PDA

Zobacz pełną wersję : Co kupić ze stajni "1" ?



Jarek78
25-09-2013, 23:26
Możecie podpowiedzieć mi który model obecnie warto kupic? Byłem dzisiaj w salonie foto, modeli "Jedynek" namnożyło sie jak ... J1, J2, J3, S1, V1 i co tam jeszcze. Sprzedawcy nie pytałem bo wiadomo - trzeba sprzedać więc ....
Myslę że osoby które użytkuja dadzą mi sensowniejsze argumenty.

Nie chce mi sie czasem nosić ciężkiego body ze szklarnia, pomyślałem że może coś lekkiego do takiej codziennej foto.
Chciałbym też zostać w Nikonie, skoro mam tez inne szkła i pojawia sie możliwośc współpracy między szklarnia a korpusem..

Dziękuję.
Jarek

orchidea
25-09-2013, 23:40
Miałam v1 i j1 zdecydowanie v1 za 999zł nowy (w euroagd widziałam ostatnio) nie ma się co zastanawiać , bateria pasuje do lustrzanek i wizjer się przydaje.

Jarek78
26-09-2013, 00:02
A odnośnie j2 czy j3? Faktycznie tylko kosmetyka? ROzumiem, że nie masz juz ani jednego ani drugiego..

Ark
26-09-2013, 04:33
Kupiłem V1 wraz z 10mm f/2.8 za wspomniane 999pln z podobnych względów jak Twoje Jarek78 i w przeciwieństwie do wielu osób (pomimo jego wad) jestem z niego bardzo zadowolony (idealny sprzęt do klepania timelapse ;-) ). Rzeczywiście wizjer w niektórych sytuacjach przydaje się, bateria ta sama co w lustrzance (można więc traktować ją jako zapas). Myślę, że za wspomniane 999pln to dobry zakup tym bardziej jeżeli Twoja lustrzanka korzysta z baterii EN-EL15 ;-).

przem426
26-09-2013, 10:41
A odnośnie j2 czy j3? Faktycznie tylko kosmetyka? ROzumiem, że nie masz juz ani jednego ani drugiego..

J2 od J1 różni się praktycznie tylko tym że ma na kółku tryb "kreatywny" (PASM - J1/V1 ma to gdzieś głębiej w menu) oraz automagicznym włączaniem/wyłączaniem aparatu przy blokowaniu obiektywu.

J3 to już więcej zmian (m.in. nowa matryca 14mpix - taka jak w V2, kółko trybów na górę powędrowało).

S1 to jeszcze bardziej wykastrowany J1.

ostatecznie - zanabyłem dla małżonki J2, ponieważ J3 za drogie, a J1 nie ma trybu kreatywnego na kółku...

Ketosz
26-09-2013, 12:21
J2 ma też lepszy wyświetlacz od J1

Generalnie jest tak, że matryca 14Mpix nie jest znacząco lepsza od 10Mpix i można ze spokojem wybrać mniejszą - pozostaje jeszcze wybór czy potrzeba mieć lampę czy nie - ja osobiście przy używaniu J1 ani razu jej nie użyłem i oczywistym wyborem była przesiadka na V1 ze względu na akumulator pozwalający na wielokrotnie dłuższą pracę i wizjer przydatny w słońcu albo do kontroli podczas robienia timelapsów.
Jeśli komuś zależy na wygodzie, to V2 jest opcją ale niestaty na chwilę obecną raczej za drogą i już nie tak uniwersalną jeśli chodzi o zasinanie ;)

Jarek78
26-09-2013, 13:23
V2 raczej odpada bo i cena nie taka, no i gabarytowo wydaje sie byc wiekszy niz J/V a nie chce zeby skonczylo sie na noszeniu kolejnej torby. Mam pytanie o szybkosc zapisu seryjnego (i to ewentualne wybieranie najlepszej) - rozumiem ze fotki sa w pełnej rozdziałce? Czytałem cos o tym nagrywaniu 1 sekundy filmu (ruchome zdjecia?) i że można sobie potem wyciagac klatki, no ale będą one tylko w rozdzielczosci filmu...

Z obecnych modeli faktycznie chyba najsensowniejsze byłoby V1.

docxxx
26-09-2013, 13:28
Weź V1.
Co do jakiegoś tam trybu wybierania najlepszego zdjęcia i itd. to olej to, bo to czysty bełkot marketingowy. Nic z folderu nie działa tak, jak powinno. Slow motion to g..., jakaś muzyczka ze zdjęciem też. Za to ogólnie aparat jest szybki, wizjer się przydaje. Ma też parę wad, ale nie będę o nich pisał ;)

przem426
26-09-2013, 13:40
tryb seryjny 60 fps, w pełnej rozdzielczości 10mpix, af ustawia ostrość do pierwszej fotki, reszta leci tak samo (af nie koryguje)

v1 pozwoli na zapisanie 30 zdjęć z 60fps, J1/J2 chyba coś około 16 zdjęć @ 60 fps

"ruchome zdjęcie" nagrywa krótki filmik i robi jedną fotę o ile dobrze pamiętam
wybieranie najlepszego zdjęcia nie jest głupie, ale działa tylko w pełnej automatyce, zero własnych ustawień.

jeśli będziesz focił w PASM, to żadnego z tych bajerów nie da się użyć.

Ark
26-09-2013, 13:44
Bufor V1, o ile dobrze pamiętam pomieści 39 NEF'ów, tak więc 60kl/s. to marketing ;-).

przem426
26-09-2013, 13:50
Bufor V1, o ile dobrze pamiętam pomieści 39 NEF'ów, tak więc 60kl/s. to marketing ;-).

30 nefów z szybkością 60fps. to że bufor się zapełni po 0,5 sek nie oznacza ze skłamali ;)

Kasandra
30-09-2013, 21:09
czyli opłaca się za te 999 kupić?niby chciałam, ale się boję itd
no bo to jednak tysiak, ale coś małego na rower potrzebuję, a taki tysiak i tak sporo, ale chyba nic taniej nie kupię lepszego prawda?

martin204
01-10-2013, 00:20
A tak z ciekawości gdzie można za tyle kupić z obiektywem 10mm 2:8?

BRIS
01-10-2013, 10:33
czyli opłaca się za te 999 kupić?niby chciałam, ale się boję itd
no bo to jednak tysiak, ale coś małego na rower potrzebuję, a taki tysiak i tak sporo, ale chyba nic taniej nie kupię lepszego prawda?

za tysiaka NX1000 z 20-50mm z większą matrycą, obiektyw nie wygląda a jest całkiem spoko optycznie:) jak wymienisz na stałkę np 16mm jak ktoś lubi szeroko lub 30mm prawie standard to mamy fajny poręczny zestaw!

docxxx
01-10-2013, 11:15
A tak z ciekawości gdzie można za tyle kupić z obiektywem 10mm 2:8?

A po co przepłacać, skoro kit ma światło 3.5 przy 10mm? Nie warto dopłacać aż tyle za te 0.5 EV.

Kasandra
01-10-2013, 17:30
za tysiaka NX1000 z 20-50mm z większą matrycą, obiektyw nie wygląda a jest całkiem spoko optycznie:) jak wymienisz na stałkę np 16mm jak ktoś lubi szeroko lub 30mm prawie standard to mamy fajny poręczny zestaw!

ale to znowu tysiak, czyli nic taniej.
A do v1 jednak mi pasują moje szkła od Nikona więc nic nie muszę kupować, poza przejściówką, tylko się boję, bo to jednak jest TYSIAK.

gryson
01-10-2013, 20:04
Pieniądz rzecz nabyta, kupuj :) Ja jestem zadowolony. Gdyby jeszcze v1 miał lampkę, taką jak ma j1, to byłby całkiem fajny i poręczny kompakt na wszelkie okazje, łącznie z imieninami cioci ;)
Nie wrzucałem do wątku z fotami z v1, ale to niedzielne kadry robione właśnie v1 i szkłami nikona przez ft-1.
Po raz kolejny byłem zachwycony efektem końcowym, D700 zacznę chyba używać tylko do nietypowych zadań, a jedynie v1 zacznę zabierać w plener ;)
http://giersa.pl/index.php/2013/09/29/przerwa/

Kasandra
02-10-2013, 11:31
Żartujesz sobie???
TE FOTY TO v1???
GENIALNE!!!
Bardzo w nich gmerałeś?;-)))bo ja nie jestem dobra z obróbki jak coś

gryson
02-10-2013, 20:32
Nie gmerałem za dużo, nie więcej niż standardowo w nefach z D700, a może nawet mniej. Jak chcesz to jakiegoś nefa mogę na maila wysłać :)

Kasandra
03-10-2013, 07:30
Oooo to poproszę;-)))
kryjaw (maupa) gmail.com
dzięki;-)

BRIS
03-10-2013, 10:59
to ja może zapytam autora galerii
http://giersa.pl/index.php/2013/09/29/przerwa/
co było "przed" tzn body + ....?
wynalazek z przelotką czy systemowe szkło?


Żartujesz sobie???
TE FOTY TO v1???
GENIALNE!!!
Bardzo w nich gmerałeś?;-)))bo ja nie jestem dobra z obróbki jak coś

gryson
03-10-2013, 18:45
Kasandra, dwa nefy wysyłają się właśnie na Twego maila.
Przed body był oczywiście FT-1 i w dwóch pierwszych zdjęciach w moim wpisie była sigma 15-30, bo akurat do v1 miałem podpięte 70-300VR a do D700 sigmę, chciałem zrobić dłuższą ogniskową z D700, więc sigmę podpiąłem do v1, jako "zaślepkę" do body i w między czasie zrobiłem tym zestawem foty. Oczywiście ostrzenie manualne, chyba idealnie nie trafiłem w punkt robiąc pod światło, ale chyba wyszło znośnie. Trzecie zdjęcie to albo nikkor 70-300 VR albo tokina 28-70 (też odpięta z D700), i na to drugie szkło bym stawiał ;) Sarny robione v1+ft-1+70-300VR na ISO1600. Szału nie ma, ale jako "bonus" wystarczy ;) Przydałoby się lepsze tele, ale na razie są inne wydatki i ten obiektyw musi wystarczyć. Choć zestaw v1+70-300VR (mój dodatkowo trochę po przejściach, potrafi nagle skopać ostrość) radzi sobie bardzo dobrze przy krajobrazach, i bardzo lubię tę kombinację.

Kasandra
04-10-2013, 11:07
Dzięki wielkie!!!
niestety mój program ich nie otwiera ale to nic, sciągnę inny;-)))
A te podróbki FT-1 są w miarę sensowne?czy nie warto kupować?

Ketosz
04-10-2013, 13:06
Ja używam chińskiej przejściówki z dźwignią przysłony i mocowaniem statywowym - ogólnie jestem zadowolony - jedyna wada pojawiła się przy założonym mocnym filtrze szarym i długiej ekspozycji w dzień w pełnym słońcu - okazało się, że gdzieś delikatnie dostaje się odrobina światła i powoduje zaświetlenie - poza tym brakuje jedynie AF ;)
Docelowo kupę oryginał, choć na razie mało śmieszne wydaje się wydanie większej kwoty na przejściówkę niż wydałem na aparat ;)

Ark
04-10-2013, 14:43
A tak z ciekawości gdzie można za tyle kupić z obiektywem 10mm 2:8?

Ja kupiłem w RTV Euro AGD dokładnie za 999pln.

gryson
04-10-2013, 18:53
Dzięki wielkie!!!
niestety mój program ich nie otwiera ale to nic, sciągnę inny;-)))
A te podróbki FT-1 są w miarę sensowne?czy nie warto kupować?

Nie wiem czy sensowne, ja mam oryginał, bo uznałem, że chcę mieć AF, pomimo, że używam v1 głównie do krajobrazów, więc mógłbym bawić się w ostrzenie ręczne. Ale wzrok już nie ten ;) i wizjer w v1 malutki, więc ciężko mi się w nim ostrość manualnie ustawia. Na początek można spróbować z chińczykiem, jeśli aparat przypadnie do gustu to można pomyśleć o oryginalnej przejściówce, gdy będzie brakować AF.

Kasandra
04-10-2013, 19:20
Aaaa czyli podróbki wszystkie są bez AF???
No tylko właśnie śmiesznie jest kupić przejściówkę droższą od aparatu;-))))

gryson
04-10-2013, 22:29
Też mnie to bolało, znaczy znaczek nikona boli, bo on jest najdroższy ;)
Kupisz przejściówkę i podwoisz wartość aparatu ;)

Kasandra
05-10-2013, 13:32
No tak to jest argument;-)
pojechałam go pomacać iiiii...CIĘŻKIE toto!!!
A jak się sprawuje to szkło 10-20 co jest w zestawie?bo ja szukam czegoś małego na rower, na narty.

svistakk
09-10-2013, 21:17
Standardowe szkło 10-30:

https://picasaweb.google.com/117231242916818504200/BasniowyLasCergowa2408?authuser=0&authkey=Gv1sRgCL3bnf7WgLnM_wE&feat=directlink
https://picasaweb.google.com/117231242916818504200/BySobieRajd?authuser=0&authkey=Gv1sRgCMfGpbT4n7iEJg&feat=directlink
https://picasaweb.google.com/117231242916818504200/BeksinskiZBliska?authuser=0&feat=directlink

Kasandra
10-10-2013, 09:08
wow, fantastyczne;-)
dzięki
przekonaliście mnie, dziś idę kupić;-)))

gryson
10-10-2013, 11:03
Żeby potem nie było na nas ;)

Kasandra
10-10-2013, 12:34
Kupiłam;-)
siedzę na razie w pracy i płaczę!!!ja z tej instrukcji NIC nie rozumiem!!!
Jest gdzieś dostępna jakaś poszerzona może niż ta cienka książeczka dołączona do kamjery?

MstrG
10-10-2013, 13:12
Kupiłam;-)
siedzę na razie w pracy i płaczę!!!ja z tej instrukcji NIC nie rozumiem!!!
Jest gdzieś dostępna jakaś poszerzona może niż ta cienka książeczka dołączona do kamjery?

Zobacz, czy jest taka sama jak Twoja: Instrukcja obsługi Nikon 1 V1 (http://www.nikonsupport.eu/europe/Manuals/V1/1V1RM_Pl_02.pdf) - 206 stron.

Kasandra
10-10-2013, 14:26
wow dziwna sprawa, bo niby ta sama, ale moja jest okrojona;-)
i ma 74strony, więc nic w niej nie ma.
Super, dzięki!!!

edit:
nie no ta jest normalna;-))i taką chciałam właśnie, DZIĘKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MstrG
10-10-2013, 14:38
wow dziwna sprawa, bo niby ta sama, ale moja jest okrojona;-)
i ma 74strony, więc nic w niej nie ma.
Super, dzięki!!!

edit:
nie no ta jest normalna;-))i taką chciałam właśnie, DZIĘKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nie ma sprawy.
Opisz swoje wrażenia jak już go ogarniesz.

svistakk
10-10-2013, 15:18
Nikon chyba stał sie pro-eko i w pudełku jest instrukcja moooooocno skrócona. Zresztą chyba gdzieś o tym w niej piszą (jak już przebrnie się przez rzeczy typu on-off, wkładanie karty i baterii i inne wymagające doktoratu z mechaniki).

P.S. Ja nikogo do niczego nie przekonywałem, jedynie wstawiłem focie ;) co mnie drażni w V1 to to samo co w moim leciwym D70s - trzeba uważać w pełnym słońcu, bo lubi sobie wyprodukować strasznie spłukane z kolorów i kontrastu zdjęcie.

Ark
10-10-2013, 18:10
Kasandra, o ile dobrze pamiętam pełna instrukcja obsługi do V1 jest na dołączonej płycie CD. Warto ją przeczytać, a obsługa aparatu stanie się naprawdę prosta ;-).
Jeszcze jedno...miałem problem z instalacja programu Short Movie Creator (Win8 ). Z informacji zamieszczonej na stronie Nikona wynika, że z Win 8 program ten poprawnie pracuje dopiero od wersji 1.3.1, która dostępna jest jedynie jako aktualizacja. Problem polegał na tym, że aby zainstalować aktualizację musi być zainstalowana jedna z poprzednich wersji SMC ;-). Po krótkiej korespondencji z działem wsparcia technicznego przysłano mi instalacyjną wersje programu Short Movie Creator w wersji 1.3.1. Wspominam o tym dlatego, że gdyby ktoś z Was miał podobny problem to, warto napisać do działu wsparcia technicznego :-)

Kasandra
10-10-2013, 20:22
Na razie w domu i powiem WOW!!!
to chyba ostatni wyjazd w góry z lustrem!
tylko dlatego, że nie znam obsługi tego czegoś, bo jestem w szoku, spodziewałam się dużo gorzej!!!

gryson
10-10-2013, 20:37
Gratuluję decyzji i zakupu ;)
Będziesz zadowolona z jakości obrazka na pewno. Pełna klatka to nie jest, ale jak na taką "popierdołkę" to robi naprawdę fajne zdjęcia.
A menu jest dość proste, mówiąc szczerze ja jeszcze nie zajrzałem w ogóle do instrukcji ;)

Kasandra
10-10-2013, 20:39
Pełna klatka to nie jest ale ja i nie mam FF, natomiast w porównaniu do mojego 5000 o fuji nie wspominam nawet, to naprawdę szok!!!
Jakbym wiedziała wcześniej...
Jak ktoś się waha to niech kupuje, jeszcze tylko przejściówkę i jak podepnę moje jasne błyskotki...

svistakk
11-10-2013, 09:06
o właśnie... jakby ktoś gdzieś kiedyś zobaczył FT1 w fajnej cenie, to ja chętnie przygarnę :)

dareksad
12-10-2013, 22:42
o właśnie... jakby ktoś gdzieś kiedyś zobaczył FT1 w fajnej cenie, to ja chętnie przygarnę :)

Dzisiaj widziałem FT1 za 489 PLN w Saturnie Lubin

docxxx
12-10-2013, 22:48
Picture or didn't happen

jm
15-10-2013, 16:35
Kasandra,
gdzie kupiłaś i w jakiej cenie ostatecznie?

Czy ktoś może ma v1 oraz jednocześnie NEXa? Ewentualnie bawił się przez chwile oboma pudełeczkami?
Różnice na papierze znam, chętnie natomiast poznałabym porównanie użytkowe...:)

slav1973
15-10-2013, 17:57
Powiedz co Cię interesuje w temacie V1 vs NEX to może będę mógł pomóc. Obecnie mam V1 i pożyczonego NEXa 7. Używałem też NEXa 6 i F3. 7ki używam od kilku miesięcy regularnie co jakiś czas. F3 miałem przez ok. 3 tygodnie, 6kę kilka razy po kilka dni.

jm
15-10-2013, 18:47
Interesuje mnie porównanie tandemów:
V1 - nex 5
V1 - nex 6

Jak w tych tandemach wypada porównanie AF? - w ciemnych miejscach, w jasnych, jak wygląda celność?

Możliwości matrycy - w sensie potencjał do wyciągania cieni/gaszenia świateł?

Wysokie ISo - jak bardzo różni się granica akceptowalna/używalna?

Wizjer - tak bez wchodzenia w parametry techniczne - który wypada lepiej NEX6 czy V1 - kolory, smużenie?

Shutter lag - znów - bez pomiarów laboratoryjnych - któryś z aparatów jest wyraźnie lepszy/gorszy?

No i banalny banał;) - obsługa.... tutaj wiadomo NEX6 będzie na najwyższym stopniu podium i to jest oczywista oczywistość, ale... czy V1 da się jakoś?! skonfigurować sensownie, tak aby w trybie priorytetu przysłony obsługa nie przyprawiała o ataki furii lub lawinowe wypadanie włosów w wyniku silnego stresu?;)

Mając ustawiony priorytet przysłony -jak zmienia się przysłonę???

Jak w obu aparatach działa Auto ISO - czy w V1 działanie jest takie jakie znamy z lustrzanek?
Jak to działa w Nexach?

Pomiar światła....? W obu aparatach jest jednakowo wiarygodny/powtarzalny/prawidłowy?

I tak na koniec?;) - który z tych aparatów Tobie bardziej?;)... lub najbardziej;)?

No i pytanie do wszystkich użytkowników jedynek - czy zakup V1 ma sens jeśli nie planuję zakupu przejściówki i korzystania ze szkieł większego systemu?

Ark
15-10-2013, 19:13
...czy V1 da się jakoś?! skonfigurować sensownie, tak aby w trybie priorytetu przysłony obsługa nie przyprawiała o ataki furii lub lawinowe wypadanie włosów w wyniku silnego stresu?;)
Mając ustawiony priorytet przysłony -jak zmienia się przysłonę???


W trybie preselekcji przysłony obsługa V1 jest banalnie prosta. Zmiany parametru przysłony dokonujesz przyciskiem zoom...góra/dół.


...No i pytanie do wszystkich użytkowników jedynek - czy zakup V1 ma sens jeśli nie planuję zakupu przejściówki i korzystania ze szkieł większego systemu?

Wszystko zależy od tego co, komu do szczęścia jest potrzebne. Ja swojej decyzji o zakupie V1 nie żałuję choć przyznam, że obawy miałem duże ;-).

slav1973
15-10-2013, 21:59
AF. V1 całościowo ma AF bardziej sprawny i efektywny, ale są sytuacje gdzie raz lepszy jest NEXowy a raz w V!. W oświetleniu dziennym jeśli chodzi o szybkość to bez konkurencji. Tak jakby AF w V1 wcale nie było. Działa dosłownie w mgnieniu oka. Spokojnie mogę go porównać do mojego D700. NEXowy jest sprawny również, ale jak ktoś np. zrobi gwałtowny niespodziewany ruch w nasza stronę, to NEX będzie miał problem. W trudnych warunkach (mam na myśli warunki gorsze niż standardowo oświetlone żyrandolem mieszkanie) myślę, że jest remis, tzn. każdy z aparatów ma sytuacje w której ma kłopoty z ustawianiem ostrości, tylko, że one trochę się różnią. Częściowo to wynika z tego, że jeden w takich warunkach jest bardziej czuły na linie pionowe a drugi na poziome (ja w takich sytuacjach aparat zazwyczaj przekrzywiam). Zależy to również od kontrastu i barwy oświetlenia. Dodatkowo, jeśli w bardzo trudnych warunkach używamy w V1 pól ze środkowej części obszaru (tam gdzie się nakłada AF na bazie kontrastu i detekcji fazy) to AF w V1 może działać 2x wolniej. Wynika to z tego, że aparat najpierw próbuje ustawić ostrość przy użyciu detekcji fazy (czyli tak jak w lustrzankach), a jak to się nie uda to przestawia się na detekcję kontrastu. Z jakies powodu w takiej sytuacji AF w V1 działa sprawniej w trybie AFC (czyli autofokusa śledzącego) niż AFS. Ja w takiej sytuacji używam skrajnych punktów AF i przekadrowywuję - wtedy jest znowu super szybko. W NEX6 oba rodzaje AF wzajemnie ze sobą współpracują i dzięki temu jest szybciej. Natomiast AF w NEX6 znacznie łatwiej gubi się w środku dnia, kiedy słońce świecie bardziej z tyłu lub z tyłu i boku. Miałem taką sytuację, że nie udało mi się zrobić ani jednego ostrego zdjęcia a zrobiłem ich coś między 10 a 20. Ale to wiele aparatów gdzie AF działa na bazie detekcji kontrastu ma z tym problem. V1 ma te przewagę, że w takiej sytuacji używa tylko i wyłącznie AF opartego na detekcji fazy, czyli tak jak lustrzanki. Z NEXem 7 miałem tez problem z ustawieniem ostrości na twarzy, która znalazła się w cieniu, w pokoju oświetlonym trochę światłem dziennym a trochę sztucznym. Widać było za mało kontrastu. W tej samej sytuacji V1 nie miał problemu. NEXy mają przewagę nad V1 pod względem wielkości punktu AF. W V1 punkty są o 1/3 szersze i trzeba bardziej uważać, żeby nie złapać nimi kawałka tła.
Porównując AF z NEXów 6 i 7 to ich szybkość jest podobna, ż tym, że 6tka wydaje się być celniejsza dzięki detekcji fazy.
Co do śledzenia, to nie ma konkurencji. AF w V1 jest na prawdę super sprawny i w świetle dziennym potrafi śledzić bezbłędnie przemieszczający się szybko obiekt, tak, ze każde zdjęcie jest ostre 9pod warunkiem oczywiście, że obiekt nie jest mniejszy niż punkt AF i AF nie łapie tła. NEX6 przy śledzeniu średnio łapie 3 ostre zdjęcia na 10. Dodatkowo V1 śledzi bez problemu środkowym polem AF przy 10 klatkach na sekundę. W gorszych warunkach oświetleniowych V1 śledzi obiekty na podobnym poziomie co środkowy krzyżowy punkt AF w D5000/D5100/D3200/D3100/D90/itp. Lampka doświetlająca AF jest wyraźnie lepsza w V1. po prostu działa skutecznie. W NEX6 często przy fotografowaniu ludzi zdarzały mi się sytuacje, że przy włączonej lampce z odległości 1,5m-2m żadne zdjęcie nie było ostre.

Matryca/ISO. V1 jest gorszy jeśli chodzi o ziarno i rozpiętość tonalną średnio o jakieś 2/3EV, +/-1/3 zależnie od warunków - czyli tak mniej więcej ISO 800 z V1 będzie odpowiadało ISO 1250, a w gorszych warunkach 1600. W świetle dziennym do czułości ISO800 i trochę powyżej będzie mniejsza różnica w rozpiętości tonalnej między aparatami. V1 do ISO 800 (a czasami trochę wyżej) generuje czarno-białe zdjęcia z pięknymi przejściami tonalnymi. Wygląda to bardzo klasycznie, analogowo. Całkiem sporo można ze świateł i cieni wyciągnąć. Nawet drobne ziarno jest wtedy cudowne. (I tutaj uwaga V1 ma, wbrew temu co twierdzi strona DXO mark, mniejszą rozpiętość tonalną na ISO100 niż na ISO200, więc przy na prawdę słonecznym dniu ja bym o ile jest to możliwe unikał tej czułości). Powyżej 1600, zwłaszcza przy oświetleniu sztucznym jest gorzej i tutaj NEX ma przewagę. Przy wyciąganiu cieni ISO 6400 z NEXa odpowiada mniej więcej ISO 3200 z V1. Najbardziej przewagę tonalna NExów widać w nocy na wszystkim co świeci na czerwono lub pomarańczowo. Bardzo trudno jest taki obiekt prześwietlić a jak się prześwietli to znacznie łatwiej odzyskać szczegóły. W tej kategorii różnica jest kosmiczna na rzecz NExa. O dziwo pomimo mniejszej rozpiętości tonalnej V1 radzi lepiej w kategorii obiektów oświetlonych światłem niebieskim. Nie jest to tak kosmiczna przewaga jak NEXów w świetle czerwonym, ale różnica jest widzialna.
Jakie ISO jest używalne? Myślę, że to zależy od Ciebie. Dla mnie by to było z grubsza z D700 ISO6400, z NEXów ISO3200, z V1 trochę powyżej ISO1600.

Wizjer w V1 daje tak naturalny obraz, że łatwo zapominam, że widzę obraz cyfrowy. W NEXach obraz jest znacznie bardziej kontrastowy (w pełnym słońcu często nie widać co jest np. w cieniu bramy) i w trudniejszych warunkach pojawia się wyraźnie ziarno - jak jest bardzo ciemno to się robi prawdziwa kasza, choć pod tym względem NEX6 jest wyraźnie lepszy od 7ki - powiedziałbym, że tak o połowę. W V1 takiej ziarnistości nie ma. W NEXach wizjerki mają też wyraźną aberrację chromatyczną. Plusem kontrastowego wizjera w NEXach jest to, że w słoneczny dzień, nawet jak trochę słońca wpada przez okular to widać wyraźniej. V1 ma słaby okular, więc czasami trzeba sobie pomagać ręką dodatkowo przysłaniając.

Shutter lag. Przy ustawionej ostrości najszybciej na spust migawki reaguje NEX7. Wręcz nieprawdopodobnie szybko. NEX6 i V1 są wg mnie ex equo i leciutko, na prawdę leciutko wolniej niż 7ka. W V1 denerwuje to, że nie można wyłączyć podglądu zdjęcia. To trochę opóźnia fotografowanie.

Obsługa. Ja fotografuję w rawach, więc tak na prawdę potrzebuję zmiany przysłony, czasu i ISO. Więc włosów nie wyrywam ;) V1 zapamiętuje ostatnią pozycję menu, jaka kliknęliśmy. U mnie jest to zazwyczaj ISO. Tak więc zmian czułości nie jest tak bardzo uciążliwe jakby się wydawało. Klikam przycisk Menu, OK, wybieram wartość i znowu OK. Robi się to szybciej niż napisałem to zdanie. Po pewnym czasie jest intuicyjne. Z tego powodu najlepiej mi się pracuje z V1 w trybie manualnym. W NEX6 jest oczywiście wszystko na zewnątrz, więc jest łatwiej. Dla mnie wyjątek to wybór punktów AF. W Nikonie aktywuje się to środkowym przyciskiem 'OK', czyli najnaturalniej wg mnie. W NEXie można tę funkcje ustawić sobie na kilku przyciskach, ale (o dziwo) nie na środkowym. W Nikonie w wizjerze i na ekranie w trakcie robienia zdjęć brak histogramu. NEXy to mają. NEX6 ma stopkę do której można przyczepiać lampy nikonowskie, jak się posiada. Do V1 oczywiście nie. V1 ma bardzo wygodny przycisk przełączania trybu AF (AF-A, AF-S, AF-C, MF). W NEXie jest to w menu zagrzebane. Napisałem zagrzebane intencyjnie, bo NEXy mają tak nieintuicyjne, nielogiczne i skomplikowane menu, że prawie wszystko tam jest 'zagrzebane' i często trudno znaleźć konkretne ustawienie. Jedyne wyjście to się nauczyć na pamięć, gdzie co się znajduje, bo często ustawienia z tej samej kategorii potrafią być w dwóch bardzo różnych miejscach. Eh. Z kolei menu w V1 jest jest krótkie i wyraźnie bardziej logiczne, więc łatwo i szybko można się po nim przemieszczać.

Priorytet przysłony. Wartość przysłony zmienia się dźwigienką z tyłu po prawej stronie na samej górze. W trybie M, kółeczkiem z tyłu.

Auto-ISO. W NEXie 6 jest jeden zakres 100-3200 i Auto-ISO nie działa w trybie M. W V1 są 3 zakresy 100-400, 100-800, 100-3200 i auto-ISO działa w trybie M. Przy ustawionym Auto-ISO V1 w priorytecie przysłony wybiera dwa razy dłuższe czasy niż w trybie P.

Pomiar światła. W obu aparatach wydaje się konsekwentny i powtarzalny. Z tym, że wg mnie V1 ma tendencję prześwietlania tak o ok 1/3, zaś pomiar w NEXach ma do niedoświetlania o ok. 2/3.

Na koniec jeszcze coś o bateriach. W V1 jest to wydajność lustrzankowa. Na jednej baterii mogę zrobić 1000-1400 zdjęć. W NEX7 ok. 300. W NEX6 jest trochę lepiej. Myślę, że ok. 10%, ale teraz już dokładnie nie pamiętam. F3 z kolei wydaje się wyrazie wydajniejszy względem 6tki i 7ki. Nie powiem czy 2x lepiej, ale gdzieś blisko.

Z tych aparatów mi najbardziej pasuje V1 za szybkość, AF, wydajność baterii, jakość celownika i dlatego, że potrafi być bezgłośny, czyli jednym słowem szybki, wydajny i mało inwazyjny. Z jakiegoś powodu zawsze fotografuje mi się tym aparatem z duża przyjemnością. Ale doskonały nie jest, więc nie pogardziłbym większa rozpiętością tonalną NEXów i mniejszym ziarnem na wysokich czułościach oraz trochę lepsza ergonomią, w tym możliwością wyłączenia podglądu zdjęcia po zrobieniu.

Zakup V1 bez przejściówek ma sens, ale absolutnie z uwzględnieniem obiektywu 18,5mm/f1.8. :)

To chyba na razie tyle. Rozpisałem się. Mam nadzieję, że w miarę jasno. Jakby co, to pytaj.

Jak sobie coś jeszcze przypomnę to napiszę :)

Jarek78
15-10-2013, 23:09
No to zaszalalem :D

mialem dylemat... czy V1 czy Samsung NX1000. Dylemat rozwiazany - kupiłem 2.

Samsunga NX1000 dostalem w cenie 995 zl. Ucieszyła mnie matryca CMOS, 20 mln pix (robie dla wydawnictwa gdzie pliki na dluzszym boku musza miec min 5000pix - wole ucinać niż sztucznie podbijać ), ucieszyla dołączana lampka (ach te rozmiary) , pokretlo nastaw, tryby panoram z ręki i kilka innych drobiazgów...

V1 kupilem za...1200 zl wraz z konwerterem FT1 (faktycznie jak mowil Dareksad - w Saturnie wyrwalem go za 490 zl - ostatnia sztuka "wystawowa") + 700 za uzywanego V1.
Za V1 przemowil crop 2.7x i cena za calosc - będę mógł podpiąc moje szkła.

Kazdy z nich ma swoje wady i zalety. V1 bede pewnie uzywal do krajobrazów, ptactwa i innych, Samsung uniwersalnie w miasto.

Seś@
16-10-2013, 05:35
Czyli V1 + przejściówka i można korzystać ze szkieł takich jak np. N 35/1,8 oraz N 85/1,8 ? Czy są jakieś przeciwwskazania ?

Kasandra
16-10-2013, 07:55
Ja kupiłam w euro agd za 999 ze szkłem 10-30mm.

docxxx
16-10-2013, 09:53
No nie, FT1 za 490 zł?!

Ark
16-10-2013, 10:20
Czyli V1 + przejściówka i można korzystać ze szkieł takich jak np. N 35/1,8 oraz N 85/1,8 ? Czy są jakieś przeciwwskazania ?

Tak można i nie ma przeciwskazań oprócz jednego - ze szkłami na śrubokręt nie będziesz miał działającego AF, ale to chyba każdy wie ;-)

Jarek78
16-10-2013, 11:28
No nie, FT1 za 490 zł?!

Owszem, Saturn mial taka jedna ostatnią sztuke. Nawet zgodzili sie wysłac spod Bolesławca do Wawy.. konkretnie 493 zł+ 19 zl wysylka kurierem . Dareksad pisał o tym kilka postów wczesniej - skorzystałem, i dlatego też zdecydowałem sie oprócz Samsa XN1000 na V1

Seś@
16-10-2013, 14:05
Tak można i nie ma przeciwskazań oprócz jednego - ze szkłami na śrubokręt nie będziesz miał działającego AF, ale to chyba każdy wie ;-)
Oki. Podziękował :-)

jm
16-10-2013, 18:53
slav1973 - wielki szacun!

Podszedłeś do tematu rzeczowo, konkretnie i życzliwie:)
Pozostaje odnieść te właściwości do potrzeb oraz ceny i zasobności kieszeni....;)

Jeszcze mi się nasuwa pytanie - czy wizjer w NEX 6 można jakoś "przygasić" - w sensie żeby nie było tak krzycząco-kontrastowo??? Bawiąc się chwilę 6 w sklepie miałam wielki problem z zaakceptowaniem tego co i jak pokazywał wizjer...zbyt kolorowo, zbyt kontrastowo, zbyt dyskotekowo;)

Natomiast w 6 bardzo fajna jest lampeczka wbudowana, bo po pierwsze jest, a po drugie można ją fajnie odchylić i zaświecić odbijając od sufitu - do domowo-imieninowych zastosowań (i nie tylko) bardzo dobre rozwiązanie.
V1 - niestety....

Jakie inne obiektywy system oferuje? Chodzi o małe stałki. Nawet nie wiedziałam, że taki 18,5/1.8 istnieje...

Fatman
16-10-2013, 19:03
No to ja zapraszam do przeczytania mojego mini-testu Nikona 1 V1 :)

http://rafalglebowski.pl/blog/testy/nikon-1-v1-dzisiaj-go-kochasz-jutro-nienawidzisz/

jm
16-10-2013, 19:19
Dzięki Rafał!

Kolejny fajny kawałek prozy dokumentalnej;) do poczytania.

Moim zdaniem jedno zdanie w Twojej recenzji znakomicie podsumowuje obecną sytuację V1:

Swoje 5 minut, nikon 1 V1 zawdzięcza jedynie obecnej bardzo atrakcyjnej cenie.

W sumie, tak naprawdę tylko ze względu na cenę spoglądam w jego stronę szukając jakiegoś maluszka, myślę, że nie tylko ja...?
Inna sprawa, że gdyby tak hipotetycznie Nikon na starcie cenę za 1 dał "bliżej ludu", to losy tego projektu mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej, moim zdaniem.

docxxx
16-10-2013, 20:07
cena i matryca o 1EV lepsza.

Jarek78
18-10-2013, 09:30
No to ja zapraszam do przeczytania mojego mini-testu Nikona 1 V1 :)

http://rafalglebowski.pl/blog/testy/nikon-1-v1-dzisiaj-go-kochasz-jutro-nienawidzisz/


Rafał: Aparat trzyma się pewnie, pomimo tego, że tylko w jednym miejscu pokryty jest gumą (pod kciukiem) i zabrakło w nim odpowiednio wyprofilowanego uchwytu.


Heheh napisałbym: Na szczęście pokryty jest tylko w jednym miejscu gumą :D

Fatman
18-10-2013, 11:12
:D w sumie racja -zapomniałem o pewnym fakcie ;) (może dlatego, że D800 jest moim pierwszym Nikonem z wielu, z którego guma zaczyna odłazić i puchnąć).

Kasandra
18-10-2013, 12:55
Świetne testy, dziękuję!

Jarek78
18-10-2013, 13:50
Ok. Dotarł do mnie FT1 , mam tez już aparat Więc moje spostrzeżenia takie:

1. Menu - W sumie daje radę, ale zrobione jak dla niedowidzących
2. Kółeczko nastaw - pomijam beznadziejne opcje na nim, ale potwierdzam - podczas robienia fotek nagle w wizjerze dostaje info: ustaw rodzaj filmu. Na poczatku mówie - co im to kółko przeszkadza, teraz wiem dlaczego.
3. Po pol godziny odczuwam , że aparat grzeje w ręce.

4. Podpiąłem FT1 + 70-200 2.8 oraz 70-300 4.5-5.6 VR : bez statywu troche trudno bo caly zestaw lata w rekach i jedyny sesnowny wybor to tryb zdjęć seryjnych. Udalo mi się zrobic troche nieporuszonych fotek ale, o iso 100-400 moge zapomnieć. No chyba, że dzień bedzie ciut pogodniejszy niż dzisiaj.
5. AF w pokoju bez wlaczonej lampy błądzi i bardzo czesto nie łapie ostrosci (w sumie nie po to go mam wiec sprawe olewam)

6. Szkoda, że w przypadku podłączenia FT1 tracimy mozliwosc wyboru pola AF i AF-C. Pewnie w tym żalu nie jestem sam. Pozostają zdjęcia z ostrym modelem pośrodku, no chyba ze potem sobie wykadruje kompozycje w komputerze.. tyle że, 10 mln pix to troche malo, przy kazdym cieciu będzie spadala wielkosc obrazka.

KUpilem V1 w sumie dlatego ze dostalem tanio FT1 i caly zestaw w sumie wyniósł mnie niewiele wiecej niż sam aparat z promocji za 999 a bardzo usmiecha mi się crop 2.7x przy foto ptaszarni i innych oddalonych. Z drugiej strony zastanawiam sie, czy nie dostalbym podobnego efektu przy uzyciu chociazby Nikona D7xxx bo na wyjsciu mialbym juz cropa 1.5x, i 24 mln pix. z którego mogę ciąć bez obaw.

Teraz ciesze sie, że nabylem też Samunga NX1000, poza "ficzerem" cropa, ma wszystko to, czego zabraklo produktowi Nikona.

Fatman
18-10-2013, 14:07
6. Szkoda, że w przypadku podłączenia FT1 tracimy mozliwosc wyboru pola AF i AF-C. Pewnie w tym żalu nie jestem sam. Pozostają zdjęcia z ostrym modelem pośrodku, no chyba ze potem sobie wykadruje kompozycje w komputerze.. tyle że, 10 mln pix to troche malo, przy kazdym cieciu będzie spadala wielkosc obrazka.


Z tego co wiem ostatni update softu (do V1 i FT1) daje możliwość używania AF-C -więc sprawdź (czy mam dobrą pamięć ;) ).

Ark
18-10-2013, 14:13
Tak, masz dobrą pamięć Fatman :-)

przem426
18-10-2013, 14:52
Z tego co wiem ostatni update softu (do V1 i FT1) daje możliwość używania AF-C -więc sprawdź (czy mam dobrą pamięć ;) ).

nie wiem czy FT-1 nie musi być w wersji 1.1. z 1.0 AF-C może nie działać.

Ark
18-10-2013, 15:19
https://nikoneurope-pl.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/57472/kw/FT-1

przem426
18-10-2013, 15:23
ok, myślałem że to dotyczy wersji sprzętu nie firmware ;)

Jarek78
22-10-2013, 01:27
Faktycznie po update do 1.10 AF-C chodzi :) Dziękuję za info Rafał!

***allexandra***
24-10-2013, 20:20
witam, jestem nowa na forum i mam nadzieje, ze pisze w odpowiednim watku .totalnie nie znam sie na aparatach, kupilam sobie aparat do robienia zdjec na synka xzD mam nikon-a 1 J1, obiektyw 10-30mm. mam pytanie, czy istnieje mozliwosc abym kupila jakis lepszy obiektyw aby pstrykac fotki z wiekszej odleglosci? jezeli tak to jaki??? zalezaloby mi aby moc robic zdjecia w ruchu i z daleszej odleglosci. pozdrawiam :)

przem426
24-10-2013, 20:47
z większej odległości to z dłuższym obiektywem - np tanim 30-110 -> http://www.ceneo.pl/17762340
niestety ten obiektyw jest stosunkowo ciemny, do zdjęć w ruchu będziesz potrzebowała dużo światła.

możesz też ewentualnie kupić przejściówkę FT-1 i jakiś jasny teleobiektyw np 85 f1.8, ale to już dość drogie w sumie rozwiązanie (~3 tyś pln)

innej opcji w nikonie 1 - raczej nie ma.

***allexandra***
24-10-2013, 22:12
słyszałam właśnie że tenobiektyw jest ciemny i migo odradzano :( kyrie eleizon 3 tyś po to żeby totalnie amatorsko pstrykać sobie fotki do zdecydowanie za dużo :))) nie ma możliwości zakupienia przejściówki i obiektywu innej firmy? żeby wyszło taniej?

przem426
24-10-2013, 22:33
oczywiście nie dajmy się zwariować - ten 30-110 ma taką samą światłosiłę jak twój 10-30, a to nie oznacza że nie zrobisz nim dobrego zdjęcia. po prostu będziesz potrzebowała dużo światła - np słońca.

co do przejściówki niefirmowej - nie znam więc się nie wypowiem. sam obiektyw nikkor af-s 85 f1.8 to ~1800 pln - też niemało.

w twojej sytuacji raczej nie masz wyjścia - podejdź do sklepu gdzie mają 30-110 (może uda się znaleźć) i przetestuj na miejscu.

***allexandra***
24-10-2013, 22:36
tak właśnie zrobię ;) dla takiego amatora jak ja to pewnie różnicy nie będzie heh. dziękuje bardzo za pomoc i pozdrawiam :)

Borat1979
24-10-2013, 22:38
Wybrałaś najgorszy z możliwych system bezlusterkowy na rynku :)

***allexandra***
24-10-2013, 23:59
Mozliwe, dla takiego lajka jak to mozna kazdy aparat wcisnac ;) aczkolwiek mi on odpowiada, na zdjęciach sie nie znam a wykonaniu tego aparatu mi sie podobaja. Myślę ze najprostrza cyfrowka zrobilabym o wiele,gorsze zdjęci które wygladaloby jak zdję ie z telefonu kom. ;)

Kasandra
25-10-2013, 07:32
Ale to też jest cyfrówka;-)

***allexandra***
25-10-2013, 08:48
Chodzilo mi o typowa lustrzankę sorry! :)

przem426
25-10-2013, 14:38
Wybrałaś najgorszy z możliwych system bezlusterkowy na rynku :)

przepraszam bardzo, jest jeszcze pentax Q ! ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/Q_a3_black__Custom_-2.jpg
źródło (http://s2.blomedia.pl/fotoblogia.pl/images/2011/06/Q_a3_black__Custom_.jpg)

Borat1979
25-10-2013, 17:51
przepraszam bardzo, jest jeszcze pentax Q ! ;)

Pentax ma w ofercie znacznie lepszy model bezlusterkowca K-01 z matrycą APS-C bagnetem KAF 2 czyli tym samy, który posiadają lustrzanki Pentaxa.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/10/116457d1328251514pentaxk01cameraoverview-2.jpg
źródło (http://www.pentaxforums.com/forums/attachments/pentax-k-01/116457d1328251514-pentax-k-01-camera-overview-k01_black.jpg)

Jarek78
26-10-2013, 22:34
Nie wiem czy obiektyw 85 1.8 przypadkiem nie ma silnika (85 1.4 D niestety ma ostrzenie tylko manualne) .. Jesli nie ma, to przejsciówka FT1 jest warta tyle co ta chinska za 1/5 ceny. Mnie natomiast spotkalo dzisiaj inne rozczarowanie. FT1 nie dziala z obiektywem Sigma 150 2.8 OS Macro. Po podpięciu aparat szaleje. Sam przestawia się na tryby A/S/ i inne jednoczesnie wywalajac na ekranie informacje ze zdjęcie mozna zrobic tylko z podpietym obiektywem i zeby sprawdzic czy do aparatu podpiety zostal obiektyw. Specjalnie mnie to nie ucieszyło :(

Ark
27-10-2013, 07:40
Myślę, że Nikon testował FT-1 tylko i wyłącznie ze swoją firmową optyką ;-). Jarek78, może warto udać się do Sigma Pro Centrum i wgrać nowe firmware (o ile takie istnieje)?

Jarek78
27-10-2013, 08:48
Podpiąłem Sigme 12-24, 85 1.4 działają bez problemu.

Ark
27-10-2013, 08:52
Jarek, dlatego piszę o wgraniu nowego firmware do obiektywu, z którym FT-1 nie współpracuje ;-). Napisz do Sigmy i wszystko się wyjaśni.

Jarek78
27-10-2013, 10:24
Dziekuje Ark, jutro sie do nich odezwę.

miron19j
27-10-2013, 13:28
daj znać, co i jak

Jarek78
29-10-2013, 00:08
Na razie cisza... Jutro sprobuje jeszcze zadzwonic.

Jarek78
29-10-2013, 15:39
Zadzwoniłem bo pewnie na maila ciężko odpisać. Oczywiscie problemu takiego nie znają i nigdy o czym takim nie słyszeli, ale będa mogli się wypowiedzieć na ten temat dopiero jak wysle zapytanie mailem, podam numery seryjne i dokladnie opisze co sie dzieje i jak. Odpowiedzi udzielą w ciagu 2-3 dni. W przypadku kiedy okaze się , że jest potrzeba wgrania nowego software , w ramach gwarancji usługa jest darmowa. Chyba odpuszcze sobie całego zamieszania i czekania az panowie doedukuja sie w tym zakresie (dziwne że nie wiedzą, problem nie jest nowy wystarczy poczytac o wspolpracy V1 + S150-500 i ich ilości jakie ludzie musieli oddać do upgrade) . I tak nie będe pewnie robił macro na v1.

Ark
29-10-2013, 16:12
...najważniejsze, że na upartego jest prawdopodobieństwo rozwiązania problemu z jakim się spotkałeś (chyba ;-) ). Dzięki za info :-)

Jarek78
16-01-2014, 09:56
Ark.. tak problem rozwiązany. Nikon V1 znalazl nowego właściciela. Trzymal mnie w nim w sumie crop 2.7 . Ale po 3 miesiacach zrobilem nim 40 zdjęć. Z duzymi szkłami byl bardzo nieporęczny - statyw A MUST. 10 mln pix troche za mało, zwłaszcza gdy w wydawnictwie potrzebują plików o min rozm. 5000 pix na dłuzszym boku. FT1 - super sprawa ale ograniczenia typu - AF działajacy tylko w centralnym punkcie troche mnie rozczarowały. Uznalem ze lepiej wypadne kupując nawet d7100 ze znacznie wieksza matryca i nieporównywalnie lepsza swoboda ustawień. I pewnie jakbym zmniejszyl z niej obrazek do wielkosci wypluwanego przez V1, otrzymalbym podobnie, a zupelnie inny komfort pracy.
Jako że w tym samym czasie mialem i Nikona v1 i Samsunga Nx1000, ten drugi został w mojej torbie -oferuje znacznie wiecej niz N1v1 w podstawowej wersji. Do strzelania zdjec jak nie musze targac wora obiektywów - starczy.

Ark
16-01-2014, 10:09
@Jarek78, w sumie zgadzam się z Tobą dlatego mam V1 i D7100 ;).
V1 wykorzystuję do timelapsów i do ulicznego pstrykania. Jedyne co mnie w nim denerwuje to automatyczne wyłączanie się aparatu po max 15 min, a tym samym brak możliwości zdalnego wyzwalania migawki i brak złącza dla weżyka spustowego ;).

Jarek78
16-01-2014, 19:09
W sumie powiem tak: sam sobie sie dziwie , że dalem sie nabrac na marketingowy bełkot ulotek i reklam. Niby wszystko super ale nikt nie powiedzial tam wyraznie że przy poszcegolnych trybach spada wielkość danego materiału.Podobala mi się opcja sekundowego filmu jako fotki. Tylko co z tego jak poza wrzuceniem ich do gaerii netu i sweet foci na fb jakos nie widze ich daleszego zastosowania bo pliiki robią sie po prostu małe?Kolejny tryb slomo czy jak mu tam - jakbym jaral sie ogladaniem na telefonie- byloby super, Zreszta co tu gadać - nie żaluję rozwodu. Bede z wiekszą ostrożnościa podchodzil do bezlusterkowych tworów Nikona. Na szczescie nie jestem fanatykiem marki i interesuja mnie zdjecia a nie napisy na korpusach.
Mowisz , że uzywasz v1 do timelapse, da się też 7100 ?

Fatman
16-01-2014, 19:21
Bo V1 to taki aparat, który jednocześnie się kocha i nienawidzi :) Przynajmniej ja tak mam ;)

V1 do timelapse będzie o tyle wygodniejszy, że można w nim włączyć tylko elektroniczną migawkę. W D7100 tak się nie da :(

Jarek78
16-01-2014, 20:04
Rafał, przyznam się że do Twojego opisu aparatu i zdjęć , który jakos tak niedawno publikowałeś zagladałem najczęściej,

Ark
16-01-2014, 21:39
@Jarek78, oczywiście, że wykonasz materiał do timelapse D7100, ale mi szkoda migawki na to aby kilka tysięcy zdjęć wystrzelić w kosmos w jeden dzień ;-). Elektroniczna migawka V1 jest niezniszczalna, albo prawie niezniszczalna. Nigdy natomiast nie korzystam z funkcji, które wymieniłeś, bo jak sam wspomniałeś jest to "marketingowy bełkot". Korzystam natomiast z szybkostrzelności elektronicznej migawki, a z wykonanych 30 kl/s tworzę w post produkcji 4sek., filmiku o nienagannej jakości ;-)

Jarek78
16-01-2014, 21:50
No tak, nie pomyslalem ze ta przewaga to elektroniczna migawka. Dzięki za odpowiedz :)

Ketosz
18-01-2014, 01:44
Ark - czy robiąc V1 timelapse'a pojawia Ci się przy dłuższej serii na wyświetlaczu "błąd wewnątrz obudowy", wynikający prawdopodobnie z przegrzania?
Mój V1 niestety ma taką przypadłość i to pojawiającą się coraz częściej, nawet mimo dłuższych odstępów między zdjęciami.
Wysłałem go już raz do serwisu i niestety wrócił bez stwierdzenia usterki (pradopodobnie bez żadnego sprawdzenia) - zastanawiam się czy próbować dalej, czy pogodzić się z tym, że niestety ten model tak ma :/

...a akurat V1 to świetny sprzęt do timelapsów.

Ark
18-01-2014, 05:25
@Ketosz, po dłuższej serii obudowa mojego V1 robi się ciepła, ale bez konsekwencji w postaci jakichkolwiek błędów w pracy aparatu. Może spróbuj jakoś zarejestrować (video?) błąd, o którym mówisz i wysłać aparat do serwisu wraz z dołączoną dokumentacją błędu. Powodzenia :)

Ketosz
18-01-2014, 13:13
Dziękuję za pomocną informację - dzięki temu wiem, że nie jest to standardowa przypadłość.

Mam zrobione zdjęcie błędu przy okazji testu po powrocie z serwisu ;)
Wyślę go jeszcze raz wraz z dołączonym zdjęciem, dokładniejszym opisem i zobaczę co oni na to.

Pozdrawiam

dorkida
28-01-2014, 23:21
Witajcie, zastanawiam się nad kupnem S1 lub J3 (ewentualnie J2), doradźcie mi który będzie najlepszy?

kiemlo
28-01-2014, 23:56
J3, J2, S1 - w takiej kolejności (S to najniższa seria Nikonów 1, J - to średnia seria, V - najwyższa).

dorkida
29-01-2014, 00:11
Dziękuję za odp. Patrzę na V1 i widzę, że V1 jest tańszy niż J3, dziwne...skoro jest to seria najwyższa to powinna być droższa.

kiemlo
29-01-2014, 00:21
V1 pojawił się w sprzedaży w 2011 i został tak entuzjastycznie przyjęty, że wkrótce jego cena spadła do ¼ ceny początkowej... :-)

dorkida
29-01-2014, 00:38
Rozumiem :) A jesteś w stanie napisać wady V1 i J3?

Fatman
29-01-2014, 01:10
Jak masz ochotę troszkę poczytać o V1 to zapraszam na mojego bloga: http://rafalglebowski.pl/blog/nikon-1-v1-dzisiaj-go-kochasz-jutro-nienawidzisz/

J1
29-01-2014, 01:50
Jak masz ochotę troszkę poczytać o V1 to zapraszam na mojego bloga: http://rafalglebowski.pl/blog/nikon-1-v1-dzisiaj-go-kochasz-jutro-nienawidzisz/

Ja poczytałem... skończyło się na tym że zamówiłem aparat i właśnie czekam na przesyłkę. Zdecydowałem się na V1 z naleśnikiem 10mm, udało mi się wyrwać ostatnią sztukę w rozsądnej cenie.

Mam nadzieję że pokocham ten aparat. Widziałem i przerobiłem w ACR sporo RAWów z V1 i byłem bardzo zaskoczony na plus.

dorkida
29-01-2014, 10:30
Jak masz ochotę troszkę poczytać o V1 to zapraszam na mojego bloga: http://rafalglebowski.pl/blog/nikon-1-v1-dzisiaj-go-kochasz-jutro-nienawidzisz/


Dzięki! Po Twojej recenzji nie jestem przekonana do V1. Brak lampy to dla mnie minus, poza tym lubię robić makro (jakie by ono nie było :)) a w V1 jest ono dość pogmatwane.
Zostaje mi J3...Czy ktoś ma J3 lub jego test? No chyba, że doradzicie mi jakiś inny aparat :)

Fatman
29-01-2014, 11:56
W sumie głównym "problemem" z macro w V1 (i innych Nikonach serii 1) jest głównie obiektyw -po prostu trzeba odpowiedni kupić :) V1 nad J3 ma istotną przewagę, jest nią bardzo dobrej jakości wizjer.....

dorkida
29-01-2014, 12:56
To prawda. Jak cenowo wyglądałby taki obiektyw do V1? Sam aparat jest poniżej 1000 zł a J3 jest za ok 1600 zł. Rozumiem, że Ty byś wybrał V1? A czy brak lampy bardzo przeszkadza? :)

przem426
29-01-2014, 14:03
nie ma dedykowanego obiektywu makro do 1, ni byłoby lepiej (i w sumie wcale nie drożej) kupić podstawowe lustro typu d3100 + micro nikkora 40 ??

dorkida
29-01-2014, 15:08
Problem w tym, że nie chcę dźwigać lustrzanki, dlatego skupiłam się na mniejszych aparatach... Muszę to dokładnie przemyśleć...dziękuję za wszystkie rady :)

dorkida
02-02-2014, 23:59
Czy w Nikonie serii 1 można sprawdzić ilość wykonanych zdjęć?

Ark
03-02-2014, 00:17
Tak, można. Na takiej samej zasadzie jak w lustrzance. W każdym bądź razie ta strona: http://www.camerashuttercount.com/ odczytuje ilość zrobionych zdjęć moim V1.

Jarek78
03-02-2014, 23:46
dorkida, ale w sumie jaka rożnica? Do V1 do makro musisz dokupic FT1 i wtedy podlączasz sobie dodatkowo obiektyw makro. Wielkosciowo robi sie nagle prawie tyle co lustrzanka typu D3100 + obiektyw micro. A o większym komforcie uzywania takiego zestawu nie wspomnę. Złwaszcza gdy FT1 ma kilka rzeczy, które moga zniechęcić.

Przy V1 możesz sobie kupic redukcję filtrową z 40.5 na wiekszy i podpiąc sobie konwerter Raynoxa. Tyle, że to takie pseudo makro.

dorkida
04-02-2014, 15:01
Zdecydowałam się na J3. Zależało mi na małym i lekkim aparacie, bo taki najlepiej sprawuje się na co dzień i na różnego rodzaju wycieczkach, a przede wszystkim nie rzuca się w oczy tak jak lustrzanka :) Do makro w przyszłości dokupię adapter i odpowiedni obiektyw.