PDA

Zobacz pełną wersję : Pomiar światła Nikon D5100



pat10
05-10-2013, 18:36
Panowie i Panie!

Powiedzcie mi proszę jak to jest z pomiarem światła w nikonie D5100.

Czy pomiar jest mierzony z poziomu body czy też za pomocą obiektywu.

Ja póki co mam kita 18-55 i po zmianie trybu pomiaru światła nie widać jakiejkolwiek różnicy.

Jeśli pomiar jest mierzony z obiektywu to podpowiedzcie mi jak oznaczone są obiektywy, które pomiar obsługują.

ikar39
05-10-2013, 19:11
Z tego co wiem to światłomierz ma aparat i on mierzy światło,jest matrycowy centralnie ważony i punktowy,ustaw centralny punkt af i pstryknie zdjęcia z każdym pomiarem,napewno zobaczysz różnice

pat10
05-10-2013, 19:24
No właśnie w trybie manualnym nie ma najmniejszej różnicy. W trybie auto nie mogę zmienić pomiaru.
Słyszałem, że niektóre aparaty bez odpowiedniego obiektywu nie mają możliwości zmiany trybu pomiaru światła.

Daimon
05-10-2013, 19:25
Żeby zobaczyć różnicę musisz mieć kadr, w którym różnica będzie. Zrób w dzień zdjęcie z wewnątrz mieszkania w którym połowa zdjęcia to będzie coś wewnątrz a druga połowa to widok przez okno na zewnątrz.

Najpierw zrób w pomiarze matrycowym, a później tak jak ikar39 poradził, wybierz pomiar punktowy i zrób 2 zdjęcia - jedno z punktem AF na oknie drugie z punktem AF na pomieszczeniu. W AF punktowym i pomiarze światła punktowym aparat wyliczy ekspozycję na podstawie pomiaru z pojedynczego punktu który mu wskarzesz i różnica będzie na pewno.

Tryb ekspozycji weź A

pat10
05-10-2013, 19:32
Tak więc jak mówiłem nie ma najmniejszej różnicy. Próbowałem też wycelować w lampę i po zmianie parametrów fota jest identyczna.

Daimon
05-10-2013, 20:00
Dopiero teraz się wczytałem. W trybie manualnym nie ma najmniejszej różnicy bo ty dobierasz ekspozycje a nie aparat. Musisz użyć trybu półautomatycznego jak A/S

Wstaw fotki zrobione tak jak pisałem (zamiast okna może być lampa) z zachowanym exif

ikar39
05-10-2013, 20:00
Tak więc jak mówiłem nie ma najmniejszej różnicy. Próbowałem też wycelować w lampę i po zmianie parametrów fota jest identyczna.
Ustaw aparat na tryb A

pat10
05-10-2013, 20:05
Daimon i ikar39!!
Wielkie dzięki za pomoc.
Myślałem, że w trybie manualnym ta funkcja też działa.
Teraz już wszystko wiem:)

Jeszcze raz wielkie dzięki panowie.

puciek
05-10-2013, 20:14
Ta funkcja działa w trybie manualnym tak, że zmienia wskazania samej drabinki. Jeżeli ręcznie ustawisz własne wartości według jej wskazania, to zdjęcie powinno być identycznie naświetlone. Jeżeli nie będziesz nic zmieniać, to wtedy zobaczysz różnice na zdjęciach.

pat10
05-10-2013, 20:20
Czyli żeby dostrzec różnicę w trybie manualnym po ustawieniu ekspozycji należy ustawić pomiar i wtedy walnąć fotkę niezależnie od wskazania drabinki??

Daimon
05-10-2013, 20:24
Cała idea trybu manualnego polega na tym, aby odejść od "poprawnego" naświetlenia zdjęcia lub sytuacjach gdzie automatyka nie da rady (np. scena oświetlona zdalnymi manualnymi lampami). Gdy zależy ci na "szkolnej", poprawnej ekspozycji tryby A/S są zdecydowanie lepsze i łatwiejsze.

Ja na np. trybu manualnego używam z N1.2/50 gdzie pomiaru światła nie mam w ogóle gdyż obiektyw ten nie przenosi żadnych informacji do body, a samo body nie ma trybu symulacji przesłony (D5100 też nie ma z tego co kojarze) - w twoim wypadku nie ma to znaczenia, bo Twój obiektyw ma pełne przeniesienie elektroniki.

TOP67
06-10-2013, 00:11
Różnicę w M zobaczysz, jeśli włączysz auto ISO.
Natomiast pogłoski o jakich słyszałeś dotyczą współpracy D5100 i obiektywów manualnych bez styków. Są to stare Nikkory lub całkiem nowe Samyangi czy Zeissy.