PDA

Zobacz pełną wersję : [D5100] Interwalometr, długie naświetlanie, problemy



Cysiu
05-08-2013, 13:01
Witam

Próbuję zarejestrować ruch gwiazd. Używam do tego D5100 i jego interwalometru. Ustawiłem ekspozycję na 30 sekund, interwalometr na 200 zdjęć. Jednak aparat zrobił ich tylko 31. Zapewne nagrzana matryca. I teraz pytanie: jak to obejść? Co zrobić, aby aparat jednak zrobił te 200 zdjęć, nie narażając przy tym matrycy na uszkodzenie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Marcel

Jura10
05-08-2013, 13:11
Słuchaj musisz mieć włączone odszumianie matrycy (można je wyłączyć, ale czy warto? jakość bd spadać z kolejnymi zdjęciami). Długi czas = duże szumy = długie odszumianie.

GonzoG
05-08-2013, 14:00
Witam

Próbuję zarejestrować ruch gwiazd. Używam do tego D5100 i jego interwalometru. Ustawiłem ekspozycję na 30 sekund, interwalometr na 200 zdjęć. Jednak aparat zrobił ich tylko 31. Zapewne nagrzana matryca. I teraz pytanie: jak to obejść? Co zrobić, aby aparat jednak zrobił te 200 zdjęć, nie narażając przy tym matrycy na uszkodzenie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Marcel

Trzeba się nauczyć używać interwałometru.

1) interwał to czas liczony od włączenia interwałometru i liczony jest niezależnie od zdjęć.
2) między włączeniem interwałometru i pierwszą klatką jest krótki odstęp 2-3s
3) Czas rejestracji klatki 30s zazwyczaj wynosi dłużej - musisz sprawdzić stoperem ile to dokładnie jest. np. w D7000 to ok 32.5s

Ustawienia interwałometru muszą uwzględniać wszystkie te czasy.
Tak więc czas interwału musisz odpowiednio ustawić, inaczej przez część nie wyzwoli migawki, bo w tym czasie będzie jeszcze robione zdjęcie.

Co do przegrzania matrycy - gdyby tak się stało to byś siedział - od razu aparat krzyczy. A po schłodzeniu trzeba go wyłączyć i ponownie włączyć, aby działał.

Cysiu
05-08-2013, 14:37
Słuchaj musisz mieć włączone odszumianie matrycy (można je wyłączyć, ale czy warto? jakość bd spadać z kolejnymi zdjęciami). Długi czas = duże szumy = długie odszumianie.
I to może zająć aparat, tak? Wyłączyłem, jeżeli pogoda będzie sprzyjająca, to dziś sprawdzę.




Tak więc czas interwału musisz odpowiednio ustawić, inaczej przez część nie wyzwoli migawki, bo w tym czasie będzie jeszcze robione zdjęcie.

Fakt, u mnie to 31 sekund. Było ustawione, aby robiło zdjęcie co sekundę. Czyli ustawić czas na dwie sekundy?
Tylko dlaczego najpierw zrobił 31 zdjęć?



Co do przegrzania matrycy - gdyby tak się stało to byś siedział - od razu aparat krzyczy. A po schłodzeniu trzeba go wyłączyć i ponownie włączyć, aby działał.
Nie było mnie przy aparacie, kiedy przestał robić zdjęcia, więc nie wiem, czy jakąś informację dawał :-(

GonzoG
05-08-2013, 15:18
I to może zająć aparat, tak? Wyłączyłem, jeżeli pogoda będzie sprzyjająca, to dziś sprawdzę.
Odszumianie przy długich czasach zajmuje tyle samo co zdjęcie - więc trzeba pomnożyć czas x2.



Fakt, u mnie to 31 sekund. Było ustawione, aby robiło zdjęcie co sekundę. Czyli ustawić czas na dwie sekundy?
Tylko dlaczego najpierw zrobił 31 zdjęć?

Przeczytaj jeszcze raz instrukcję - tam jest wytłumaczone dokładnie używanie interwałometru.
nie ustalasz ilości zdjęć, a ilość interwałów - jak źle ustawisz długość, to nie na każdym interwale aparat zrobi zdjęcie.

Interwał - odcinek czasu, na początku którego aparat zrobi zdjęcie, o ile nie jest zajęty. Jak jest zajęty zrobi zdjęcie dopiero z kolejnym interwałem.

Tak więc musisz ustawić taki czas, aby interwał kończył się wraz z zakończeniem pierwszego zdjęcia.
Czyli stoper do ręki. Dajesz czas zdjęcie 30s, interwał co ile chcesz ilość zdjęć 1 lub 2. Włączasz interwałometr wraz ze stoperem i zatrzymujesz jak skończy pierwsze zdjęcie.



Nie było mnie przy aparacie, kiedy przestał robić zdjęcia, więc nie wiem, czy jakąś informację dawał :-(
Przeczytaj raz jeszcze co napisałem odnośnie przegrzania.

Jacek_Z
05-08-2013, 17:03
Ustawiłem ekspozycję na 30 sekund, interwalometr na 200 zdjęć. Jednak aparat zrobił ich tylko 31.

Co zrobić, aby aparat jednak zrobił te 200 zdjęć,


Było ustawione, aby robiło zdjęcie co sekundę. Czyli ustawić czas na dwie sekundy?
Jeśli zdjecie ma byc co 1 s to w 30 s zrobi ich 31. Jakim cudem miałby co sekundę zrobić 200 zdjęć w 30 sekund?
By było 200 zdjęć, co 1 sekundę, to musi być ustawione 199 sekund.

Cysiu
05-08-2013, 17:26
Nie rozumiemy się. Mam nadzieję, że zdjęcia pomogą:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img191.imageshack.us/img191/2883/rkku.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img20.imageshack.us/img20/7125/i8bi.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img163.imageshack.us/img163/2554/wjml.jpg)

Dodam, że wcześniej używałem i nie było problemu. Tylko czas naświetlenia był ustawiony na ułamek sekundy, a nie trzydzieści. Aparat bez problemu zrobił dwa razy po 800 zdjęć (powtórzeń). Teraz mam problem i instrukcja mi nie pomaga. Jeżeli interwał (drugie zdjęcie) ustawię na na przykład 35 sekund, to jest 35 sekund przerwy pomiędzy zamknięciem się lustra i migawki a jego ponownym otwarciem. Jeżeli ustawię to na jedną sekundę, to ta przerwa trwa jedną sekundę. I wszystko gra, tylko że po 31 zdjęciach (powtórzeniach) aparat przestał robić zdjęcia.


Odszumianie przy długich czasach zajmuje tyle samo co zdjęcie - więc trzeba pomnożyć czas x2.
Redukcję szumów na długich czasach mam i miałem wyłączoną.

Jeżeli ustawię jakikolwiek aparat na czas bulb (czy to D90, czy to D5100), to i tak po niecałych 30 minutach aparat sam zamyka migawkę. Być może ma to jakiś związek.

GonzoG
05-08-2013, 19:18
@Cysiu czytaj co się pisze, a nie strzelaj.
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3189217&postcount=5
Przeczytaj co to interwał, bo 3 raz pisać tego samego w jednym wątku nie będę.

Cysiu
05-08-2013, 20:23
GonzoG, ale ja naprawdę przeczytałem.Instrukcja, strona 56 (http://www.videotesty.pl/m/pliki/instrukcje/Instrukcja-obs-ugi-do-aparatu-Nikon-D5100_PL_(videotesty.pl)_2.pdf), rozwiązania mojego problemu nie ma. Używałeś w ogóle interwalometru w D5100? Bo może piszesz o czymś innym.
Napiszę raz jeszcze: przy krótkich czasach problemu nie ma, pojawia się dopiero przy długich.
Aparat nie jest zajęty. Jeżeli byłby zajęty, to nie robiłby wcześniej 31 zdjęć. Mogę Ci nawet nagrać dla rozwiania wątpliwości, że dioda świeci się dosłownie chwilkę po zakończeniu ekspozycji.
Zmienię może formę pytania, żebyś się nie czepiał o te interwały (na początku źle użyłem terminów, przyznaję się). Jak, korzystając z tej funkcji aparatu (zwanej interwalometrem), płynnie wykonać 200 zdjęć o czasie naświetlania 30 sekund, tak, aby aparat robił jedno zdjęcie po drugim? Powiedzmy, że chcę uzyskać efekt taki, jakby byłby w przypadku korzystania/używania trybu nieograniczonej serii i wężyka spustowego z zablokowanym spustem.

EDIT:
W sumie tak, mówimy o czymś innym. Bo Ty mówisz o interwale. Ja nie ustawiam aparatu, żeby robił mi zdjęcia przez określony czas, tylko żeby zrobił 200 zdjęć (trzecie zdjęcie) a odstęp pomiędzy jednym zdjęciem a drugim ustawiam na 1 sekundę (drugie zdjęcie). Przynajmniej tak Cię rozumiem. Sama instrukcja w punkcie 4. mówi: "Wybierz liczbę interwałów.
Naciskaj < lub >, aby wyróżnić liczbę interwałów
(czyli to, ile razy aparat zrobi zdjęcie); naciskaj /\
lub \/, aby zmieniać wartość. Naciśnij >, aby
kontynuować."

EDIT2:
Wybierz interwał.
Naciskaj < lub >, aby wyróżnić godziny, minuty
lub sekundy, i /\ lub \/, aby wybrać interwał
dłuższy od najdłuższego oczekiwanego czasu
otwarcia migawki. Naciśnij >, aby kontynuować.

O to Ci chodziło? Czyli mówiąc prościej: jeżeli aparat robi zdjęcie 31 sekund, interwał ustawiać na 32+ sekund? Tylko czemu najpierw zrobił te 31 zdjęć tak, jak chciałem?

GonzoG
05-08-2013, 20:34
No to nic z tego nie zrozumiałeś.

Ostatni raz - interwał, to nie przerwa między jednym a drugim zdjęciem, a czas co jaki będzie robione zdjęcie.

I jeszcze raz przeczytaj, co napisałem od początku, tylko tym razem ze zrozumieniem.

Cysiu
05-08-2013, 20:45
Ostatni raz - interwał, to nie przerwa między jednym a drugim zdjęciem, a czas co jaki będzie robione zdjęcie.


Tak, tylko jeżeli ustawię 200 powtórzeń, to czas, co jaki będzie robione zdjęcie będzie czasem pomiędzy powtórzeniami.
Rzucisz jeszcze okiem na edity w poprzednim poście, proszę? Bo chyba zaraz załapię, o co Ci chodzi.

GonzoG
05-08-2013, 21:07
Tak, tylko jeżeli ustawię 200 powtórzeń, to czas, co jaki będzie robione zdjęcie będzie czasem pomiędzy powtórzeniami.
Rzucisz jeszcze okiem na edity w poprzednim poście, proszę? Bo chyba zaraz załapię, o co Ci chodzi.


Czas pomiędzy zdjęciami to nie czas co ile jest robione zdjęcie, ale to dla kogoś, kto potrafi myśleć, jest zupełnie logiczne.

Czas co ile robione zdjęcie = czas naświetlania + przerwa

Cysiu
05-08-2013, 21:22
Zależy jak patrzeć.
Dobrze, łącząc po angielsku (http://www.dpreview.com/forums/post/40667142) z Twoimi wytłumaczeniami zrozumiałem o co chodzi. Wybacz mi, proszę. Wczoraj byłem w podróży, w nocy spałem godzinę, dziś biegałem po urzędach... Powinienem był post przemyśleć i napisać później, wiem, ale dziś chcę poprawić zeszłonocny problem ;-) Mogłeś na chłopski rozum napisać: "ustaw w aparacie interwał na 35 sekund i patrz, co się stanie."
Jeszcze raz dziękuję :-)

Adam4.2
07-02-2017, 22:18
Odkopuję temat i prosze o wyrozumiałość. jaka jest różnica miedzy miedzy foto z interwalometrem a filmem poklatkowym??

Drack
07-02-2017, 22:49
Timelapse robisz ze zdjęć robionych interwałowo.

Adam4.2
08-02-2017, 14:11
No zgadza się a w filmie poklatkowym dzieje sie to samo?

GonzoG
08-02-2017, 14:15
timelapse = film poklatkowy.