PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa mikrofony pod jedną lustrzankę



Cysiu
29-06-2013, 16:35
Czy ktoś kiedyś takie coś próbował? Za kamerę będzie służyć lustrzanka. Gdzieś mi się w oczy rzuciły przejściówki dwa mini-jacki w jeden. Tylko czy połączenie mikrofonu na stopce aparatu i drugiego (do ręki) nie spowoduje jakichś sprzężeń czy osłabień sygnału?

Yanluk
30-06-2013, 05:36
Raczej nie.
Lepszym rozwiazaniem bedzie cos takiego:
http://www.uncommongoods.com/product/pocket-dj-mixer

EDYTA: Tansze rozwiazanie: http://www.bhphotovideo.com/c/product/3631-REG/Azden_CAM_3_CAM_3_3_Channel_Mic_Mixer.html

GonzoG
30-06-2013, 09:29
Da się podpiąć dwa, ale efekt będzie kiepski, bo sygnał będzie się sumował, więc tam gdzie się pokryje będzie głośniej, a gdzie nie pokryje będzie ciszej.

kostek-brasil
30-06-2013, 09:38
Też mi się wydaje, że potrzebujesz jakiś mikser audio i dobrze by było, gdyby miał oprócz regulacji wzmocnienia z obu źródeł, możliwość odsłuchu na bieżąco. Zatem, może warto także zasięgnąć porady w sklepie ze sprzętem audio.

Jako ciekawostkę wspomnę, że jakieś dwadzieścia kilka lat temu, gdy nie miałem nie tylko żadnego programu do edycji filmów, ale także komputera, kupiłem za przysłowiowe grosze taki prosty mikserek. Miksował on wizję i dźwięk oryginalnego filmu z dodatkowym dźwiękiem, którego wzmocnienie regulowało się zwykłą gałką. Dzięki temu, we fragmentach filmu miałem podkład muzyczny, a można też było oczywiście podłączyć mikrofon i dać możliwość wykazania się lektorowi. Tobie jednak nie takie urządzenie potrzebne. ;)

Cysiu
30-06-2013, 12:38
Dziękuję za odpowiedzi :) Mam teraz obraz co i jak. Widzę, że większa zabawa z tym. W sumie nawet dobrze :)

Maciek N
30-06-2013, 22:46
Zawsze może być drożej i bardziej profi:) http://www.beiks.com.pl/adaptory-xlr-cat-105.html jednak sam jestem ciekaw jak sprawuje się powyższy mikser. Ktoś go z Was używa? Da się nimi regulować siła dźwięku z 2 źródeł np. zestaw bezprzewodowy + mikrofon?

malwinka
17-07-2013, 12:24
a jaki cel mają dwa mikrofony co to da/pomoże?

GonzoG
17-07-2013, 12:36
a jaki cel mają dwa mikrofony co to da/pomoże?

A np. to, że możesz mieć jeden kierunkowy, który rejestruje tylko dźwięku dochodzące z przodu (nagrywanej sceny) i drugi dookólny, który rejestruje wszystko dookoła. Wtedy możesz regulować sobie stopień mieszania/izolacji dźwięków.

malwinka
17-07-2013, 13:05
Ale do czego w praktyce to wykorzystujecie? Przy jakich nagraniach?

Maciek N
18-07-2013, 12:03
Ale do czego w praktyce to wykorzystujecie? Przy jakich nagraniach?

Praktycznie do każdego. Niezależnie czy to prezentacja firmy, koncert czy nawet wesele, do możliwie poprawnego nagrania dźwięku potrzebne są 2 źródła. Pierwszy to mikrofon nakamerowy. Zbiera się nim dźwięki efektowe. Np. szum wydawany przez ludzi, przesuwane przedmioty czy nawet pogłos. W postprodukcji takie dźwięki ustawia się na około 30% i jest on niezbędny do uwiarygodnienia nagrania. Drugie źródło to dźwięk podstawowy. np. mikrofon przypięty do klapy osoby z którą robimy wywiad, lub bezpośrednie podłączenie do miksera. Ten dźwięk ustawiamy na około 100%. Dopiero po zmiksowaniu tych kanałów otrzymujemy w miarę poprawny dźwięk.
Jest to takie minimum poprawnego dźwięku. Używając tylko mikrofonu nakamerowego można uprawiać co najwyżej wideorejestracje i nie ma to nic wspólnego z zawodowym nagraniem. Oczywiście są sytuacje w których ten mikrofon nakamerowy jest wystarczający ale to rzadkość.
Amatorsko niewielu ludzi zwraca uwagę na dźwięk. Nagrywają obraz, później podkłada się muzykę i wydawać by się mogło że jest ok. Jeśli ktoś chce osiągnąć pewne minimum zawodowego nagrania to musi traktować dźwięk z podobną starannością jak obraz. Tak samo jak inwestujemy w obiektywy, stabilizatory obrazu, oświetlenie, tak samo powinno się inwestować w mikrofony, przewody, miksery, zestawy bezprzewodowe.
Wybaczcie... trochę się rozpisałem:)

malwinka
22-08-2013, 10:18
ok! Dzięki za wytłumaczenie :) teraz mi trochę rozjaśniłeś