PDA

Zobacz pełną wersję : [ Krajobraz ] Zachod



qarol76
29-06-2013, 05:10
Witam,

To moje pierwsze zdjęcie na forum więc proszę to potraktować jako typowe próby amatora.

Proszę o wszelkie sugestie, rady opinie. Krytyka mile widziana szczególnie jeśli dopiszesz co jest nie tak i jak to poprawić.

Obróbka (jej nieudolna próba) - również będę wdzięczny za sugestie. Na początek dlaczego po zmniejszeniu dostałem tyle szumów.

Miłego komentowania.

Karol

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img20.imageshack.us/img20/6171/1pus.jpg)

Andrzej1974
29-06-2013, 08:10
Szczerze? Wszystko na nie...

biegly
29-06-2013, 09:25
Witaj Karolu :)
Musisz się przyzwyczaicz na formu do dobrej krytyki typu:

Wszystko na nie... :)

Na początek, ciężko twój kadr zaliczyć do krajobrazu!
Zdjęcie wygląda na zwykły pstryk bez jakiegoś przesłania.
Obróbka dość "odjechana" od normy i nie każdemu może podchodzić do gustu ;)
Na plus, widać że udało się światło opanować na zdjęciu.

Tyle ja, może ktoś jeszcze coś dopisze ;)

Pozdrawiam
Rafal.

qarol76
29-06-2013, 10:03
Dzięki Biegły,

Wiem, że może być lepiej. Sam oglądam zdjęcia na tym forum i wiele z nich to naprawdę wysoka klasa. Ale jakoś trzeba zacząć.
Co do krajobrazu - nie bardzo wiedziałem gdzie to umieścić - architektura to to raczej też nie jest.

Obróbka - zaczynam się jej uczyć.

Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego zdjęcie radykalnie straciło na jakości podczas zmniejszania?

Pozdrawiam

Karol

Kulten
29-06-2013, 10:58
Przez etap "skaszanionej" obróbki również należy przebrnąć, dzięki temu właśnie poznaje się narzędzia, ich możliwości oraz wiedzę, których unikać. Każdy sfotografujących tu i gdziekolwiek indziej przeszedł lub nadal przechodzi ten proces i ideą tylko pozostaje by na tym nie poprzestawać. Zatem co robić? Odpowiedź brzmi naśladować najlepszych.

Gdyby tylko Twoje zdjęcie nie było efektem aparatu cyfrowego oraz obróbki a pracą powstałą w wyniku naświetlania klasycznym aparatem na kliszę to wierz mi, że od razu pojawiłby się liczne głosy pozytywne. Często zdjęcia uznawanych za wielkich właśnie są o czymś takim "niczym" i wcale mocno się nie różnią od tego powyżej. Inna kwestią pozostaje czy słusznie.

Wróć jeszcze raz do wersji wyjściowej swojego zdjęcia, najlepiej rawa, zadbaj o proste słupy, budynki, by w miarę wszystko było poprawnie naświetlone bez skrajnych przepałów i czerni w cieniach - to jest klucz do poprawnego zdjęcia.

Zdjęć pt eksperymentalnych lepiej w sieci nie publikować by nie przytwierdzono Ci jakiejś etykiety, trzymaj je na dysku bo jak napisałem powyżej to służy poznawaniu narzędzi obróbki graficznej. W sieci dąż do prezentacji zdjęć jak najbardziej naturalnych, czyli bliskich temu co widziały Twoje oczy. Fantastyczne wizje lepiej pozostawiać w zaciszu dyskowej do czasu gdy uznasz, że to jest właśnie "to".

Sebastianito
29-06-2013, 12:56
(...) W sieci dąż do prezentacji zdjęć jak najbardziej naturalnych, czyli bliskich temu co widziały Twoje oczy. (...)

Lomax dobrze pisze lecz z powyższym zdaniem zgodzić się nie mogę. Dlaczego dążyć do ukazania jak najbardziej naturalnie? Czarno-białe zdjęcie przecież nie wygląda naturalnie. I w drugą stronę: osobiście lubię zdjęcia z bardzo wyrazistym kolorem.

Andrzej1974
29-06-2013, 15:25
Musisz się przyzwyczaicz na formu do dobrej krytyki typu:
[...]

:-D
biegly na powyższym zdjęciu zostały skopane nie tylko kadr czy obróbka. Wiem, że prawda boli ale cóż można innego tutaj napisać?

qarol76
29-06-2013, 15:34
K. Lomax - serdecznie dziękuję za opinie. Na przyszłość postaram się nie udziwniać zanadto. Próbowałem tylko uzyskać bardziej "dramatyczny" efekt:oops:

Andrzej1974 - dzięki za komentarze ale może poproszę o trochę konkretów. Zdjęcie wystawiłem po to aby dowiedzieć się np.: co jest nie tak z kadrem i jak to poprawić a nie tylko, że nie jest dobrze. Nie mam absolutnie nic przeciwko krytyce ale dobrze byłoby coś dodać.

Pozdrawiam

Karol

Andrzej1974
29-06-2013, 20:15
Karolu, tak na szybko to m.in. nie podoba mi się na zdjęciu:
- krzywy horyzont, budynki, słupy, budka telefoniczna... słowem wszystko się przewraca,
- brak głównego tematu (na pewno nie jest nim zachód słońca - Twoje zdjęcie bardziej mi podchodzi pod jakiś armagedon a nie zachód słońca),
- kiepska kolorystyka (= kiepska obróbka),
- winieta, która powoduje np. to, że budynek (w prawym górnym rogu) zdjęcie wygląda jak... po pożarze...

qarol76
30-06-2013, 00:12
No teraz to jest komentarz;-)

Teraz tak:
1. Horyzont jest krzywy bo szkło było szerokie więc tak wyszło;
2. Temat - podobał mi się ten kontrast nowoczesnego (lewy)i raczej starego obdrapanego budynku (po prawej). I zachód był bardzo ładny - musisz mi wierzyć na słowo;-)
3. Obróbka - tak wiem;
4. Winieta - tu bardzo ciekawe spostrzeżenie - po twoim komentarzu sam zobaczyłem ten pożar;

Dzięki serdeczne,

pozdrawiam

Karol