PDA

Zobacz pełną wersję : Jak skutecznie wyczyścić obiektyw ? - przednia soczewka



Daga
20-07-2005, 11:23
Witam

Podpowiedzcie mi proszę, czym czyścicie swoje obiektywy ?
Nie pytam oczywiście o usunięcie kurzu, bo do tego mam gruszkę.
Po kilkakrotnym użytkowaniu na przedniej soczewce pojawiają się zanieczyszczenia w postaci kropek (tak jak wyschnięte krople wody), które mogą być usunięte jedynie mechanicznie.
Powstają nie wiem nawet w jaki sposób, pomimo, że nigdy nie fotografuję w deszczu, ani nawet przy zwiększonej wilgotności.
Problem polega na tym, że za każdym razem kiedy chce wyczyścić obiektyw, po czyszczeniu powstają smugi, jakby tłuste mazaje. Do czyszczenia używam płynu do optyki HAMA i ściereczek do optyki. Kiedyś stosowałam zamiast szmatek papierki HAMA, ale nie było wcale lepiej.
W usunięciu smug pomaga potraktowanie szkła miękką chusteczką, ale boje się, że w ten sposób porysuję soczewkę.
Krótko mówiąc, za każdym razem kiedy czyszczę obiektyw, dostaje białej gorączki ;), coś mnie trafia... ;). Proszę, powiedzcie jak radzicie sobie z tym problemem ?
Jutro rano wyjeżdżam, muszę mieć czyste szkła...

Pozdrawiam
Daga

gALL
20-07-2005, 11:26
Sprana koszula flanelowa albo scierka z mikrofazy.

Daga
20-07-2005, 11:32
No dobra Gall, ale przecież napisałam, że czyszczę szmatkami do optyki, one są właśnie takie jak ta flanela. A mimo to potem powstają te smugi, jakby tłuste mazaje. I właśnie pytam jak z tym walczyć ?

Czy te smugi w jakiś sposób mogą wpływać na jakość zdjęć ? - chodzi mi o te robione np. pod swiatło, albo te z użyciem lampy. Czy to nie wpływa na powstawanie flar na zdjęciach ?

Pozdrawiam

c2h5oh
20-07-2005, 11:38
Patrz faq (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=8503)

Daga
20-07-2005, 11:58
C2h5oh : tyle to ja wiem. Mimo to walczę ze smugami.
Chyba, że płyn Hama nie jest alkoholem izopropylowym ;), niestety składu chemicznego nie napisali :(.

Pozdrawiam

gALL
20-07-2005, 13:22
widac masz ufajdana szmatke albo to nie sa zaschniete krople wody. Jak szmata czysta to bez problemu zchodzi. Nie raz czyscilem rekawem od polara.

mario
20-07-2005, 18:09
Witam.
Podobno twardziele robią to na chuch - czyli 50ml spirytusu doustnie a potem chuch na obiektyw i czysta szmatka :mrgreen:
A tak poważnie, po wyczyszczeniu płynem także czasem pozostawały mi smugi,
usuwałem je solidnie chuchając na soczewkę i szybko przecierając bibuła do szkieł.
Powyżsa metoda była skóteczna nawet w przypadku filtrów firmy Hoya SHMC (znanych z
upierdliwego czyszczenia).

Jurek
20-07-2005, 18:58
Nigdy nie używałem żadnych płynów i smarowideł do czyszczenia obiektywów, tylko chuchanie i sprana, miękka szmatka, zawsze takie noszę w torbie. Tak robię od wielu lat i mam czyste, nieporysowane obiektywy.

ars
21-07-2005, 08:49
z tym chuchem to autentyk, znam kilku fotografow zawodowych robiacych to nna chucha i wycierajacych sucha sciereczka... no moze nie na chucha spirytowego ale na chucha jak najbardziej.. w sumie to tak zle ?

Rebel
21-07-2005, 20:08
Hehe nie będę orginalny, ale też robie na CHucha....
I zawsze idealnie wszystko schodzi, UV HOYA.

Pozdrawiam,

Rebel