PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor 18-35 3.5-4.5 D . . . Tokina 19-35 D



pikus73
12-04-2007, 14:57
Witam,

2 miesiące temu kupiłem Tokinę 19-35 D a potem dokupiłem osłonę i filtr. Priorytetem był przede wszystkim szeroki kąt oraz cena. Obiektyw mam dopięty do analoga. Pstrykam głównie krajobrazy i nie powiem żeby było to złe szkło . . . . jestem z niego więcej niż zadowolony. Jednak przeglądałem wczoraj ebay i natknąłem się na Nikkora 18-35. Cena w przeliczeniu to około 1200 -1300 zł. Myślałem już o tym obiektywie wcześniej ale jakoś zarzuciłem ten pomysł. Moje pytanie jest związane właśnie z w/w Nikkorem i kieruję je do osób, które korzystają/korzystały z tego szkła. Czy odczuję duży skok jakościowy po przesiadce z Tokiny na Nikkora ? Czy warto kupować ten obiektyw, czy lepiej dać sobie spokój. Różnica w cenie jest ponad dwukrotna. Czytałem kilka opinii na forum na temat tego szkła ale jeszcze raz chciałbym się upewnić. Zdaję sobie zarazem sprawę, że Nikkor to inna liga wieć proszę nie traktować tego pytania jako naiwnego. Z góry informuję że odpada jasna wersje tj. 17-35 2.8D :) Nie ten pułap cenowy. Proszę o opinie.

Pozdrawiam

jarek76
12-04-2007, 20:23
Ogólnie ten nikkor to bardzo fajne szkiełko ale trochę za drogie
Tu masz tekścik
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=6795
Ja na twoim miejscu pomyślałbym o tamronie 17-35/2,8-4. Trochę szerszy jaśniejszy a optycznie również bardzo dobry
Z tego co pamiętam ALF go kupił więc możesz jego popytać
Cena za używkę 700-850zł
A tu tamron
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=2833

pikus73
12-04-2007, 22:14
Witam,

Dzięki za info ale od Tamronów z zasady trzymam się z daleka. Jesli jakiś użytkownik ma swoje spostrzeżenia czekam na info :-D

Pozdrawiam

ALF
13-04-2007, 01:00
a ja mam 2 Tamrony, miałem 2 inne i jestem z każdego zadowolony :D
17-35 podpinam zarówno co syfraka jak i do analoga i w każdym daje radę, a przy jego cenie, to na prawdę rewelacja...

pikus73
13-04-2007, 02:51
a ja mam 2 Tamrony, miałem 2 inne i jestem z każdego zadowolony :D
17-35 podpinam zarówno co syfraka jak i do analoga i w każdym daje radę, a przy jego cenie, to na prawdę rewelacja...

Witam,

Nie lubię Tamronów bo miałem jednego i mi się r o z l e c i a ł tak jakoś :mrgreen: ? Po za tym nie miałem go w ręku, a poza tym to optycznie opinie na jego temat są mocno podzielone, a poza tym nie lubię jak coś z przodu mi się "wysuwa" :twisted: , a poza tym to jest wątek o Nikkorze a nie o jakimś tamronie ("budżetowe szkiełko" jakby to powiedział Pan fachowiec z fotopanoramy miasta Kraka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pozdrawiam

anwas
13-04-2007, 06:02
Witam,

Nie lubię Tamronów bo miałem jednego i mi się r o z l e c i a ł tak jakoś :mrgreen: ? Po za tym nie miałem go w ręku, a poza tym to optycznie opinie na jego temat są mocno podzielone, a poza tym nie lubię jak coś z przodu mi się "wysuwa" :twisted: , a poza tym to jest wątek o Nikkorze a nie o jakimś tamronie ("budżetowe szkiełko" jakby to powiedział Pan fachowiec z fotopanoramy miasta Kraka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Pozdrawiam

Więc jeśli ma się nie wysuwać z przodu to niestety tylko skreślony przez Ciebie Nikkor 17-35/2,8AFS....

gALL
13-04-2007, 09:05
Albo Nikkor AF 20-35/2.8

mir
13-04-2007, 09:12
Ile dales za Tokine, pytam bo bede sie rogladal za takim szkielkiem.

orion_64
13-04-2007, 09:21
ja kupiłem niedawno tego nikkora 18-35/3,5-4,5D IF-ED, wewnętrzne ogniskowanie to super sprawa muszę jedynie kasiorki nazbierać na polara, a na 77mm to dość droga przyjemność. Uważam że dobrze i dosyć szybko ostrzy, używam go z N80, niedawno strzeliłem pierwszą rolkę slajdu na nim i przyznam że bardzo miło się ogląda widoczki robione tym szkiełkiem :). Jeżeli chodzi o cenę to ja kupiłem używany ale w super stanie, praktycznie jak nowy, z osłoną p.słoneczną, za 900zł.

anwas
13-04-2007, 11:03
ja kupiłem niedawno tego nikkora 18-35/3,5-4,5D IF-ED, wewnętrzne ogniskowanie to super sprawa muszę jedynie kasiorki nazbierać na polara, a na 77mm to dość droga przyjemność. Uważam że dobrze i dosyć szybko ostrzy, używam go z N80, niedawno strzeliłem pierwszą rolkę slajdu na nim i przyznam że bardzo miło się ogląda widoczki robione tym szkiełkiem :). Jeżeli chodzi o cenę to ja kupiłem używany ale w super stanie, praktycznie jak nowy, z osłoną p.słoneczną, za 900zł.

No przy takich ogniskowych na analogu to będziesz miał błędy z tym polarem że HO,HO...Poza tym to pewnie jeszcze dojdzie jakaś piękna winieta:)

orion_64
13-04-2007, 11:29
sądzisz że z nawet z wersją "slim" będzie winieta? no i o jakich błędach piszesz?

gALL
13-04-2007, 11:44
Jak kupisz wersje slim i przymkniesz szklo do 5.6-8 to winieta nie powinna byc zauwazalna. Poza tym filtr polaryzacyjny kolowy doskonale wspolracuje czy to lustrzanka AF (analogowa lub cyfrowa).
Inna kwestia jest umiejetnosc poprawnego pomiaru z filtrem polaryzacyjnym.

pikus73
13-04-2007, 11:47
Ile dales za Tokine, pytam bo bede sie rogladal za takim szkielkiem.

Witam,

Gdzieś ponad 600 zł z trzyletnią gwarancją Tokiny .... dokładnie nie powiem bo będę musiał znaleźć papiery ..... ale szkło będzie jednak do sprzedania. Jeśli jesteś zainteresowany pisz na PW.

Pozdrawiam

orion_64
13-04-2007, 11:58
Jak kupisz wersje slim i przymkniesz szklo do 5.6-8 to winieta nie powinna byc zauwazalna. Poza tym filtr polaryzacyjny kolowy doskonale wspolracuje czy to lustrzanka AF (analogowa lub cyfrowa).
Inna kwestia jest umiejetnosc poprawnego pomiaru z filtrem polaryzacyjnym.
Hmm, przepraszam za odejście od tematu, ja zawsze mierzyłem i ustawiałem przy "rozkręconym" polarze, następnie "skręcałem" i cyk, jak na razie mam piękne slajdy z wakacji(wtedy miałem 28-100G i polar taki mocno nisko budżetowy :) ) jest szansa żeby tak krótko napisać czy dobrze czy to już raczej pisania na odrębny wątek?

jarek76
13-04-2007, 12:19
orion_64 dobrze robiłeś
Ja też tak zawsze pracowałem z polarem
Tryb M złapanie ekspozycji i dopiero skręcenie polara

anwas
14-04-2007, 07:15
sądzisz że z nawet z wersją "slim" będzie winieta? no i o jakich błędach piszesz?

Błąd polara przy skrajnie szerokich kątach polega na tym iż tylko w części kadru światło jest spolaryzowane/nie wiem czy dobrze się wyrażam/I tak przy niebie w kadrze jedna część nieba jest granatowa druga zaś zupełnie jasna.Wygląda to okropnie.Taki błąd potrafi powstawać już przy 24mm/zależy od ustawienia w stosunku słońca/

mir
14-04-2007, 08:36
Anwas dobrze sie wyrazasz, tak wlasnie jest.

gALL
14-04-2007, 12:41
To nie jest blad polara!!!!!!!

Toz to prawa fizyki. Czy w szkole na fizyce wszyscy chodzili na wagary?!
Zanim nazwiesz cos bledem to zapoznaj sie z tym zjawiskiem oraz zasada dzialania filtru polaryzacyjnego.

Szuwar
14-04-2007, 13:40
Inna kwestia jest umiejetnosc poprawnego pomiaru z filtrem polaryzacyjnym.

gALL co masz na myśli? Przy kołowym nie wprowadza sie przecież korekty z urzędu. Temat bardzo mnie interesuje, bo nie jestem zachwycony swoimi fotami z tym ustrojstwem na obiektywie.

gALL
14-04-2007, 16:20
Ogolnie sa dwie metody pomiaru z filtrami.
1. pomiar bez filtru na obiektywie, do zmierzonej ekspozycji nalezy dodac poprawke na krotnosc filtra (dla polara, zaleznie od producenta jest to od 1.3 do 2.5EV). Kazdy szanujacy sie producent fitrow podaje jaka nalezy zastosowac poprawke dla konkretnego typu filtru.
2. pomiar z zalozonym filtrem - tutaj nie uzgledniamy poprawki, bo aparat sam juz to zrobi.

W drugim przypadku z polarem zaczynaja sie schody i poprawny pomiar wyglada tak:
1. filtr na obiektyw,
2. skrecamy filtr na minimum dzialania (nie widac efektow) - dziala jak zwykly szary filtr
3. pomiar
4. zapamietanie pomiaru
5. krecimy polarem az uzyskamy pozadany efekt (to nie znaczy, ze krecimy na maxa).
6. robimy zdjecie przy zapamietanych parametrach ekspozycju.

Zrobienie pomiaru po efekcie polaryzacji i spowoduje, ze stracimy to wszystko co dal nam filtr polaryzacyjny.

Wiecej na ten temat informacji jest w "Ksiazce o..." A. Mroczka

Aha, jeszcze jedno, polar sluzy do ZMIANY KONTRASTU SCENY a nie do "wygaszania odblaskow" jak to sie powszechnie pisze. "Wygaszanie odblaskow" to efekt wtorny.

Szuwar
15-04-2007, 00:20
Z Tobą widzę idzie się dogadać :mrgreen: . Dzięki za wyczerpującą odpowiedź

W drugim przypadku z polarem zaczynaja sie schody i poprawny pomiar wyglada tak:
1. filtr na obiektyw,
2. skrecamy filtr na minimum dzialania (nie widac efektow) - dziala jak zwykly szary filtr
3. pomiar
4. zapamietanie pomiaru
5. krecimy polarem az uzyskamy pozadany efekt (to nie znaczy, ze krecimy na maxa).
6. robimy zdjecie przy zapamietanych parametrach ekspozycju.

Tego nie wiedziałem. Zawsze z polarem mam lekkie niedoświetlenie. Ot i wyjaśnienie.

Pozdrawiam

anwas
15-04-2007, 11:33
To nie jest blad polara!!!!!!!

Toz to prawa fizyki. Czy w szkole na fizyce wszyscy chodzili na wagary?!
Zanim nazwiesz cos bledem to zapoznaj sie z tym zjawiskiem oraz zasada dzialania filtru polaryzacyjnego.


No nie popadajmy w skrajności...może jeszcze jakieś wzory będę wyprowadzał na wycieczce w górach i wyliczał kąty w stosunku do zródła światła w radianach?Tak się potocznie mówi.Oczywiście nie jest to błąd samego filtru polaryzacyjnego w sensie urządzenia czy jak tam to zwał...Generalnie jest tak iż przy ogniskowych 24mm i niżej polar to lichy wynalazek.No chyba że stosuje się go jak szary filtr choć i tak w słońcu przy 18 mm to jak się nie ustawić to pewnie jakiś obszar spolaryzuje.....

gALL
15-04-2007, 14:09
To moze nazwiemy rzecz po imieniu i powiemy,iz to jest blad ale FOTOGRAFA, ktory nie zna zasady dzialania filtru.

Jak cos stosujemy to stosujmy to swiadomie a nie na zasadzie "malpy".

Szuwar
15-04-2007, 23:37
To moze nazwiemy rzecz po imieniu i powiemy,iz to jest blad ale FOTOGRAFA, ktory nie zna zasady dzialania filtru.

Jak cos stosujemy to stosujmy to swiadomie a nie na zasadzie "malpy".

gALL , nie potrzebnie tak się denerwujesz. Ja np. przeczytałem naprawdę dużo książek zanim zacząłem fotografować na poważnie (w moim rozumieniu), to forum śledzę prawie od początku jego istnienia i albo źle czytałem, albo nie trafiłem na odpowiednie posty, ale o tym, że pomiaru przy polarze należy dokonywać zanim go skręcimy, dowiedziałem się w tym poście od Ciebie. I chwała Ci za to. Myślę, że nie tylko ja, zanim zacznę czegoś używać to najpierw dowiaduję się jak tego używać. I po to czytam np. to forum, żeby takie rodzynki dla siebie wychwytywać. Myslę że zasada "małpy" jest tu trochę przesadzona.

ALF
16-04-2007, 00:19
To moze nazwiemy rzecz po imieniu i powiemy,iz to jest blad ale FOTOGRAFA, ktory nie zna zasady dzialania filtru.

Jak cos stosujemy to stosujmy to swiadomie a nie na zasadzie "malpy".

obaj macie rację :D...faktycznie, to błąd fotografa, że użył filtra polaryzacyjnego w takiej sytuacji, ale racją jest również nazywanie tego błędu "błędem polara" bo w potocznej terminologii filtrowej, to to zjawisko się nazywa :D

jarek76
16-04-2007, 07:27
gALL , nie potrzebnie tak się denerwujesz. Ja np. przeczytałem naprawdę dużo książek zanim zacząłem fotografować na poważnie (w moim rozumieniu), to forum śledzę prawie od początku jego istnienia i albo źle czytałem, albo nie trafiłem na odpowiednie posty, ale o tym, że pomiaru przy polarze należy dokonywać zanim go skręcimy, dowiedziałem się w tym poście od Ciebie. I chwała Ci za to. Myślę, że nie tylko ja, zanim zacznę czegoś używać to najpierw dowiaduję się jak tego używać. I po to czytam np. to forum, żeby takie rodzynki dla siebie wychwytywać. Myslę że zasada "małpy" jest tu trochę przesadzona.
Jak śledzisz forum od początku to napewno to przegapiłeś:-D
Na pewno o tym było. Pamiętam bo ze dwa lata temu sam o to pytałem
Później kupiłem A.Mroczka i wszystko się wyjaśniło

Szuwar
16-04-2007, 15:54
Człowiek stara sie jak może czytać wszystko dokładnie:-D , ale kobieta denerwuje się, że za długo przy kompie siedzę. Pewnie przegapiłem :( .Mroczka niestety nie czytałem.

Ale wracając do tematu: robiłem sobie próbę i przed skręceniem polara i po różnica wynosi zaledwie 1/2 EV. Przecież w przypadku negatywu nie ma to większego znaczenia. chyba że nadal czegoś nie kumam?

gALL
16-04-2007, 18:53
1/2EV ... dla mnie to duza roznica np dla slajdow (a negatywow juz nie robie od ponad 3 lat). Poza tym pamietaj, ze aprat podaje wartosci przyslony i czasu z dokladnoscia do 1/3 EV a przyslona i czas sterowane sa bezstopniowo.

Szuwar
16-04-2007, 23:20
[QUOTE=gALL;274496] Poza tym pamietaj, ze aprat podaje wartosci przyslony i czasu z dokladnoscia do 1/3 EV QUOTE]

No mój F80 tylko co 1/2 EV, chyba że znowu czegoś niedoczytałem :mrgreen:

ALF
17-04-2007, 01:04
piszesz o skoku, a nie dokładności :)

Szuwar
18-04-2007, 23:57
Alfie !

Zapewne jeżeli piszesz to tak jest, ale ja w instrukcji nie doczytałem się tej dokładności do 1/3 EV. Chyba że nadal źle czytam :mrgreen: To wszystko przez to ślęczenie na forum.nikon.org.pl :-D

ALF
19-04-2007, 00:37
bo instrukcja podaje skok o jaki możesz ustawić w swoim aparacie

Szuwar
20-04-2007, 01:01
Dzięki Alf !
Swoją drogą to szkoda że nie podają takiej informacji :( .

Pozdrawiam

ALF
20-04-2007, 12:44
bo nie ma się czym chwalić :D

serve
18-05-2007, 16:14
Wchodzę poczytać coś o 18-35 a tu ogromy offtop na temat polarów... i później dziwicie się, że ludzie nie znajdują tego czego szukają skoro w temacie jest zupełnie co innego. Więc może ktoś napisać więcej o 18-35, dać jakieś sample?