PDA

Zobacz pełną wersję : z D60 na...



Damiankck
12-09-2013, 22:49
Witam. Zajechalem swojego D60 i czas na zmiany. Mysle nad D7000 lub D300.
Moi bardzo bliscy znajomi maja zaklad foto i pracuje razem z nimi, jako pomoc. Wiele juz sie nauczylem i nadszedl czas gdy aparat zaczyna ograniczac.
Do czego bedzie nowa puszka przeznaczona.
Hobbistycznie glownie reportaz/street, ale rowniez slubniaki, portret, studio.
Czego brakowalo w D60.
ISO ISO ISO.... absolutne minimum to akceptowalne do 1600.
Przyciski na korpusie zeby nie trzeba bylo grzebac w menu.
Silnik AF.
Musi dobrze lezec w dloni z gripem.

Aparat bedzie pracowal glownie ze stalkami. 35 85

Sklanialbym sie bardziej ku d7000, nowsza konstrukcia... Wiadomo.
Na puszke moge przeznaczyc do 3tys.

Rafał_Sz
13-09-2013, 07:42
Na wyższych ISO lepszy jest D7000, ale ergonomia D300 jest nie do przecenienia. musisz wybrać co jest dla Ciebie ważniejsze.

GonzoG
13-09-2013, 07:44
Jak ma być uchwyt i ergonomia to raczej D300s, ale tu matryca już nie najnowsza i akceptowalne ISO to tam raczej 800, a nie 1600, chyba, że na odszumionych JPEGach.

Co do D7000 - uchwyt gorszy, ergonomia też. Używalne ISO 1600 tylko przy całkiem jasnych scenach. Ja staram się nie przekraczać 1100.

gruszart
13-09-2013, 08:28
D7000 to obecnie najlepszy stosunek ceny do jakości. Jednak uwagi na temat jego ergonomii przewijają się w każdym podobnym wątku i trudno się z nimi nie zgodzić.

Też niedawno przesiadałem się z D60 na coś lepszego i padło na D7100, ale to już >3 tys.

GonzoG
13-09-2013, 08:42
D7000 to obecnie najlepszy stosunek ceny do jakości. Jednak uwagi na temat jego ergonomii przewijają się w każdym podobnym wątku i trudno się z nimi nie zgodzić.

Też niedawno przesiadałem się z D60 na coś lepszego i padło na D7100, ale to już >3 tys.

Ergonomia D7000 jest identyczna jak D7100. Jedyne zmiany tyczą się obsługi LV i filmów. Pozostałe guziki są rozmieszczone identycznie.

blackside
13-09-2013, 10:16
iso d300 a d60 to niemal samo ;-)

Devilish_Chaos
13-09-2013, 10:32
zalezy co dla ciebie jest akceptowalnym ISO? Z D300s dla mnie da sie wycisnąć 1600 i 2000 w na tyle dobrej jakości ze nie mam oporów by pokazać klientom. D7000 to dodatkowo mocno losowy AF, no chyba ze ju cos w tym temacie sie zmienilo.Ja zmienilem D60 na D300s (wowczas na rynku wyzej byly tylko korpusy FF).

blackside miedzy D60 i D300s jest duza roznica w ISO. z wlasnego doswiadczenia,D60- ISO 800, juz tylko w sporadycznych sytuacjach uzywalne.D300s - 1600 spokojnie uzywalne.

blackside
13-09-2013, 11:08
w temacie jest d300 a nie d300s.
A te 1600 z d300s nie powalaja bo mialem d3100 które jest duzo lepsze od d300s pod wzg. iso i dopiero tam mogłem powiedziec że miało eleganckie iso 1600.
Choć wiadomo d300s jest lepsze od d60 w iso i nie tylko :P...
Dodam iż miałem d60 i iso 800 było jak najbardziej ok- problemem był racej zakres tonalny.

Damiankck
13-09-2013, 11:42
witam.
d300s również wchodzi w grę tylko że używany
Bardziej zależy mi na nowym sprzęcie bo chciałbym wziąć to na fakturkę.
akceptowalne iso.. na odbitce 18x24 nie może być rażące w oczy ziarno, np na garniturze młodego.
Aparat musi dać ładny obrazek, szybkość może być podobna do d60, było to wystarczające.. do szybkich akcji używamy w zakładzie canona 5d :)

Badyl81
13-09-2013, 11:48
Jeśli chodzi o nowe to wybór w Nikonie masz prosty - D7000, D7100 lub (o ile jeszcze nowe są) D300s.

Damiankck
13-09-2013, 11:59
sa nowe d300s i w tym tkwi mój problem :)

elarco
13-09-2013, 12:27
D300s ma wszystko super po za jednym moim zdaniem- nieraz kolorki nie są takie jakby się chciało. Nikt o tym jeszcze tu nie wspomniał a warto by było. Pierwsze CMOSy niestety kuleją pod względem kolorystyki, w starych puszkach typu d60,d80 i nowszych typu d7000 z kolorem jest dużo przyjemniej. Co do ISO to d300s też specjalnie d... nie urywa, owszem 1600 jeszcze ujdzie ale bez odszumiania jest słabo. ISO 1250 to był dla mnie max którego starałem się nie przekraczać, ale to już jest sprawa indywidualna.
Jak Ci tylko kolorystyka i akceptowalne iso max 1600 odpowiada, to d300s jest lepszym wyborem niż d7000 bo aparat solidniejszy i pewniejszy i w łapie wiesz że trzymasz kawał sprzętu.
Ale najlepiej zrobisz jak sobie porównasz oba aparaty na tych samych ustawieniach, najlepiej w portrecie- bierzesz dziewczynę do sklepu i testujesz ;)... aparaty oczywiście:)

blackside
13-09-2013, 12:37
Dokładnie nawet po przejściu na d3100 , który ma już niby lepsze kolory , czułem że pod tym wzg. D60 ładniej kolorował.
Osobiście brałbym albo d300s albo czekał na kase i d7100.

Badyl81
13-09-2013, 12:38
Przy dobrym naświetleniu ISO 1600 przy wydruku może nie być takie straszne. Najlepiej niech Ci ktoś podeśle dobrze naświetloną klatkę z jakiejś ciemnicy i zobaczysz czy jest dla Ciebie akceptowalne czy nie.


Edit: Czy dobrze widzę, że D300s kosztuje nowy prawie 4k? Jak tak to chyba jednak bym wolał D7100 z gorszą ergonomią ale lepszym obrazkiem.

Damiankck
13-09-2013, 12:49
dzieki za pomoc, niedlugo wybiore sie do sklepu i zrobie kilka pstryków. Moze wtedy bede miał wyrobioną jakąś opinie :)

Damiankck
14-09-2013, 13:28
po wizycie w sklepie biorę pod uwagę d7100, fundusze może i by się znalazły ale czy warto?

GonzoG
14-09-2013, 13:59
po wizycie w sklepie biorę pod uwagę d7100, fundusze może i by się znalazły ale czy warto?

Myślę, że warto. Ponad półtora roku temu też przesiadałem się z D60 na D7000. Ceny wtedy (po powodziach w Tajlandii) były podobne do aktualnych cen D7100 i powiem tak - było warto.

TOP67
14-09-2013, 15:15
Ergonomia D7000 jest identyczna jak D7100. Jedyne zmiany tyczą się obsługi LV i filmów. Pozostałe guziki są rozmieszczone identycznie.

Nie tylko. Również w oprogramowaniu tych guziczków. Dla mnie sporym argumentem jest podgląd 100% na OK, a tego nie ma nawet D600.

krzysiekn
14-09-2013, 15:35
Pół roku temu miałem podobny dylemat.czytanie na forum zrobi Tobie mętlik w głowie.Świadomie kupiłem d300S,vat sobie odliczyłem i mam spokój z czytaniem wątków,co kupić.Czy matryca będzie pluć olejem,czy Af będzie trafiać,czy iso "64000" wystarczy i czy 64 mln.pixeli wystarczy do odbitki 10 x 15.Mam puszkę sprawdzoną i dla mnie idealną.Fx mnie nie interesuje.pozdrawiam

GonzoG
14-09-2013, 16:31
Nie tylko. Również w oprogramowaniu tych guziczków. Dla mnie sporym argumentem jest podgląd 100% na OK, a tego nie ma nawet D600.

Takich "smaczków" (mała rzecz a cieszy), jest znacznie więcej, choćby 2 tryby LV (zdjęcia i video oddzielnie), blokada kółka trybów (tego najbardziej mi brakuje w D7000), muszla bardziej przyjazna okularom, przeniesiona dźwignia od LV i wyżej położony wybierak (nie trzeba tak gimnastykować ręki, ale przełącza się go nosem, bo mocno wypukły), głośnik przeniesiony spod kciuka, ... itp, itd...
Takich drobnostek, które jednym pasują innym może nie, jest znacznie więcej.
Ale czysto technicznie ergonomia jest niemal identyczna (np. porównując do D300/700/800 czy np. D5x00) - czyli rozkład guzików i przełączników oraz ich ilość.

moshica
14-09-2013, 17:27
Weź D300s przynajmniej się nie zawiedziesz i nie będziesz ryzykował, a bez świadomego porównywania się z nowymi matrycami żalu mieć nie będziesz bo i tak będziesz zadowolony z tego co daje sprawdzona i pewna puszka w dodatku świetnie leżąca w dłoni !

Seś@
14-09-2013, 17:30
Tak jak mój przedmówca. D300S sprawdzona, niezawodna i na wszystkie pory roku.

EMILjo
15-09-2013, 01:24
Ja przeskoczyłem z D60 na D7000... wygodniejsza (ergonomia przycisków i rozmiar body) ale trafiłem na moodel a problematycznym AF więc nie wiem czy mógłbym Ci doradzić byś szedł taką ścieżką jak ja ;)

Kali_69
17-09-2013, 23:53
Myślę, że warto. Ponad półtora roku temu też przesiadałem się z D60 na D7000. Ceny wtedy (po powodziach w Tajlandii) były podobne do aktualnych cen D7100 i powiem tak - było warto.

Podobnie jak kolega przesiadka z D60 przy wysokiej cenie D7000 i żadnych problemów z AF, olejem czy czymkolwiek.
@blackside co niby lepiej D60 kolorował, to był najważniejszy powód przejścia na D7k. ISO też, owszem, ale najbardziej rozwalały mnie kolory zwłaszcza czerwony. Kolory są bardziej "cukierkowe", ale to przestało mi się podobać. W D7000 po wyciągnięciu z cieni mogę podciągnąć kolory bez obawy, że mi czerwony wyjdzie " na wierzch ". Ale to jest tylko moje osobiste odczucie, dlatego najlepiej sprawdzić osobiście.

Damiankck
19-09-2013, 22:02
no i już sam nie wiem..
rozważam d7000 lub d7100.
w przypadku d7000 za różnicę w cenie rozważyłbym 85 1.8 (D lub G- bardziej bym się skłaniał ku G ale jeszcze nie wiem)
co polecacie, co bedzie bardziej odpowiednie ??

GonzoG
19-09-2013, 23:07
no i już sam nie wiem..
rozważam d7000 lub d7100.
w przypadku d7000 za różnicę w cenie rozważyłbym 85 1.8 (D lub G- bardziej bym się skłaniał ku G ale jeszcze nie wiem)
co polecacie, co bedzie bardziej odpowiednie ??

Oba to bardzo dobre aparaty, ale D7100 lepszy. Teraz pytanie, czy te różnice są dla ciebie warte dopłaty.
Ja, gdybym nie miał D7000, to teraz brałbym D7100, przede wszystkim z powodu AF (skrajne dolne i górne punkty krzyżowe) i matrycy bez filtra AA. Wyraźnie lepsze nagrywanie filmów (choć jeszcze rok temu myślałem, że to zbędne) też miałoby spore znaczenie.

Damiankck
20-09-2013, 11:53
bardziej mnie kusi d7000 + 85 1.8, po mojej przygodzie z fotografią dochodzę do wniosku, że takiego szkła mi brak, teraz pytanie...
przeraża mnie wątek o d7000, jego problemy z af'em.... ale z drugiej strony, używałem d60 i na af nie narzekałem, było dla mnie to wystarczające, czy jak kupie d7000 może się tak zdarzyć, że będzie gorzej niż w d60, który jak wiadomo wzorem nie jest!
sprzęt będzie nowy ze sklepu, wiec czy te nowe d7000 nie zostały poprawione?
trochę szkoda dokładać mi 1500 tys do... (tak na prawdę nie wiem), potrzebuje sprzętu, z którym nie będę bał się iść na ślub i który da mi ładniejszy obrazek niż d60.
na filmach mi nie zależy, ten wątek pomińmy, w tym momencie nie mam zamiaru zbyt dużo filmować...
mam już 35 1.8 i jakieś inne szkła, ale nic szczególnego.. więc

D7000 + 35 1.8 + 85 1.8 vs. D7100 + 35 1.8
???

GonzoG
20-09-2013, 12:13
bardziej mnie kusi d7000 + 85 1.8, po mojej przygodzie z fotografią dochodzę do wniosku, że takiego szkła mi brak, teraz pytanie...
przeraża mnie wątek o d7000, jego problemy z af'em.... ale z drugiej strony, używałem d60 i na af nie narzekałem, było dla mnie to wystarczające, czy jak kupie d7000 może się tak zdarzyć, że będzie gorzej niż w d60, który jak wiadomo wzorem nie jest!
sprzęt będzie nowy ze sklepu, wiec czy te nowe d7000 nie zostały poprawione?
trochę szkoda dokładać mi 1500 tys do... (tak na prawdę nie wiem), potrzebuje sprzętu, z którym nie będę bał się iść na ślub i który da mi ładniejszy obrazek niż d60.
na filmach mi nie zależy, ten wątek pomińmy, w tym momencie nie mam zamiaru zbyt dużo filmować...

Różnica w cenie D7000 i D7100 to ok 1000zł, nie 1500.
A co do poprawionych D7000 - nie było czego poprawiać. Aparat zapewne ma problemy ze źle skonfigurowanym AF i to tylko w części egzemplarzy. Jedyne co było/jest prawie pewne, to błędnie skalibrowany AF w nowych puszkach, ale to raczej wynika z fakty, że nie są one kalibrowane po zmontowaniu. W większości wypadków wystarcza korekta w body.

Jeśli wierzyć tym co podaje Nikon, to D7000 był jednym z najpopularniejszych modeli.

Co do sprzętu "na śluby" - D7100 ma dokładnie takie samo przeznaczenie jak D7000, jest tylko nowszy.
Jest to aparat, dla entuzjastów fotografii, czyli sprzęt, który ma więcej niż podstawowe modele i jest znacznie tańszy niż te "pro".

cezet
20-09-2013, 12:16
Wszystko zależy od tego, czy trafisz na celny AF w D7000.
Jak niestety kupiłem i miałem spore kłopoty. Tu nie chodzi o porównywanie celności, tylko o przewidywalność i kłopoty z hamulcem lustra.
U mnie na S10-20 były rozjazdy stuprocentowe - po pierwszych zdjęciach miałem potwierdzenie ostrości na osobie 3m przede mną....a na zdjęciu ostry był budynek stojący blisko 100m za modelem :D
W domu pogrzebałem z mikroregulacją. Na 10mm ustawiłem bodaj -10 i było gitara w całym zakresie. Za to jak zmieniłem ogniskową na 20mm, to żeby wszystko grało, to mikroregulacja poszła na +17...a wtedy oczywiście szeroki koniec poszedł się grzmocić :)

Aparat oddałem po 500 zdjęciach do sklepu, nie wytrzymałem.

D7000 i lepsze szkła vs D7100 i słabsze szkła - up to you !
Jeśli bym trafił na D7000 ze sprawnym AF i bez kłopotu olejowego, to bym brał...
Pamiętaj, żeby korpus sprawdzić z jakimś jasnym szkłem - na F5,6 prawie wszystkie obiektywy są celne :D

Damiankck
20-09-2013, 12:23
a czy da się sprawdzić to w sklepie, czy dopiero wyjdzie po pewnym czasie...
czy w fotojokerze przyjmuja ewentualne zwroty z tego powodu?

button
20-09-2013, 12:47
a czy da się sprawdzić to w sklepie, czy dopiero wyjdzie po pewnym czasie...
czy w fotojokerze przyjmuja ewentualne zwroty z tego powodu?

Ja kupowałem w Media Markt - trafiłem na okaz z problematycznym AF.
Zareklamowałem z tytułu niezgodności towaru z umową i zażądałem zwrotu lub wymiany, ale sprzedawca ma jeszcze prawo wcześniej doprowadzić towar do stanu zgodnego z umową.
Odesłali body do serwisu na kalibrację. Niewiele poprawiła - w świetle żarowym praca AF z 35 1.8 to nadal loteria.

GonzoG
20-09-2013, 12:53
Ja kupowałem w Media Markt - trafiłem na okaz z problematycznym AF.
Zareklamowałem z tytułu niezgodności towaru z umową i zażądałem zwrotu lub wymiany, ale sprzedawca ma jeszcze prawo wcześniej doprowadzić towar do stanu zgodnego z umową.
Odesłali body do serwisu na kalibrację. Niewiele poprawiła - w świetle żarowym praca AF z 35 1.8 to nadal loteria.

Z tytułu niezgodności towaru z umową, to ty wybierasz sposób:
- naprawa
- wymiana na nowy
Sprzedawca nie może sam decydować. Mogą jedynie nie uznać twojego roszczenia, gdy uznają, że towar jest zgodny z umową.
Odstąpienie od umowy (zwrot kasy) może mieć miejsce tylko gdy powyższe sposoby są niemożliwe.

Tak więc dałeś się wyrolować zgadzając się na naprawę, jeśli zażądałeś wymiany na nowy.

Damiankck
20-09-2013, 13:06
a dalej jest ten problem w d7000? kupił może ktoś w ostatnim czasie tą puszkę i ma ww problemy?
na co powinienem zwracać uwage podczas zakupu d7000, jak sprawdzić czy moja puszka będzie wadliwa?

GonzoG
20-09-2013, 13:12
a dalej jest ten problem w d7000? kupił może ktoś w ostatnim czasie tą puszkę i ma ww problemy?
na co powinienem zwracać uwage podczas zakupu d7000, jak sprawdzić czy moja puszka będzie wadliwa?

Wadliwość AF sprawdzisz jasnym szkłem (np. 50/1.8G) przy zdjęciach z różną temperaturą światła (np. w słońcu i przy oświetleniu żarowym).
Jeśli przy jednym i drugim oświetleniu będzie trafiać różnie, to jest problem a AF, jeśli będzie tak samo, to jest ok.
Nie ma tu znaczenia czy trafia przed czy za i czy wymaga korekty, ważne aby trafiało tak samo.

Damiankck
20-09-2013, 13:17
już sam nie wiem czy warto się w to pakować.. a z drugiej strony troszkę pieniędzy zostaje na naprawdę fajne szkiełko..

fkdc
20-09-2013, 13:32
Mój ojciec kupił D7000 pół roku temu i jest bardzo zadowolony. Nie ma z nim żadnych problemów i w pełni oddaje się pasji robienia zdjęć. Dlatego myślę że nie ma co demonizować tej puszki. Sam się rozglądam za nią i w najbliższych miesiącach na pewno ją zakupie.

Damiankck
20-09-2013, 13:44
dzięki wielkie !

Archibald6803
20-09-2013, 14:44
Przedwczoraj (amatorsko jak zwykle) robiłem podczas meczu piłkarskiego zdjęcia mojemu synowi. D300 + N70-300. Obok mnie jeden z rodziców przeciwnej drużyny również robił zdjęcia swojemu synowi ; używał D7000 + 70-300. Konsultowaliśmy podczas wykonywania zdjęć nastawy ; obaj mieliśmy ustawione Autoiso , czas na sztywno 1/500 , przesłona na sztywno 4,5(ja) , 5,6(on) , śledzenie , AFC - reasumując obaj robiliśmy na dokładnie takich samych nastawach swoje zdjęcia. Z luźnej rozmowy wynikało , że facet foci już parę lat , kupił D7000 ponad rok temu i jest bardzo super zadowolony z tej puszki. Twierdzi że wad ( o których wszyscy mówią) ta puszeczka nie posiada - jest wręcz odwrotnie - same zalety. Wymieniliśmy się telefonami ,żeby w razie czego powymieniać się ujęciami.

Wczoraj wieczorem zadzwonił z zapytaniem czy coś mi w ogóle wyszło ; bo gdybym coś miał to on chętnie by parę ujęć zaanektował . Po kilku zdaniach okazało się, że nie za wiele zdjęć ma udanych ; zrobił coś koło stu fot z czego zadawalające kadry (pod względem ostrości) stanowią ok 20%. Z rozmowy wynikało , że to norma w jego przypadku podczas focenia sportu i wcale nie uważa , że puszka ma kiepski AF.

Ja zrobiłem 176 ujęć ( część seriami po 5-6 ujęć) , z czego trafionych w punkt jest 158 .
Nie powiedziałem mu tego ; wysłałem mu dziś rano emailem 20 pierwszych z brzegu kadrów .

Po co to napisałem ?

Po to aby unaocznić , że to czy dana pucha jest dobra czy kiepska to czysto SUBIEKTYWNA opinia i zależy tylko i wyłącznie od WYMAGAŃ jakie ma focący względem swojej puchy.

Jak widać , mając nikłe wymagania można być ZAWSZE zadowolonym ze sprzętu który się posiada. Ale nie oznacza to , że ten sprzęt jest w rzeczywistości dobry.
Ja bym się z tym facetem nie zamienił puchami , nawet gdyby mi chciał sporo dopłacić . On ze mną zresztą też nie, bo na początku meczu delikatnie sugerował , że ma nowszy korpus od mojego , a co za tym idzie ZDECYDOWANIE lepszy. Rzeczywistość mocno i boleśnie zweryfikowała stan faktyczny........

MstrG
20-09-2013, 14:51
Przedwczoraj (amatorsko jak zwykle) robiłem podczas meczu piłkarskiego zdjęcia mojemu synowi. D300 + N70-300. Obok mnie jeden z rodziców przeciwnej drużyny również robił zdjęcia swojemu synowi ; używał D7000 + 70-300. Konsultowaliśmy podczas wykonywania zdjęć nastawy ; obaj mieliśmy ustawione Autoiso , czas na sztywno 1/500 , przesłona na sztywno 4,5(ja) , 5,6(on) , śledzenie , AFC - reasumując obaj robiliśmy na dokładnie takich samych nastawach swoje zdjęcia. Z luźnej rozmowy wynikało , że facet foci już parę lat , kupił D7000 ponad rok temu i jest bardzo super zadowolony z tej puszki. Twierdzi że wad ( o których wszyscy mówią) ta puszeczka nie posiada - jest wręcz odwrotnie - same zalety. Wymieniliśmy się telefonami ,żeby w razie czego powymieniać się ujęciami.

Wczoraj wieczorem zadzwonił z zapytaniem czy coś mi w ogóle wyszło ; bo gdybym coś miał to on chętnie by parę ujęć zaanektował . Po kilku zdaniach okazało się, że nie za wiele zdjęć ma udanych ; zrobił coś koło stu fot z czego zadawalające kadry (pod względem ostrości) stanowią ok 20%. Z rozmowy wynikało , że to norma w jego przypadku podczas focenia sportu i wcale nie uważa , że puszka ma kiepski AF.

Ja zrobiłem 176 ujęć ( część seriami po 5-6 ujęć) , z czego trafionych w punkt jest 158 .
Nie powiedziałem mu tego ; wysłałem mu dziś rano emailem 20 pierwszych z brzegu kadrów .

Po co to napisałem ?

Po to aby unaocznić , że to czy dana pucha jest dobra czy kiepska to czysto SUBIEKTYWNA opinia i zależy tylko i wyłącznie od WYMAGAŃ jakie ma focący względem swojej puchy.

Jak widać , mając nikłe wymagania można być ZAWSZE zadowolonym ze sprzętu który się posiada. Ale nie oznacza to , że ten sprzęt jest w rzeczywistości dobry.
Ja bym się z tym facetem nie zamienił puchami , nawet gdyby mi chciał sporo dopłacić . On ze mną zresztą też nie, bo na początku meczu delikatnie sugerował , że ma nowszy korpus od mojego , a co za tym idzie ZDECYDOWANIE lepszy. Rzeczywistość mocno i boleśnie zweryfikowała stan faktyczny........



Kiedy wstał kierowca autobusu?
Proszę Cię, nie wiem jak poważnie brać Twoje historie. Ktoś robi zdjęcia parę lat i uważa, że 20% trafionych zdjęć jest ok?
Z czystej ciekawości, poproś tego ojca aby Ci przesłał kilka zdjęć i wstaw je tutaj na forum. Przy tak dużej GO chyba musiał robić zdjęcia z dużym opóźnieniem po potwierdzeniu ostrości.

siwyozzman
20-09-2013, 15:02
To zupełnie o niczym nie świadczy - bo nie wiadomo jak technicznie człowiek fotografuje... musiałbyś robić to sam zmieniając puszki...dokładnie jak kolega MstrG zauważył ktoś mający pojęcie i doświadczenie nie będzie uznawał odsetek 20% trafionych za ok
W poniedziałek będę o ile pogoda pozwoli z synem na turnieju piłkarskim to przetestuje pod tym kątem D7000. W dobrym świetle AF-C 3D tracking "wyrabiał" mi na N35/1.8G za pląsającymi dziećmi biegnącymi w moją stronę co jest trudne dla układu AF Obiektyw ten to znany żółw... oczywiście nie 100 na 100 ale dawał radę...D90 w takiej sytuacji polegało z kretesem.

Damiankck
20-09-2013, 15:10
no bez przesady.. zdarzało mi się robić piłkę d60 + SIGMA 70-300 (bez apo) zestaw kiepski, tym bardziej do sportu ale nie było aż tak źle, trochę się przymknęło (f8 ) i dało się coś wybrać i odsetek trafionych zdjęć był na pewno większy niż 20% !!
jakoś nie chce mi się wierzyć, że aparat, który jest wyższej klasy, znacznie nowszy, z lepszym szkłem tak kiepsko by pracował... no chyba, że fotograf dupa

button
20-09-2013, 15:12
Tak więc dałeś się wyrolować zgadzając się na naprawę, jeśli zażądałeś wymiany na nowy.

Teraz doczytałem i stety/niestety wygląd na to, że masz rację:

Uprawnienia kupującego z tytułu niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową
Ustawa w art. 8 wprowadza sekwencyjność realizacji uprawnień kupującego (konsumenta) w razie stwierdzenia niezgodności towaru z umową.
Sekwencja pierwsza - doprowadzenie towaru do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na towar nowy.
Kupujący nie może żądać naprawy ani wymiany, jeżeli sprzedawca wykaże, że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów bierze się pod uwagę wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności a także niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.
Wybór konkretnego roszczenia w ramach sekwencji - naprawa lub wymiana - należy do kupującego.

Archibald6803
20-09-2013, 15:55
Kiedy wstał kierowca autobusu?
............ Ktoś robi zdjęcia parę lat i uważa, że 20% trafionych zdjęć jest ok?
Z czystej ciekawości, poproś tego ojca aby Ci przesłał kilka zdjęć i wstaw je tutaj na forum. Przy tak dużej GO chyba musiał robić zdjęcia z dużym opóźnieniem po potwierdzeniu ostrości.

Jak wyżej napisałem ; to kwestia bardzo subiektywna..... Ludzie (amatorzy) mają różne wymagania ; to co dla Ciebie i wielu innych osób jest białe - niekoniecznie białe jest dla innych. W dynamicznych ujęciach sportowych ( a o takich tu mówimy) amatorska skuteczność dobrych technicznie kadrów na poziomie 20%-30% jest powszechnie akceptowalna.

Poproszę aby przesłał mi parę nietrafionych ujęć do przeglądnięcia.

zyzio666
22-09-2013, 10:57
Masz znajomych, co mają zakład foto. Aktualnie d7100 NETTO to nieco ponad Twoje 3tys. Kup aparat na fakturę ... wiecej nie sprecyzuję, aby nie zostać posądzonym o oszukiwanie Urzędu Skarbowego.
Pozdrawiam.

Damiankck
22-09-2013, 15:37
nie czytasz ze zrozumieniem. Biorę pod uwagę tylko FV
decyzja zapadła, będzie to d7000 + 85 1.8, stwierdziłem, że wolę mieć lepsze szkiełko do troszkę słabszej puszki. Dawałem radę z d60 wiec z d7000 powinno być znacznie lepiej.
Podobno w tych nowych modelach problemy z AF nie występują, a gdyby nawet to wyżej mam paragraf i będę wymieniał.
Nie jestem nowinkowym onanistą więc nie mam parcia na najnowsza puchę.
Do moich zastosowań wystarczy a przynajmniej będę miał na przyszłość szkiełka pod Fx.

fkdc
22-09-2013, 17:09
Damiankck napisz później jak się pucha sprawuje i czy wszystko okej.

Pozdrawiam i mam nadzieję że będziesz zadowolony.

MstrG
22-09-2013, 17:15
Będzie zadowolony pod warunkiem, że ma nikłe wymagania i akceptuje 20% skuteczność AF ;)

Damiankck
22-09-2013, 17:42
Będzie zadowolony pod warunkiem, że ma nikłe wymagania i akceptuje 20% skuteczność AF ;)

nie chce mi się wierzyć, że nowa puszka, która używa znaczna część forumowiczów i nie tylko będzie się sprawdzała gorzej niż moje stare d60, bo przy nim nie zauważyłem skuteczności af na poziome 20%, pisałem o tym wyżej, nawet z takim "zacnym" szkłem jak S 70-300 !

josephebeloki
22-09-2013, 17:50
Jak CI się trafi taka sztuka jak moja... to będziesz tęsknił za D60 :)

Damiankck
22-09-2013, 18:23
a ile prawdy jest w tym, ze już skończyły się wadliwe sztuki?
czy kupił ktoś w ostatnim czasie d7000 i ma problemy z af'em???

Kali_69
22-09-2013, 18:39
Ja mam popowodziowe D7000 numer 633... i nie narzekam. Pierwsze wrażenie po przesiadce z D60 rozczarowanie potem zachwyt. Jeżeli dawałeś rade z D60 to z tym modelem rozwiniesz skrzydła. Przede wszystkim wyższe ISO. Kolorki moim zdaniem lepsze, ale musisz sobie je ustawić samemu. Na początku popróbuj i ustaw i będziesz zachwycony. No chyba, że są osoby, które kupiły popowodziowe i mieli problem. Niech się ujawnią, a pozostali niech nie mącą.

Damiankck
22-09-2013, 18:50
Ja mam popowodziowe D7000 numer 633... i nie narzekam. Pierwsze wrażenie po przesiadce z D60 rozczarowanie potem zachwyt. Jeżeli dawałeś rade z D60 to z tym modelem rozwiniesz skrzydła. Przede wszystkim wyższe ISO. Kolorki moim zdaniem lepsze, ale musisz sobie je ustawić samemu. Na początku popróbuj i ustaw i będziesz zachwycony. No chyba, że są osoby, które kupiły popowodziowe i mieli problem. Niech się ujawnią, a pozostali niech nie mącą.

dzięki kolego!
trochę szkoda mi dopłacać do D7100, wole za tą cenę kupić szkło. Za rok wyjdzie D7200 i będe sobie pluł w brodę, że nie zaczekałem ... a zapewne zdaniem forumowiczów, gdy pojawi się następca d7100 już nie będzie się nadawał do robienia zdjęć

GonzoG
22-09-2013, 19:07
nie czytasz ze zrozumieniem. Biorę pod uwagę tylko FV
(...) a gdyby nawet to wyżej mam paragraf i będę wymieniał.
Kupując aparat jako podmiot gospodarczy, a nie osoba prywatna, tamten paragraf, jak i cała Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej przestaje dla Ciebie istnieć.
Zostaje Ci gwarancja i rękojmia za wady (art. 556-576 K.C.)

Damiankck
22-09-2013, 20:42
znowu mieszacie mi w głowie :)) dzieki ...

chodzi o to, że nie widzę sensu kupowania puszki za 4 tysie i podpinania do tego szkła za 500 zł (sigma 70-300 i nikkor 18-55) tak kiedyś kupiłem i teraz nie czas na rozważania ...
mam tez 35 1.8 ale to może nie być wystarczający zestaw.
dlatego wychodzę z założenia, że 35 1.8 i 85 1.8 będą ze sobą fajnie współpracować pod D7000

siwyozzman
23-09-2013, 01:13
Założenie jest dobre z tym że musisz być gotowy psychicznie na konieczność odesłania body D7000 do kalibracji... raczej większość egzemplarzy kupionych przez świadomych użytkowników korzystających z jasnych szkieł odsyła nowe body do serwisu... po tym zabiegu jest zazwyczaj ok z tym że przy świetle żarowym często trzeba korygować ustawienia AF tuning na "-" Co do jakości obrazu to przeskok jest bardzo duży z D60 na D7000. Co do przeskoku D7000 na D7100 nie wypowiem się ale chociażby ze względu na kolejne piksele ta najnowsza puszka nie "widzi mi się ":)

Damiankck
23-09-2013, 12:57
mam nadzieję, że będzie wszystko ok.
Jak dostane w łapy nowy sprzęt podzielę się wrażeniami :)

MstrG
23-09-2013, 13:16
Nie ma co zakładać najgorszego scenariusza. Ja z D7000 byłem zadowolony.

Damiankck
23-09-2013, 13:54
no dobra, to żeby nie zakładać nowego tematu...
za różnicę w cenie postanowiłem kupić szkło, celuje w ww 85 1.8G, czy to dobry wybór do ślubnych i nie tylko(do reportażu i portretu- bo to głównie fotografuje)
może ktoś poleci coś innego, np używany Tamron 70-200(ten starszy bec VC i USD :((() bądz sigma 70-200 2.8(też bez OS'a)

MstrG
23-09-2013, 13:59
Wg mnie w wielu sytuacjach będzie za wąsko, szczególnie na DX.

Damiankck
23-09-2013, 14:06
jak będzie za wąsko to mam 35 1.8

TOP67
23-09-2013, 14:24
Proponuję jednak o obiektywy pytać w optyce.

Damiankck
27-09-2013, 19:49
dzisiaj dostałem w łapy Nikona D7000 + 85 1.8G, pierwsze wrażenie... jest moc, w porównaniu do tego co było to na prawdę duży progres !!
pierwsze próby w domu nie pokazują, żadnych problemów z af'em, jest idealnie w punkt.
Jutro pójdę z nowym nabytkiem na spacer i jak coś to będę mógł powiedzieć więcej :)

dzięki za pomoc

fkdc
27-09-2013, 20:13
No i super, czekam na dalsze mam nadzieje dobre wiadomości. Zdradzisz mi w jakim sklepie zakupiłeś? Jeśli nie można pisać na forum to najwyżej na pw.

Damiankck
27-09-2013, 20:58
FotoPlus w Krakowie, fachowa i błyskawiczna obsługa, polecam :)
fotka sprzed chwili :)
exif został, doświetlone lekko z lewej strony YN460 II

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/545/tp50.jpg/)

pako1
27-09-2013, 21:03
Też chętnie bym się dowiedział jak ten zestaw ci się sprawuje, mam w planach zmienić obecną puche właśnie na d7000.

Damiankck
27-09-2013, 21:08
jutro będę miał okazję porobić kilka zdjęć na kręgielni, myślę że warunki oświetleniowe będą kiepskie więc zobaczę jak sprawdzi się nowy nabytek.

pako1
27-09-2013, 21:17
A więc czekam na dobre wieści.:-)

Damiankck
28-09-2013, 23:26
wróciłem z kręgielni i tak jak obiecałem się odzywam.. światła tak jak myślałem, było niewiele...
tutaj pierwszy plus dla d7000, ISO 3200 to dla niego żaden problem, bywało nawet 4000, które jest w akceptowalnej jakości.
Jeżeli chodzi o AF. Gdy obiekty się nie poruszają zbyt szybko, czyli bardziej statyczne sceny AF działa idealnie, każdy strzał w punkt, bezbłędnie..
przy dynamicznych akcjach, w tym przypadku rzucanie kulą, było ok ale nie najlepiej, AF-C sprawdzał się przeciętnie, cieżko było czasami nadążyć nad obiektem
ogólnie jestem zadowolony, kilka sampli :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img29.imageshack.us/i/779p.jpg/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img203.imageshack.us/i/r55r.jpg/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img198.imageshack.us/i/5xh.JPG/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img837.imageshack.us/i/3aai.jpg/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img541.imageshack.us/i/uhxs.jpg/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img802.imageshack.us/i/v17o.jpg/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img11.imageshack.us/i/0x9h.jpg/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img841.imageshack.us/i/3diq.jpg/)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img849.imageshack.us/i/ebnh.jpg/)
http://img29.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=779p.jpg
pozdrawiam

Archibald6803
28-09-2013, 23:51
A więc czekam na dobre wieści.:-)

No to się chyba nie doczekałeś ...... ( przynajmniej jeżeli chodzi o AF ).


wróciłem z kręgielni i tak jak obiecałem się odzywam.. światła tak jak myślałem, było niewiele...
tutaj pierwszy plus dla d7000, ISO 3200 to dla niego żaden problem, bywało nawet 4000, które jest w akceptowalnej jakości.
Jeżeli chodzi o AF. Gdy obiekty się nie poruszają zbyt szybko, czyli bardziej statyczne sceny AF działa idealnie, każdy strzał w punkt, bezbłędnie..
przy dynamicznych akcjach, w tym przypadku rzucanie kulą, było ok ale nie najlepiej, AF-C sprawdzał się przeciętnie, cieżko było czasami nadążyć nad obiektem
ogólnie jestem zadowolony, kilka sampli :)...............

Jestem pod dużym wrażeniem rzetelnego i prawdziwego opisu - bo to spora rzadkość w przypadku d7k;

parę uwag ode mnie , jeśli pozwolisz :

1. Jeśli chodzi o jakość obrazka - iso 5000 też jest w pełni akceptowalne dla tej matrycy ; d7k ma wyśmienitą matrycę

2. Jeśli chodzi o AF - potwierdziły się moje wcześniejsze uwagi ; dodam tylko tyle , że rzucanie kulami to nie jest zbytnio dynamiczna i wymagająca dla AF scena .
Załóż do body ciemnego , długiego zooma , pójdź parę minut po 18 na najbliższego ( nieoświetlonego o tej porze jeszcze) orlika , ustaw ogniskową 200-300 mm i pofoć z 30-40m młodzieńców ganiających za piłą. Zobaczysz wtedy prawdziwe oblicze AF w swojej puszce .........

Niemniej szczerze gratuluję zakupu ;
dopóki AF nie będzie działał losowo , a Ty będziesz pamiętał o pewnych jego ograniczeniach, dopóty będziesz bardzo zadowolony z puchy. Świetna matryca wynagrodzi Ci gorszy AF.

Pozdrawiam