PDA

Zobacz pełną wersję : [pytania] Grecja-Chalkidiki



jaari
11-04-2007, 16:26
Witam! Po raz pierwszy w życiu mam zamiar odwiedzić w sierpniu tego roku Helladę. Będę na tygodniowym objeździe dookoła Grecji, a następnie będę wypoczywał w Kriopigi na półwyspie Chalkidiki. Główne zabytki kultury greckiej generalnie znam (z literatury), ale...
Może ktoś z was zna Chalkidiki - co warto zobaczyć, gdzie podjechać?

manio
12-04-2007, 22:43
Na temat Chalkidiki nie powiem bo sie nie znam (nie bylem), ale jak masz objazdowa wycieczke to podstawa - zalicz Meteory :), ze ja cholewa mialem wtedy tylko kompakta i pstrykalem byle jak te zdjecia ;) na auto...

rafal.k73
12-04-2007, 23:25
Byłem w zeszłym roku cały miesiąc w Grecji, na Chalkidiki również. Jednak mimo, iż byłem na półwyspie Chalkidiki to nie pozostało wiele obrazów w mej głowie oprucz samej natury. Natomiast piękne były inne miejsca tak na kontynentalnej części Grecji jak i na wyspach. Polecam jak mój przedmówca Meteory, obłędne. Ale również jeśli ktoś lubi wysiłek i piękne widoki polecam wspiąć się na Olimp, 2917m. Nie łatwo ale warto. Delfy również warte obejrzenia, 5000 lat stare miasto-państwo. Można podziwiać ich pismo z czasu, kiedy nasi przodkowie chodzili po drzewach. Partenon w Atenach pokazuje wielkość starożytnych Greków. Natomiast wyspy to inna historia. Nie wiem co lubisz, naturę, architekturę a może coś innego. Każdy jest indywidualny. Ja spędziłem kilka dni nago na bezludnej plaży żyjąc jak Robinson. Znajdziesz tam co zechcesz. Pozdrawiam

jaari
14-04-2007, 10:55
Meteory - Olimp - Delfy - Ateny ... wszędzie tam będę. Planuje także wypad na wyspę Skiathos. Już nie mogę się doczekać.

madmips
14-04-2007, 11:00
meteory są fajne, co do góry olimp to mi udało się tam wjechać jeepami, takie małe safari :) fajna sprawa, w ogóle tu masz relację z mojego wyjazdu: http://kos.pl/index.php?m=grecja - życie zaczyna się po 22:00 ;)

jaari
14-04-2007, 11:09
życie zaczyna się po 22:00 ;)

Tego się właśnie obawiam :-)
Dzięki za link marku, zabieram się za czytanie!

DXT
14-04-2007, 11:35
Warto sie wybrac na wysepki - rewelacyjna kolorystyka i klimat do fotografowania.
Z praktycznych uwag:
Warto sie dostosowac do miejscowych zwyczajow i w czasie sjesty nie wychodzic za bardzo na slonce - udar/poparzenia moga uprzykrzyc wyjazd.
Koniecznie napic sie Frappe i ouzo na sposob grecki - mrozone w szklance podawane z woda w oddzielnej szklanicy
Nie wiem jak teraz ale pare lat temu targowanie sie w sklepach bylo normalne - w spozywczych tez;]

madmips
14-04-2007, 12:07
a i pamietaj, jak kiwają głową na nie tzn. tak i na odwrót, jak machają na ciebie ręką jakby cię odganiali to tak na prawdę cię wołają :) warto to wiedzieć, no i ze słońcem tj. napisał DXT - chociaż mi to wyszło na dobre bo pół wycieczki fajne dziewczyny mnie smarowały ;)

jaari
14-04-2007, 16:59
chociaż mi to wyszło na dobre bo pół wycieczki fajne dziewczyny mnie smarowały ;)

Jadę z żoną więc... już mam fajną dziewczynę do smarowania, chociaż oparzeń słonecznych akurat chciałbym uniknąć :-)
Dzięki za wszystkie uwagi. A jak ceny w Grecji? Porównywalne do naszych?

manio
15-04-2007, 13:54
meteory są fajne, co do góry olimp to mi udało się tam wjechać jeepami, takie małe safari :) fajna sprawa, w ogóle tu masz relację z mojego wyjazdu: http://kos.pl/index.php?m=grecja - życie zaczyna się po 22:00 ;)

EEE jeepami ;), ja z moja lepsza polowa wybralismy sie skuterem, dojechalismy tylko sie woda zagotowala ;)

PS, powtwierdzam na Olimp tez warto, niesamowite widoki.

DXT ma calkowita racje co do sjesty, ja sie tak zalatwilem, rano troche polało (co graniczy z cudem w Grecji na wybrzezu), wiec wybralismy sie na ruinki zamku koło Neipori, dwie godziny i zaczela sie zarowa, efekt spalona skora (smarowanie UV niewiel pomoglo).

rabijki
15-04-2007, 14:22
jak wyzej
meteora, ateny, olimp, jak olimp to tez liznij riwiery olimpijskiej. skiathos jest swietna. w atenach w muzealnej czesci na akropolu nie wolno uzywac flesza i statywu wiec jasne szklo i troche wyzsza czulosc. w meteora ze statywem nie ma problemu.

DXT
15-04-2007, 15:15
Jadę z żoną więc... już mam fajną dziewczynę do smarowania, chociaż oparzeń słonecznych akurat chciałbym uniknąć :-)
Dzięki za wszystkie uwagi. A jak ceny w Grecji? Porównywalne do naszych?
Bylem kawal czasu temu(Drahmy byly wtedy-nie wiem jak teraz)ale z ciekawostek - w Delfach w sklepie spozywczym nie bylo cen produktow - babka oceniala majetnosc klienta po wygladzie chyba bo znajomy wybierajacy sie na impreze(odstawiony jak turek po 20tej) zaplacil za te same rzeczy 2x tyle co ja(ubrany w jakies gacie i laczki prosto z nurkowania)

acha - spraw sobie specjalne kapcie do plywania - nie kazdy wie ze tam jest od cholery ostrych skalek i jezowcow w niektorych miejscach.

madmips
15-04-2007, 15:19
i uważaj na meduzy, jak ja byłem to była ich plaga... no i nastaw się, że co drugi człowiek to polak ;)

orion_64
15-04-2007, 19:45
i uważaj na meduzy, jak ja byłem to była ich plaga... no i nastaw się, że co drugi człowiek to polak ;)
łoj, całe szczęście że moja siostra zadomowiła się tam gdzie aż tak wielu polaków jeszcze nie osiedliło się, co do obyczajów to może nie wskazywać ich jako sztywne w całej grecji bo tam co region to bywa inaczej, łącznie z wyrobem fety i piciem uzo ;)(mój szwagier to nawet uważa że są lepsze i gorsze uzo ale jak dla mnie to jeden .... pamiętam jedynie firmę pilvalas :D) Meteory, ba.. jest na co popatrzeć i zaopatrzyć rodzinę przed wejściem w kombinezony(chyba że coś się zmieniło) ja jak byłem to dosyć rygorystycznie podchodzono do (nawet) odkrytych kostek(!!). A na koniec to mogę powiedzieć - (a)nie spodziewaj się że będziesz po takiej wyjazdowej wycieczce choć trochę znał grecję(choćby nawet ociupinkę :D) (b)ze względu na odmienną kulturę nawet nie starać się zrozumieć postępowania(bo i tak się nie uda) (c)a jak zobaczysz przedziwne budowle czy duże skupisko zamieszkałych a nie dokończonych domów to nie rób im zdjęć bo nie są to żadne antyczne wydumki - grecy w kwestii budowlanki(może i nie tylko) są jeszcze lepszymi kombinatorami niż my :mrgreen:

manio
16-04-2007, 14:31
a jak zobaczysz przedziwne budowle czy duże skupisko zamieszkałych a nie dokończonych domów to nie rób im zdjęć bo nie są to żadne antyczne wydumki - grecy w kwestii budowlanki(może i nie tylko) są jeszcze lepszymi kombinatorami niż my :mrgreen:
Bo maja taki fajny podatek hehehe ;)

jaari
16-04-2007, 18:23
a jak zobaczysz przedziwne budowle czy duże skupisko zamieszkałych a nie dokończonych domów to nie rób im zdjęć bo nie są to żadne antyczne wydumki

Postaram się nie pomylić, no chyba że nadużyję Metaxy lub Ouzo :-D

rafal.k73
24-04-2007, 17:24
Nie sądzę, żeby komukolwiek udało się wjechać na Olimp jeep'em, skuterem czy czymkolwiek. Poprostu jest zbyt stromo i tak naprawdę niebezpiecznie. Wejście na szczyt to najtrudniejszy stopień wspinaczki bez łańcuchów.
Jeśli chodzi o jeżowce to naprawdę należy uważać; są bardzo piekące i może być trudno usunąć wszystkie kolce.

madmips
24-04-2007, 19:30
na sam szczyt to trzeba podreptać, ale wysoko podjechaliśmy, jeszcze sobie grilla zrobiliśmy :D

jaari
24-04-2007, 20:05
na sam szczyt to trzeba podreptać,

Super, bo ja lubię chodzić po górach :-) Trochę się tylko obawiamy upałów...

madmips
24-04-2007, 20:52
akurat na olimpie jest fajnie, bo są częste zmiany pogody, przy jednym wyjściu zaliczysz i słońce i deszcz, co jakiś czas przyjemnie zagrzmi :)

jaari
24-04-2007, 20:58
co jakiś czas przyjemnie zagrzmi :)

No właśnie na to miałem nadzieję... być na Olimpie i nie usłyszeć Zeusa?
Serdecznie dziękuję za wszystkie uwagi - mam nadzieję, że odwdzięczę się udanymi fotkami po powrocie :-)

Albert44
25-04-2007, 09:15
No właśnie na to miałem nadzieję... być na Olimpie i nie usłyszeć Zeusa?
Serdecznie dziękuję za wszystkie uwagi - mam nadzieję, że odwdzięczę się udanymi fotkami po powrocie :-)

Oczekujemy na te foty :) . Nie zapomnij zaopatrzyć się w polar na obiektyw oczywiście. Na meteorach są miejsca (cerkwie np.) w których nie wolno robić żadnych zdjęć, można stracić film lub kartę. Skhiatos, ok ale jak będziesz miał dużo czasu w przeciwnym przypadku (wycieczki fakultatywne) przemkniesz przez nią w kilka godzin :( . Ateny i Akropol tylko rano lub wieczorem, jak trafisz tam w południe to żarówa i fotki marne.... . Jeżeli będziesz miał możliwość to załap się na rejs po wysepkach, widoki świetne. Ceny są do przyjęcia chociaż czasem szokują, wino tanie, piwo lokalne też, pociągi b.tanie, warto np. zrobić sobie własną podróż np. do Salonik, na bazar, do wielu cerkwi (biała wieża w remoncie do 2008). Powodzenia :)

jaari
26-04-2007, 22:10
Albert44 - podpowiedz, co można/trzeba zwiedzić w Salonikach? A propos - Skiathos chcemy zwiedzić sami, poprostu popłyniemy na cały dzień statkiem :-) Podobno rewelacyjne widoczki.

rysio69
08-05-2007, 20:30
to w sumie to żaden zabytek, ale pod Salonikami jest fajny "park wodny" z hardcore'owymi zjeżdżalniami. Jedną wprawdzie rozebrali po tym jak ktoś wyleciał i się zabił, ale reszta stoi i jest super zabawa :))))

jaari
03-06-2007, 10:46
Czy ktoś wie, jak wygląda kwestia fotografowania wewnątrz zwiedzanych obiektów, np.Akropol, Meteory...itp ?

slasz
03-06-2007, 16:54
Jak już tam będziesz to polecam wyspę Santorini, podobno kursują tam promy z Aten.

mikkay
03-06-2007, 19:59
A ja polecam Skiathos. Super wysepka... śliczna i w miarę niedaleko Aten (stateczek).

mziel
17-06-2007, 12:44
Czy ktoś wie, jak wygląda kwestia fotografowania wewnątrz zwiedzanych obiektów, np.Akropol, Meteory...itp ?
W Meteorach zabronione w kilku miejscach - jak tam będziesz to mam OGROMNĄ prośbę - zrób na siłę zdjęcia fotek w korytarzu przed salą muzealną - jak je zobaczysz, będziesz wiedział czemu... Te zdjęcia kazały mi kupić aparat ;-) Akropol do bólu... W muzeum na Akropolu już nie bardzo - gonią - musisz iść do sali gdzie nie będzie pilnującego i tam bez lampy oczywiście.