PDA

Zobacz pełną wersję : D70 i Tamron 28-75 /2.8



Chrison
18-07-2005, 20:54
Witam,

Mam Nikona D70 od kilku miesięcy i pare tysięcy fotek. Choć zwykły ze mnie
amator to na własne potrzeby nauczyłem się go dosyć dobrze. Wiedziałem że
niedoświetla, że AWB bardzo często 'chybia'. Ale nauczyem się z niego
korzystać i na moje potrzeby było ok. Zabawa wciąga mnie co raz bardziej
więc kupiłem nowy obiektyw (Tamron 28-75 /2.8). Stary to Nikkor 28-80
(analogowy kit). Problem w tym że teraz (szczególnie w mocnm słońcu) aparat
w większości sytuacji po prostu mocno prześwietla. Aparat po wymianie
obiektywu zyskal jakies 300% optycznie (nawet przeswietla na 'bialo' zamiast jak
kiedys na 'zolto' :-)) ale no nie podoba mi sie ta nowa maniera i nie wiem
czy to normalne (jasniejszy obiektyw) czy nie. Oczywiscie mowa o pomiarze
matrycowym bez jakichkolwiek poprawek naswietlenia w programie P.
Firmware 2.0 (byc moze tutaj jest przyczyna)
Być może powinienem coś zrobić po założeniu tego Tamrona a nie zrobiłem?
Teraz moje zdjęcia wyglądają jak te z testu kolegi 350D vs D70. I co gorsza jak te z 350D (chociaż nie, nie ma tego mydła :-) ). DRAMAT!!!!
Ratunku :-)
Aha, w pomieszczeniach efekt ten jest znacznie mniejszy.


Pzdr, Chris

RAF
18-07-2005, 21:35
Adminie, jest okazja, żebyś w końcu wypowiedział się jak ten obiektyw współpracuje z D70 (w kilku topicach, w których pojawiał się ten obiektyw, wyrażano taką nadzieję). Mnie dodatkowo interesuje jeszcze jaki jest komfort fotografowania tym obiektywem po cropie - czy nie za wąsko? Może Kacperek też by się wypowiedział, bo od czasu, kiedy kupił ten obiektyw nic o nim nie mówi, nic z niego nie pokazuje.

admin
18-07-2005, 21:35
Nie mozesz zrobic nic wiecej jak nauczyc sie korzystac z nowego, jasnego szkla. Powoli doradzam przesiadke na tryby polautomatyczne, inne - precyzyjniejsze pomiary swiatla a w konsekwencji nauki, na tryb manualny ;) Wszystkie problemy wieku dziecinnego znikaja.

admin
18-07-2005, 21:36
Chyba myslami mnie sciagnales Drogi RAF-ie :)

RAF
18-07-2005, 21:42
he,he a co z cropem? i w ogóle jakie masz odczucia, bo ALf wszędzie wychwala ten obiektyw, ale on używa z analogiem.

admin
18-07-2005, 21:48
Alez ja napisalem swego czasu na forum caly test tego szkielka. Trzeba go poszukac w archiwum. Wiele osob kupilo to szklo pod wplywem mojej i znalezionej w necie sugestii. Jak dotad nikt, wlacznie ze mna sie nie skarzyl. Jestem z niego bardzo zadowolony. Teraz przyszla kolej na Tokine 12-24/4, bo szerokiego szkla dobrej jakosci wciaz mi brakuje.

Ps. Uzywam naprzemiennie z analogiem (analogami) i D70. W obu przypadkach super.

Chrison
18-07-2005, 21:48
Wynika z tego że jest to normalne? Mnie się te białe przepały podobają (jak pisałem ze starym szkłe, 28-80 jak już przepalił to na 'żółto' a balem sie ze to wina body) i mam przynajmniej duże chęci na naukę (i korygowanie tego), tylko czy to normalne? Czy aparat nie wie o tym że ma jaśniejsze szkło? Chyba jednak wie skoro pozwala pracować body do f2.8 w całym zakresie. No i w ogóle co oznacza jaśniejsze szkło? (sorry za serie śmiesznych pytań)

Pzdr, Chris

admin
18-07-2005, 21:50
Jasniejsze szklo oznacza ze na matryce trafia wiecej swiatla niz z ciemniejszym obiektywem. Oczywiscie aparat musi w trybie automatyki korygowac nastawy. Nie wiem czy na pewno mowimy o przepalach, wiec posilkuj sie na wszelki wypadek zdjeciem testowym. Zobaczymy, ocenimy. Nic sie nie stresuj. Po prostu powalila Cie roznica w jakosci zdjec ;)

sv
18-07-2005, 21:51
No i w ogóle co oznacza jaśniejsze szkło? (sorry za serie śmiesznych pytań) jaśniejsze: 2,8, ale "jasnosc" szkla nie przeklada sie na to, ze Twoje fotki sa jasne.

RAF
18-07-2005, 22:00
Alez ja napisalem swego czasu na forum caly test tego szkielka. Trzeba go poszukac w archiwum.
kurcze, szukałem :(
idę szukać jeszcze raz
a które z ostatnio prezentowanych zdjęć robiłeś tym obiektywem

Leon13th
18-07-2005, 22:00
kup sobie filtr neutralny szary albo polaryzacyjny,będziesz miał mniejsze przepalenia albo w ogóle :wink:

Chrison
18-07-2005, 22:27
Nie mam gdzie położyć fotki. CHyba że jakoś tutaj wkleić mogę, tylko że nie wiem jak. No i czy w ogóle moge. \


Pzdr, Chris

ALF
19-07-2005, 02:44
Chrison, zapraszam do lektury:
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=6889 :wink:

RAF
19-07-2005, 09:03
Szukam, szukam (dalej) tego testu admina o Tamronie i nie ma!!!! Kaleid też nie wie gdzie jest, czy ktoś mógłby rzucić link? :!: :idea:

admin
19-07-2005, 09:43
Postaram sie znalezc, ale to grzebanie w 5500 postow :) Poszukam. Ktore robilem? 95% zdjec pochodzi u mnie z tego Tamrona. Reszta to 80-200/2.8 :)

RAF
19-07-2005, 09:45
Wiele osob kupilo to szklo pod wplywem mojej i znalezionej w necie sugestii. Jak dotad nikt, wlacznie ze mna sie nie skarzyl.
Jeśli ten test ma taką atomową siłę rażenia, to warto go znaleźć :mrgreen:

admin
19-07-2005, 09:47
Nie ma az takiej sily i jest raczej moja prywatna opinia a nie testem stricte. Juz szukam :)

admin
19-07-2005, 09:49
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?p=586&highlight=#586

Niestety foty zniknely w niebycie :( Rany,czerwiec 2004 - jak tu bylo wtedy milo i spokojnie. A jaka kultura... Ech...

BartekIgnasiak
19-07-2005, 09:49
Wiele osob kupilo to szklo pod wplywem mojej i znalezionej w necie sugestii. Jak dotad nikt, wlacznie ze mna sie nie skarzyl

tego bym nie powiedzial adminie.....

Masz racje ale Twoj przypadek byl szczegolny ;)

irekka
19-07-2005, 09:54
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=9334
Tu znajdziesz troszkę informacji.
Ciągle czekam na zapowiadane testy. Wiem, jak trudno z wolnym czasem, ale wierzę, że kiedyś się uda.
A co do różnic w naświetlaniu w porównaniu do innych obiektywów - wydaj mi się to dosyć zagadkowe. Jeżeli możesz zrobić coś takiego - aparat na statyw, tryb M i ten sam motyw na tej samej ogniskowej. Porównaj zdjecia i napisz czy są różnice. Lekkie będa na pewno, oddanie kolorów, konstrast - ale nie aż takie jak opisujesz.

c2h5oh
19-07-2005, 13:01
@raf szukaj w okolicach sierpnia-wrzesnia

RAF
19-07-2005, 14:21
he, he, jak wiadomo Kto szuka, ten znajdzie, a więc w końcu się udało:
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=97

irekka
21-07-2005, 08:32
W innym wątku napisałeś, że podejrzewasz o te "przepalenia" monitor, który wymieniłeś. Weź zrób dwa zdjecia - jeden nikorrem, z drugi tamronem tego samego motywu i przy tych samych ustawieniach i obejrzyj jednocześnie na nowym monitorze. Nie powinno byc większej różnicy - a na pewno nie takiej jak opisujesz. Jeżeli jednak bedzie to pozycz od kogoś 3 obiektyw i zobaczysz wówczas, że ten co odstaje od pozostałych dwóch jest z pewnością uszkodzony (źle przekazuje informacje o przysłonie, lub nie przymyka jej do roboczego położenia).