PDA

Zobacz pełną wersję : Filtry na obiektyw



malwinka
21-08-2013, 12:46
Witajcie! Czy ktoś się orientuje jaka powłoka/filtr sprawia w rybim oku w samyangu że niebo zawsze wychodzi tak piękne i nie wypalone, a słońce układa się w gwiazdkę? Czy chodzi o filtr polaryzacyjny? Bo chcę to zakupić na drugi obiektyw ale nie bardzo orientuje się czego szukać....

GonzoG
21-08-2013, 12:47
Żadna, bo na Samyanga nie ma filtrów.

Gwiazdka ze słońca czy innych punktowych źródeł światła robi się na przesłonie obiektywu.

A co do wyglądu zdjęcia - odpowiednia obróbka.

pastwisko
21-08-2013, 12:50
a im bardziej przymknięta przesłona tym wieksza "gwiazdka"

zaś niewypalone niebo to odpowiednio dobrana przesłona + czas naswietlania i tyle, takie podstawy podstaw fotografii.

malwinka
22-08-2013, 10:15
Proszę Was używam obu i efekty są diametralnie różne. Musi coś mieć - nie ma szans. Gwiazdka robi się nie zależnie od przysłony. A szeroki kąt i rybie oko właśnie od samyanga użyte w tych samych warunkach daje zupełnie inny efekt na niebie i słońcu, tylko nie wiem od czego i co należało by zamontować na 24-70 żeby osiągnąć to samo..

jakby to była kwestia ustawień lub obróbki to chyba ja używając obu nie miałabym takiego problemu. i o to ni pytała...

Art Erie
22-08-2013, 10:22
Proszę Was używam obu i efekty są diametralnie różne. Musi coś mieć - nie ma szans. Gwiazdka robi się nie zależnie od przysłony. A szeroki kąt i rybie oko właśnie od samyanga użyte w tych samych warunkach daje zupełnie inny efekt na niebie i słońcu, tylko nie wiem od czego i co należało by zamontować na 24-70 żeby osiągnąć to samo..

"Gwiazdka" zależy od przesłony i przy przymknięciu "robi się sama". Prócz przymknięcia otworu pewnie istotna jest ilość listków itp.
W kwestii filtrów, to oczywiście są takie które dają efekt gwiazdki; są różne opcje - gwiazdy 4, 6, 8 ramienne.
Tutaj Cokin http://www.infoto.pl/filtry-filtry-typu-cokin-p/cokin-p-gwiazdka-x6-417s ale są też filtry nakręcane.