PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie filtry do nowo zakupionego zestawu



bobby75
12-07-2013, 12:22
Witam,

właśnie dokonałem zakupu N5100 wraz z obiektywami NIKKOR 18-55 VR+ 55-300 VR . Zestaw jeszcze do mnie nie dotarł lecz chciałbym już zakupić pewne niezbędne rzeczy w tym filtry. Rzecz w tym że przeglądając różne oferty zestawów natrafiałem na propozycje filtrów co mnie zaskoczyło o różnych średnicach. Doradźcie jakie filtry zakupić na początek UV czy polaryzacyjne czy oba o jakiej średnicy tak aby pasowały . Wcześniej miałem olympusa i używałem filtu HOYA może polecacie coś innego w rozsądnej cenie powiedzmy do 100 ~ 150 zl. Pozdrawiam

Art Erie
12-07-2013, 12:34
"Świnkę" sobie kup i odkładaj kasę na kolejne zakupy :)
Odnośnie "filtrów" to jest to opcjonalne wyposażenie i stosuje się je wyłącznie wtdy, gdy jest to potrzebne. Jak juz bardzo chcesz kupić jakiś filtr, to może to być UV Samyang - są tanie, dobre optycznie i moga pełnic funkcję ochronną przedniej soczewki. Są to filtry nakręcane, a średnicę gwintu masz podana w specyfikacji obiektywu.

arwic
12-07-2013, 12:34
O średnicy takiej jak gwint na obiektywie. Odwróć przednia zasłonę obiektywu i o od spodu masz podany rozmiar, czasem tez na obiektywie.

GonzoG
12-07-2013, 12:42
Witam,

właśnie dokonałem zakupu N5100 wraz z obiektywami NIKKOR 18-55 VR+ 55-300 VR . Zestaw jeszcze do mnie nie dotarł lecz chciałbym już zakupić pewne niezbędne rzeczy w tym filtry. Rzecz w tym że przeglądając różne oferty zestawów natrafiałem na propozycje filtrów co mnie zaskoczyło o różnych średnicach. Doradźcie jakie filtry zakupić na początek UV czy polaryzacyjne czy oba o jakiej średnicy tak aby pasowały . Wcześniej miałem olympusa i używałem filtu HOYA może polecacie coś innego w rozsądnej cenie powiedzmy do 100 ~ 150 zl. Pozdrawiam

Niezbędnym jest filtr na oczy, aby odfiltrował głupoty, które widzą wypisane na wielu stronach.

Filtr UV - ogólnie rzecz zbędna przy cyfrówkach, bo taki filtr jest na matrycy. Wprowadza tylko dodatkowe zniekształcenia i powierzchnie na których powstają refleksy, a tym samym pogarsza jakość obrazu.
Jedyna funkcja jaką pełni to ochrona przedniej soczewki przez zarysowaniami i paluchami. Na pewno nie przed uszkodzeniem przy uderzeniach.

Filtr CPL (polar) - nie jest nie zbędny, ale jeden z dwóch, których nie da się zrobić cyfrowo, raczej powinien się znajdować w torbie, każdego, kto poważniej myśli o fotografii.

Mocny filtr szary (ND) - drugi filtr, którego nie zastąpi się cyfrowo, no może się i da, ale nie jest to łatwe. Nie jest obowiązkowy - służy jedynie znacznemu wydłużeniu czasu naświetlania.

Co do rozmiaru - kupować w jednym rozmiarze - takim, jaki największy będzie potrzebny. Dokupić redukcje mocowań, dla obiektywów o mniejszej średnicy gwintu. W ten sposób, zamiast kupować wszystko wielokrotnie do każdego obiektywu, masz po jednym i pasuje do wszystkich.

pszemson
12-07-2013, 12:49
Oczywiście ze filtr UV chroni. Chociażby przed uszkodzeniem gwintu na obiektywie. Jak ktoś ma dwie lewe ręce jak ja to warto mieć. No i uważam że może przydać się na plaży aby chronił przed piaskiem i woda. Zależy do czego kupujesz aparat.

lukasz1985
15-07-2013, 17:11
Zamiast filtra UV ( który raczej nic nie "daje") proponuję zakupić filtr szary.
Przyda się np. kiedy fotografujesz strumień i nie chcesz "zamrażać" wody a pokazać ją "rozmytą".

Odnośnie filtrów UV było wielokrotnie pisane...szkoda kasy moim zdaniem ( chyba że będziesz fotografował w skrajnie ekstremalnych warunkach). Wbrew pozorom szkło obiektywu nie jest tak łatwo porysować...

Andrzej1974
15-07-2013, 20:16
Zamiast filtra UV ( który raczej nic nie "daje") proponuję zakupić filtr szary.
Przyda się np. kiedy fotografujesz strumień i nie chcesz "zamrażać" wody a pokazać ją "rozmytą".

Podobne "zamrożenie" można zrobić ponoć polarkiem... ;-)

pastwisko
15-07-2013, 20:53
Flitry nie są niezbędne, a kupuje się takie jakie są potrzebne, wiec jeśli nie wiesz jakie kupić, to znakiem tego potrzebne ci nie są i o nich zapomnij. Ewentualnie sobie poczytaj do czego służą i wtedy sie zastanów czy naprawde ich potrzebujesz.