PDA

Zobacz pełną wersję : Proces C-41



lovelas
09-04-2007, 01:05
Mam pytanko mam film kodaka 400-setke do procesu c-41- co by sie stało jak wywołałbym go normalnie w ciemni w swojej chemi do filmów normlanych ... a nie w zakładzie w minilabie,,, czy w ogule by sie wywolał..prosze o szybką odpowiedzi

Maciej
09-04-2007, 01:10
Pewnie by się nie wywołał i by się schrzanił. C41 to proces ciepły, a tradycyjny to proces zimny i na dodatek chemia inna.

Jacek_Z
09-04-2007, 01:15
nie da się.
obraz negatywowy w filmach wywoływanych w C41 jest nie srebrowy, a z barwników. Halogenki srebra biorą udział w procesie wywoływania, owszem, ale potem całe srebro jest usuwane (odbielanie i utwalanie).

natomiast obraz w filmach wywoływanych tradycyjnie jest srebrowy, usuwane (w utrwalaczu) jest tylko srebro w miejscach nienaświetlonych

lovelas
09-04-2007, 01:35
dzięki... kiedys sprubuje i zobacze co wyjdzie.. tak dla ciekawosci =D jak nikt nie testował

Jacek_Z
09-04-2007, 12:29
w tę stronę co ty chcesz (tzn film do C41 wywoływany klasycznie) cokolwiek wyjdzie - tylko nie wiem co z barwnikami i maską. To będzie przeszkadzać. Ponieważ proces c41 powinien być w 38 stopniach, a zwykły jest w 20 stopniach - to albo wywołuj też na goraco (kłopot z termostatowaniem) albo w 20 stopniach, ale znacznie przedłuz czas. Nie mam pojęcia co wyjdzie.
By otrzymać najlepsze, optymalne wyniki i wyciągnąc co się da najlepszego z takiego filmu - nie należy tak robić. A dla eksperymentu - mozna wszystko. Nie mam pojęcia co wyjdzie. Może zalezec to od konkretnego typu filmu i rodzaju wywoływacza (jaki w nim jest reduktor)

Odwrotnie - zwykły film wywoływaqc w c41 - to pomyłka. Za wyskoka temperatura procesu, kłopot z emulsją. A na końcu odbielanie - i pozbywamy się obrazu srebrowego. Z tego nic nie wyjdzie.

szymony
09-04-2007, 16:32
Nie mam pojęcia co wyjdzie.

O ile dobrze pamiętam coś tam chyba będzie (ciemno szare na czarnym). Kiedyś wymoczylismy film na C-41 w chemii od NC21. Przez pomyłkę, czy petent się uparł, nie pamiętam, bo to wieki temu było.

lovelas
09-04-2007, 19:45
Po świętach pujde do ciemni wytestuje i opisze ;)co i jak

lovelas
11-04-2007, 21:27
Wywołałem film kodaka ProFoto do procesu c-41 w chemi agfa refinal.. w temperaturze 18 stopni przez 10 minut.. i powiem wam że wyszło film sie wywolał i to nawet niezle ..... tylko ciemno i zeby wywoąłc zdjecie trzeba papier długo naświetlać...ale odbitki wyhodza nawet przyzwoite... a tu fotka wywołana z tego filmu...

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://plfoto.com/1154312/zdjecie.html#)

lovelas
11-04-2007, 21:29
Chemia agfa refinal jest do tradycyjnych filmów.... a oto link do zdjecia bo na górze cos nie wyszło..
http://plfoto.com/1154312/zdjecie.html#

Jacek_Z
11-04-2007, 21:50
jakość taka sobie powiedzmy delikatnie. Nadaje sie do eksperymentów, ale na pewno lepsze efekty da wywoływanie filmów w procesach do tego przeznaczonych.

lovelas
11-04-2007, 22:12
Nie no ja wiem,,, ze lepiej... ale to był eksperyement wkoncu :)