PDA

Zobacz pełną wersję : pomiar światła f75, osłona obiektywu itp - znowu 'laicyzm':)



pebees
16-07-2005, 14:36
Czy ja dobrze rozumuję, że opisany w instrukcji pomiar światła 'skoncentrowany' to jest ten tzw. centralnie ważony? I jeszcze jedno pytanie - jak najprościej sprawdzić, czy działa punktowy pomiar światła? Pomierzyć parametry na kontrastowej scenie tym centralnie ważonym albo matrycowym, a potem punktowym i porównać wyniki pomiarów?
I druga sprawa -w instrukcji aparatu czy tam obiektywu piszą, żeby chronić go neutralnym filtrem. Co to ma niby być? Bo UV to neutralny nie jest. W innej części piszą, że pewne jasności/niejasności sceny można skorygować filrem ND. Ale przecież ten filtr nie jest neutralny, bo zatrzymuje pewną ilość światła. Więc jaki to będzie ten filtr neutralny?

Zmrożon
16-07-2005, 15:58
co do filtrów - neutralny filtr to np. taki (http://www.pstryk.com.pl/szukaj?zaaw=1&did=146&vid%5B%5D=7&tylkonowe=1&submit.x=70&submit.y=68).

ALF
16-07-2005, 16:16
zarówno ND jak i UV to filtry neutralne bo nie mają wpływu na kolory...nie zmieniają ich, a co najwyżej dają większe nasycenie...filtr ND wydłuża ekspozycję, czyli czas naświetlania...np przy zdjęciach nocnych przy jego pomocy można się pozbyć ludzi z kadru :P

boolek
16-07-2005, 17:07
Punktowy pomiar w F75 działa ok (włączasz go w Custom) i zajmuje 1% kadru (okrąg o średnicy 4mm) - chcesz sprawdzić- ustaw na P -wyceluj w środku dnia w pień drzewa (lub cokolwiek ciemnego) i staraj sie w tym samym czasie było jasne niebo w kadrze - pomiędzy matrycowym a spotem różnica powinna być spora - pozdro

pebees
16-07-2005, 21:56
Punktowy pomiar w F75 działa ok (włączasz go w Custom) i zajmuje 1% kadru (okrąg o średnicy 4mm) - chcesz sprawdzić- ustaw na P -wyceluj w środku dnia w pień drzewa (lub cokolwiek ciemnego) i staraj sie w tym samym czasie było jasne niebo w kadrze - pomiędzy matrycowym a spotem różnica powinna być spora - pozdro
Wiem, jak się załącza, potestowałem trochę i zarówno na matrycowym jak i punktowym pomiarze ustawia mi te same parametry ekspozycji. Coś na pewno jeszcze robię źle :)

[ Dodano: Sob 16 Lip, 2005 ]

zarówno ND jak i UV to filtry neutralne bo nie mają wpływu na kolory
A dalej gdzieś w instrukcji piszą o filtrze NC. Literówka, to samo co ND, czy jeszcze jakiś inny szajs?
Z tego co doczytałem w necie to filtry neutralne to takie filtry, które nie mają żadnego wpływu na nic, ani na kolory, ani na światło, ani na zasolenie Bałtyku ;-) Z tego wynika, że ND nie jest neutralny lub ten, kto to pisał nie miał pojęcia o czym pisze ;-)

admin
16-07-2005, 23:41
Wiem, jak się załącza, potestowałem trochę i zarówno na matrycowym jak i punktowym pomiarze ustawia mi te same parametry ekspozycji. Coś na pewno jeszcze robię źle

Dokladnie, cos robisz zle. Jesli pomiaru bedziesz dokonywal na jednolitym tle, oswietlonym w calym kadrze identycznie, oba pomiary bede podobne lub identyczne. Wprowadz jednak obiekt kontrastowy i zmierz na nim centralnym (punktowym). Winik nie moze byc identyczny.

ALF
17-07-2005, 06:03
poczytaj sobie lekturę... http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=11597 :wink:

pebees
17-07-2005, 11:49
poczytaj sobie lekturę... http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=11597 :wink:
Właśnie czytam, normalnie mam wrażenie, że zrobiłeś to specjalnie dla mnie ;-) Dzięki za sporą porcję informacji :)

[ Dodano: Nie 17 Lip, 2005 ]


Dokladnie, cos robisz zle. Jesli pomiaru bedziesz dokonywal na jednolitym tle, oswietlonym w calym kadrze identycznie, oba pomiary bede podobne lub identyczne.
Wprowadz jednak obiekt kontrastowy i zmierz na nim centralnym (punktowym). Winik nie moze byc identyczny.
Może czy nie może, nie wiem. Wyjdę z tym na dwór i tam się pobawię. Testowałem na dwa sposoby w sumie, ale w domu. Może po prostu źle dobrałem scenkę albo sam już nie wiem co.

Przy okazji dodatkowe pytanie albo i kilka ;-)
Naciskając spust migawki lekko w wizjerze na dole daje się na chwilę zauważyć cieniutką czerwoną, lekko rozmazaną linię, czy to światło od pomiaru AF?
I drugie czy ja dobrze rozumiem, że żeby zadziałała AE-L to muszę nacisnąć lekko spust migawki, potem po puszczeniu go nacisnąć AE-L, a potem trzymając AE-L znowu (po skadrowaniu) nacisnąć spust lekko i do końca? Trochę to niewygodne, chciałbym móc puścić AE-L po naciśnięciu, a blokada żeby została, a tak się chyba nie da? :)
I jeszcze jedno, pewnie infantylne - w niektórych warunkach aparat sugeruje (mrugając błyskawicą ;-) ) użycie lampy błyskowej, ale parametry jakieś ekspozycji podaje, bez pokazywania drabinki korekty ekspozycji. To w końcu potrzebna jest ta lampa czy nie ? :)