Zobacz pełną wersję : filtr polaryzacyjny w deszczu
neverhood
01-08-2013, 13:11
niektore miasta maja na rynku plyty chodnikowe z lastriko czy marmuro podobych materialow, wowczas widac fajnie odbijajace sie budynki w takiej plycie,
robiac zdjecia metoda hdr mozna to fajnie pokazac, ale czy uzywajac filtra polaryzacyjnego mozna rowniez uchwycic takie odbicia?
moze slaby przyklad, ale o cos takiego mi chodzi
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/08/AlikGriffinStreetsofShanghaiChina900x600-1.jpg
źródło (http://alikgriffin.smugmug.com/Portfolio/Portfolio/i-h2Dkn7d/0/900x600/AlikGriffin-Streets-of-Shanghai-China-900x600.jpg)
RobertMiernik
01-08-2013, 13:55
A czemu używanie filtra jest przymusem?
mateo912
01-08-2013, 14:32
jak użyjesz filtra polaryzacyjnego to uzyskasz odwrotny efekt niż chcesz.
RobertMiernik
01-08-2013, 14:40
No to zależy od ustawienie filtra ale prawdą jest że do takiego zdjęcia filtr potrzebny nie jest dlatego zastanawiam się czemu koniecznie z filtrem?
Filtr polaryzacyjny usuwa odbicia światła z powierzchni niemetalicznych, tak więc używając go można te odbicia usunąć, a w najgorszym wypadku wyraźnie zmniejszyć.
neverhood
01-08-2013, 17:40
czyli wszystko jasne, zatem czy procz hdr znacie jakies sposoby na uzyskanie tak wyraznych (kontrastowych) odbic?
Zręczna obróbka, najlepiej pliku RAW. Zapewniam Cię, że porównanie obrazu "na wejściu" z obrazem "na wyjściu" może zszokować. Tego typu nocne pejzaże są wyjątkowo wdzięcznym przedmiotem obróbki. Najważniejsze to wiedzieć, co chce sie uzyskać, ale wszelki eksperyment mile jest widziany!
neverhood
01-08-2013, 22:13
wszelki eksperyment mile jest widziany!
zatem czekam na deszcz :)
Art Erie
01-08-2013, 23:00
Polar służy do niwelacji tego typu odbić, więc nie wiem skąd pomysł użycia tegoż? Efekt uzyskasz wręcz odwrotny.
EDIT
Ale... Z drugie strony wyciągniesz rzeczy, które normalnie są mało widoczne ( piszę o odbiciach ), albo wcale. Więc chyba waro spróbować.
Jednym ze sposobów uzyskania bardziej kontrastowych zdjeć jest zmiana ustawień w opcji PICTURE CONTROL.
Jednym ze sposobów uzyskania bardziej kontrastowych zdjeć jest zmiana ustawień w opcji PICTURE CONTROL.
PC nie ma najmniejszego wpływu na zdjęcia - jak chcesz naprawdę coś z nich wyciągać. Działa jedynie do JPEGów, a nikt się w nie nie bawi jak zdjęcie będzie szło pod obróbkę.
RobertMiernik
04-08-2013, 10:41
Chyba ciut za stanowcze te nikty.
Owszem są tacy co się bawią i to z wybitnymi rezultatami...
Picture Control ma bardzo duży wpływ na jakość zdjecia i nie tylko w jpg. Jaki to problem zrobić kilka zdjęć testowych by się o tym przekonać.
Zawsze staram sie osiągnąć zamierzony cel za pomocą aparatu a nie "obróbki".
Picture Control ma bardzo duży wpływ na jakość zdjecia i nie tylko w jpg. Jaki to problem zrobić kilka zdjęć testowych by się o tym przekonać.
Zawsze staram sie osiągnąć zamierzony cel za pomocą aparatu a nie "obróbki".
Jeśli PC ma wpływ nie tylko na JPEG, to na co jeszcze ?? Bo na RAW to zrzut danych z matrycy i nic nie ma wpływu.
A co do obróbki - PC to taka sama obróbka jak w LR, CNX czy VNX - tylko, że wbudowana w body.
Za długo zajmuje się fotografią cyfrową , by obojętnie dać sobie spokój z głupotami jakie pan Gonzo tu wypisuje.Totalny brak respektu dla tych, którzy chcą na forach sie czegoś nauczyć i dowiedzieć.
1.Unikatowy , oporacowany przez firme Nikon system PC umożliwia wspóldzielenie obróbki obrazu w trybach P,S,A i M ...odsyłam pana Gonzo do istrukcji obsługi - NAJWYŻSZY CZAS !
2.Jeśli chodzi o "Lightroom" to jest to program o innych ustawieniach i jakość otwartego NEF jest gorsza niż w NX2 , więc o czym mowa ?? Wystarczy otworzyć ten sam NEF w obu programach równocześnie, by się o tym przekonać.
3. Myśle ze pytania Piotra są zrozumiałe dla wszystkich ... a sianie zadymy to po prostu brak "KLASY" !
Pozdrawiam ,Happy Shooting !
mateo912
05-08-2013, 08:51
Za długo zajmuje się fotografią cyfrową , by obojętnie dać sobie spokój z głupotami jakie pan Gonzo tu wypisuje.Totalny brak respektu dla tych, którzy chcą na forach sie czegoś nauczyć i dowiedzieć.
1.Unikatowy , oporacowany przez firme Nikon system PC umożliwia wspóldzielenie obróbki obrazu w trybach P,S,A i M ...odsyłam pana Gonzo do istrukcji obsługi - NAJWYŻSZY CZAS !
2.Jeśli chodzi o "Lightroom" to jest to program o innych ustawieniach i jakość otwartego NEF jest gorsza niż w NX2 , więc o czym mowa ?? Wystarczy otworzyć ten sam NEF w obu programach równocześnie, by się o tym przekonać.
3. Myśle ze pytania Piotra są zrozumiałe dla wszystkich ... a sianie zadymy to po prostu brak "KLASY" !
Pozdrawiam ,Happy Shooting !
szczerze? głupoty to raczej TY wypisujesz ;)
PC to nic innego jak ubogi profil kolorystyczny + krzywa + zmieniona saturacja, jasność itp.
czyli wszystko to co się da zmienić w dowolnej wywoływarce raw.
co do różnicy LR a nx to jeśli nie wiesz że LR wczytuje rawy w standardowym profilu pomijając wszelkie PC, ustawienia obróbki w aparacie to najwyższy czas zerknąć do instrukcji :)
a co do "zadymy" to największą zrobiłeś sam, łącznie z wycieczkami osobistymi które nie są zbyt mile widziane ;)
1.Unikatowy , oporacowany przez firme Nikon system PC umożliwia wspóldzielenie obróbki obrazu w trybach P,S,A i M
Możesz ujawnić, co rozumiesz przez "współdzielenie obróbki obrazu"?
Za długo zajmuje się fotografią cyfrową , by obojętnie dać sobie spokój z głupotami jakie pan Gonzo tu wypisuje.Totalny brak respektu dla tych, którzy chcą na forach sie czegoś nauczyć i dowiedzieć.
Najwyraźniej za krótko, aby poznać chociaż podstawy pracy z Nikonami. A jak chcesz kogoś uczyć, to uczy ich prawdy, a nie bzdur, bo się jeszcze to zapamiętają i będą mieli problemy.
1.Unikatowy , oporacowany przez firme Nikon system PC umożliwia wspóldzielenie obróbki obrazu w trybach P,S,A i M ...odsyłam pana Gonzo do istrukcji obsługi - NAJWYŻSZY CZAS !
Tak samo unikatowy jak ten w Canonie czy Sony.
A instrukcja, to również materiał reklamowy. No i ustawienia PC są w każdym trybie - tylko w auto i tematycznych nie masz możliwości wyboru.
2.Jeśli chodzi o "Lightroom" to jest to program o innych ustawieniach i jakość otwartego NEF jest gorsza niż w NX2 , więc o czym mowa ?? Wystarczy otworzyć ten sam NEF w obu programach równocześnie, by się o tym przekonać.
O jakim NX2 piszesz - bo są 2: VNX i CNX.
No i oba programy Nikona wyświetlając zdjęcie RAW domyślnie wczytują ustawiony w aparacie profil PC. Profil ten możesz sobie w dowolnym momencie zmienić, nie zmieniając nic w zdjęciu.
A co do różnic w wyświetlaniu RAWów - prawie każdy program wyświetla inaczej, bo każdy korzysta z jakiegoś profilu aby wyświetlić zdjęcie. RAW, to nie zdjęcie, a zrzut danych z matrycy. Dopiero programy przetwarzają te dane na zdjęcia.
3. Myśle ze pytania Piotra są zrozumiałe dla wszystkich ... a sianie zadymy to po prostu brak "KLASY" !
To jej nie siej.
Wracając do polara, to owszem, usuwa odbicia, ale od powierzchni, do których jest ustawiony pod odpowiednim kątem (zarówno płaszczyzna polaryzacji, jak i kąt padania/odbicia światła od tej powierzchni). Przy tego typu scenie, kręcąc polarem można uzyskać ciekawe efekty - stłumić odbicia od określonych powierzchni, a od innych uwydatnić, więc może warto spróbować :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.