Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Kompakt, bezlusterkowiec - fotografia uliczna



mrjq
12-09-2013, 13:05
Witam, przebrnąłem sporo testów i opinii, ale nadal mam mętlik w głowie.

Czego bym oczekiwał od sprzętu ...
Szybkie włączenie, mały shutter lag
AF po niżej 0,5.
Dobre ręczne ustawianie ostrości na obiektywie lub pułapka ostrości, coś co pokazuje głębię ostrości.
Obiektyw 35 mm, światło 1.4-2.8
ISO nie jest priorytetem jakby było do 3200 było by super, ale jak patrzę dobre nie naciągane 1600 wystarczy, a nawet 800 pod warunkiem obiektywu 2.0 ...
Bez filtra AA byłoby super.
Kwota do 3500 zł

Na tapecie mam lx-7 za dużo opcji ;) obrazek taki sobie
GRIII - 28 mm wolałbym 35 jakaś alternatywa ?
Fufu 100 może, ale trochę przy duży ... i manual taki sobie

Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc.

pastwisko
12-09-2013, 13:58
GRIII - 28 mm wolałbym 35 jakaś alternatywa ?

Nowy GR (V) - ma opcję kadrowania do 35mm w czasie robienia zdjęcia, czyli kadrując masz juz w podglądzie 35 mm, a nie 28 z ramką, przy nowej wiekszej matrycy APC-S i lepszym szkle, jakość pomimo wycinka z całego kadru nie bedzie na pewno gorsza od GRIII, a raczej nawet lepsza. No i masz w zapasie 28mm jakby co.

Generalnie pozostałe wymagane przez ciebie opcje w tym aparacie też są. Szybki AF, opcje ustawienia hiperfokalnej, opcje snap focus czyli w praktyce nawet zerowy shutter lag (poczytaj o tym jesli nie znasz), obiektyw 2.8, akceptowalny obraz na ISO 3200, brak filtra AA, no i cena ponizej 3000.

Ten aparat jest stworzony do streeta, wyewoluował z uznanych na swiecie analogowych wersji GR i nie inaczej jest z wersją cyfrową. Ja mam od 1.5 roku GRD4 i to jest najlepsza cyfra jaką miałem.

Mcarto
12-09-2013, 14:14
Ja szukałem podobnego sprzętu i kupiłem Panasonica GX1 z kitem i naleśnikiem 14mm (28mm). Niedługo planuje wymianę tego naleśnika na Olympusa 17mm f/1.8
Aparat włącza się b.szybko, shutter lag występuje tylko z 14-tką przy przymkniętej mocno przysłonie - nie słyszałem aby z innymi obiektywami był ten problem. AF jest jednym z najlepszych wśród bezlusterkowców.
Ostrzyć ręcznie można, jest powiększenie (lupa) ale praca z typowymi manualami jest upierdliwa bo korpusik jest mały, lekki i przy jasnym obiektywie trzeba się namęczyć. Manualna 50-tka Pentaxa nie sprawia mi problemu z K-5 ale z mikrusem już tak fajnie nie jest;)
ISO 1600 jest dobre i w pełni używalne - wyższego nie sprawdzałem.

mrjq
12-09-2013, 15:04
Nowy GR (V) - ma opcję kadrowania do 35mm w czasie robienia zdjęcia, czyli kadrując masz juz w podglądzie 35 mm, a nie 28 z ramką, przy nowej wiekszej matrycy APC-S i lepszym szkle, jakość pomimo wycinka z całego kadru nie bedzie na pewno gorsza od GRIII, a raczej nawet lepsza. No i masz w zapasie 28mm jakby co.

Generalnie pozostałe wymagane przez ciebie opcje w tym aparacie też są. Szybki AF, opcje ustawienia hiperfokalnej, opcje snap focus czyli w praktyce nawet zerowy shutter lag (poczytaj o tym jesli nie znasz), obiektyw 2.8, akceptowalny obraz na ISO 3200, brak filtra AA, no i cena ponizej 3000.

Ten aparat jest stworzony do streeta, wyewoluował z uznanych na swiecie analogowych wersji GR i nie inaczej jest z wersją cyfrową. Ja mam od 1.5 roku GRD4 i to jest najlepsza cyfra jaką miałem.

Nie wiesz jak jest z tym cropem 35 mm w GRIII nie mogę znaleźć ile obcina obrazek. W instrukcji jest tylko o tym, że jest taka możliwość, a wielkości są dla danych formatów ?
A jak z wielkością do kieszeni z GR V ?

pastwisko
12-09-2013, 16:04
Nie wiesz jak jest z tym cropem 35 mm w GRIII nie mogę znaleźć ile obcina obrazek. W instrukcji jest tylko o tym, że jest taka możliwość, a wielkości są dla danych formatów ?
A jak z wielkością do kieszeni z GR V ?

Crop do 35mm dotyczy GR V, nie GRD III. Obcina do 10MP, czyli rozmiaru M(edium) - http://www.ricoh.com/r_dc/support/manual/pdf/gr/gr_en.pdf - strona 50

GRD IV minimalnie mniejszy od GR V wchodzi do kieszeni spodni jak mydło i nie czuć ze tam siedzi. Ma chowany całkowicie obiektyw wiec jest bardzo płaski. Czasem mi się zdazało siedzieć z nim przy komputerze w kieszeni i szukać go na stole, bo zapominałem gdzie go mam. Tak samo bez problemu jezdzilem z nim na rowerze.

mrjq
12-09-2013, 17:37
Ricoh jest bezkompromisowy. A co sądzisz o lx-7 czy nikonie 7700 albo olympusie zx-2 ?
Nie mam porównania do 28 mm względem 35 mm. Na FF 28 mm jest dla mnie trochę za szeroko i perspektywa już ciut inna. Wolałbym 35 mm ... choć może wrażenia są bardziej z wizjera ...
Niby sprzęt nie taki ważny, ale warto wybrać odpowiednio ;)

ycp
12-09-2013, 18:38
Z perspektywy posiadacza:
Lx7 - świetny aparat, jasne szkło, zoom, step focus itd. Dałem bardzo nieletniemu synowi do zabawy, bo dla mnie za duży. Aparat zwykłem trzymać w kieszeni, razem z innymi rzeczami. Wielkość LXa i ten jego dekelek na obiektywie doprowadzały mnie do, powiedzmy, szewskiej pasji.

GRD4 - król streeta jak dla mnie. W BW ISO do 1600 akceptowalne. Jak słoneczko przyświeci, CCD na iSO 100 da super kolory. BW z aparatu może być śmiało pokazane bez dodatkowej obróbki. Bardzo lubię nocne obrazki przy F1.9 i ISO 1600, fajnie światła wychodzą. Niestety nawet przy snap focusie ma shutter lag, tylko dlatego mam też GR. No i makro ma rewelacyjne!

GR - całkiem inna bestia, i mimo 2 miesięcy używania dalej mam z nim kłopoty. Obrazek "lepszy" niż z GRD4, ale bardzo gładki na niskich ISO. Jak lubisz bez szumu, to Ci się spodoba. Pastwisko jest bardzo wymagający, dla mnie ISO 3200 w korze nest do zaakceptowania, BW przy 6400 nadal ok. Zero shutter lagu. Crop 35mm przydatny niekiedy, jakość nadal bardzo dobra (mówię o prezentacji w internecie czy przeglądaniu na monitorze, nie wydrukacb na 1,5 metra).

Jak chcesz, mogę Ci puścić parę sampli na maila, z 28 i 35mm cropa.

mrjq
12-09-2013, 18:53
A co powiesz o GRD III w porównaniu do 4 ? Czyli GR ma mniejszy shutter lag ?! Tak patrzę po sklepach GR chyba trzeba ściągnąć z zagranicy ?!
Patrzę na olympusa zx-2 ciekawi mnie przypisanie ręcznego ostrzenia do pierścienia w obiektywie ....

pastwisko
12-09-2013, 18:59
w tym wątku ktoś linkował do sklepu w Polsce: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=227664

mrjq
16-09-2013, 22:06
Czy jasność LCD nie przeszkadza podczas robienia zdjęć w nocy ? Jest jakiś aparat poza x100 z optycznym wizjerem zamontowanym w puszce ? W GRD nie przeszkadza brak optycznego ?

bogdi64
26-09-2013, 17:25
Czy jasność LCD nie przeszkadza podczas robienia zdjęć w nocy ? Jest jakiś aparat poza x100 z optycznym wizjerem zamontowanym w puszce ? W GRD nie przeszkadza brak optycznego ?

fuji x20

pastwisko
26-09-2013, 19:13
Ale polecam pierw zerknać przez taki wizjer w sklepie. Ja zerknałem i się przestraszyłem, jak dla mnie to ciemny tunel z małym obrazkiem na końcu.

bogdi64
26-09-2013, 20:08
Ale polecam pierw zerknać przez taki wizjer w sklepie. Ja zerknałem i się przestraszyłem, jak dla mnie to ciemny tunel z małym obrazkiem na końcu.

ale w pewnych sytuacjach jedyne rozwiązanie - sprawdziłem i używam przy bardzo silnym słońcu

puch24
26-09-2013, 21:22
Zestaw porad dla kupujących, ze starego (australijskiego) poradnika:

NIE kupuj aparatu bo ktoś inny go poleca

NIE kupuj aparatu bo podoba ci się jego wygląd

NIE kupuj aparatu jeśli nie miałeś go w rękach

NIE kupuj aparatu jeśli nie przeczytałeś starannie prospektów/instrukcji

NIE kupuj aparatu tylko dlatego, że poleca go sprzedawca

NIE kupuj aparatu tylko dlatego, że coś się w nim zapala gdy coś naciśniesz

NIE kupuj aparatu tylko dlatego, że to najnowszy model

NIE kupuj aparatu tylko dlatego, że jest oferowany po specjalnej cenie

NIE kupuj aparatu jeśli nie spełnia on twoich własnych potrzeb

;-)

MZ nadal aktualne

jm
05-10-2013, 13:59
A może jakaś lista porad bez negacji?;)

mrjq
09-10-2013, 01:18
Kup aparat, który miałeś w rękach, przeczytałeś instrukcję i spełnia twoje potrzeby :)
Trochę to przeczy, bo ten co może spełniać moje potrzeby, to najnowszy model ;)

puch24
09-10-2013, 08:24
Nie przeczy. Wyraźnie napisano, żeby nie kupować TYLKO dlatego, że to najnowszy model.
Nie napisano, żeby nie kupować najnowszych modeli.
Choć to, skądinąd, też może być rozsądnym posunięciem, w świetle ostatnich wpadek wielkich producentów z nowymi modelami.

jm
09-10-2013, 19:21
... a jak już kupisz, to koniecznie i bezwzględnie zerwij umowę z Twoim dostawcą Internetu....
no chyba, że masz wyjątkowo silna wolę i dasz radę NIE czytać porad/recenzji/opinii;)

puch24
09-10-2013, 20:02
Mój amerykański kumpel powiedział mi kiedyś to samo: "stop shopping for the camera that you have already bought" ;-) , bo prowadzi to do zjawiska "buyer's remorse", czyli wyrzutów sumienia/niezadowolenia kupującego, bo na pewno zaraz po zakupie w innym sklepie znajdzie się ten sam aparat w lepszej cenie, albo lepszy aparat.