PDA

Zobacz pełną wersję : 18-105 filtr pogarszający ostrość, wymiana na nowy



123frytki
21-07-2013, 22:13
Witam, jak w temacie potrzebuję dobrej jakości filtr UV i polarkę o średnicy 67mm na nikkora 18-105 ważne by nie pogarszał mi ostrości aż w tak znacznym stopniu by było to uciążliwe. Obecnie mam jakiś gówniany filtr marumi UV (haze). Zauważyłem jakiś taki niedosyt w ostrości zdjęć, delikatne mydlenie i generalnie nie wydawało mi się by to był maks jaki można wyciągnąć z body d300s i tego szkła, zacząłem szukać i wpadłem na pomysł że to może być winny filtr, po zrobieniu tego samego zdjęcia bez zmian w ekspozycji z filtrem i bez widzę poprawę ostrości na zdjęciu robionym bez filtra. Spróbuje jutro jeszcze zrobić kalibrację obiektywu, tylko podpowiedzcie mi z jakiej odległości mniej więcej strzelać w planszę do testu FF/BF. Zatem jakie filtry Wy byście polecili, cena ma mniejszy priorytet. Sugestie co do kalibracji również mile widziane.

Pozdrawiam

Art Erie
21-07-2013, 22:17
B+W lub Heliopan

123frytki
21-07-2013, 22:35
B+W lub Heliopan

Prosiłbym o podanie konkretnych modeli które kolega poleca z czystym sumieniem.

Borat1979
21-07-2013, 22:48
A po jaką cholerę zakładasz ten filtr skoro masz lepszy obraz bez niego?

123frytki
21-07-2013, 23:00
A po jaką cholerę zakładasz ten filtr skoro masz lepszy obraz bez niego?

a po taką że ja mam specjalne zdolności do brudzenia szkła i wole ubrudzić filtr niż obiektyw. Dlatego też pytam o filtry wysokie jakościowo jeśli chodzi o UV, jeśli zaś chodzi o polarke to pytam po to by nie kupić jakiegoś gówna z którego będzie więcej problemów niż pożytku.

Borat1979
21-07-2013, 23:03
a po taką że ja mam specjalne zdolności do brudzenia szkła i wole ubrudzić filtr niż obiektyw.
Jedno i drugie czyści się w ten sam sposób. Poza tym wydawanie 200 czy 300 zł na wysokiej klasy filtr UV do szkła za 800 zł jest kompletnym absurdem.

123frytki
21-07-2013, 23:28
Jedno i drugie czyści się w ten sam sposób. Poza tym wydawanie 200 czy 300 zł na wysokiej klasy filtr UV do szkła za 800 zł jest kompletnym absurdem.

poniekąd ale wole szanować to co mam, bo nie wykluczam sprzedania tego obiektywu i kupna czegoś innego (do czego się przymierzam) i chyba łatwiej sprzedam go w lepszym stanie

GonzoG
22-07-2013, 00:55
poniekąd ale wole szanować to co mam, bo nie wykluczam sprzedania tego obiektywu i kupna czegoś innego (do czego się przymierzam) i chyba łatwiej sprzedam go w lepszym stanie

Ale używanie filtra wcale nie wpłynie na to, że obiektyw będzie w lepszym stanie.

Będziesz chciał sprzedać, to wyczyścisz soczewkę i tyle.

A jak chcesz dobry filtr - to trzeba dać z 250-300zł... za UV i z 400-600zł za polar.

Saimon
22-07-2013, 06:09
Witam i polecam filtr UV Cokin Pure Harmonie.
Bardzo cienki, z powłokami i przystępnej cenie. Osobiście używam na N18-300 i S10-20.
Tu jest opis:
http://www.optyczne.pl/5426-nowo%C5%..._Harmonie.html
Zdjęcie - obiektyw N18-300 z filtrem UV Cokin Pure Harmonie.
http://imageshack.us/a/img833/4586/al79.jpg

Art Erie
22-07-2013, 09:41
Prosiłbym o podanie konkretnych modeli które kolega poleca z czystym sumieniem.

UV -ki mam od Heliopan SH-PMC Multicoated i obraz jest "żyleta". Skoro wspominasz o zmianie obiektywu, to może odrazu 77mm i redukcja na obecna średnicę. Innym dobrym filtrem UV, którego używam na tanich szkłach ( 35 i 50mm ) to Samyang.
Polar to B+W KSM MRC Nano XS-PRO 77mm, mam też Marumi ale na 67mm ( Tamron 17-50) i różnica w obrazowaniu, choć nie mogę wykonać bezpośredniego porówniania bo to dwa obiektywy.

123frytki
22-07-2013, 15:06
UV -ki mam od Heliopan SH-PMC Multicoated i obraz jest "żyleta". Skoro wspominasz o zmianie obiektywu, to może odrazu 77mm i redukcja na obecna średnicę. Innym dobrym filtrem UV, którego używam na tanich szkłach ( 35 i 50mm ) to Samyang.
Polar to B+W KSM MRC Nano XS-PRO 77mm, mam też Marumi ale na 67mm ( Tamron 17-50) i różnica w obrazowaniu, choć nie mogę wykonać bezpośredniego porówniania bo to dwa obiektywy.

ok, po wypłacie będziemy działać w tej kwestii, powiedz mi jeszcze jak jest z redukcją na mniejsze średnice? nie stwarzają problemu jeśli chodzi o jakość optyczną takie metody?

Art Erie
22-07-2013, 15:15
Redukcja na mniejsza średnice nie ma nic do własciwości optycznych, to poprostu pierścień o dwu rozmiarach gwintu. Jeśli redukcja jest znaczna, filtr wystaje nieco poza średnicę obiektywu i w przypadku UV może być to kłopotliwe. Polara zwykle używa się dość sporadycznie (choc ja akurat nagminnie ;) ), więc nie ma to znaczenia.
W Twoim przypadku kupiłbym polara B+W na 77mm + redukcję, oraz UV od Samyanga.

Borat1979
22-07-2013, 18:33
poniekąd ale wole szanować to co mam, bo nie wykluczam sprzedania tego obiektywu i kupna czegoś innego (do czego się przymierzam) i chyba łatwiej sprzedam go w lepszym stanie
Za używkę weźmiesz max 500 zł i nie ma znaczenie czy założysz na niego setkę filtrów zabezpieczających.

pioter m
23-07-2013, 17:39
Za używkę weźmiesz max 500 zł i nie ma znaczenie czy założysz na niego setkę filtrów zabezpieczających.

Sie nie znasz. Aparat służy do posiadania, a nie robienia fotek. No, może przy okazji.
Generalnie lepiej zmaścić 100000 kadrów niż taki wypaśny 'słoik' zarysować.

A na poważnie. Do takiego plasticzaka to strach zbyt dużo dokręcać, bo albo mu bagnet odleci, albo 'trąbka'. To tani i badziewny szkiełek, więc lepiej kupić ubezpieczenie, żeby pod jego koniec rozwalić ten obiektyw na kamieniu i dostać nowy, niż marnować kasę i zdjęcia, żeby nabyć UV i udawać, że obiektyw jest bezpieczny. Śmiech na sali.

Andrzej1974
23-07-2013, 18:42
pioter m, swoim powyższym wpisem wybiłeś mi zakup jakiejkolwiek UV-ki. ;-)

123frytki
24-07-2013, 20:25
Sie nie znasz. Aparat służy do posiadania, a nie robienia fotek. No, może przy okazji.
Generalnie lepiej zmaścić 100000 kadrów niż taki wypaśny 'słoik' zarysować.

A na poważnie. Do takiego plasticzaka to strach zbyt dużo dokręcać, bo albo mu bagnet odleci, albo 'trąbka'. To tani i badziewny szkiełek, więc lepiej kupić ubezpieczenie, żeby pod jego koniec rozwalić ten obiektyw na kamieniu i dostać nowy, niż marnować kasę i zdjęcia, żeby nabyć UV i udawać, że obiektyw jest bezpieczny. Śmiech na sali.

no tak bo po co szanować to co się ma, przecież takie czyszczenie swojego superobiektywu za miliony rubli to taaaaaaakie pro jest! Fachowa niedoceniona pomoc na forum musi być, nie ma co.

123frytki
24-07-2013, 20:28
Za używkę weźmiesz max 500 zł i nie ma znaczenie czy założysz na niego setkę filtrów zabezpieczających.

no tak, bo ty kupując szkło nie zwracasz uwagi na jego powłoki i soczewki, zawsze masz pewność że nawet przypadkiem się go nie uszkodzi.

Andrzej1974
26-07-2013, 18:15
IMHO dbanie o sprzęt nigdy nie jest bez sensu. Nawet jak się ma "wypasiony" 18-55 czy 18-105. No ale to trzeba mieć we krwi.