesz każde szkło z mocowaniem Canona i ... działa to wszystko bardzo ładnie. Na grupach SONY Alpha na Fb są przykłady, jak bezlusterkowce SONY dają radę z Canonowymi "działami" typu 500/4 czy 600/4 i chodzi to imponująco.
Można by zaryzykować stwierdzenie, że lepiej niż z body Canona.

Canon EF 70-200/4 z oryginalną przelotką działa bardzo marnie na bezlusterku Canona M3.
Dla porównania na Sony A7II z Viltroxem IV jest bardzo dobrze.
Ten sam Canon M3 z przelotką znowuż działa super z pełnoklatkowym Canonem 50/1.8 STM
I weź tu bądź mądry... :)

cz4rnuch
27-08-2018, 23:58
Jeśli chodzi o moją przygodę z jasnymi 50kami to zaczęła się ona i skończyła na 50 nFD. Kupowałem po pijaku, jako standard do kupowanej po pijaku A7, i zdanie z aukcji, że: " bokej nie jest za fajny" zinterpretowałem jako "bokej jest fajny". Ogólnie fajny nie jest (pomijając ostrość bo ostry jest o dziwo od pełnej dziury), ale raz na kilkadziesiąt zdjęć potrafi naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Gdyby Makaroni potrzebował czegoś takiego do porównania (oczywiście dla jaj, bo to jest bokehowa padaka {mimo, że ostra} to chętnie użyczę swego egzemplarzuissimo do "Ogólnopolskiego testu pięćdziesiątkowego".


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/08/8i2ujHh-1.jpg
źródło (https://i.imgur.com/8i2ujHh.jpg)

mackaron
28-08-2018, 07:57
i pieseł i bokieł bardzo dobry...ja na ten przyklad nie lubie takiego rozmemłactwa a raczej te rzygowiny ostre;) co to konkretnie za 50 jest?

cz4rnuch
28-08-2018, 08:25
50 1.4 nFD.

mackaron
28-08-2018, 09:34
Kolejny praktyczny wydruk 3d... karty mi sie poniewieraly po torbie wiec wymodelowalem sobie praktyczne etuji;)

13161

13162

puch24
28-08-2018, 09:44
Fajne. A można to rozpiąć? Bo np. w kieszeni wygodniejszy byłby jeden taki listek, niż cała kostka.

wpkx
28-08-2018, 09:49
(…) wiec wymodelowalem sobie (…)
Konrad, czekam, kiedy wymodelujesz sobie modelkę...

mackaron
28-08-2018, 09:52
kwestia wymodelowania trzepienia z gwintem zeby mozna bylo rozkrecic...teraz zrobilem polaczone na stale... to nie jest wielkie i do kieszeni wlazi bez problemu

Umbra
28-08-2018, 10:41
poka tego portka... widze ze sa wersje 1.2 pytanie czy to warte zeby sie nad nim pochylic

Portek robił tak na aps-c:
https://www.facebook.com/walasikfotografie/photos/a.1665894690356258/1737557599856633/?type=3&theater
https://www.facebook.com/walasikfotografie/photos/a.1665894690356258/1760428830902843/?type=3&theater
https://500px.com/photo/162668175/monika-w-by-przemys%C5%82aw-walasik
https://500px.com/photo/162165389/monika-kwiaty-by-przemys%C5%82aw-walasik


Na FF zupełnie mi nie podchodzi.

mackaron
28-08-2018, 10:57
hm ciekawie to wyglada

mackaron
28-08-2018, 11:32
ps ...a moze ktos ma canona 55 1.2 FL FD?

damiroz
28-08-2018, 16:46
Ktoś wyżej napisał, że z przejściówkami nie ma AF... hmmm:)

Bo nie ma - z pierwszą A7 bo tejże dotyczyło pytanie. Z każdą kolejną wersją korpusów Sony przybywało punktów PDAF i wówczas sprawa ma się inaczej. Co do filmików na YT to tam różne rzeczy można znaleźć. Prawda jest jednak w rzeczywistości inna. Im dłuższe szkło tym słbaiej ono sobie radzi (chyba, że mamy A9, A7III czy r3 bo tutaj jest lepiej), ale wszystko rozbija się o warunki w jakich fotografujemy. Zauważcie, że wszystkie testy zawsze robione są na środkowym punkcie w dobrych warunkach oświetleniowych. W gorszych warunkach i na bocznych punktach taki 24-105 F4 L z MC11 podpczepiony pod R2 się wykładał i szukał AF bardzo długo nie znajdując go wcale lub po kilku sekundach. Szkła z AF montowane przez adapter zawsze będą miały jakieś problemy w tej czy innej scenie. Raz działają lepiej, raz gorzej, czasem nawet genialnie, a czasem do bani. Wszystko zależy od body, adaptera, obiektywu i cholera wie czego jeszcze :)

wpkx
28-08-2018, 16:55
(...) :)
Radujmy się i pląsajmy nadobnie aż do wieczora.

stafford
28-08-2018, 20:59
Radujmy się i pląsajmy nadobnie aż do wieczora.

Piątej jeszcze nie było i już pod wpływem?

damiroz
28-08-2018, 21:26
Chciałem jeszcze nawiązać do problemów z Samyangiem 35 1.4 i jego AF. Otóż napisałem do Samyang Polska - cisza zupełna. Napisałem także do Samyang Global i otrzymałem odpowiedź. Po dłuższej korespondencji, przekazaniu rawów a także testach przeprowadzonych przez ichnich ekspertów wyszło, że będą pracowali nad wydaniem nowego firmware bo problem rzeczywiście istnieje.

Co ciekawe nie jest to jedyny obiektyw, który cierpi na tego typu problem z AF. Otóż wg testów przeprowadzonych przez Sonyalphablog obiektywu Sigma 14 1.8, zamieszczonych samplach i opisie problemów widać dokładnie tę samą przypadłość. Biorąc pod uwagę przypadek samyanga, tej sigmy oraz narzekań niektórych użytkowników a7r3 po wgraniu update'u do firmware'u 1.10 można przypuszczać, że coś tam Sony przekombinowało i spowodowało to problemy z działaniem AF w niektórych obiektywach.

- - - - kolejny post - - - - - -


Radujmy się i pląsajmy nadobnie aż do wieczora.

Możemy się pląsać. Nie zmienia to jednak mojej opinii - podłączałem różne szkła, do nie takich słabych body i wiem jak to działa. Wiem także jak działa system AF w obiektywach natywnych.

Ligo
28-08-2018, 21:39
Myślałem, że w międzyczasie była odświeżona wersja bez IS tej starej z 1990 roku, jednak byłem w błędzie... :)
Nie mylisz się. Jest trzecia wersja - od Yongnuo.;-)

nordwind
28-08-2018, 21:53
Nie mylisz się. Jest trzecia wersja - od Yongnuo.;-)

....czyli wersja "konsomolec" :)

Ligo
28-08-2018, 22:05
Ale sprawdzałem - chińczyk na chińczyku nie robi.:-(

nordwind
29-08-2018, 16:41
"głowa penka" od tych nowości... 5 września podobno premiera dwóch bezluster Canona

meliszipak
29-08-2018, 18:40
Skond wiesz?

czupacabra
29-08-2018, 18:51
Canon rumors [emoji3]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

nordwind
29-08-2018, 19:35
a stund :)
https://www.canonwatch.com/some-new-canon-full-frame-mirrorless-camera-talk-28mp-1900-ibis/

meliszipak
29-08-2018, 21:11
Cena jak Z6 bez adaptera.

- - - - kolejny post - - - - - -


A7 III z szarego importu obecnie kosztuje 7908zł.
Sony mocno podniosło poprzeczkę dając topowy af w III.
Ciekawe są też nowe, wytrzymałe, uszczelnione karty sony w kontekście drogich xqd do nikona i pojedynczego slotu.
Wygląda to na poważny błąd. Nawet jak będą dawali kartę gratis, to i tak zawsze by mogło być jeszcze taniej bez.
Sony łatwo nie odda palmy pierwszeństwa w bezlustrach.

cz4rnuch
29-08-2018, 21:18
...Ciekawe są też nowe, wytrzymałe, uszczelnione karty sony w kontekście drogich xqd do nikona...Tanie to te SDki raczej nie będą ;)

meliszipak
29-08-2018, 21:23
Ale chyba tańsze od xqd. Sam czytnik do tego kosztuje prawie dwie stówy.
Cena tych xqd nie przechodzi mi przez gardło i klawiaturę.

cz4rnuch
29-08-2018, 21:25
No może będą. O dolara lub dwa.

meliszipak
29-08-2018, 21:26
Myślisz? Wobec tego słabsze są bardzo dobre, zwłaszcza w podwójnym slocie.
A te lepsze niech se sami zginają i topią w centrali.

nordwind
29-08-2018, 21:54
Podobno w niektórych krajach karty mają być gratis w pre-orderach.
Po co ta rewolucja skoro topowe SD mają podobną prędkość.
Dzisiaj zamówiłem microSD z zapisem 90Mb/s.... ostatnio trochę mi się zapychała ta 7emka.

wpkx
29-08-2018, 22:01
Czemu micro?

nordwind
29-08-2018, 22:03
Oszczędzam miejsce w torbie :) :) :)

wpkx
29-08-2018, 22:15
Aha, OK.
Bo już myślałem, że kilka na raz ładujesz do slotu, i zastanawiałem się, ile konkretnie wchodzi.

puch24
29-08-2018, 22:19
Pomysł niezły (można se zrobić 4 TB ;-) ), ale...

Mam złe doświadczenia z kartami micro w adapterze. I nie tylko ja. Zdarzają się problemy z kontaktem.

Wymiana adaptera pomaga, ale zdjęcia można stracić.

nordwind
29-08-2018, 22:44
Nie miałem do tej pory takich problemów z micro.
Lubię do nich te małe czytniki usb, poza tym same karty są bardziej uniwersalne i znajdują zastosowanie
w większej ilości urządzeń niż SD. Oczywiście duże SD również posiadam.

wpkx
29-08-2018, 22:49
Ryzykant z Ciebie - ja, podobnie jak Maciek, uważam, że im mniej styków tym bezpieczniej.
Nawet mi do głowy nie przyszło, by mikro z adapterem wkładać do normalnego slotu na SD w jakimkolwiek aparacie.

nordwind
29-08-2018, 23:21
Co nieco o stykach wiem, jestem między innymi elektronikiem :)
Każda karta micro ma swój firmowy adapter SD, to nie jest tak, że ja je ciągle przekładam do jednego adaptera :)
Do tej pory raz miałem problem z kartą SD, nie wiem czy to była moja wina, ale z pewnością
przyczyniłem się do "czasowej" utraty danych. Przez nieuwagę wyjąłem kartę z czytnika podczas transferu.
Próbowałem odczytać pliki ponownie, ale komputer nie widział już karty. W końcu po wielu próbach udało mi się zrobić to
którymś z darmowych programów do odzyskiwania. Z plikami z Sony ogólnie jest jakiś problem, nie wszystkie programy je
dekodują. Kupiłem ostatnio nawet kartę Sony z opcją dostępu do dedykowanego softu do odzyskiwania.

puch24
30-08-2018, 00:03
Ja miałem problemy z kartą micro SD w adapterze co najmniej dwu-, a może trzykrotnie. Kiedyś używałem kart micro SD w adapterach, kierując się ich uniwersalnością, itd., ale w zasadzie nie robię tego już od czasu, gdy miałem kłopoty.
Też bardzo lubię i chętnie używam tych niewielkich nano-czytników do kart micro SD, mam ich kilka różnych.
A kto pamięta karty SD (pełnowymiarowe) Sandiska z wbudowaną wtyczką USB? "Łamało" się je w połowie, i pojawiała się wtyczka USB. Wygodne to było.
Mam takie 512 MB i 1 GB. Większych już chyba nie robili. Może jeszcze były 2 GB. Ale jakoś się nie przyjęły i SD HC (4 GB i większych) już takich nie było.

cz4rnuch
30-08-2018, 08:52
Myślisz? Wobec tego słabsze są bardzo dobre, zwłaszcza w podwójnym slocie.
A te lepsze niech se sami zginają i topią w centrali.

Tak mnie się wydaje. "Zwykła", ale szybka SD Sony 128GB kosztuje ponad 200 dolków <<klik>> (https://www.bhphotovideo.com/c/product/1322907-REG/sony_sosd128gbuii_128gb_uhs_ii_sd_card.html) XQD od Sony o tej samej pojemności jest w podobnej cenie<<klik>> (https://www.bhphotovideo.com/c/product/1261721-REG/sony_qdg128e_j_128gb_xqd_g_e_memory_card.html?sts= pi) więc ta utwardzona i wodoodporna Taf zapewne dużo tańsza nie będzie. O ile nie będzie droższa :)

ksh
30-08-2018, 09:07
Nie tak dawno gościu ( rolnik ) wychwalał diesla że leje do niego co mu do rąk wpadnie i jeździ, nawet z domowej tłoczni olej rzepakowy.
Teraz wielu gości ( fotografów ) wychwala że byle kartę SD wciśnie i nie ma strachu bo są dwa sloty.

Za parę lat będziecie chwalić dobry krok Nikona że poszedł w XQD/CFexpress.

Nowe karty SD o dużych szybkościach i podobnej niezawodności co XQD/CFexpress są w takich samych cenach, to te same pamięci i interface, aparaty muszą je zacząć obsługiwać czyli też jest to przyszłość, jednak pozostaje problem odprowadzenia ciepła ponieważ karty SD i sloty na nie nie są do tego przystosowane.
Pisanie że teraz nie potrzebuję tak szybkiej karty jest słabe zwłaszcza że kartę dostanie kupujący za free i podejrzewam że większość drugiej takiej karty nie będzie potrzebowała, a zawodowcy coś wykombinują żeby kupić drugą :)

cz4rnuch
30-08-2018, 09:34
...Za parę lat będziecie chwalić dobry krok Nikona że poszedł w XQD/CFexpress...Za parę lat to może i elektryki będą u nas chwalić. Ale na razie to nie ma gdzie takiego "zatankować". To samo jest z XQD. Za parę lat potanieją to i sens zakupu się zwiększy. Przy okazji pojawią się pewnie aparaty, które te karty w pełni wykorzystają. W sumie to już takie są, np D5 i tam widzę sens takiego rozwiązania. Przy Z6 i Z7 za bardzo takiej potrzeby nie ma, bo serię mają wolną i nie nagrywają w 4K/60p.


...Nowe karty SD o dużych szybkościach i podobnej niezawodności co XQD/CFexpress są w takich samych cenach...Ale są mniejsze i dzięki temu w małym gripie mieszczą się 2 sloty, które niektórym są potrzebne. Tobie nie, wszyscy to wiemy, ale innym tak.



... jednak pozostaje problem odprowadzenia ciepła ponieważ karty SD i sloty na nie nie są do tego przystosowane...Wydumany problem. Te karty są w aparatach w matrycach o wysokich rozdzielczościach, sprzelających 20fps oraz nagrywających w 4K. I działają.


...Pisanie że teraz nie potrzebuję tak szybkiej karty jest słabe zwłaszcza że kartę dostanie kupujący za free i podejrzewam że większość drugiej takiej karty nie będzie potrzebowała, a zawodowcy coś wykombinują żeby kupić drugą :)Pisanie, że teraz nie potrzebuję tak szybkiej i drogiej karty skoro mój aparat nie potrafi tego wykorzystać to zdrowy rozsądek. Za free dostaniesz albo i nie. Jeśli teraz dostaniesz, bo aparat drogi a Ci się spieszy to super. Potem potanieje i free karta nagle zniknie. Do D5 w promocji także do każdego zestawu dawali darmowe XQD, teraz w podstawowym zestawie już nie ma.

ksh
30-08-2018, 09:40
Czyli rozsądne według ciebie byłoby tworzyć nowy system w 2018 roku i w różnych modelach różne karty, to jest upowszechnienie nowego standardu.
Zaporowa miała być cena, jak nikon będzie rozdawał to też źle.

zeberek1
30-08-2018, 09:43
Witam w klubie towarzysze Soniaczej przygody ;-)


13276

13277

cz4rnuch
30-08-2018, 09:55
Czyli rozsądne według ciebie byłoby tworzyć nowy system w 2018 roku i w różnych modelach różne karty, to jest upowszechnienie nowego standardu.
Zaporowa miała być cena, jak nikon będzie rozdawał to też źle.
Doczytałeś choć to co napisałem? Nie, nie jest źle, że Nikon rozdaje (o ile w Polsce będzie rozdawał), wcześniej też rozdawał i było dobrze. Potem już nie będzie rozdawał, a ja nie kupuję w pre-orderze, bo jest za drogo. Z tymi dla których to nie jest drogo i argument cenowy nie jest istotny nie dyskutuję. Skoro ich stać to co mnie do tego? I co ty z tym nowym systemem? W lustrzankach Nikona, które tak zachwalasz masz karty SD, CF oraz XQD. Nawet w jednym aparacie masz różne nośniki. W przefajnym D5 też masz wybór, bo są dwa warianty do wyboru.

PS K... Miałem już nie pisać o tych kartach :(

poste
30-08-2018, 10:03
Ja miałem problemy z kartą micro SD w adapterze co najmniej dwu-, a może trzykrotnie. Kiedyś używałem kart micro SD w adapterach, kierując się ich uniwersalnością, itd., ale w zasadzie nie robię tego już od czasu, gdy miałem kłopoty.
Też bardzo lubię i chętnie używam tych niewielkich nano-czytników do kart micro SD, mam ich kilka różnych.
A kto pamięta karty SD (pełnowymiarowe) Sandiska z wbudowaną wtyczką USB? "Łamało" się je w połowie, i pojawiała się wtyczka USB. Wygodne to było.
Mam takie 512 MB i 1 GB. Większych już chyba nie robili. Może jeszcze były 2 GB. Ale jakoś się nie przyjęły i SD HC (4 GB i większych) już takich nie było.

O tak, łamana karta to było genialnie proste rozwiązanie. Wielka szkoda, że zarzucone. Były jeszcze 4 GB, mam taką, dalej działa ;)
Jedyny minus, jak przypuszczam, to fakt, że nie były "idiotoodporne", pewnie da się ją złamać w niewłaściwą stronę.


... Za parę lat będziecie chwalić dobry krok Nikona że poszedł w XQD/CFexpress...
... kartę dostanie kupujący za free...

Nie ma czegoś takiego, jak darmowy obiad (https://www.rp.pl/Blogi/311089937-W-sieci-tez-nie-ma-obiadu-za-darmo.html)

meliszipak
30-08-2018, 10:52
Witaj, witaj! Piękny zestaw!

- - - - kolejny post - - - - - -


Nie miałem do tej pory takich problemów z micro.
Lubię do nich te małe czytniki usb, poza tym same karty są bardziej uniwersalne i znajdują zastosowanie
w większej ilości urządzeń niż SD. Oczywiście duże SD również posiadam.


Ryzykant z Ciebie - ja, podobnie jak Maciek, uważam, że im mniej styków tym bezpieczniej.
Nawet mi do głowy nie przyszło, by mikro z adapterem wkładać do normalnego slotu na SD w jakimkolwiek aparacie.
W tamtym roku w Interfoto Panowie sugerowali mi właśnie micro z adapterem jako bezpieczniejsze rozwiązanie. Że karta bezpieczniejsza.
Może i coś w tym jest.

nordwind
30-08-2018, 11:01
Ja miałem problemy z kartą micro SD w adapterze co najmniej dwu-, a może trzykrotnie. Kiedyś używałem kart micro SD w adapterach, kierując się ich uniwersalnością, itd., ale w zasadzie nie robię tego już od czasu, gdy miałem kłopoty.

Puchu ile lat temu były te awarie ?
Czy uważasz, że nie ma żadnego postępu w zabezpieczeniach, chociażby antyelektrostatycznych ?
5 lat temu takie microSD 512GB było nie do pomyślenia.
Poza tym "róbta co chceta" ja nikogo do niczego nie namawiam.

- - - - kolejny post - - - - - -


Czyli rozsądne według ciebie byłoby tworzyć nowy system w 2018 roku i w różnych modelach różne karty, to jest upowszechnienie nowego standardu.
Zaporowa miała być cena, jak nikon będzie rozdawał to też źle.

Rozdaje he he.... raczej dodaje na zachętę w pre-orderze w wybranych krajach EU, oprócz Polski :)

puch24
30-08-2018, 11:44
A ostatni raz to nawet nie rok temu. Dlatego właśnie raczej unikam używania adapterów. Ale generalnie faktycznie, "róbta co chceta"... aż wam wysiądzie... :-P

Jacek_Z
30-08-2018, 11:54
Zawsze wyciągam karty z body i zgrywam przez czytnik. Kartę SD mi spiłowało na boku, kawałeczek się odłamał. Czytnik czyta kartę, ale .. body nie widzi karty, bo brak kawałka plastiku. SD do wyrzucenia, kosztowała ponad 200 zł. Sandisk z najwyższej półki, oryginał. To tyle co napisze o kartach. XQD wzbudza moje większe zaufanie, pod kątem mechaniki.

nordwind
30-08-2018, 11:58
A ostatni raz to nawet nie rok temu. Dlatego właśnie raczej unikam używania adapterów. Ale generalnie faktycznie, "róbta co chceta"... aż wam wysiądzie... :-P

Wszystko kiedyś wysiądzie....
Być może nieprecyzyjnie zadałem pytanie.
Ile miała lat, jak często używana ? :)
Może jakiś dinozaur znaleziony po wiekach pod kredensem ?
Na koniec, jaka to była karta... ku przestrodze ?

puch24
30-08-2018, 12:05
Tego już nie pamiętam. Ale winny był oczywiście adapter, który wyrzuciłem i wziąłem inny. Na szczęście niczego nie straciłem, po prostu karta nie była widziana przez urządzenia.

zeberek1
30-08-2018, 12:43
Koledzy!
Ładowarka i akumulatory Patona -warto wydać więcej niż na Newella? Spisze się to lepiej? Ktoś ma moze porównanie? Czy jakaś inna firma godna uwagi?

puch24
30-08-2018, 12:55
Nie wiem, ale krąży opinia, że są lepsze od Newella. Przynajmniej akumulatory. Bo ładowarki wyglądają jak rebrandowany Newell, robiony na żółto.

cz4rnuch
30-08-2018, 13:04
Koledzy!
Ładowarka i akumulatory Patona -warto wydać więcej niż na Newella? Spisze się to lepiej? Ktoś ma moze porównanie? Czy jakaś inna firma godna uwagi?

Zapytaj mackarona, bo chyba ma :)

zeberek1
30-08-2018, 13:09
Się kupi to się przekona na własnej skórze. Te kilka zeta wte czy wewte...

meliszipak
30-08-2018, 13:31
Patona ma lepszą opinię, co nie znaczy, że newelle są złe.
Zaryzykuję opinię, że Patona to chińczyk na niemiecki rynek.

- - - - kolejny post - - - - - -

Wrzuć coś z biogona na pełnej dziurze.

nordwind
30-08-2018, 13:32
Zapytaj mackarona, bo chyba ma :)

:D :D :D masz u mnie piwo....

wpkx
30-08-2018, 14:01
Cz4rnuch, Ty okrutniku.
U mnie masz drugie.

- - - - kolejny post - - - - - -


Wrzuć coś z biogona na pełnej dziurze.
Krajobraz, czy choćby jakiś akt na przykład.

cz4rnuch
30-08-2018, 14:11
Żarcik oczywiście zaczepny, ale to podforum (nie mylić z potwórum) miłości i szacunku więc na wszelki wypadek się z niego wycofuję, bo nie chcę żeby ktoś się tu czuł niemile widziany. A zapytać oczywiście i tak można, wyjdzie taniej niż sprawdzać na własnym garbie.

wpkx
30-08-2018, 14:24
Żarcik oczywiście zaczepny, ale to podforum (nie mylić z potwórum) miłości i szacunku więc na wszelki wypadek się z niego wycofuję, bo nie chcę żeby ktoś się tu czuł niemile widziany.
Cz4rnuch, Ty przewrotniku... Wycofujesz się ze swojego podforum?

meliszipak
30-08-2018, 14:27
Krajobraz, czy choćby jakiś akt na przykład.
Może być akt na łonie natury.
Albo portret.

wpkx
30-08-2018, 14:37
Może być akt na łonie natury.
Ja chętnie zobaczyłbym Konopielkę. Z Biogona na F2.0 oczywiście, bo przymykanie to grzech.

zeberek1
30-08-2018, 14:38
Panowie! Jak znajdę jakąś zgrabną łanie to chętnie popełnię. A akt i portret i w krajobrazie Puszczy Białej sztafarzyk jakiś nawet... ;-)

wpkx
30-08-2018, 14:40
Trzymamy kciuki oraz za słowo.

cz4rnuch
30-08-2018, 14:49
I kto teraz nie poświadczy, że bagnet E nie (zawsze mam problem z tymi podwójnymi zaprzeczeniami) jest wyzwalający?

Cz4rnuch, Ty przewrotniku... Wycofujesz się ze swojego podforum?
Taki coming out.

wpkx
30-08-2018, 14:57
Znaczy, że przyznajesz się do białej skóry?

cz4rnuch
30-08-2018, 15:04
Tylko na podeszwach i wewnętrznej stronie dłoni.

wpkx
30-08-2018, 15:13
Jakiej marki te podeszwy - Mark III czy Mark IV?

(Do szanownej moderacji: To stricte merytoryczny post, odnoszący się do antagonizmu Sony vs Canon.)

nordwind
30-08-2018, 15:14
To czekamy na to łono na łonie.... :)

Jacek_Z
30-08-2018, 15:15
Moderacja cały czas czyta i martwi ją bardziej zapowiedź aktu w tym watku ;) bo trza go będzie usunąć. Akt znaczy, nie wątek. :)

wpkx
30-08-2018, 15:22
Jacek...
Kolega zeberek, wróciwszy z "urlopu", jest - jak ufam - w pełni świadom forumowych zasad, zatem swój akt na pewno da w odpowiednim dziale, a tutaj tylko zalinkuje z informacją o parametrach.
To przecież oczywiste.

capo-di_tutti-capi
30-08-2018, 16:03
Jak da swój akt , to nieważne gdzie.

zientas
30-08-2018, 16:19
Panowie i Panie, jakie jest najniższe natywne iso w A7III?

cz4rnuch
30-08-2018, 17:15
Stóweczka.

Miodek2
30-08-2018, 20:09
sztafarzyk

Sztafaż piszemy przez "ż"

Rutek68
30-08-2018, 20:24
Witam wszystkich, nie znam na fotografii a w szczególności na sprzęcie bo od jakiegoś czasu kupuję sprzęt Sony :oops:, czytam Was już trochę i postanowiłem teraz tu pomarudzić, pozdrawiam więc Piotr.

damiroz
30-08-2018, 20:34
Czy mieliście okazję korzystać z Sigmy 50 1.4 Art / 135 1.8 Art z natywnym bagnetem Sony FE ? Jakieś opinie, wrażenia ?

zeberek1
30-08-2018, 20:46
Sigmy Art -bezsensownie nieproporcjonalnie wielkie klamoty dopięte do małego zgrabnego body. Porażka takie zestawienie!

damiroz
30-08-2018, 21:28
Sigmy Art -bezsensownie nieproporcjonalnie wielkie klamoty dopięte do małego zgrabnego body. Porażka takie zestawienie!

Pod kątem wielkości masz rację, ale za to oferują fantasstyczną jakość obrazu. I o ile taka 50 1.4 Art ma odpowiednik postaci Sony Zeissa 50 1.4 (choć cena rośnie x2) to taka 135 1.8 nie ma w ogóle swojego odpowiednika (najbliżej jest Samyang 135 ze światłem 2,0 ale ten nie ma AF).

meliszipak
30-08-2018, 21:59
Jak wypada biogon 2/35 ZM w konfrontacji z loxią?

capo-di_tutti-capi
30-08-2018, 22:44
Lepsza na Sony, https://phillipreeve.net/blog/review-zeiss-loxia-35mm-2-0/
http://www.verybiglobo.com/zeiss-loxia-biogon-352-review/2/
ale https://www.lensrentals.com/blog/2016/08/the-zeiss-fe-batis-25mm-f2-8-loxia-35mm-f2-lens-mtf-charts/

zientas
30-08-2018, 23:45
135 sigmy jest mniejsza niż 85 1.4 sigmy
Jakość obrazka ze 135 petarda.
Niestety sigmy wymagają kalibracji z body miałem 85 przez 2 tygodnie i 45% zdjęć nietrafionych.
135 przymierzałem w optyczne.pl i zrobiła na mnie wrażenie poza wielkością bo ta też jest porażająca.

Cichy
31-08-2018, 00:10
Dzisiaj zamówiłem microSD z zapisem 90Mb/s.... ostatnio trochę mi się zapychała ta 7emka.

To i ja dorzucę - odradzam zakupy microSD do aparatu. Można usmażyć całkiem ważne foty - te malutkie karty mocno się grzeją i nie mają odpowiedniego rozprowadzenia ciepła jak chociażby SD nie mówiąc o CF. Sam usmażyłem kilka i już więcej do aparatu nie wsadzę.

damiroz
31-08-2018, 11:17
135 sigmy jest mniejsza niż 85 1.4 sigmy
Jakość obrazka ze 135 petarda.
Niestety sigmy wymagają kalibracji z body miałem 85 przez 2 tygodnie i 45% zdjęć nietrafionych.
135 przymierzałem w optyczne.pl i zrobiła na mnie wrażenie poza wielkością bo ta też jest porażająca.

Mikrokalibracji z body ? Z Soniakami chyba się nie da zrobić żadnej ? Nie me chyba nawet stacji dokującej z bagnetem FE ?

Co do postu odnośnie kart - ja osobiście od kilku lat używam kart micro sd (łatwo przerzucić to co potrzeba na tablet w terenie) i nigdy nie miałem problemów z padniętą kartą.

puch24
31-08-2018, 12:48
W zasadzie nie chodzi o padniętą kartę (choć, jak wspomniano, może się przegrzać), tylko o padające adaptery.

sl011
31-08-2018, 12:53
Sigmy Art -bezsensownie nieproporcjonalnie wielkie klamoty
Wielkie - zgoda, ciężkie - zgoda. Ale dlaczego "bezsensownie"?

zeberek1
31-08-2018, 13:36
No bo na logikę cały sens tego małego Soniaczego body jak tez i systemu by był super gdyby i szkła były odpowiednio mniejsze. Coś w stylu Fuji ze stalkami. A nie że malutka puszka a sloje jak w Nikonie szczególnie seria G.

puch24
31-08-2018, 14:35
To trochę nierealistyczne oczekiwania. Małe obiektywy o klasycznej konstrukcji nie zapewniają jakości obrazu, którą wykorzystałaby trzydziesto- czy czterdziestomegowa matryca.

zeberek1
31-08-2018, 14:59
Zobaczymy co Leica pokaże jako następcę M10 i z jaką matrycą. A Summiluxy i Summicrony pozostaną nadal małe... Wtedy może się okazać że jednak można. Tylko że tam nie ma całych tych bebechów od AF które to chyba głównie powiększają obiektywy.

czupacabra
31-08-2018, 15:17
Ale wcześniej lejka pokarze SL2


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

wpkx
31-08-2018, 15:22
Ale wcześniej lejka pokarze SL2


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Tak, pokarze nią świat cały...

Wysłane z mojej stacji roboczej za pomocą przeglądarki internetowej.

grizz
31-08-2018, 15:25
Zobaczymy co Leica pokaże jako następcę M10 i z jaką matrycą. A Summiluxy i Summicrony pozostaną nadal małe... Wtedy może się okazać że jednak można. Tylko że tam nie ma całych tych bebechów od AF które to chyba głównie powiększają obiektywy.No właśnie nie można widocznie... Nie ma co porównywać MF do AF. Wystarczy zobaczyć na leici z AF

capo-di_tutti-capi
31-08-2018, 15:38
Już nie mogę się doczekać.


Wysłane radiotelegrafem z szalupy ratunkowej

meliszipak
31-08-2018, 16:00
No właśnie nie można widocznie... Nie ma co porównywać MF do AF. Wystarczy zobaczyć na leici z AF
SL to potwór jest.
Prawie dwa kilo z 24-90 f 2,8-4.

ikit
31-08-2018, 17:10
Hm się słyszało od jakiegoś czasu że niedługo canon ma wejść w bezlustra (z jakimś 28-70/2 i 50/1.2 oraz czarymary 35/1.8)
( https://www.sonyalpharumors.com/competition-news-canon-eos-r-ff-mirrorless-to-be-announced-on-september-5-has-50mm-f-1-2-28-70mm-f-2-0-lenses/ )

a tu ponoć panasonic też coś kombinuje z FF. Jak będą 4 systemy bezluster FF to może znajdę coś idealnego pod siebie:D Ta leika jednak do mnie nie przemawia;p


Sztafaż piszemy przez "ż"


Witam wszystkich, nie znam na fotografii ...

Jak widać starczy na ortografii:D


No bo na logikę cały sens tego małego Soniaczego body jak tez i systemu by był super gdyby i szkła były odpowiednio mniejsze. Coś w stylu Fuji ze stalkami. A nie że malutka puszka a sloje jak w Nikonie szczególnie seria G.

Fuji też ma wielkie kloce w ofercie. Pewne parametry muszą ważyć.
A jak by patrzeć na tę logikę z wielkością body i szkieł to matryce powinny mieć po prostu limit 12-24MP i obiektywy nie musiały by być tak ogromne;p

wpkx
31-08-2018, 17:11
(…) leici (…)
Nowy jesteś na forum, więc, linkując, Ci wybaczam:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=129696

Cichy
31-08-2018, 17:21
W zasadzie nie chodzi o padniętą kartę (choć, jak wspomniano, może się przegrzać), tylko o padające adaptery.

Jakoś dziwnym trafem mam z 4 adaptery "nie padnięte" i tyleż samo padniętych (z przegrzania) microSD z różnych urządzeń: telefonu, rejestratora samochodowego i kamery sportowej. W związku z tym zbyt ryzykowne jest robienie zdjęć na tym nośniku. Poza tym znany z odzyskiwania danych kolega Marek S. notorycznie i cyklicznie nie poleca korzystania z kart microSD do fotografii, ze względu na trudne i kosztowne odzyskiwanie danych z tego nośnika.

puch24
31-08-2018, 17:50
OK. Rozumiem. Ja akurat miałem do czynienia z padniętymi kartami SD i padniętymi adapterami. Nie zdarzyło mi się (jeszcze) padnięcie karty micro SD, ale pewnie wszystko przede mną.

Natomiast niewątpliwie karty micro SD są silnie zgubliwe. ;-) Trzeba uważać przy wymianie, bo jak upadnie w trawę, to przepadła.

Marx
31-08-2018, 18:03
Naklej żarówiasty kawałek folii

czupacabra
31-08-2018, 18:52
SL to potwór jest.
Prawie dwa kilo z 24-90 f 2,8-4.

Kobylasty to jest SL 50/1.4 . Ale taki D700 i art 50 1.4 do lekkich nie należy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

nordwind
31-08-2018, 20:23
To i ja dorzucę - odradzam zakupy microSD do aparatu. Można usmażyć całkiem ważne foty - te malutkie karty mocno się grzeją i nie mają odpowiedniego rozprowadzenia ciepła jak chociażby SD nie mówiąc o CF. Sam usmażyłem kilka i już więcej do aparatu nie wsadzę.

Każdy uczy się na własnym doświadczeniu, więc całkowicie rozumiem.
Z ciekawości padły przy zapisie np. video, czy odczycie ?
MicroSD Sony z nowszych serii którą ostatnio kupiłem powinna pracować nawet przy max temperaturze 85C,
oczywiście nie jest podane jak długo :)


Poza tym znany z odzyskiwania danych kolega Marek S. notorycznie i cyklicznie nie poleca korzystania z kart microSD do fotografii,
ze względu na trudne i kosztowne odzyskiwanie danych z tego nośnika.

A to jest ciekawe, system zapisu, plików powinien być identyczny na SD i microSD,
Poza tym czip który siedzi w SD jest prawdopodobnie fizycznie identyczny z tym w microSD,
oczywiście porównując ten sam typ karty tego samego producenta.

Rutek68
31-08-2018, 20:34
Cytat
Witam wszystkich, nie znam na fotografii ...
Jak widać starczy na ortografii

Ok, wystarczy że będę czytał (chyba dobrze bo się zestresowałem :grin:).

ikit
31-08-2018, 21:07
Nie no, poprawiaj błędy innych i zdjęcia wrzucaj bo coś sucho ostatnio, wyszły nowe aparaty i stare chyba przestały robić zdjęcia;)

Próbował ktoś tamrona 35/1.8 canona lub sony na A7kach? Trochę duże z adapterem ale może warte grzechu?

Rutek68
31-08-2018, 22:38
No dobra, celem sprawdzenia co i jak, A7II z samim 85/1.4 taki wakacyjny pstryk

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
https://farm1.staticflickr.com/860/29895655668_da4cbcb5ee_b.jpg]źródło ([url=https://flic.kr/p/MxM3T7)[/url]_DSC1375_DxO-1 (https://flic.kr/p/MxM3T7) by Piotr Rut (https://www.flickr.com/photos/156637356@N05/), on Flickr

Ligo
01-09-2018, 03:49
Wysłane z mojej stacji roboczej za pomocą przeglądarki internetowej.
Ty to masz szczęście, bo jak raz napisałem, że wysłane z mojej kanapy przed telewizorem, to mi zaraz dobrzy ludzie posta wykasowali.


zdjęcia wrzucaj bo coś sucho ostatnio
Ja też mogę coś wrzucić - pieprzone Stonehenge:

13338

meliszipak
01-09-2018, 04:32
Ty jesteś tym czerwonym?

Ligo
01-09-2018, 04:36
No tak... Skrzydła husarii namalowane.:-)

stafford
01-09-2018, 13:42
[...] pieprzone Stonehenge:

He, he, ładnie Was o(u)kamieniowali :smile:

wpkx
01-09-2018, 13:55
Czerwona husaria? To coś w rodzaju radzieckiej wersji taczanki?

fan911
01-09-2018, 15:32
Przerywnik zdjęciowy - A7m2 + Loxia 50/2.

13347

13348

13349

zeberek1
01-09-2018, 19:38
Kolego fan911 foty super, ale co to z kolorkai się porobiło? Celowa taka zieleninka? A czy Loxie 35 też posiadasz może?

Rutek68
01-09-2018, 20:06
Kolego fan911 foty super, ale co to z kolorkai się porobiło? Celowa taka zieleninka? A czy Loxie 35 też posiadasz może?

Fajne, fajne,
to jeszcze łódeczkę dodam
A7II+Minolta 24-85
13369

wpkx
01-09-2018, 22:33
To ja dam produkcyjniaka na 16 mm, z czerwonym sztafażem:


https://wpkx.pl/_DSC4498C%20Klimatyzujemy%20Weterynarie.jpg
źródło (https://wpkx.pl/_DSC4498C%20Klimatyzujemy%20Weterynarie.jpg)

Ligo
01-09-2018, 22:35
To ta czerwona taczanka?

wpkx
01-09-2018, 22:42
Nie masz monopolu.

Ligo
01-09-2018, 22:50
Łi tam, takie to mi trzi do kufra wejdom...

puch24
01-09-2018, 22:55
Trzi to były krople na wata, powoniać, poszmarować... :-P

wpkx
01-09-2018, 22:56
Proroku Eligiuszu! Jestżeś jako ten lewiatan, co Jonasza połkł był...

Ligo
01-09-2018, 23:58
Nie pisze Jonasz, ino Eltrakon.
Na taczance, znaczy się...

zeberek1
02-09-2018, 09:34
Czy ktoś z kolegów uzywał moze Flektogona 2,4/35 na A7 II? Daje on radę z tym aparatem?

wpkx
02-09-2018, 09:42
Co to znaczy "daje radę"? Da się podpiąć i rzuca dający się prawidłowo zogniskować obraz na matrycę - jak setki innych szkieł.