PDA

Zobacz pełną wersję : jaka forma rozliczenia za zdjęcia?



Adam Trzcionka
11-04-2007, 08:20
Witajcie. zrobił nam się w cafe kącik porad księgowo-ekonomicznych, i ja dołożę swoje 3 grosze.

Dostałem szereg zleceń (ok. 6) od bardzo dużej krakowskiej firmy. Współpracowałem już z nimi, ale wtedy sprawę rozliczyliśmy pod stołem. Tymczasem teraz – po ustaleniu stawki za zdjęcie i oczekiwanej ich liczby – musimy jakoś sformalizować nasze rozliczenia.

Co w takim wypadku? Nie mam prywatnej działalności foto, pracuję zupełnie poza „branżą”. Jaka umowę podpisać najkorzystniej, tak, żeby się później nie szarpać z urzędami? zlecenie, umowa o dzieło...? :confused:

No i: podpisywać osobną umowę za każde z sześciu zleceń, czy jedną zbiorczą?

Pozdrawiam, Adam

Rafał_Sz
11-04-2007, 08:29
W/g mnie korzystna by była umowa zlecenie. Czy jedna, czy kilka to Ty będziesz wiedzieć najlepiej bo z nimi już współpracowałeś - chodzi o ew. problemy przy płaceniu.

pozdrawiam Rafał

jakubs
11-04-2007, 13:52
po mojemu to klasyczna umowa o dzieło, rozbić na poszczególne dzieła (6?), bo w przypadku opóźnienia lub zastrzeżeń zleceniodawcy można precyzyjniej określić stanowisko

Nivelen
11-04-2007, 14:10
też bym radził załatwić to jako umowę o dzieło

njght_84
11-04-2007, 14:17
w ostatecznosci jak bedziesz potrzebowal FV mozemy sie jakos dogadac. a jak nie to umowa zlecenie tyle ze tam sa jakies progi, do jakies kwoty nie zaplacisz podatku(juz niepamietam)...

wrrum
11-04-2007, 14:31
Raczej nie podatku, bo ten się płaci zawsze, tylko co najwyżej składki emerytalnej. Przy umowie zleceniu płaci się składkę zdrowotną.
Przy umowie o dzieło płaci się podatek 19%, przy czym zamiast standardowo kosztów 20% Ty możesz dać 50%, jako praca twórcza, i wtedy podatek Cię kosztuje tylko 9,5% kwoty umowy. Problem jest za to z majątkowymi prawami autorskimi, bo zdaje mi się że przechodzą na zleceniodawcę dzieła. Ale nie wiem dokładnie jak z tym jest, może ktoś będzie wiedział.

jakubs
11-04-2007, 14:39
tak, 50% jest z tego co pamiętam z przekazaniem praw autorskich, ale lepiej sprawdzić

sailor
11-04-2007, 18:03
to czy prawa przchodza na zleceniodawce dziela czy nie zalezy tylko od tresci umowy. natomiast koszty uzyskania przychodu moga wynoscic 50% jesli jest to projekt autorski. dlatego tez zeby sie nikt nie czepial najlepiej umiescic gdziesz w pierwszych zdaniach "wg autorskiego projektu akceptowanego przez zleceniodawce" :D
moze byc to zarowno umowa o dzielo jak i zlecenie.

Jacek_Z
11-04-2007, 18:28
Raczej nie podatku, bo ten się płaci zawsze, tylko co najwyżej składki emerytalnej. Przy umowie zleceniu płaci się składkę zdrowotną.
Przy umowie o dzieło płaci się podatek 19%, przy czym zamiast standardowo kosztów 20% Ty możesz dać 50%, jako praca twórcza, i wtedy podatek Cię kosztuje tylko 9,5% kwoty umowy. Problem jest za to z majątkowymi prawami autorskimi, bo zdaje mi się że przechodzą na zleceniodawcę dzieła. Ale nie wiem dokładnie jak z tym jest, może ktoś będzie wiedział.

tak, tak sie liczy zadatek na podatek dochodowy
prawa autoskie - wg treści umowy - tak jak pisze nizej Sailor.


to czy prawa przchodza na zleceniodawce dziela czy nie zalezy tylko od tresci umowy. natomiast koszty uzyskania przychodu moga wynoscic 50% jesli jest to projekt autorski. dlatego tez zeby sie nikt nie czepial najlepiej umiescic gdziesz w pierwszych zdaniach "wg autorskiego projektu akceptowanego przez zleceniodawce" :D
moze byc to zarowno umowa o dzielo jak i zlecenie.

to co wykonujesz to jest dzieło - możesz zawrzec taka umowę. Umowa - zlecenie jest mniej korzystna ze wzgledu na wchodzące składki ZUS - zależy czy jesteś uczniem, czy bezrobotnym, czy pracujesz w innej firmie - sa różne przepisy dotyczące poszczególnych składek (emerytalnej, zdrowotnej) ZUS - to tak zagmatwane dla mnie, że w to nie wnikam, bo nie potrzeba.
Tym bardziej, że chyba nie można zawierac wielokrotnie z tym samym pracodawcą umowy - zlecenia. Któraś z nich może skutkować "problemami". Nie jestem na bierząco z przepisami o umowach zlecenia - bo nie trzeba takowych zawierać w przypadku wykonania dla kogoś zdjęć.

Adam Trzcionka
11-04-2007, 22:38
byłby ktoś tak uprzejmy i pokazał, albo podesalł na PW wzór takiej umowy?

tito
12-04-2007, 08:41
byłby ktoś tak uprzejmy i pokazał, albo podesalł na PW wzór takiej umowy?

zwykłej umowy o dzieło?

nin
12-04-2007, 10:37
google + "umowa o dzieło wzór"

chyba cala strona umow : P

Adam Trzcionka
12-04-2007, 12:07
eee, całe strony.. o fotoumowe szło mnie

njght_84
12-04-2007, 23:16
zapytaj co oni chca i czy maja jakas standardowa umowe(co oczekuja),
kiedys bylem w podobnej sytuacji potrzebowali faktury, jak nie "wypisze" nic z tego..-"moze byc na cokolwiek nawet na paluszki";) -znajome labolatoriummi wtedy pomoglo..

matka997
12-04-2007, 23:45
Problem jest za to z majątkowymi prawami autorskimi, bo zdaje mi się że przechodzą na zleceniodawcę dzieła. Ale nie wiem dokładnie jak z tym jest, może ktoś będzie wiedział.

ja podpisuje w jedym z wydawnictw umowy licencyjne. udzielasz licencji na okreslony czas. jesli nie jest on wyszczegolniony w umowie, zdaje sie ze wynosi pięc lat, więc lepiej go okreslic.

Adam Trzcionka
12-04-2007, 23:53
potrzebują "czegokolwiek" oficjalnego, żeby oficjalnie zaksięgowac wydatek

matka997
12-04-2007, 23:56
http://www.vat.pl/pages/i/1510.php

jchyra
13-04-2007, 15:50
tylko umowa o dzieło, z zapisem:
a) na jakim polu będą wykorzystane zdjęcia
b) za jaką kwotę
c) autor ma kwalifikacje i że nie może odstąpić wykonania dzieła osobie trzeciej
tyle mówi prawo

PS
wklejam najprostszy wzór umowy jaki spisujemy od lat z różnymi wykonawcami dzieł twórczych od pisarzy po fotografów
(nawiasy opuścić :-) )

Umowa o dzieło nr ...../2007 (numeracja oczywiście jest z firmy)
zawarta w ......dnia .......roku pomiędzy:
.....................zwanym dalej „Zlecającym”
oraz
..........zamieszkałym w ...........zwanym dalej "Przyjmującym zamówienie".
§ 1
Zamawiający zamawia, a Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się wykonać dzieło polegające na wykonaniu fotografii ...............................
& 2
Przyjmujący zamówienie wykorzysta dzieło na następujących polach eksploatacji.............
& 3
Przyjmujący zamówienie zachowuje prawa autorskie i majątkowe do dzieła. (lub tylko autorskie)
§ 5
Odbiór Dzieła nastąpi ............... roku
§ 6
Przyjmujący zamówienie nie może powierzyć wykonania Dzieła innej osobie.
§ 7
Przyjmujący zamówienie oświadcza, że posiada kwalifikacje do wykonania dzieła opisanego w §1 niniejszej umowy, co Zamawiający przyjmuje za wystarczające.
§ 9
Przyjmującemu zamówienie przysługuje wynagrodzenie za Dzieło w wysokości .......zł (słownie .................złotych brutto)
§ 11
Kwota wynagrodzenia zostanie przekazana na konto Przyjmującego zamówienie. Wynagrodzenie płatne będzie w ciągu 7 dni od dnia odbioru Dzieła.
§ 12
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§ 13
Umowa została sporządzona w dwóch identycznych egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Przyjmujący zamówienie (podpis) ...................
Zamawiający (podpis) ...................

( i na drugiej stronie jednego z egzemplarzy wystawiamy rachunek i oświadczenie aby nie wydzwaniali do na po dane przy rozliczaniu za nas podatku)

Oświadczenie wykonania dzieła NR: ........./2007 (dla celów podatkowych)
Dane osobowe:
Nazwisko:..............
imiona: ...............
Imię ojca:.............
Imię matki:............
Data i miejsce urodzenia:.................
Nr PESEL: ...................
Nr NIP: .....................
Miejsce zamieszkania:.........................
Urząd Skarbowy:.......................
(data i podpis)

(zaraz pod spotem) Rachunek za rozliczenie umowy o dzieło nr: ......./2007

Wynagrodzenie brutto: (powiedzmy) 2000,00 zł
Koszt uzyskania przychodu 50 %: 1000,00 zł
Podstawa opodatkowania: 1000,00 zł
Potrącona zaliczka 19 %: 190,00 zł (tyle zleceniodawca wpłaci podatku)
Wynagrodzenie netto: 1810,00 zł (tyle autor dostanie na rękę)
Proszę o wpłatę kwoty w wysokości 1810,00 zł (tysiąc osiemset dziesięć złoty) na rachunek bankowy ............................. bank ............
(data i podpis)


taka wersja minimum w większości wystarczy
choć raz podpisywaliśmy z muzykami umowę, która miała kilkanaście stron
także zawsze można dodać jakieś specjalne warunki, które mają spełnić obie strony
pod rygorem odsetek czy zerwania kontraktu, ale po co ;-)

Adam Trzcionka
13-04-2007, 16:18
wielkie dzięki :)

Jacek_Z
13-04-2007, 22:28
do kupienia są gotowe druki
Trzeba tylko wpisac w wolne pole (jest w tym miejscu sporo miejsca na druczkach) te 3 ustalenia
§ 1
Zamawiający zamawia, a Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się wykonać dzieło polegające na wykonaniu fotografii ...............................
& 2
Przyjmujący zamówienie wykorzysta dzieło na następujących polach eksploatacji.............
& 3
Przyjmujący zamówienie zachowuje prawa autorskie i majątkowe do dzieła. (lub tylko autorskie)

Reszta pól jest w tych gotowcach ( a także jest prawie zawsze poniżej druk rachunku i z danymi potrzebnymi skarbówce)

Można jeszcze określić oprócz pól eksploatacji - okres eksploatacji.

Jeśli nie robisz zdjęć z ludźmi - nie czytaj tego niżej :-D

W przypadku zdjęć z udziałem ludzi ktoś powinien z nimi też załatwic zgodę na publikację ich wizerunku.
Jeśli ty załatwiasz ludzi - to być może to spadnie na ciebie - ale wtedy będzie problem, szczególnie o ile nie będą oni robic tego za darmo. Bo jak im zapłacisz - to musisz podpisac umowy o dzieło z nimi, przelać za nich zaliczkę na podatek dochodowy, a po końcu roku wyłać im PIT 8B. Wykręcaj sie od tego - niech to robi zamawiający.
Bo ty w umowie z zamawiającym powinienes dopisać, że masz zgody na publikację zdjęc od tych osób i musisz je długo trzymać w domowym archiwum. Albo podpiąć te umowy (ksero, oryginały masz ty) do twojej umowy z zamawiającym.

Jak wynajmie ich zamiawiający (albo to są jego pracownicy) - to lepiej, on ma te papiery na głowie i on powinien pozbierac od nich oświadczenia. Możesz dopisać w swojej umowie - "Uzyskanie zgody na publikację wizerunku osób widocznych na zdjęciach należy do zamawiającego (i na jego koszt)." Masz wtedy spokój, jesteś kryty jak on tego nie dopełni.

W umowie z nimi (ktokolwiek ją zawiera) też bezpiecznie jest wymienić pola eksploatacji (te same). Bo jak zgodzą się na folder reklamowy, a wyjdzie z tych zdjęć potem także baner, kalendarz czy bilboard - to kłopot, za który ktoś dużo może zapłacić.

papkorn
10-06-2009, 14:49
Witam. Trochę odgrzebuję stare śmieci, ale jest to dla mnie temat na czasie, a nie widzę sensu zakładać nowego wątku. Napiszcie mi proszę jak mam się później rozliczać ze skarbówką? Sytuacja wygląda tak, że zostałem poproszony o robienie zdjęć w klubie, zdjęcia wykonałem i teraz chciałbym z nimi podpisać umowę i wystawić im rachunek/fakturę aby księgowa u nich nie robiła problemów.
Jeśli dobrze pojmuję wszystkie te paragrafy, punkty, przypisy etc. podane powyżej do drukuję (uzupełnioną o odpowiednie dane) umowę podaną przez jchyra wraz z rachunkiem i i lecę do klubu. Oni mi podpisują, wpłacają kasę netto na konto i oni już się zajmują resztą? Moje pytania na szybko:
1. Co z prawami majątkowymi autorskimi (chodzi mi o te kwoty podatku 19% z nieprzenoszeniem praw majątkowych i jakiś większy procent z przeniesieniem)?
2. Jak się ma sprawa ze skarbówką? Pod koniec roku czekam na PIT'a od klubu z sumowanymi wszystkimi rachunkami jakie im wystawiłem?
3. Mowa była o jakimś magicznym progu, którego lepiej, jako osoba prywatna, nie przekraczać - jaka to jest kwota?

Przyznam się szczerze, że na dzień dzisiejszy cała ta biurokracja mnie mocno przeraża, chyba muszę się umówić z jakąś księgową na dobrą kawę, aby mi wszystkie te podatkowe tajemnice wyjaśniła...
Liczę na waszą pomoc.

marszull
10-06-2009, 15:10
Umowa o dzielo plus rachunek
1. Prawa majatkowe - zalezy jak sie dogadales. Ja najczesciej udzielam licencji na wykorzystanie na konkretnych polach, a prawa zostaja przy mnie. Chyba ze w gre wchodzi gruba kasa to wtedy tez wchodzi w gre przekazanie praw.
2. Tak
3. tego to juz nie wiem, bo przestalem sie rozliczac za pomoca umow, tylko rozliczam sie przy pomocy faktur. Najlepiej popytac na forach o ksiegowosci.

wacki4
10-06-2009, 16:47
papkorn - z tego co pamiętam to 3000 zł netto, wtedy dostaniesz zwrot tego podatku co oni wpłacili na koniec roku na konto.

papkorn
10-06-2009, 20:09
Umowa o dzielo plus rachunek
1. Prawa majatkowe - zalezy jak sie dogadales. Ja najczesciej udzielam licencji na wykorzystanie na konkretnych polach, a prawa zostaja przy mnie. Chyba ze w gre wchodzi gruba kasa to wtedy tez wchodzi w gre przekazanie praw.
2. Tak
3. tego to juz nie wiem, bo przestalem sie rozliczac za pomoca umow, tylko rozliczam sie przy pomocy faktur. Najlepiej popytac na forach o ksiegowosci.

marszull, piszesz, że przerzuciłeś się na faktury VAT. Czyli mam rozumieć, że teraz rozliczasz się jako firma, czy dalej jako osoba prywatna? Wysłałem też do Ciebie PW ;)

marszull
10-06-2009, 21:29
Jako firma
Na PW juz odpowiedzialem

cranium84
05-01-2010, 12:35
Odgrzebuje wątek
Mam pytanie do osób które prowadzą działalność gospodarczą związaną z fotografią.
Mając działalność gospodarczą i świadcząc usługi na wykonanie zdjęć dla osob fizycznych, śluby czy np sesje ciążowe czy indywidualne bądz firm - reportarz z imprez, zdjęcia sportowe itd jaką wartość kosztów uzyskania przychodów odliczacie?
Dzięki za odpowiedz

sailor
05-01-2010, 12:39
przy dzialalnosci gospodarczej nie odlicza sie kosztow uzyskania przychodow. odlicza sie koszty czyli to co masz na fakturach zakupu. trzeba zmienic troche tok rozumowania

Jacek_Z
05-01-2010, 12:40
To dla kogo robisz nie ma znaczenia. Ważne jaką formę opodatkowania wybierzesz. Ryczałt czy pełną księgowość. W tej ostatniej odliczasz takie koszty, jakie faktycznie poniosłeś.

freefly
05-01-2010, 12:58
przy dzialalnosci gospodarczej nie odlicza sie kosztow uzyskania przychodow. odlicza sie koszty czyli to co masz na fakturach zakupu. trzeba zmienic troche tok rozumowania

Sailor, co ty wymyślasz?
Koszt uzyskania przychodu, to każdy wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę w celu uzyskania przychodu. Jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, ale można je odliczyć od podstawy opodatkowania.
A te faktury zakupu, które odliczasz, to są właśnie koszty uzyskania przychodu.

cranium84
05-01-2010, 13:05
Aha
prowadzę KPiR
rozliczam sie na zasadach ogólnych
No wlaśnie bo mnie to troche zastanawia
Np Nie mając dzialanosci a wykonując ( od czasu do czasu nie systematycznie ) twór artystyczny ( zdjęcia ) mam możliwość stosowania 50% kosztów uzyskania przychów gdy przkazuje prawa majątkowe do tworu, natomiast gdy czynność tą powtarzam systematycznie jestem zoobowiązany do załozenia działanosci gospodarczej. Prowadząc działałalnośc i wykonując to samo nie mam juz możliwosci stosowac kosztów uzykania przychodów w wysokosci 50 %, i moge wrzucić w kosty tylko to na co mam fakturę.
czy mniej wiecej tak to wygląda?

Jacek_Z
05-01-2010, 13:08
Tak

freefly
05-01-2010, 13:14
Aha
prowadzę KPiR
rozliczam sie na zasadach ogólnych
No wlaśnie bo mnie to troche zastanawia
Np Nie mając dzialanosci a wykonując ( od czasu do czasu nie systematycznie ) twór artystyczny ( zdjęcia ) mam możliwość stosowania 50% kosztów uzyskania przychów gdy przkazuje prawa majątkowe do tworu, natomiast gdy czynność tą powtarzam systematycznie jestem zoobowiązany do załozenia działanosci gospodarczej. Prowadząc działałalnośc i wykonując to samo nie mam juz możliwosci stosowac kosztów uzykania przychodów w wysokosci 50 %, i moge wrzucić w kosty tylko to na co mam fakturę.
czy mniej wiecej tak to wygląda?

Prowadząc działalność gospodarczą i sprzedając autorskie prawa majątkowe masz prawo do 50% uzyskania przychodu. Tylko musisz się zdecydować, czy wolisz 50% kosztów uszyskania przychodu, czy zaliczać sobie faktury wydatkowe w koszty prowadzenia działalności. Jeśli oprócz sprzedaży praw majątkowych, sprzedajesz inne usługi, to rozliczasz się tak zwana strukturą.
Nie prowadząc działalności gospodarczej, a sprzedając autorskie prawa majątkowe musisz pamiętać, że zbycie praw autorskich ustawowo podlega pod ustawę VAT i powstaje wówczas obowiązek odprowadzenia tego podatku do US. Autorskie prawa majątkowe = 7% VAT. Natomiast 22% jeśli, ktoś te prawa nabył od twórcy i odsprzedaje dalej w obrocie gospodarczym.

Jacek_Z
05-01-2010, 13:28
Prowadząc działalność gospodarczą i sprzedając autorskie prawa majątkowe masz prawo do 50% uzyskania przychodu. Tylko musisz się zdecydować, czy wolisz 50% kosztów uszyskania przychodu, czy zaliczać sobie faktury wydatkowe w koszty prowadzenia działalności. Jeśli oprócz sprzedaży praw majątkowych, sprzedajesz inne usługi, to rozliczasz się tak zwana strukturą.Co oznacza ostatnie podkreślone zdanie? Domyślam się tylko, wole sie upewnić.
Jesli sprzedaje inne usługi, to muszę się rozliczac wg faktycznych kosztów i nie mogę stosować tych 50% ?

Nie wiedziałem, że można sobie liczyć 50% koszt uzyskania przychodu mając działalnośc gospodarczą. Możesz podać jakieś przepisy które o tym mówią? Co z innymi kosztami stałymi - czynsz itd. Nie odliczam ich nigdzie, skoro liczę sobie te 50% kosztów uzyskania przychodu?

macmac
05-01-2010, 13:43
Aha
Prowadząc działałalnośc i wykonując to samo nie mam juz możliwosci stosowac kosztów uzykania przychodów w wysokosci 50 %, i moge wrzucić w kosty tylko to na co mam fakturę.
czy mniej wiecej tak to wygląda?
Prowadząc działalność gospodarczą na zasadach ogolnych, możesz "wrzucić" i 200% kosztów uzyskania przychodu. Oczywiście pod warunkiem, że je poniesiesz:-). Możesz wliczyć wiele rzeczy: benzynę na dojazdy, koszty wynajecia lokalu, zuzytą energię elektryczną, ogrzewanie lokalu, koszty zakupu sprztu, oprogramowania, papieru toletowego i co tylko potrzebujesz... Moze to wynieść więcej niz 50% procent, ale za to trzeba udokumentować wydatki i prowadzić cała związaną z tym biurokrację. Jeśli robisz to raz na jakiś czas, to wygodniej stosować umowe o dzieło, jeśli jest to Twoje główne zajęcie przynoszące dochód, to napewno lepiej rozliczać sie na zasadach ogólnych i za pomocą PIT5L...

wacki4
06-01-2010, 10:27
Prowadząc działalność gospodarczą na zasadach ogolnych, możesz "wrzucić" i 200% kosztów uzyskania przychodu. Oczywiście pod warunkiem, że je poniesiesz:-). Możesz wliczyć wiele rzeczy: benzynę na dojazdy, koszty wynajecia lokalu, zuzytą energię elektryczną, ogrzewanie lokalu, koszty zakupu sprztu, oprogramowania, papieru toletowego i co tylko potrzebujesz... Moze to wynieść więcej niz 50% procent, ale za to trzeba udokumentować wydatki i prowadzić cała związaną z tym biurokrację. Jeśli robisz to raz na jakiś czas, to wygodniej stosować umowe o dzieło, jeśli jest to Twoje główne zajęcie przynoszące dochód, to napewno lepiej rozliczać sie na zasadach ogólnych i za pomocą PIT5L...
macmac - nie rozumiesz o co chodzi reszcie. to wiemy, ale chodzi o odliczenie 50% od dochodu w sposób taki, że tylko 50% dochodu jest opodatkowane podatkiem dochodowym a drugie 50% nie - w związku z prawami autorskimi.

sailor
07-01-2010, 02:09
Co z innymi kosztami stałymi - czynsz itd. Nie odliczam ich nigdzie, skoro liczę sobie te 50% kosztów uzyskania przychodu?

niestety Jacku - albo jestes artysta i masz 50% kosztow uzyskania albo przedsiebiorca i wtedy mozesz sobie odliczac koszty. przeliczalem to. bardzo sie nie oplaca :)

Kargulo
02-02-2010, 13:46
Witajcie

Przeczytałem ten wątek ale nic nie zrozumiałem, sprawy księgowo-prawne to czarna magia.

Proszę o podpowiedź

Otóz

Wykonałem zdjęcia na małym pokazie mody w klubie teraz agencja modelek chce te zdjęcia odemnie odkupić. Przy takiej tranzakcji potrzebna jest umowa, np o dzieło, a czy jest potzrebny jakis rachunek wystawiony przezemnie???
A nie mam żadnej działalności. Czy ta umowa może być jednocześcnie umową i rachunkiem??

Prosze o konkretną odpowiedź

Dziekuję

marszull
02-02-2010, 14:05
Umowa o dzielo plus rachunek (wzory znajdziesz na necie)
pamietaj zeby za rok dostarczyli Ci PIT cobys mogl wykazac w dochodach kase za te zdjecia

Kargulo
02-02-2010, 14:13
a może jakiś link gdzie moge znaleźć wzór takiego rachunku, robie to pierwszy raz i nie wiem co i jak. Byłbym wdzięczny z pomoc

freefly
02-02-2010, 15:00
Dla celów podatkowych wykonawca dzieła powinien obciążyć zamawiającego (zatrudniającego):



-rachunkiem, jeżeli nie jest podatnikiem VAT, albo gdy korzysta ze zwolnienia podmiotowego do 10'000 euro i nie zarejestrował się jako podatnik VAT;
-fakturą, jeżeli jest podatnikiem VAT.


Jeżeli chodzi o ewidencje dla celów podatkowych, to wykonawca dzieła:

-nie prowadzi żadnych ewidencji, jeżeli jego usługi nie podlegają opodatkowaniu VAT;
-prowadzi ewidencję sprzedaży (data, kwota), jeżeli jego usługi podlegają opodatkowaniu VAT, ale korzysta ze zwolnienia podmiotowego do 10'000 euro rocznie) - pod rygorem naliczenia VAT 22%;
-prowadzi pełne ewidencje VAT, jeżeli jest podatnikiem VAT czynnym.


Zaliczka dla celów podatku dochodowego zawsze potrącana jest przez pracodawcę( zlecającego dzieło). Po zakończeniu roku w terminie do końca lutego wykonawca dzieła otrzyma PIT-11/8B, w którym znajdzie kwoty do ujęcia w PIT rocznym.

Praca na umowę zlecenia czy o dzieło nie podlega VAT, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby są związane ze zlecającym więzami tworzącymi stosunek prawny co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Jeżeli więc zostaną spełnione te warunki to tego rodzaju prace wykonywane na zlecenie nie powinny podlegać VAT.

Nieobjęte VAT są tylko te czynności, które osoba fizyczna wykonuje w charakterze pracownika.


Jeżeli usługi są sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 92.31.22-00.00 jako "Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych", to może on jako podatnik VAT skorzystać na tej podstawie ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie świadczonych usług.

W pozostałych sytuacjach, gdy usługi objęte symbolem 92 PKWiU, podatnicy (osoby fizyczne) mogą korzystać z obniżonej, 7-proc. stawki VAT na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy w zw. z poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy lub skorzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obroty

Symbole PKWiU podane są wg klasyfikacji PKWiU1997r.
Sorry, ale nie chce mi się szukać ich w aktualnej klasyfikacji.
Może będzie ktoś tak uczynny i poda je, a jeśli nie to sam poszukaj
http://www.klasyfikacje.pl/drzewo_pkwiu08.html

A wzór przykładowego rachunku masz poniżej:
http://poradnik.ngo.pl/x/15740

marszull
02-02-2010, 15:05
najczesciej tego nie robie ale dzisiaj mam dobry humor ;-) i akurat cos tam sobie podjadam :-)
http://www.google.pl/#hl=pl&q=wzor+umowy+o+dzielo+rachunek&lr=&aq=f&oq=wzor+umowy+o+dzielo+rachunek&fp=736a0d45a056cacc
musisz pogrzebac ale tak na szybko to znalazlem tam kilka i umow i rachunkow
inna sprawa ze mi to najczesciej firmy wystawialy i umowy i rachunek a jak tylko podpisywalem
ewentualnie wystawialy umowe, a ja wystawialem rachunek (bardzo prosto: rachunek nr.... do umowy .... wystawiony przez ..... na kwote.... kora bedzie przekazana na konto... data i podpisy)

Kargulo
02-02-2010, 15:17
super dzieki wielkie,

a jak bym poprosił o wzór takiego rachunku/faktury to gicior,

freefly
02-02-2010, 15:49
Tu masz taki co sam oblicza w excelu dla 50% uzyskania przychodu:

http://portal.engo.pl/files/ksiegowosc.ngo.pl/public/Pracownicy/Umowy/rach_dzielo50_2009.xls

Pantani
02-02-2010, 16:20
Jeżeli usługi są sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 92.31.22-00.00 jako "Usługi świadczone przez autorów, kompozytorów, rzeźbiarzy, artystów estradowych i innych", to może on jako podatnik VAT skorzystać na tej podstawie ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie świadczonych usług.


..czy fotografia pod to podchodzi, ktoś próbował? :)

Kargulo
02-02-2010, 19:08
jakby nie było fotograf jest autorem zdjęć, tak myśle

Kargulo
02-02-2010, 19:49
no to ja już nie wiem czy płacimy jakis podatek od zdjęc czy nie ??

marszull
02-02-2010, 20:12
Przy umowie i rachunku (o ktore to pytales) ten obowiazek spocznie na agencji z ktora podpiszesz umowe.

freefly
02-02-2010, 20:19
jakby nie było fotograf jest autorem zdjęć, tak myśle

Oczywista.
Trzeba jeszcze rozróżnić sprzedaż zdjęć od sprzedaży praw majątkowych lub licencji do tych zdjęć. Bo to są dwie różne rzeczy.

sailor
07-02-2010, 13:41
moze kimus sie przyda do poczytania .. co prawda w innej dziedzinie ale mozna sie duzo nauczyc :D
http://www.podatki.biz/sn_autoryzacja/logowanie.php5/artykuly/28_9546.htm?idDzialu=28&idArtykulu=9546

Waldy
25-05-2010, 22:15
Jeśli chodzi o limity VAT to jest nie 10,000 Eu, ale obecnie 100,000 zł, o od przyszłego roku 150,000 zł. To jedyna dobra wiadomość podatkowa...

kisio
26-05-2010, 15:14
To i ja się podepnę.

Czy udzielenie licencji na wykorzystanie blablabla.. zawsze jest objęte stawką 7% czy są sytuacje w których US może to zakwestionować i powinna być stawka 22%? Mowa oczywiście o Fakturze VAT. Dla mnie to właściwie obojętne, skoro to nie ja płacę ale nie chciałbym się tłumaczyć ;)

freefly
26-05-2010, 15:39
To i ja się podepnę.

Czy udzielenie licencji na wykorzystanie blablabla.. zawsze jest objęte stawką 7% czy są sytuacje w których US może to zakwestionować i powinna być stawka 22%? Mowa oczywiście o Fakturze VAT. Dla mnie to właściwie obojętne, skoro to nie ja płacę ale nie chciałbym się tłumaczyć ;)


Twórca - 7%. Inne podmioty, które odsprzedają dalej licencję od zakupionych praw od twórcy - stawka podstawowa VAT 22%.
Jest jedna zasada, której warto się trzymać. Jak są wątpliwości, jaka stawkę VAT zastosować, to stosuje się stawkę podstawową 22%.

marszull
27-05-2010, 10:58
czyli sprzedajac zdjecia z licencja z 22% vatem nie popelniamy wielkiego bledu?

freefly
27-05-2010, 11:40
czyli sprzedajac zdjecia z licencja z 22% vatem nie popelniamy wielkiego bledu?

Nie. Jak sprzedajesz cokolwiek ze stawka podstawową, to US się cieszy.:-)

marszull
27-05-2010, 13:56
Nie. Jak sprzedajesz cokolwiek ze stawka podstawową, to US się cieszy.:-)

no tak ;)
dzieki

freefly
27-05-2010, 14:04
no tak ;)
dzieki

Bo jak sprzedajesz VAT-owcowi, to wisi mu czy to jest 7 czy 22%, bo tyle ile mu naliczysz, tyle sobie odliczy.

marszull
27-05-2010, 14:09
Bo jak sprzedajesz VAT-owcowi, to wisi mu czy to jest 7 czy 22%, bo tyle ile mu naliczysz, tyle sobie odliczy.

No tak biedny tylko ten konsument na koncu lancuszka :-)