PDA

Zobacz pełną wersję : Pentacon auto 4/200 a nikon70



niyomi
09-10-2013, 15:43
Witam.Znalazłem w domu stary obiektyw Pentacon auto 4/200 MACRO i nie umiem go podłączyć. Wcześniej robiłem już zdjęcia heliosem i za pomocą adaptera m42 wszystko fajnie działało na cyfrówce. A teraz nie wchodzi... Wiecie może dlaczego może nie działać? A może ja coś złego robię?

adriansocho
09-10-2013, 17:49
Co się dzieje? Jeśli pentacon na M42 to wkręcasz go w przejściówkę, przejściówkę w bagnet. Aparat ustawiasz na tryb M (it's the only one that's gonna work), ustawiasz sobie wybrane ISO i pokrętłem czasu tak ustawiasz, aby widoczny w wizjerze wskaźnik ekspozycji ( -....0.....+ czy jakoś tak) był koło zera (środkowej pozycji). W międzyczasie możesz też ustawić ostrość (nie wiem, czy w D70 jest zielona kropka) i robisz zdjęcie.

Dark
10-10-2013, 10:32
(...) pokrętłem czasu tak ustawiasz, aby widoczny w wizjerze wskaźnik ekspozycji ( -....0.....+ czy jakoś tak) był koło zera (środkowej pozycji). W międzyczasie możesz też ustawić ostrość (nie wiem, czy w D70 jest zielona kropka) i robisz zdjęcie.

Kropka jest, ale drabinki nie będzie. D70 (bo o ten model chyba chodzi, sądząc z tytułu) nie ma pomiaru światła. Trzeba czasy ustawiać na czuja.

TOP67
10-10-2013, 13:27
Może to wersja pod PSIX?
Trzeba wymienić dupkę, najlepiej od razu na F.

kazzi
10-10-2013, 19:06
Raczej ten obiektyw nie był przeznaczony do P-sixa.Być może jest w wersji do Exacty,albo brakuje tej wymiennej dupki.Nigdzie nie spotkałem się też z tym elementem zakończonym
bagnetem N.Taka przejściówka istnieje,ale do obiektywów dla P-sixa.Szkoda,bo w łatwy sposób można by przystosować ten obiektyw i pdobną 135 do współprzcy z korpusem Nikona
i to zachowując ostrzenie do nieskończoności.

jamnik
10-10-2013, 19:15
A co to w ogóle za obiektyw Pentacon z dopiskiem MACRO? Nie słyszałem, żeby ta śp. enerdowska firma kiedykolwiek stosowała prymitywny marketing, nazywając "MACRO" obiektywy, które w istocie nigdy makro nie były.... Może to obiektyw z bagnetem późnej Praktici? Ale chyba nie, bo one nazywały sie Prakticar czy jakoś tak.Na pewno nie jest to mocowanie P-six, bo do tej kamery były produkowane obiektywy tele 120, 180 (Zeiss), 300 Pentacon (a także Sonnar Zeissa) i 500 mm.