PDA

Zobacz pełną wersję : system cokin



thomas1147
07-09-2013, 15:30
WITAM WSZYSTKICH I PROSZE O POMOC,

Postanowilem zakupic filtry systemu cokin z-pro.
Wiadomo potrzebuje pierscien holder i filtry. Co do tych ostatnich mam sporo watpliwosci.
W chwili obecnej uzywam tylko polarka kolowego i kolowego nd 400.
nigdy nie uzywalem szarych polowek wiec do konca nie wiem jaki wybrac. Jak mocny ma byc i o jakim przejsciu ?
co do szarego pelnego nd 400 ktory posiadam czasami jest za slaby (chcialbym jeszcze bardziej wydluzyc ekspozycje)
czy mozecie cos polecic ?
czy filtr ir systemu cokin dziala dobrze ?
Czy oprocz firmy cokin jest jakas tansza ktora warto sie zainteresowac ?


Za wszelka pomoc bardzo dziekuje

GonzoG
07-09-2013, 16:06
WITAM WSZYSTKICH I PROSZE O POMOC,

Postanowilem zakupic filtry systemu cokin z-pro.
Wiadomo potrzebuje pierscien holder i filtry. Co do tych ostatnich mam sporo watpliwosci.
W chwili obecnej uzywam tylko polarka kolowego i kolowego nd 400.
nigdy nie uzywalem szarych polowek wiec do konca nie wiem jaki wybrac. Jak mocny ma byc i o jakim przejsciu ?
co do szarego pelnego nd 400 ktory posiadam czasami jest za slaby (chcialbym jeszcze bardziej wydluzyc ekspozycje)
czy mozecie cos polecic ?
czy filtr ir systemu cokin dziala dobrze ?
Czy oprocz firmy cokin jest jakas tansza ktora warto sie zainteresowac ?


Za wszelka pomoc bardzo dziekuje

Z połówek wybiera się to co potrzeba. Jasnowidzów nie ma i nikt Ci nie powie który lepszy, bo każdy sprawdza się przy różnych zdjęciach.
No i zapomnij o Cokinach, jak już to HiTech lub jak masz za gruby portfel, to Lee.

Co do NDx400 - najmocniejszy do systemy Cokin, to ND3.0 (NDx1000), ale lepiej wybrać taki nakręcany, gdyż daje znacznie mniejsze zabarwienie, no chyba, że Lee "The Big Stopper" (http://www.skapiec.pl/site/cat/65/comp/1507923)

Co do producentów filtrów - to j.w. napisałem zapomnij o szarych Cokina. Są tragiczne i barwią zdjęcia ponad możliwości odzyskania barw.
Z tańszych tylko chińszczyzna (Massa, Green.L), ale te można brać tylko kolorowe i dodatkowo nie mają połówkowych, a tylko gradienty.

Jak chcesz dobre szare, to tylko Lee, jak średnio dobre, to HiTech, reszta to śmieć.

A filtry IR tylko nakręcane. Te do wsuwane często źle przylegają i wpada masa światła poza filtrem.

Archibald6803
09-09-2013, 16:16
Z szarych połówek do systemu Cockin polecam 0,6 oraz 0,9 w wersji soft firmy Hitech ; mam , używam , chwalę sobie. Jak wyżej napisał kolega Gonzo - filtry Cockin są mało ciekawe ; MZ na chińszczyznę szkoda nerwów , Lee nadmiernie drenuje portfel więc Hitech to najrozsądniejszy wybór .
Jeśli chodzi o ND to też uważam że najlepszy efekt dają filtry nakręcane ; czasami używam Heliopana ND3.0 i mogę go polecić.

Greg77
10-09-2013, 16:06
Mowa tu o Z-Pro a to juz beda lepsze filtry niz te 85mm, tak bylo z hitechem, te 85mm nie sa tak dobre jak te 100mm...
Autorze 06 i 09 to sa dwa filtry polowkowe ktore bedziesz mogl uznac za uzyteczne.

GonzoG
10-09-2013, 17:09
Mowa tu o Z-Pro a to juz beda lepsze filtry niz te 85mm, tak bylo z hitechem, te 85mm nie sa tak dobre jak te 100mm...

Jeśli chodzi o szare, to są tak samo barwione jak te z Cokin P - dalej dają mocne zabarwienie.

Greg77
10-09-2013, 23:42
No to pozostaje hitech albo inwestycja w "Filtry"...