Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Brak ostrości - pomocy



Vargas
15-09-2013, 17:53
Posiadam D60 z 18-55VR

Tak na szybko chciałem strzelić fotkę i ustawiłem na P gdyż zazwyczaj robię fotki na tym programie.
To jest zdjęcie, które zrobiłem, jak widać twarze dzieci jak i same zdjęcie jest strasznie nie wyraźne tzn. brak ostrości.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/bd730793981e5a5cmed-2.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl)

Drugie zdjęcie to przedstawiam jako podgląd jak miałem ustawiony aparat. Uprzejmie i bardzo proszę podpowiedzieć co jest nie tak w ustawieniach.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/e33384ea3c8e28a3med-2.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl)

Jest ktoś na forum aby udzielić mi parę rad?

kolorq
15-09-2013, 18:50
Na podstawie tego małego zdjęcia(duże mi się nie otwiera), wnioskuję, że wszystko jest OK. Masz ustawiony centralny punkt AF i trafiłeś w miejsce, gdzie się łączą oba daszki wózków i tam jest ostro. twarze dzieci są głębiej/dalej i dlatego są nieostre.

Vargas
15-09-2013, 19:07
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/8381ba9e6274c834-2.jpg
źródło (http://images65.fotosik.pl/175/8381ba9e6274c834.jpg)

Może teraz jest lepiej widać.

Seś@
15-09-2013, 19:15
Tak jak Kolorq napisał. Ostrość jest na daszki wózków.

Vargas
15-09-2013, 19:36
OK panowie. Dzięki za zainteresowanie się tematem.
A jest możliwość aby takie zwykłe zdjęcie było lub wózek był cały ostry? Czy jest to raczej nie możliwe?

Seś@
15-09-2013, 19:38
Przymknij przesłonę bardziej :-)

kolorq
15-09-2013, 19:46
Przymknij przesłonę bardziej :-)

oraz celuj w dziecko i przekadruj ;)

kolorq
15-09-2013, 19:55
Pomyśl jeszcze o sposobie pomiaru światła. Ja bym w tej sytuacji (mdłe, rozproszone światło) mierzył punktowo na twarz dziecka ( w budce jest ciemniej) i ewentualnie korekta EV na minus, zależnie od tego, co wychodzi.

Vargas
15-09-2013, 19:56
Czyli przymknąć przesłonę i podejść bliżej :D Gdyż jak wiadomo przy przymykaniu przysłony obiekt się oddala :D

GonzoG
15-09-2013, 20:27
OK panowie. Dzięki za zainteresowanie się tematem.
A jest możliwość aby takie zwykłe zdjęcie było lub wózek był cały ostry? Czy jest to raczej nie możliwe?

Najprostszym rozwiązaniem jest zmiana lustrzanki na aparat, który będzie robił wszystko za Ciebie i nie będzie miał problemów z małą GO.

Vargas
16-09-2013, 07:22
Najprostszym rozwiązaniem jest zmiana lustrzanki na aparat, który będzie robił wszystko za Ciebie i nie będzie miał problemów z małą GO.

Daruj sobie takie chore komentarze. Cwaniakować to możesz u siebie w domu.


Dziękuję pozostałym userom za odp.
Browarek dla was.:smile:

TOP67
16-09-2013, 07:36
Czyli przymknąć przesłonę i podejść bliżej :D Gdyż jak wiadomo przy przymykaniu przysłony obiekt się oddala :D

To jakieś nowe prawo optyczne?

Ta nieostrość jest tylko na tym jednym zdjęciu, czy na wszystkich?

zgera
16-09-2013, 08:03
Czyli przymknąć przesłonę i podejść bliżej :D Gdyż jak wiadomo przy przymykaniu przysłony obiekt się oddala :D

Przymykanie przysłony zwiększa GO, podejście bliżej obiektu zmniejsza GO, dłuższa ogniskowa również zmniejsza GO.
Te trzy parametry mają wpływ na GO, jeśli używasz kita 18-55 przymknij przysłonę do f/8, ogniskowa 24 mm i odległość od obiektu 2 - 3 metry i w takim przypadku GO powinna wynosić ponad 3 metry.

pkazmie
07-10-2013, 18:27
Uzyj przyslony F11, celuj w oczy dziecka i fotografuj w trybie M tzn zwiekszaj/zmniejszaj czas przy tej samej przyslonie, czyli np jezeli przy F11 i 1/200s za ciemne zdjecie to zmien na 1/100s i zobacz histogram czy OK. Patrz tez na ISO zebys mial nie za krotki czas to wtedy zwieksz ISO. A najlepiej to w sumie chyba kompakt bedzie bardziej odpowiedni.

zbyszekD7000
07-10-2013, 19:51
Można prościej, włączyć program tematyczny ;-) (bez zmiany lustrzanki)