PDA

Zobacz pełną wersję : LIGHTROOM przekłamuje kolory z D80!!!



sander
12-04-2007, 16:10
Witam wszystkich.

Od jakiegos czasu pracuje na D80 i dotychczas korzystalem z NX do wywolania NEFów, wszystko bylo dobrze poza tym ze NX to straszny slimak i ciezko mi sie do niego przyzwyczaic. Jakis czas temu trafil w moje rece LIGHTROOM,
ktory ma zdecydowanie lepszy interface, ale ma tez jeden OGROMNY mankament...
Kiedy importuje NEFy do LIGHTROOM'a program na poczatku pokazuje minaturke ktora wyglada dokladnie jak w NX (odpowiednie naswycenie kolorw, ekspozycja oraz kontrasty, tak jak ustawilem w apracie) jednak chwile pozniej, po zaladowniu calego zdjecia program zmienia koloy, jakby wprowadza wlasne ustawienia!!!

Czy może którys z kolegów spotakł się z podobną sytuacją i wie jak ją rozwiązać???

Wolałbym zeby soft nie zmieniał tego co sam poustawiałem...:)

acidjazz
12-04-2007, 16:40
Było to poruszane w jednym z wątków.

NEF'y mają zawarte jpg'i z ustawieniami, które poczyniłeś w aparacie. Capture NX potrafi je wczytać. Inne programy do obróbki raw'ów jak Lightroom, Capture One nie potrafią i wczytują swoje ustawienia domyślne.

Pozdrawiam

RobertR
12-04-2007, 16:42
Ja tam nie wiem czy przekłamuje. Za to wkońcu jest program który poprawnie
wyświtla kolory. Do tej pory ani Ninowski Capture ani inne do wołania NEF-ów
nie robiły tego poprawnie. D80 nie sprawdzałem bo foce na D70s.
Sprawdź sobie też szczegóły a zobaczysz ze obraz wołany Lightroomem
jest badziej palstyczny i dokładny. Lightroom nie przepala szegółów obrazu.
Zastanów się czy jesteś naprawde pewien swoich ustawień ekspozycji?
Może ten program poprawia twoje błędy?!


Pozdro
RR

sander
12-04-2007, 16:53
Chetnie bym przeczytal ten watek, niestety od 1h nie moge go znalezc na forum,.....

bede wdzieczny za linka!

wigi
16-04-2007, 08:34
Ja tam nie wiem czy przekłamuje. Za to wkońcu jest program który poprawnie
wyświtla kolory. Do tej pory ani Ninowski Capture ani inne do wołania NEF-ów
nie robiły tego poprawnie. D80 nie sprawdzałem bo foce na D70s.
Sprawdź sobie też szczegóły a zobaczysz ze obraz wołany Lightroomem
jest badziej palstyczny i dokładny. Lightroom nie przepala szegółów obrazu.
Zastanów się czy jesteś naprawde pewien swoich ustawień ekspozycji?
Może ten program poprawia twoje błędy?!


Pozdro
RR
Może rozwiń bardziej te swoje złote myśli. Szególnie to, że Nikonowski Capture niepoprawnie wyświetla kolory, a obraz z niego jest mało plastyczny i mało szczególowy w porównaniu do Lightrooma. Najlepiej poprzyj to przykładami.

Vim_Woodenhands
02-05-2007, 22:47
Witam wszystkich.

Od jakiegos czasu pracuje na D80 i dotychczas korzystalem z NX do wywolania NEFów, wszystko bylo dobrze poza tym ze NX to straszny slimak i ciezko mi sie do niego przyzwyczaic. Jakis czas temu trafil w moje rece LIGHTROOM,
ktory ma zdecydowanie lepszy interface, ale ma tez jeden OGROMNY mankament...
Kiedy importuje NEFy do LIGHTROOM'a program na poczatku pokazuje minaturke ktora wyglada dokladnie jak w NX (odpowiednie naswycenie kolorw, ekspozycja oraz kontrasty, tak jak ustawilem w apracie) jednak chwile pozniej, po zaladowniu calego zdjecia program zmienia koloy, jakby wprowadza wlasne ustawienia!!!

Czy może którys z kolegów spotakł się z podobną sytuacją i wie jak ją rozwiązać???

Wolałbym zeby soft nie zmieniał tego co sam poustawiałem...:)

To nie problem Lightroom'a. Może być natomiast problemem: niewłaściwy profil barwny monitora, jakieś ustawienia aparatu, itp. itd.
Właśnie dziś przesiadłem się na wersję 1.0 i jestem zachwycony! W końcu program, który w realnym czasie umożliwia bardzo szczegółową korekcję barwną (i nie tylko) RAW'ów z D80. Szkoda tylko, że tyle kosztuje... Za 30 dni trzeba będzie wrócić do rzeczywistości albo wyskrobać kasę :-(

talpini
06-05-2007, 22:04
Lightroom automatem dobiera wb. Wystarczyw w Develop / Presets wybrać Direct Positive -pokaże kolory z puszki. Niestety tak za każdym razem. Nie wiem jak na stałe wyłączyć automat.

Paweł
06-05-2007, 22:34
GENIALNIE!!!! miałem podobny dylemat wielkie dzięki...

Pozdrawiam

Paweł
06-05-2007, 22:44
Można ustawić DIRECT POSITIVE już w momencie importu plików do programu w Information to Apply a następnie w pierwszej linijce jest Develop Settings to jest chyba jedyne miejsce w którym można to "wyłączyć" albo nie dać się automatyce.

Pozdrawiam

Ciacho
07-05-2007, 08:44
Gdzie jest jakaś wersja testowa Lightroom-a. Chciałbym sprawdzić może jednak warto kupić? Dzięki za jakiś link.

Paweł
07-05-2007, 09:24
Na stronie lightroom (http://www.adobe.com/products/photoshoplightroom/)

Robert S.
07-05-2007, 22:15
Nie wiem jaka jest to przyczyna, ale u mnie też zaczęło się coś dziać z kolorami, przekłamuje strasznie, najgorzej jest z zielonym, jest paskudny. Direct positive nie zdaje egzaminu, nawet pogarsza sprawę :| Foty robię w Adobe RGB, jutro sprawdzę czy w zwykłym sRGB jest inczej, chyba, że już ktoś zna odpowiedź ;)

Paweł
07-05-2007, 23:08
W moim przypadku Direct Positive pomogło....

Artur
08-05-2007, 19:51
Popatrzcie na wykres w LightRoomie kiedy wlaczycie opcje Direct Positive, i kiedy ja wylaczycie. Mozna ja zmieniac w kazdej chwili w Library > Quick develop > Preset (prawa-gorna czesc okna, tuz pod wykresem). Podczas wlaczenia opcji Direct Positive, Light Room zabiera sporo informacji z lewej jak i z prawej czesci wykresu. Przestrzegam przed slepym wlaczaniem tej opcji !!! Powstaje w zwiazku z tym ogromny kontrast na wiekszosci zdjeciach.

Paweł
10-05-2007, 15:28
wiem choć tak przynajmniej kolory są bliskie temu co uzyskuję z aparatu, choć można direct positive i później "wyprostować" krzywą tonalną na liniową a następnie zapamiętać jako preset i stosować do importu, lecz czy to jest aby "prawdziwe" odwzorowanie barw?! nie wiem, mam tylko taką nadzieję....

Artur
10-05-2007, 18:38
Wg mnie sprawdz ustawienia w aparacie, bo direct positive ogolaca zdjecia z masy informacji, pokazujac je ubozszymi. Nie staraj sie rowniez brac za wzorca tego, co widzisz na ekranie body, bo nie do tego on sie nadaje, a juz najmniej do wzorowania sie na nim.

Paweł
10-05-2007, 19:24
jeśli chodzi o ekran body to już kilka ciepłych słów mu posłałem nie raz bo tylko mogę się domyślać ile fotek wywaliłem bo wydawało mi się że są do bani...

jaki masz patent na lightrooma jak importować do niego fotki aby było wszystko ok tz bez zmian. mam na myśli zmianę saturacji kontrastu i innych takich parametrów które następują chwilę po wczytaniu fotki do programu. konkretnie... po wczytaniu fotki, zdjęcie pokazane jest w (jak mi się wydaje) naturalny sposób i już wyostrzone, po czym nie znika napis loading (lub coś takiego - nie mam teraz programu więc nie mogę zacytować), znika on po jakimś czasie a fotka robi się płaska i szara.... po odpaleniu tej samej fotki w innym programie wygląda ona, jak zaraz po wyostrzeniu w lightroomie. dziwne zjawisko... aby dogrzebać się do podobnej saturacji kontrastu i światła na focie zabiera mi to masę czasu, a czasem nie tylko czasu ;) może masz jakiś pomysł na to... ja postaram się cos jeszcze sam wykombinować jak będę miał chwilkę.

Artur
10-05-2007, 20:21
Posiadam 4 programy: Adobe LightRoom, Nikon Capture NX, Apple Aperture i z ciekawosci zainstalowalem Capture One. Nie wspominam o Photoshopie. To co pokazuje LightRoom niewiele rozni sie od tego co pokazuja pozostale. Najbardziej "wysaturowane" i "wyostrzone" zdjecia widze w Capture NX. Poza tym wszystkie pokazuja obraz taki, jakiego sie spodziewalem - tzn. dobry. Pozniej przystepuje, jesli jest taka potrzeba do wlasciwej pracy nad zdjeciami.
W zwiazku z tym smiem twierdzic, ze masz "spaprane" ustawienia w body, skoro LightRoom tak radykalnie zmienia Tobie wyglad obrazu po wczytaniu. Tym bardziej, ze zmienia go na bardziej "plaski". To sytuacja, ktora wg mnie wskazuje na zbyt mocno wykonane nastawy w body (saturacja, ostrosc, itd.). Jesli nie ustawienia w aparacie, to nie mam pomyslu co to moze byc. Chyba, ze ustawienia wstepnych operacji na plikach w LightRoomie sa zle ustawione, lub przestawione w stosunku do pierwotnych.
Ja zdjecia w LightRoomie wczytuje standardowo, bez zadnych zmian w opcjach typu: Direct Positive czy inne i jak wczesniej wspomnialem, efekt jest identyczny jak w pozostalych programach do obrobki zdjec.

Paweł
11-05-2007, 12:23
ok ustawię puszkę na ustawienia fabryczne i zobaczę... bo faktycznie mam podbitą saturację i wyostrzanie a do tego chyba trochę kontrast a żeby zagmatwać trochę to robie na IIIa jeśli pamięć mnie nie myli (D70s) miałeś może takie body może masz jakieś "dobre" ogólne ustawienia.... wiem że trzeba się samemu dopracować ale w moim przypadku jak widać muszę zacząć od początku

wstawię przykładowe fotki tylko otwarte w programach acdsee i lightroom (w tej koleności) - jedyna obróbka to zmiana formatu na jpg i rozmiaru na regulaminowy, bez wyostrzania i innych takich

1.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ps.dvinci.maniak.pl/ftp/acdsee.jpg)

2.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://ps.dvinci.maniak.pl/ftp/lightroom.jpg)

pozdrawiam

Artur
11-05-2007, 13:03
Przy okazji wyczysc sobie filtr na matrycy. Masz cos w prawym gornym rogu :-).
Mialem d70. Konkretnych ustawien nie pamietam. W kazdym razie ustaw domyslne. Sa niezle - dobre. Zawsze mozna pozniej podsaturowac czy dodatkowo wyostrzyc. Jak przesadzisz z ustawieniami w body, mozesz miec problem z doprowadzeniem zdjecia do porzadku.
Potem przestaw na adobeRGB i zdaje sie, ze powinienes wtedy ustawic: II. Jesli nie zalezy Ci na aRGB pozostan przy sRGB i ustawieniu - I.

edit: zdjecie z LightRoom'a wyglada OK.

Paweł
11-05-2007, 15:32
paproch to historia a został specjalnie na fotce bo miał być oryginał. dzięki za podpowiedź zaraz zmienię.
dzięki

Paweł
11-05-2007, 15:56
IcePower ok zrobiłem kilka fotek na szybko i.... dalej zmienia ale zmiany nie są tak radykalne a fotki "ładne" zmieniłem przestrzeń na II tj AdobeRGB czy jakoś tak tylko nie wiem co masz na myśli z "-I" ale ok.
doszedłem czemu widać taką zmianę... w pliku raw zapisane są dwie rzeczy. surowy zapis matrycy i jpg obrobione przez aparat.... to jest chyba przyczyna pojawiania się fotki o jednej kolorystyce, a po chwili zmiana na troszkę różniącą się. w każdym razie po zmianach o których wspominałeś jest spoko. dzięki.

Artur
11-05-2007, 17:22
Tak, tak, w RAW zapisane sa dwa pliki. Jpg basic i wlasciwy plik RAW do obrobki. Programy wszelakie pokazuja najpierw jpga a potem wczytuja RAW - stad roznice kolorystyczne podczas ladowania pliku.
I - przy ustawieniu sRGB, a nie jak miales wczesniej IIIa, jesli dobrze pamietam. Tak jak II dla adobeRGB.
IIIa (to co miales wczesniej), o ile pamiec mnie nie myli stosuje sie fotografii krajobrazowej. Podbija saturacje zielonego i niebieskiego, i podwyzsza kontrast. Nie wolno tego nastawu uzywac np. do portretow.

edit: teraz widze, ze o dwoch plikach zawartych w RAW powinienem Ci napisac na poczatku, byloby pewnie jasniej :-)

woogen
21-09-2007, 07:19
Witam wszystkich!
Mimo, że dawno poruszany wątek dodam coś od siebie. Miałem podobny patent z Lightroom i przekłamaniami kolorów w NEF'ach z D70s. Wystarczyło zmienić w body przezstrzeń barwową na II (adobeRGB) i wszystko jest pięknie w Lightroom i PS. Bez kombinowania w develope settings typu direct positive ,Nikonians Mode IIIa czy inne tam półśrodki. Pozdrawiam.