Zobacz pełną wersję : Przetwory domowe :)
foto4deg
01-08-2013, 00:10
Może to trochę dziwne, że taki temat zakłada mężczyzna :) Warto jednak spróbować :)
Robicie przetwory na zimę? Takie, jak wszyscy, czy coś oryginalnego?
My z narzeczoną w tym roku zrobiliśmy konfitury z nektarynek, dżem z bananów i kiwi, dżem gruszkowy z imbirem, maliny i sok z winogron (tak, wiem, wino byłoby lepsze, ale ja się na tym nie znam ;) ), dżem z rabarbaru, kapustę i ogórki kiszone.
Wiecie, jak wykorzystać np. resztki winogron po zrobieniu soku?
Najgorsze jest to, że większość konfitur jest na cukrze, a to poza smakiem biała śmierć.
Najgorsze jest to, że większość konfitur jest na cukrze, a to poza smakiem biała śmierć.
Popieram w 100% ! Ale to ja od niedawna jestem taki mądry. Jak odstawiłem cukier definitywnie, większość dolegliwości mi przeszła.
z przetworów domowych to ja zrobiłem nalewkę z czerwonej porzeczki i z malin. Zrobiłem tez sok z czerownej porzeczki ale chyba coś z nim nie tak bo wyszła galaretka :)
Zrobiłem tez sok z czerownej porzeczki ale chyba coś z nim nie tak bo wyszła galaretka :)
Chyba za dużo cukru :)
W tym roku zrobiłem syrop z mlecza i kwiatów bzu. Będzie jeszcze sok z pigwy na zimno i to co zostanie zaleję wódką. Będzie świetna naleweczka :)
zdecydowanie za dużo - wydawało mi się ze mam ze 3kg porzeczki i władowałem jakies 0.9kg cukru. Faktycznie porzeczek miałem z 1.5kg - stąd galaretka :D :D Nic to - też się zje
zdecydowanie za dużo - wydawało mi się ze mam ze 3kg porzeczki i władowałem jakies 0.9kg cukru. Faktycznie porzeczek miałem z 1.5kg - stąd galaretka :D :D Nic to - też się zje
Porzeczka zawiera dużo pektyn, więc bez cukru żeluje. Dodany cukier nie ma nic do rzeczy.
ha - to wiele wyjasnia. Mój pierwszy sezon z owocami,przetworami, nalewkami :)
Najgorsze jest to, że większość konfitur jest na cukrze, a to poza smakiem biała śmierć.
A co zamiast cukru do konfitur?
A co zamiast cukru do konfitur?
Choć sam nigdy nie używałem:
http://kucharz.wieszjak.pl/konserwowanie/319129,Konfitury-slodzone-stewia-przepisy.html
http://www.dzieci.org.pl/forum/leczenie-poprzez-zywnosc/przetwory-bez-cukru-na-ksylitolu-stewii-czy-agawie/
Może ksylitol by się nadał ?
Edit : MstrG - mnie uprzedził :)
A co zamiast cukru do konfitur?
Zalewasz spirytusem.:p
Może ksylitol by się nadał ?
Drogi bardzo. I ten w opakowaniach aluminiowych śmierdzi. Ale ogólnie to wspaniała rzecz.
Zalewasz spirytusem.:p
Ale i tak by trza cukru do tego dodać.
najlepszym domowym przetworem jest bimber :-P
najlepszym domowym przetworem jest bimber :-P
+1
Stach2008
01-08-2013, 11:55
My z żonką robiliśmy leczo z cukinią oraz sos słodkokwaśny do słoików. W planach jeszcze suszone pomidory w zalewie oraz ostre papryczki nadziewane serem fetą także do słoików.
Ja robię grzybki w zalewie na słodko, niestety cukier jest niezbędny. A zalewa to 3-4 szklanki wody, szklanka cukru i szklanka octu. Najlepsze są w niej opieńki lub grzybki bardziej szlachetne: borowik lub podgrzybek. Grzyby oczywiście zbieram sam.
w sezonie grzyby w ilosciach ile sie da, nalewka z pigwy, z pozostalosci dzem z pigwy i wedzonej papryki, ogolnie nalewka z czeog sie da :D, marynowana papryka, suszone pomidory i kazdego sezonu jakies wyglupy typu czosnek w occie balsamicznym czy koktajlowe pomidorki w sosie teryiaki i occie w liczbie sloikow na sprobowanie.
Ja robię ogórki, paprykę, sałatkę buraczkową, dżem malinowy, gruszki w occie (idealny dodatek do mięs)... W tym roku jeszcze zamierzam zrobić trochę kompotów bo już się zapasy skończyły. Do dżemów dodaje fiksy... zamiast cukru ;)
Napisał elanek
Najgorsze jest to, że większość konfitur jest na cukrze, a to poza smakiem biała śmierć.
Wszystko co białe jest szkodliwe. Cukier, biała mąka, sól i .... lekarz pierwszego kontaktu ;-)
U mnie króluje malinka - najpierw soczek, następnie dżemik. Oczywiście grzybki także. Na nalewkach się nie znam, oczywiście jako wytwórca :-)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.