Zobacz pełną wersję : Metr sześcienny drzewa opałowego?
Metr sześcienny drzewa. Ile to jest?
Witam dawno temu kupowałem drzewo do pocięcia, uczciwy sprzedawca metr sześcienny liczył jako 120cmx100cmx100cm, w tym roku zamawiam i co 100x100x100 za 140 pln brzozy.
Jak to jest, czy kupujemy powietrze?
Nie istnieje coś takiego, jak "drzewo opałowe".
adriansocho
14-10-2013, 22:12
Im drobniej i bardziej regularnie pocięte, tym gęstość nasypowa będzie większa. A właściwie to powinno się sprzedawać wg masy, ale to wtedy sprzedawali by niewystarczająco wysuszone.
Ostatnio dla drewna opałowego używa się określenia "metr przestrzenny".
pincerna
14-10-2013, 22:22
Metr sześcienny drzewa. Ile to jest?
Witam dawno temu kupowałem drzewo do pocięcia, uczciwy sprzedawca metr sześcienny liczył jako 120cmx100cmx100cm, w tym roku zamawiam i co 100x100x100 za 140 pln brzozy.
Jak to jest, czy kupujemy powietrze?
120/100/100 liczą chyba jako tzw "fest meter" a to się inaczej liczy niż taki "zwykły" meter
trza brać tylko w rolce - trudniej sie oszukuje :)
co do wielkości - są tabele pokazujące zależność grubości rolki do wielkości zesztaplowanego drewna
Ostatnio dla drewna opałowego używa się określenia "metr przestrzenny".
Nie ostatnio. To od dawna stosowana w leśnictwie jednostka w odniesieniu do kubika drewna.
Są różne wartości i nazwy dotyczące sprzedaży drzewa. Na rachunku z nadleśnictwa będzie wartość kubików wraz ceną oraz metrów sześciennych przeliczeniowych wraz z ceną. Różne rodzaje drzew mają różne przeliczniki. Kiedyś dokładnie pytałem o to leśniczego, gdyż w od kilku lat palimy tylko drzewem. Drzewa twarde (dąb, grab... ) będą miały inny przelicznik niż np. sosna. Cena oczywiście też jest inna. W tymtym roku np. najbardziej opłacalnym drzewem w moim nadleśnictwie był wiąz, bo jest to drzewo wysokokaloryczne i tanie w porównaniu do dębu.
Co do długości to 120cm w wałkach jest droższe niz 100cm z tego względu, że 120cm jest drzewm najczęściem "grubym". 100cm wałki sa najczęściej dużo mniejsze, dlatego też jest tańsze. Leśniczy mierząc ułożone w lesie drzewo mierzy je (długość, wysokość, szerokość), metry sześcienne które mu wyjdą to kubiki, które następnie przelicza na metry przeliczeniowe sześcienne (tak jakby kawałek drzewa 1mx1mx1m). Dlatego niektórzy mówią, że płacą np 80zł za metr (a płacą za kubik), a później pytają lesniczego dlaczego cena na rachunku za metr wynosi np 120zl?? Najlepiej jednak zadzwonić do nadleśnictwa i spytać dokładnie osoby, która na co dzień się tym zajmuje, lub jakiegos studenta/absolwenta po technologii drewna:-)
metr przestrzenny to około 0,6 m3.
Czy naprawdę nie odróżniacie drzewa od drewna?
A widziałeś kiedyś samochód z drzewa?
To wejdź na drzewo i popatrz ;)
Czy naprawdę nie odróżniacie drzewa od drewna?
Muszę Cie zmartwić, ale ku mej wielkiej rozpaczy, oba określenia są poprawne (w odniesieniu do drewna). Tako rzekła niedawno Kłosińska, która w RJP zasiada.
Świat zszedł na psy...
RobertMiernik
15-10-2013, 09:52
Ale to nie ostatnio się stało przecież, drzewo zawsze oznaczało roślinę ale też to co z tej rośliny...
Drzewo pocięte na kawałki to przecież dalej drzewo...
Jednak było to określenie potoczne, nie spełniające norm językowych. Po raz pierwszy, jako potoczne, ale poprawne, pojawiło się w słowniku chyba w 2007 roku.
Amadeusz
15-10-2013, 10:59
Drzewo pocięte na kawałki to przecież dalej drzewo...
Nie. Pocięte drzewo to jest drewno. Tak samo jak nieżyjący Jezus jest Chrystusem :)
Metr to kubik, wymiennie używane. Mogę polecić: Dąb, grab i brzózkę na rozpałkę. Kupić pocięte rok przed paleniem i spokój.
RobertMiernik
15-10-2013, 11:24
Mylicie się...
(poza Agrestem, bo akurat daty pojawienia się w słowniku nie sprawdzę, bo nie mam biblioteczki pod ręką)
PWN:
http://sjp.pwn.pl/szukaj/drzewo
Wielki Słownik:
http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=10895&ind=0&w_szukaj=drzewo
Wszystkie definicje mówią o tym, że drzewo to i roślina i materiał, co zresztą jest całkiem logiczne.
Drzewem nie można nazwać czegoś po obróbce (desek, figurek, rzeźb) ale ścięte drzewo to drzewo, ścięte i pocięte też, dopiero po obróbce staje się drewnem.
Więc pocięcie nie jest obróbką? A to ciekawe.
RobertMiernik
15-10-2013, 12:28
Więc pocięcie nie jest obróbką? A to ciekawe.
Nie jest.
Jest skróceniem i tyle, dopiero po obróbce, korowaniu i tak dalej przestaje wyglądać jak drzewo - prawda?
Zresztą co ja się produkował będę jak pan Pewuen mówi, że mam rację ;P
P.S. Też mówię 'drewno' na leżące wzdłuż szlako pocięte i ułożone na stosach drzewa.
Więc pocięcie nie jest obróbką? A to ciekawe.
Czy przewrócone w wyniku sił natury drzewo jest drzewem czy drewnem? ;)
Nie jest.
Jest skróceniem i tyle, dopiero po obróbce, korowaniu i tak dalej przestaje wyglądać jak drzewo - prawda?
Zresztą co ja się produkował będę jak pan Pewuen mówi, że mam rację ;P
P.S. Też mówię 'drewno' na leżące wzdłuż szlako pocięte i ułożone na stosach drzewa.
To by było chyba najlepsze podejście, czyli drzewo nieociosane jest jeszcze drzewem. Zresztą "skrócone" drzewo to może być krąglak, bal, pieniek, pniak, kłoda, kloc, dyl, belka, pal, tram ;)
Nie jest.
Jest skróceniem i tyle, dopiero po obróbce, korowaniu i tak dalej przestaje wyglądać jak drzewo - prawda?
Zresztą co ja się produkował będę jak pan Pewuen mówi, że mam rację ;P
A skoro pocięcie drewna nie jest formą obróbki, to czy zmielenie jego na trociny jest? Czy trociny/wióry to drewno, czy jeszcze drzewo? ;-)
eristoff
15-10-2013, 13:41
A ja naiwnie myślałem że to forum fotograficzne a okazuje się że języka polskiego jest to forum
RobertMiernik
15-10-2013, 13:42
A skoro pocięcie drewna nie jest formą obróbki, to czy zmielenie jego na trociny jest? Czy trociny/wióry to drewno, czy jeszcze drzewo? ;-)
Sprawdź sobie:
http://sjp.pwn.pl/ (http://sjp.pwn.pl/szukaj/drzewo)
http://www.wsjp.pl/ (http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=10895&ind=0&w_szukaj=drzewo)
;]
RobertMiernik
15-10-2013, 13:45
A ja naiwnie myślałem że to forum fotograficzne a okazuje się że języka polskiego jest to forum
Niezbadane są ścieżki forumowego offtopu...
Dopóki jest okrągłe, to drzewo ;)
Sprawdź sobie:
http://sjp.pwn.pl/ (http://sjp.pwn.pl/szukaj/drzewo)
http://www.wsjp.pl/ (http://www.wsjp.pl/index.php?id_hasla=10895&ind=0&w_szukaj=drzewo)
;]
Tam się nie znają, bo drewno to tkanka drzewa, ponadto takie słowniki piszą humaniści dla humanistów.;)
Nie jest.
Jest skróceniem i tyle, dopiero po obróbce, korowaniu i tak dalej przestaje wyglądać jak drzewo - prawda?
Zresztą co ja się produkował będę jak pan Pewuen mówi, że mam rację ;P
P.S. Też mówię 'drewno' na leżące wzdłuż szlako pocięte i ułożone na stosach drzewa.
Ciekawe, ciekawe. Wytłumacz mi jako technologowi, czemu pocięcie nie zalicza się do obróbki?
To od której operacji technologicznej w procesie zaczyna się obróbka?
To od której operacji technologicznej w procesie zaczyna się obróbka?
Po operacji wpisania "drzewa" również jako "drewna" do SJP :) Wszystkich ganiasz za błędy językowe, a jak profesorowie wpisali coś do słownika jako poprawne to szukasz dziury w całym 8)
Po operacji wpisania "drzewa" również jako "drewna" do SJP :) Wszystkich ganiasz za błędy językowe, a jak profesorowie wpisali coś do słownika jako poprawne to szukasz dziury w całym 8)
Siebie też ganiam. ;) Tak to jest z nerwicą natręctw. ;)
Jednak ze szkół pamiętam, że cięcie piłą też zaliczamy do obróbki skrawaniem. Za to zastanawiam się, jak sklasyfikować cięcie laserem? Jako obróbkę termiczną?
Rafał_Sz
16-10-2013, 11:47
Za to zastanawiam się, jak sklasyfikować cięcie laserem? Jako obróbkę termiczną?To jest ciekawa sprawa, bo z definicji, obróbka termiczna, a właściwiej - cieplna, polega na zmianie właściwości stopu z zachowaniem jego stanu stałego. Czyli wychodzi na to, że cięcie laserowe jest to zwykła obróbka mechaniczna, ale z zastosowaniem nowoczesnego narzędzia tnącego. Dodatkowo cięcie może następować poprzez stapianie lub sublimację. ;)
P.S. Drzewo rośnie (żyje) , a drewno to materiał z którego głównie "jest zrobione" drzewo. Liście i kora to nie drewno. Czyli jak ścięte drzewo leży na ziemi, to już jest drewnem. Jeśli jakieś PeWueNy chcą wykorzystać moją jedyną słuszną i niepodważalną definicję drzewno-drewnianą, uprzejmie służę pomocą w zamian za kilka metrów przestrzenno-sześcienno-kubiczno-przeliczeniowych DREWNA. :mrgreen:
Aha. Wyjątkiem był Pinokio, który jednocześnie był drewniany, żywy i czasami leżał. ;)
Obróbka cieplna zmienia strukturę materiału, nie zmienia kształtu obrabianego elementu (tak skrótowo). Cięcie laserem jest to obróbka skoncentrowanym strumieniem energii. Podobnie jak cięcie gazem, wodą, plazmą itd...
140 za kubik?? Gdzie tak tanio?
120 na jednym wymiarze (najczesciej wysokosc) jest liczone jak drewno lezy w lesie w pryzmach wzdluz drog.
20 cm dodatkowe ze wzgledu na "luki" pomiedzy balami.
PS. 140pln to bardzo tanio.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.