PDA

Zobacz pełną wersję : Stary obiektyw z widelkami.



patrycjusz
16-07-2005, 00:35
Witam. Mam problem z moim obiektywem. Obiektyw jest z tzw widelkami. WIdelki to jedyne laczenie z pomiarem swiatla. Aparat mierzy swiatlo przez otwartą przyslone. Pojawia sie problem przy zmienianu przyslony. Wtedy musze zmienic wartosci EV odpowiednio do zmiany przyslony co stopien. Jednak to wymaga troche czasu... czy istnieje mozliwosc przeróbki widelek?

gALL
16-07-2005, 18:00
Jakie to szklo i jaki aparat? Widelki sa pelne czy z dziurkami, czy masz podwojna skale przyslon? Zapewne bagnet non-AI.

patrycjusz
16-07-2005, 22:19
Witam

Mam pewną wiedze na temat roznych typów bagnet do nikona. Niestety nie moge powiązac tej wiedzy z konkretnymi nazwami poszczególnych typów. Moj aparat to f801s a obiektyw ktory chce podpiąc to vivitar 135mm f/2,8 z widelkami z dziurą po srodku. Nie ma podwojnej skali przyslon.


ps. podwojna skale przyslon mam w obiektywnie nikona 35-70 i zawsze sie zastanawialem po co jest podwojna skala.


Pozdrawiam
Patrycjusz

Leon13th
17-07-2005, 00:13
Ja bym odkręcił te widełki i przestawił na pomiar nie matrycowy,miałem pierścienie do macro z widełkami (odkręciłem,bo póżniej trudno odkręcić obiektyw/pierścienie).

GrZeCh
17-07-2005, 00:19
a jako ze nie chce zaczynac podobnego tematu to sie podepne .. jak wyglada sprawa z takim oto obiektywem :)

Carl Zeiss Jena Sonnar 4/135

tutaj (http://kam.pl/~wolo/sonnar/) sa jego fotki

mam jeszcze jeden 50/1.8 oraz jakis tele tele ale jest w szafie i nie chce budzic domownikow (do nich mam Exakte RTL 1000 ktora ojciec kiedys kupil od kogos z zakladu pracy).

sjm
17-07-2005, 02:33
Na ostatnim zdjęciu masz bagnet Exakty.Jeżeli chciałbyś zastosować obiektywy z tym bagnetem do D70 może być problem ze znalezieniem odpowiedniej przejściówki.Chyba że dorobią Ci na zamówienie w www.foto-akcesoria.com.pl :roll:

Władca Pixeli
17-07-2005, 04:50
Przestrzegam przed zakładaniem starych obiektywów do nowych aparatów, bo może to spowodować zacięcie obiektywu w aparacie.
Na stronie poniżej jest dokładne wyjaśnienie.
http://www.aiconversions.com/compatibilitytable.htm

gALL
17-07-2005, 08:48
Mam pewną wiedze na temat roznych typów bagnet do nikona. Niestety nie moge powiązac tej wiedzy z konkretnymi nazwami poszczególnych typów. Moj aparat to f801s a obiektyw ktory chce podpiąc to vivitar 135mm f/2,8 z widelkami z dziurą po srodku. Nie ma podwojnej skali przyslon.

Czyli masz szklo z bagnetem non-AI. Najstarsza wersja bagnetu Nikona a F801s ma bagnet typu AI-S i akceptuje szkla z bagnetem tylko mod-AI, AI, AI-S



ps. podwojna skale przyslon mam w obiektywnie nikona 35-70 i zawsze sie zastanawialem po co jest podwojna skala.


Podrowojna skala przyslon jest potrzebna w puszkach z ADR, czyli takim ukladem optycznym wbudowanym w pryzmat i pokazujacym nad matowka (w wizjerze) aktualnie ustawiona przyslone na obiektywie (np. Nikon FE/FM/FE2/FM2/F3/FA ...).

Wiecej o systemie i szklach Nikona na:
http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/nikonfmount/index.htm

patrycjusz
17-07-2005, 09:39
Czyli masz szklo z bagnetem non-AI. Najstarsza wersja bagnetu Nikona a F801s ma bagnet typu AI-S i akceptuje szkla z bagnetem tylko mod-AI, AI, AI-S

w takim razie w jaki sposób mogę uzywać obiektywu aby wskazania swiatłomierza były prawidłowe?

gALL
17-07-2005, 09:42
Jak aparat nie ma mozliwosci pomiary przy przyslonie roboczej to musisz mierzyc tak jak to robisz do tej pory, albo oddac szklo do przerobki (obawiam sie, ze bedzie to kosztowac wiecej niz za szklo zaplaciles).