PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] Ostatni dzień lata...



Zahir
05-09-2013, 02:33
- zapraszam -

1

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/itemJPGrot0-2.jpg?rot=0
źródło (http://blg.nikonsrc.com/image/pfNvdMr46GvCR-66fKn3qjw9-5PpDdBOTnglLMwiJmDT7ZMveJQsBk-cZqK6FRukDkJzr8Xij1Q/item.JPG?rot=0)

2

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/itemJPGrot0-4.jpg?rot=0
źródło (http://blg.nikonsrc.com/image/pfNvdMr46GvCR-66fKn3qjw9-5PpDdBOTnglLMwiJmCe3ptMvWM6iU-cZqK6FRukDkJzr8Xij1Q/item.JPG?rot=0)

3

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/itemJPGrot0-6.jpg?rot=0
źródło (http://blg.nikonsrc.com/image/pfNvdMr46GvCR-66fKn3qjw9-5PpDdBOTnglLMwiJmDQXCZuUG9rOU-cZqK6FRukDkJzr8Xij1Q/item.JPG?rot=0)

deemes
05-09-2013, 09:41
ostatnie mnie najbardziej podchodzi, może dlatego, że pora zdecydowania najbardziej odpowiednia. wygląda troche jak sawanna:):) na niebie ładny spektakl:) pozdr

Zahir
07-09-2013, 02:57
cieszę się, że zdjęcia się podobają :)
moją intencją było pokazanie tego samego miejsca ubranego w trzy inne światła, choć muszę przyznać, że liczyłem na nie nieco większą dynamikę świateł

pozdr.

Kulten
07-09-2013, 11:48
(...) choć muszę przyznać, że liczyłem na nie nieco większą dynamikę świateł


Nie mam pojęcia o czym piszesz ale mogę zgadywać, że efekt, który chciałeś uzyskać można osiągnąć składając zdjęcie z kilku wywołań rawa lub osobnych naświetleń.

Od strony technicznej w mojej ocenie nie udało Ci się oddać poprawnego rozkładu światła. Tylko najniższa część zdjęcia czy ta najniższa linia skoszonego zboża jest bliska naturalnego światła. Zresztą już dużo gorzej.

Kadry są bardzo takie sobie a decydując się na pokazanie takiej ilości nieba należałoby zadbać o jego poprawność.

Przykro mi, że tyle słów krytycznych z mojej strony ale nie zdołałem dopatrzeć się za bardzo tych pozytywnych.

biegly
07-09-2013, 12:34
Nie trudno się zgodzić z K.Lomax, trochę brak pewności w tych zdjęcia wyszedł.
Pierwsze dwa to trochę za wcześnie na dynamikę, do tego przygasiłeś niebo zostawiając dolną część zdjęcia.
Z lewej strony w dołku ciemno się robi (przy tych drzewkach), warto wyciągnąć "troche" z cienia.
Trzy najbardziej podchodzi, wyszło bardziej naturalnie jednak kadr mało pewny.
Ten snopek na pierwszym planie w sumie czy jest lub nie, nic nie zmieni w kadrze.
Może warto było bliżej podejść bardziej zaakcentować pierwszy plan, trochę brakło pomysłu do wykonania kadru.

To są moje dyrdymały i nie chcę cię urażać lub wymądrzać - PIS ;)

Andrzej1974
07-09-2013, 13:22
Mi najbardziej spodobała się... kolorystyka...

Zahir
08-09-2013, 02:13
wielkie dzięki Panowie, myślę że każdy kto zdecyduje publicznie pokazać swoją pracę liczy na tak konstruktywną krytykę, dzięki której może poprawić swój warsztat. To bardzo ważne.


Nie mam pojęcia o czym piszesz ale mogę zgadywać, że efekt, który chciałeś uzyskać można osiągnąć składając zdjęcie z kilku wywołań rawa lub osobnych naświetleń.

mój błąd, że nie napisałem kilku słów o panujących warunkach. Światło było bardzo rozproszone, schowane za chmurami i nie zapewniało zupełnie kontrastów. W takich warunkach
pewnie powinienem obrócić się o 180 stopni i korzystać ze miękkiego światła, po prostu dostosować się zamiast trzymać się sztywno założonego planu na sesję i naginać warunki do swoich potrzeb - nauczka na przyszłość :)
Swoją drogą starałem się nieba nie przekombinować (jakbyś zechciał coś więcej dodać), bo tak naprawdę tylko "niebo przywiozłem" z tej sesji ale o tym później.
I nie musi być ci przykro :) dzięki za twoje uwagi!


Z lewej strony w dołku ciemno się robi (przy tych drzewkach), warto wyciągnąć "troche" z cienia.

Zauważyłem to w ale nie chciałem przesadzić z wyciąganiem cieni, bo sami wiecie co się zaczyna dziać z obrazem wtedy.
Zdjęcia są i tak mocno wyciągane, dlatego że zamiast ND0.9 (albo i mocniejszego) zdecydowałem się z jakiegoś powodu na ND0.6
Myślę, że z mocniejszym filtrem uzyskałbym bardziej "wyrównaną" klatkę bardziej podatną na zabawy w LR. Kolejna nauczka.
Na zawsze pozostanie dla mnie tajemnicą, jak zauważyłeś że "przygasiłem niebo" o 0.67 EV :)

pozdrawiam

Kulten
09-09-2013, 14:32
W skrócie to popatrz na ostatnie zdjęcia Sebastiana i porównaj jak u niego wygląda niebo a jak na Twoich zdjęciach. Jak u niego się rozkłada światło/kontrasty/jasność a jak u Ciebie. Spróbuj robić zdjęcia ze statywu i bez filtrów jeśli atakujesz pod słońce dbając również o to, by szkło obiektywu było czyste bez smug i paproszków (to pozwoli zmniejszyć ilość nie chcianych efektów typu bliki). Naświetl 2 klatki na początek, nieprzepaloną dla dołu i nie za ciemną dla nieba. Poszukaj pagórkowatego terenu, będzie łatwiej. Nie pstrykaj gdy słońce jest jeszcze wysoko, szkoda Twoich oczu i czasu zmarnowanego na walkę z przepałami. 2 klatki to często i tak mało by perfekcyjnie ale będzie lepiej niż dotychczas.

Moim zdaniem stosowanie filtrów ma sens ale pod warunkiem, że nie jesteś ustawiony pod mocne światło. Niezależnie od marki filtrów jakość zdjęć i tak spadnie a zyskasz tylko na konieczności walki w post processingu.

malasana
09-09-2013, 15:19
Bardzo dobre zdjecia. Podoba mi sie podzial kadru eksponujacy niesamowite niebo i kolorystyka. Ogladajac te zdjecia czuje sie nadchodzaca jesien.

biegly
09-09-2013, 16:00
Na zawsze pozostanie dla mnie tajemnicą, jak zauważyłeś że "przygasiłem niebo" o 0.67 EV
Ja tam nic nie sprawdzałem ;) , tylko widać niebo masz dość płaskie (przygaszone, bez kontrastu )

Zdjęcia da się robić pod słońce na jednej klatce i na filtrze ND0.6 pełnym!
Ogólnie, taki jest mój filtr na obiektywie i wiem że się da dobrze naświetlić pod światło ;)
Trzeba tylko wyczekać odpowiedni moment, a reszta musi zadziałać :)

Zahir
09-09-2013, 18:17
Naświetl 2 klatki na początek, nieprzepaloną dla dołu i nie za ciemną dla nieba. Poszukaj pagórkowatego terenu, będzie łatwiej. [...] 2 klatki to często i tak mało by perfekcyjnie ale będzie lepiej niż dotychczas.

wiem, że większość z was pracuje w ten sposób. Popraw mnie proszę jeśli się mylę ale w LR chyba nie da się składać z dwóch klatek?
bawiłem się kiedyś dużo w HDR, używałem Photomatix'a do tego celu (składałem z 3 klatek) ale efekty były zwykle nieco psychodeliczne, przyznam że teraz z nową puszką jeszcze nie próbowałem zadowolony z jakości RAWa, a może powinienem.
Myślisz, że uzyskam lepszy efekt bez filtra robiąc choćby dwie klatki i składając w Photomatix czy z filtrem + LR?

malasana dziękuję za pochlebne słowa, cieszą :)
choć po uwagach kolegów zaczynam myśleć, że może być lepiej ;)


widać niebo masz dość płaskie (przygaszone, bez kontrastu )

kurde teraz też to widzę, wcześniej pisałem, że starałem się nie przekombinować z niebem i przekombinowałem w drugą stronę pewnie, jak patrzę na suwaki RAWów w LR to wszędzie mam zgaszone Highlighty i to mocno. Pewnie dla tego takie zdechłe wyszło...


tak to wyszło bez gaszenia nieba, a nawet kontrastom nieco popuściłem ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/itemJPGrot0-9.jpg?rot=0
źródło (http://blg.nikonsrc.com/image/pfNvdMr46GvCR-66fKn3qjw9-5PpDdBOTnglLMwiJmBY8mo8Vkf8Rk-cZqK6FRukDkJzr8Xij1Q/item.JPG?rot=0)


Zdjęcia da się robić pod słońce na jednej klatce i na filtrze ND0.6 pełnym!

Przyznam, że mam same połówki... i prawdę mówiąc nie rozumiem sensu stosowania pełnego filtra w takiej sytuacji, połówką przyciemniam jaśniejsze partie obrazu i to ma dla mnie sens... jak ma zadziałać pełny nie wiem.

dziękuję za wasze jak zawsze cenne uwagi :)
pozdrawiam

Kulten
09-09-2013, 18:36
Nie widzę większego sensu pstrykania zdjęcia w krajobrazie bardzo wśród lądowym pod słońce na pełnym ndku.

LR jest super do przeglądania/katalogowania rawów i wstępnej obróbki ale by złożyć dwa lub więcej zdjęć w jedno to PS lub inny soft ale żaden z nich w mojej subiektywnej opinii nie powinien sprowadzać się do automatu typu Photomatix. Z tego ostatniego zdjęcia delikatnie ujmując wychodzą sztucznie. Jeśli ktoś tak lubi jego wola i upodobania.

Wracając do LR nie wiem na ile sobie radzisz w jego obsłudze ale jeśli zdjęcie nie będzie naświetlone znośnie czyt. poprawnie to choćbyś nie wiem ile walczył suwaczkami takiego zdjęcia i tak nie uratujesz. Przykład to Twoje zdjęcie powyżej. Te przepały, które tak mocno przebijają nie zawierają już żadnej informacji, z której można by coś wydobyć. Desperaci posiłkują się stemplem, zamalowywaniem ale to ciągle jest rzeźbienie.

Do zdjęć pod mocne światło zawsze możesz powrócić ale na obecnym etapie ze swej strony proponowałbym Ci skupić się na poprawnym naświetlaniu mając słońce za plecami lub jeszcze łatwiej w pochmurne dni.

Ogólnie nie masz się czym przejmować ponieważ takie walki toczone podczas post processingu dobrze Ci służą na poznawaniu poszczególnych narzędzi. Niemniej jednak trzymaj się zasady by możliwie jak najmniej obrabiać a dobrze naświetlać zdjęcie na etapie biegania z aparatem w terenie. Jeśli masz możliwość używania PSa to zrób to i łącz zdjęcia na zasadzie pracy na maskach/warstwach. W necie znajdziesz kilka tutoriali jak do tego się zabrać.

Pozdrawiam.

Zahir
10-09-2013, 02:50
... i tak nie uratujesz. Przykład to Twoje zdjęcie powyżej.

no właśnie...


Ogólnie nie masz się czym przejmować ponieważ takie walki toczone podczas post processingu dobrze Ci służą na poznawaniu poszczególnych narzędzi. Niemniej jednak trzymaj się zasady by możliwie jak najmniej obrabiać a dobrze naświetlać...

Nie przejmuję się wcale, to przyjemność. Może brakiem czasu trochę się przejmuje ;)
Na pewno masz rację, że dobre naświetlenie to podstawa

Okazało się, że mam Photoshop Elements, którego dostałem w pudełku z pierwszym Nikonem, Coolpix 5400, to do dnia dzisiejszego najszerszy kąt jaki miałem :) świetny kompakt
Zapomniałem o nim jak się okazało, że nie wczytuje NEFów z d50, którego miałem później.

Teraz NEFy i tak mi czyta LR to spróbowałem wywołać z jednego RAWa plik z różnymi ekspozycjami do .psd (czy do .tiff lepiej?)
Nie ogarniam do końca możliwości pracy na warstwach więc posłużyłem się tylko dość miękką gumką - stosując się do twoich rad.



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/09/itemJPGrot0-12.jpg?rot=0
źródło (http://blg.nikonsrc.com/image/pfNvdMr46GvCR-66fKn3qjw9-5PpDdBOTnglLMwiJmBWpzDc1NayDE-cZqK6FRukDkJzr8Xij1Q/item.JPG?rot=0)

Nie wiedziałem, że całość będę po złożeniu musiał skorygować na levelach, więc nie jest to do końca to co chciałem ale widzę potencjał techniki.

ps. w pudełku z płytą znalazłem ulotkę informacyjną, że mogę kupić upgrade do Photoshop 6.0 "for just $349", zakłądając że mam juz LR warto w ogóle dzwonić do supportu i pytać czy po 10 latach nadal mogę skorzystać z tej oferty? :D

Kulten
10-09-2013, 09:35
No, teraz ostatnie zdjęcie już wygląda i bez wstydu można je pokazać.

Co do softu możesz zawsze zainteresować się darmowym gimpem, który również posiada cechy kombajnu graficznego. Może nie w stopniu PSa ale wielu ludzi go z powodzeniem używa.

Co do zapisu plików to zapisuj wszystko w tiffach. PSD służy tylko do zapisu zdjęcia, w którym masz warstwy i maski i zakładasz, że w przyszłości do niech powrócisz by ponownie zmierzyć się z obróbką czy coś poprawić. Dlatego docelowe zdjęcia zapisuj w tiffie oraz jpg na potrzeby wyświetlania w necie a robocze możesz zapisać w psd. Dodatkowo środowisko pracy ustaw sobie na aRGB a dopiero przy zapisie do jpg zmieniasz na sRGB.

Zahir
10-09-2013, 16:59
odpuszczę Gimpa, zostanę przy Elements skoro go mam
Wielkie dzięki za porady - bardzo mi pomogłeś

ps nie widzę aRGB w profilach Elements - masz na myśli profil Adobe RGB?

edit: pw jeśli nie masz nic przeciw temu, bo tu się gruby OT robi powoli, a ludzie zdjęcia pokazują ;)
pozdrawiam

Kulten
10-09-2013, 18:57
Ale może ktoś coś czyta i coś tam czerpie z tej treści. Niech będzie tutaj.

aRGB i Adobe RGB to to samo.