PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D300s + SB700 = ?



Marylka
06-07-2013, 22:24
Witam serdecznie. Proszę o pomoc gdyż na chwile obecną mam małe doświadczenie z Lampą sb700. Sprawa wygląda tak że albo lampa nie nadąża za migawką lub jest gdzieś w ustawieniach Braketing lampy włączony, bo w trybie seryjnych zdjęć jak i w pojedynczych ( ale szybkich ) robi mi zdjęcia doświetlone, mniej doświetlone i ciemne. Sprawdzałam już w ustawieniach i mam wyłączony Braketing na OF ( przetrzymując przycisk Fn). I sama nie wiem jak to się ma ? Proszę o jakieś wskazówki ? :)

GonzoG
06-07-2013, 22:27
Z twojego opisu:
Zwolnić tempo robienia zdjęć i dać się naładować lampie.

A tak na przyszłość - jak masz jakiś problem ze zdjęciami, to najlepiej go pokazać, a nie opisywać w sposób, który każdy może zrozumieć inaczej.

Marylka
06-07-2013, 22:29
Aha :) Dzięki, bo już myślałam żę coś nie tak jest. Wielkie dzięki za info. Pozdrawiam Marylka

GonzoG
06-07-2013, 22:39
Aha :) Dzięki, bo już myślałam żę coś nie tak jest. Wielkie dzięki za info. Pozdrawiam Marylka

Widzę, że nie zrozumiałaś... Pokaż zdjęcia obrazujące problem. Bo po skromnym i mało dokładnym opisie słownym nic nie można powiedzieć, po za jakimś ogólnikiem...

A jak już chcesz opisać, to szczegółowo, a nie "mam problem, źle robi zdjęcia"....

Art Erie
06-07-2013, 22:43
Jakie ustawienia lampy i aparatu? Daj zdjęcie z exifem.

Marylka
06-07-2013, 22:58
Zdjęcia są narazie takie próbne , robione w pokoju na meble ściany itp, wiec tu nie ma co się ze zdjęciami rozkładać bi i nie ma na co patrzeć. ale zaraz coś wrzucę.

Marylka
06-07-2013, 23:10
Specjalnie dla p.GonzoG zdjęcia. I nie musisz tego tak podkreślać że "nie zrozumiałaś" bo byś się jeszcze zdziwił Panie Kolego.

http://zapodaj.net/3edf5bb6b35fa.jpg.html
http://zapodaj.net/67cff431b205d.jpg.html
http://zapodaj.net/8dca5c46a85de.jpg.html

Marylka
06-07-2013, 23:14
Jakie ustawienia lampy i aparatu? Daj zdjęcie z exifem.


Lampa w trybie TTL - bez żadnych ustawien specjalnych. Jak włączona i już.
Body - Tryb Manual F/5,6 CZAS 1/250 ISO Lo 1.
tryb CL

GonzoG
07-07-2013, 00:29
Specjalnie dla p.GonzoG zdjęcia. I nie musisz tego tak podkreślać że "nie zrozumiałaś" bo byś się jeszcze zdziwił Panie Kolego.

Najwyraźniej piszę dzisiaj trochę niezrozumiale... możliwe, mam strasznego kaca...
Wcześniejsze wpisy nie miał na celu nic innego niż wyjaśnienie problemu. Nic nie podkreślałem, ani nie sugerowałem.

Wracając do tematu - jeśli są to 3 kolejne zdjęcia, to całkiem możliwe, że to brak mocy w lampie.
Przy tych parametrach (ISO/przesłona) nawet mocniejsze lampy starczają tylko na 2 zdjęcia w serii.
Zwiększ ISO np. do 800 lub nawet 1600 i sprawdź ile więcej zdjęć w serii zrobi lampa.

Co do różnicy w jasności - TTL nie jest w 100% powtarzalny. Różnice w naświetleniu to normalne. Tak duża różnica - może to być skutek braku mocy w lampie. Z Metzem 50 AF-1 często mam podobnie, że ostatnie zdjęcie w serii jest mocniej naświetlone.

Marylka
07-07-2013, 13:36
Faktycznie w TTL naświetlenie nie jest powtarzalne. Przełączyłam lampe w tryb manualny i jest o wiele wiele lepiej.

Art Erie
07-07-2013, 19:04
Ostatni link nie wyświetla mi się, ale nie szkodzi. Jest tak jak napisał wcześniej kolega. To że iTTL nie jest powtarzalny, to mniej istotne. Ważne jest to, że parametry ekspozycji są "od czapy" - tak się lampy nie używa, zwłaszcza w serii. Niedoświetlenie jest oczywiście brakiem mocy lampy, ale to nie znaczy że jest to wina lampy. Każda lampa ma swoją moc i wydajność, którą trzeba właściwie wykorzystać. Jak? wystarczy zrobić wszystko na opak - większy otwór przesłony, wyższe ISO, mniejsza moc błysku.

Marylka
07-07-2013, 21:26
Ostatni link nie wyświetla mi się, ale nie szkodzi. Jest tak jak napisał wcześniej kolega. To że iTTL nie jest powtarzalny, to mniej istotne. Ważne jest to, że parametry ekspozycji są "od czapy" - tak się lampy nie używa, zwłaszcza w serii. Niedoświetlenie jest oczywiście brakiem mocy lampy, ale to nie znaczy że jest to wina lampy. Każda lampa ma swoją moc i wydajność, którą trzeba właściwie wykorzystać. Jak? wystarczy zrobić wszystko na opak - większy otwór przesłony, wyższe ISO, mniejsza moc błysku.

Jak napisałam wcześniej - fotki byle jakie, tylko po to by pobawić się lampą i wypróbować ją. Napisałam też że mam małe doświadczenie z lampą, a tu odrazu ...... Ale spoko nie przeszkadza mi konstruktywna krytyka.

Art Erie
07-07-2013, 21:34
Jak napisałam wcześniej - fotki byle jakie, tylko po to by pobawić się lampą i wypróbować ją. Napisałam też że mam małe doświadczenie z lampą, a tu odrazu ...... .

"Szklanką po łapkach" :)
Lampa służy do doświetlania, a nie do oświetlania, zawsze należy wykorzystać światło zastane, a lampą jedynie doświetlić, muskając tak, aby nie była ona widoczna na zdjęciu.
Nie dotyczy to sytuacji, gdy lampa / lampy są jedynym żródłem światła (studio), lub gdy zamysł autora jest zgoła inny.
Miłej zabawy :)

Marylka
07-07-2013, 21:58
"Szklanką po łapkach" :)
Lampa służy do doświetlania, a nie do oświetlania, zawsze należy wykorzystać światło zastane, a lampą jedynie doświetlić, muskając tak, aby nie była ona widoczna na zdjęciu.
Nie dotyczy to sytuacji, gdy lampa / lampy są jedynym żródłem światła (studio), lub gdy zamysł autora jest zgoła inny.
Miłej zabawy :)

Dziękować :)

Art Erie
07-07-2013, 22:13
Proszę bardzo. http://foto.jasiu.pl/
Tego trzeba się poprostu nauczyć, w przeciwnym wypadku wytopisz "szybkę" lub uszkodzisz lampę, a zdjęcia zawsze będą koszmarne.
Poczytaj o możliwościach jakie daje lampa i o tym w jaki sposób pracuje przy zadanych ustawieniach, trzeba ja zrozumieć aby stała się narzędziem, a nie panaceum na wszechobecne ciemności.

Marylka
07-07-2013, 23:12
Ok. Dzisiaj trochę po kombinowałam z ustawieniami palnika i faktycznie fajnie wychodziło z odbiciem od sufitu czy tez z odbiciem od ściany która była za mną. Ale co dalej ? np w kościele - sufit wysoko światło zastane słabe, palnik na wprost ?

GonzoG
07-07-2013, 23:24
Ok. Dzisiaj trochę po kombinowałam z ustawieniami palnika i faktycznie fajnie wychodziło z odbiciem od sufitu czy tez z odbiciem od ściany która była za mną. Ale co dalej ? np w kościele - sufit wysoko światło zastane słabe, palnik na wprost ?

Używa się różnych dyfuzorów, reflektorów, itp. Wybór jest duży.

Art Erie
08-07-2013, 09:01
[...] Ale co dalej ? np w kościele - sufit wysoko światło zastane słabe, palnik na wprost ?
Jak napisał kolega wyżej, można używać wszelkiego typu modyfikatorów, które są w różnym stopniu spełniaja swoja rolę, ale nie jest to panaceum na wszystkie problemy.
Można używać bracket'u, co poprawi rozkład światła ewentualnych cieni i odsunie lampę od osi obiektywu.
Jednak w takich przypadkach liczy się jak napisałem wyżej - jasne szkło i wysokie ISO, lampa jeśli w iTTL to z ujemną korektą, w zależności od typu światła zastanego, odpowiedni filtr korekcyjny na lampę. Reszta to praktyka i doświadczenie, oczywiście poparta teorią i wiedzą na temat tego jak działa lampa w różnych trybach pracy.