PDA

Zobacz pełną wersję : W czym tkwi sekret tych zdjęć??



harnas_007
10-07-2013, 01:17
Hej ho,
jestem nowy, niedawno zakupiłem nikona D5100, w tym tygodniu chce też zapolować na szkiełko 35mm, f/1,8.
Dopiero zaczynam przygodę z foto...
Jest jedno "coś" co mnie skłoniło w ogóle do kupna lustrzanki i kiedy widzę to "coś" to strasznie mnie jara... :)
Mianowicie!!
Mam pytanie do Was - bardziej doświadczonych. Zastanawiam się nad tym, gdzie tkwi sekret poniższych zdjęć (oto linki):


http://www.flickr.com/photos/31068436@N03/6542590291

http://www.flickr.com/photos/thompsonchan/7798741272/

http://www.flickr.com/photos/thompsonchan/6497244471/

http://www.flickr.com/photos/8826848@N03/8141523926

http://www.flickr.com/photos/75734562@N03/8168042582

http://www.flickr.com/photos/7142211@N07/8221778046

http://www.flickr.com/photos/47804963@N00/5882605671

http://www.flickr.com/photos/thompsonchan/5976428851/

http://www.flickr.com/photos/thompsonchan/5976566685/

http://www.flickr.com/photos/thompsonchan/5977046512/


Niby są robione pod światło, tyle, że jak ja robię pod światło to na moich nie ma tylu widocznych szczegółów, większość jest zaciemniona (widoczne cienie).
Druga sprawa to taka, że te zdjęcia wyglądają jak kadry z filmu (dosłownie). Jakby były na nie nałożone jakieś filtry.
Ktoś wie w jaki sposób osiągnąć podobny efekt podczas zdjęć a jeśli chodzi o filtry to których z nich użyć (np. w photoshop)?
OK, ktoś może powiedzieć, że wszystkie zdjęcia były robione przez Canon 5D MkII ale do licha, nie chce mi się wierzyć, że to kwestia body.

Z góry dziękuję za Wasze porady!!! ;)

GonzoG
10-07-2013, 01:26
W umiejętności wykorzystania posiadanego sprzętu oraz odpowiedniego wykorzystania światła.

Co do kolorów - to nie filtry, a odpowiednia obróbka/wywołanie RAW.

Takie zdjęcia można i trochę lepszym kompaktem zrobić, jak ktoś wie jak.

harnas_007
10-07-2013, 01:55
A coś więcej, jakieś porady, no i jak się zabrać za tą obróbkę RAW?

JAP
10-07-2013, 02:29
ee tam; nieraz prosto z puszki też coś podobnego wyjdzie; wystarczy dać trochę na + ev

tomek67
10-07-2013, 07:54
ee tam; nieraz prosto z puszki też coś podobnego wyjdzie; wystarczy dać trochę na + ev
Na ogół daję +2/3 EV i jest ok,
Plus dobrze jest jednak robić RAW by potem ewentualnie nieco ekspozycję, balans bieli dopasować.

GonzoG
10-07-2013, 09:46
A coś więcej, jakieś porady, no i jak się zabrać za tą obróbkę RAW?

Instalujesz program do wołania RAW (Lightroom, Capture NX 2, Camera One Pro) i robisz obróbkę - coś dokładniej - to zależy od tego jaki chcesz uzyskać efekt, ale przepisu nikt Ci nie poda, bo każde zdjęcie inne i inaczej się robi.

Poza tym, jak napisali wcześniej - część tych zdjęć uzyskasz prosto z aparatu, tylko trzeba wiedzieć co do czego w nim służy oraz znać podstawowe techniki fotografii.

JAP
10-07-2013, 10:38
Na ogół daję +2/3 EV i jest ok,
Plus dobrze jest jednak robić RAW by potem ewentualnie nieco ekspozycję, balans bieli dopasować.

to oczywiście zależy od "siły" światła :)
dodatkowo kilkukrotne wywołanie rawa i maskowanie wystarczy do uzyskania wszystkich podlinkowanych efektów

harnas_007
10-07-2013, 11:49
Dzięki.
Jeszcze ostatnie pytanie, jak mielibyście określić jak "zmiękczyć" zdjęcie aby finalnie wyglądało jak to tutaj?

http://www.flickr.com/photos/thompsonchan/5976428851/

Bo nie wierzę, że jest prosto z karty pamięci aparatu, bez żadnej obróbki.

GonzoG
10-07-2013, 11:52
Z obróbki, to chyba tylko kolory - reszta raczej prosto z puszki.

6868
10-07-2013, 12:20
Z obróbki, to chyba tylko kolory - reszta raczej prosto z puszki.
Wydaje mi sie. ze kolega pyta " jak "zmiękczyć" zdjęcie"

donkiszot
10-07-2013, 13:00
Na większości (wszystkich?) z pośród tych zdjęć jest zaniżony kontrast. Czy to przez pracę obiektywu pod słońce, czy to przez parametry wywoływania. A może nawet i jedno, i drugie. W każdym razie, potrzebujesz, po ustaleniu ekspozycji i całej reszty parametrów, rozjaśnić czernie (np. przesuwając w górę skrajny lewy punkt na krzywych), jeśli to mało, to można jeszcze osłabić biele (tak samo, tylko po przeciwnej), do tego lekkie tonowanie (na pomarańczowo, czy magentowo, czy jak kto chce) i w zasadzie tyle.

Jeśli do powyższej obróbki dodasz zdjęcie, to powinno wszystko wyglądać dość przyjemnie, acz powszechnie ;)

harnas_007
10-07-2013, 15:13
Gracias!
Nieco rozjaśniło mi to zagadnienie. Teraz pozostaje mi tylko zabawa z wywoływaniem raw i metodą prób i błędów poszukiwanie do zbliżonego efektu. ;)

cube
12-07-2013, 13:29
tego typu zdjęcia to wypadkowa odpowiedniego naświetlenia klatki ( + ew doświetlenia modeli ), wywołania RAW oraz obróbki w szopie.
wiele tego typu efektów powstaje dopiero w szopie - efekt nazywa się light leak, w trzy sekundy zmontowałem takie coś


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/07/jKHNB4a-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/jKHNB4a.jpg)

mOSAd
20-07-2013, 00:02
Na przykładach z początku wątku nie było podobnej obróbki. Tam jest praktycznie tylko dobre wołanie RAWa, tak by rozjaśnić cienie. I na ostatnich zmiękczenie plus zafarb, zrobione np. wg przepisu podanego wyżej przez donkiszota.