Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Nikon D5100 - jaki obiektyw do zdjęć sportowych (siatkówka)



angel07
23-09-2013, 14:22
Hej ;) Jestem nową użytkowniczką i od niecałych 3 dni jestem posiadaczką Nikona D5100 z kitowym obiektywem. Wszystkiego dopiero się uczę, także mam nadzieje, że mi pomożecie. Otóż w przyszłości chciałabym zaopatrzyć się w obiektyw odpowiedni do zdjęć sportowych (chodzi mi głównie o siatkówkę na hali). Czytałam na różnych forach, że "do zdjęć sportowych to raczej D7000; obiektywy do zdjęć sportowych są bardzo drogie" itd.

Po pierwsze chciałam podkreślić, że nie zamierzam w przyszłości zajmować się fotografią sportową zawodowo (chyba, że po czasie spodobałoby mi się to ;D) - na początek chciałabym, aby ten obiektyw był dobry do takich zdjęć.

Po drugie, będę starała się o akredytację dla fotografa, także o dobrą miejscówkę nie muszę się zbytnio martwić ;)

Po trzecie, nie mogę podać budżetu - planuję kupić obiektyw na początku przyszłego roku (na razie brak funduszy :( ).

Mam nadzieję, że mi pomożecie ;)

Damiankck
23-09-2013, 14:28
najlepszym wyborem byłoby coś ze stałym światłem 2.8, koszt systemowego szkła to około 5tyś używany, można pomyśleć nad starszą sigmą 70-200 2.8, używkę można wyrwać za około 2tys, do sportu powinna się nadać.
jeżeli to też za dużo to za okolo 1300 można się skusić na nikkora 70-300, tylko że tam już f4-5.6

MstrG
23-09-2013, 14:29
Widzisz, właśnie wszystko rozbija się o fundusze. Najtaniej będzie Tamron 70-300 VC USD / Nikkor 70-300 VR, następnie obiektywy 70-200 f/2.8, kończąc na jasnych stałkach.

Damiankck
23-09-2013, 14:36
o ile te ciemne szkła na dworze, przy dobrym oświetleniu sobie dosyć dobrze radzą (zawsze można przymknąć do f8 ) w w hali nie jest już tak ciekawie co nie znaczy, że się nie da.
bywałem na siatkówce z D60 i sigmą 70-300 (aaaa!!!) no ale to była męczarnia
wprawdzie puszkę masz lepszą, N70-300 VR też znacznie lepiej oceniany ale cudów nie oczekuj

żeby na hali było na prawdę fajnie to potrzebne f2.8 i minimum iso 1600

Jacek_Z
23-09-2013, 16:36
Sztuczne światło jest dość słabe, mimo, że wydaje się inaczej. Hala w Łodzi jest dobrze oświetlona, ale to i tak nie znaczy, że ma sie dobre warunki do zdjęć. Siatkówka jest dynamiczną dyscypliną. Jesl będziesz robić zbliżenia na teleobiektywie to będziesz potrzebowała czasów rzędu 1/1000 s i mając przysłnę 2.8 (zoom 70-200) dasz rade pracować na dość akceptowalnym ISO. Ale jeśli będziesz miała tylko 70-300 i jasność 5,6 to będziesz miała bardzo wysokie ISO (i duży szum). Albo poruszone zdjęcia jeśli zostaniesz na niższym ISO. Niestety wybrałaś dyscyplinę gdzie sprzet ma duże znaczenie (dobre wysokie ISO, jasne szkła, dobry AF)

Archibald6803
23-09-2013, 17:04
d5100 to średnia , a nawet kiepska, puszka (pod względem AF) do sportu. Ale można popróbować coś pofocić bo to body ma fajną matrycę - iso 3600 , a nawet 4000 jest całkiem znośne i w postprocesie doprowadzisz foty do przyzwoitego obrazka .............pod warunkiem ,że AF trafi w punkt we właściwym momencie i będzie co obrabiać....

Do focenia na hali KONIECZNY będzie , tak jak koledzy powyżej sugerowali , JASNY OBIEKTYW

Do siaty MZ najkorzystniejszym obecnie cenowo wyborem dla Ciebie, dającym bardzo przyzwoity obrazek na 2.8 , będzie zoom Sigma 50-150/2.8 lub Sigma 70-200/2.8 . Uważam , że ze względu na lepszą optykę , trzeba rozważać zakup nowszych wersji z OS.
Niezłym (alternatywnym kosztowo) wyborem może też być stałoogniskowy Nikkor 85/1.8G ale będziesz miała mniejsze pole manewru przy kadrowaniu.

O ciemniejszych ( i tańszych) obiektywach nawet nie myśl - szkoda czasu , nerwów i pieniędzy.

Borat1979
23-09-2013, 17:57
Obiektywy takie jak 70-300, które mniej więcej od połowy ogniskowej mają f5.6 nie nadając się do fotografowania w hali. Żeby było ostro to trzeba to przymknąć do f8 a to przy sztucznym świetle straszna ciemnica i trzeba mocno podnosić iso.

Najtańsza opcja to sigma lub tamron za światłem 2.8.
Oczywiście tylko wersje z silnikiem.

dezerter_27
23-09-2013, 18:04
tak tylko że SIGMY z OS to 4000 zł i wzwyż a koleżanka chyba napisała że funduszy brak, ale miejmy nadzieję ża w przyszłym roku będzie taniej i taka 50-150 OS 2.8 będzie kosztować np 2500zł
przykład 17-50 2.8 :)

TOP67
23-09-2013, 18:09
Polecam Sigmę 50-150/2.8 wersja II. W hali to optymalny zakres ogniskowych. To robiłem tym obiektywem i D7000, który ma taką samą matrycą jak D5100. https://picasaweb.google.com/103150842426083793026/20110315ImpelGwardiaTPSRumia?noredirect=1

Archibald6803
23-09-2013, 18:11
tak tylko że SIGMY z OS to 4000 zł i wzwyż a koleżanka chyba napisała że funduszy brak...........

Zgoda , ale to MINIMALNA kwota którą należy wydać na obiektyw aby porobić SATYSFAKCJONUJĄCE foty sportowe na hali.

Trzeba to jasno wszystkim zainteresowanym powiedzieć.......aby nie było później rozczarowań



PS. trzeba jeszcze kupić puchę z odpowiednim AF (minimum d300 , a najlepiej d7100 , o d700 czy D3s lub d4 nie wspominając ) - a to kolejne niemałe pieniądze.
d5100 ze swoim AF bardziej zniechęci do focenia sportu niż rozwinie pasje ..... próbowałem - to wiem
.

dezerter_27
23-09-2013, 18:21
Zgoda , ale to MINIMALNA kwota którą należy wydać na obiektyw aby porobić SATYSFAKCJONUJĄCE foty sportowe na hali.

Trzeba to jasno wszystkim zainteresowanym mówić.......




.

zgadzam się z tobą w 100% i z postami powyżej
dlatego napisałem dla orientacji ile zaproponowane sigmy OS kosztują nie wspominając o 70-200 vrI i II.
wydaje mi się ze koleżanka nie wie jeszcze do końca ile ją będzie kosztować, ta siatkówka :)

Archibald6803
23-09-2013, 18:47
Obfotografowanie wydarzeń sportowych na hali to i tak cenowo nie taka znowu tragedia .......

Piłka Kopana na pełnowymiarowym boisku przy sztucznym oświetleniu to dopiero wyzwanie kosztowe ..... właśnie to ogarniam na swoje potrzeby i wygląda , że bez ...nastu tysięcy PLN na szkło się nie obejdzie .....:mad:
Wszystko taniej niestety okazuje się być jedną wielką porażką. Tu minimum to S 120-300 OS 2.8 , która notabene na hali też się doskonale sprawdzi ......


EDIT : Przykro mi że napisałem to co napisałem ( i przez to możliwe , że zniechęciłem wiele osób) .... ale takie są niestety REALIA akceptowalnego jakościowo focenia sportu w trudniejszych warunkach oświetleniowych. I nie ma "zmiłuj"......

angel07
23-09-2013, 21:16
No cóż, dziękuję wszystkim za rady - widzę, że sporo mnie to będzie kosztowało :/ Ale może do czasu, jak uzbieram kasę to będą trochę tańsze ;)