PDA

Zobacz pełną wersję : Optymalna roździelczość



Szpadel
18-06-2013, 10:39
Jaka według Was jest optymalna rozdzielczość zdjęć do wyświetlania na monitorach i późniejszym wywoływaniu (naświetlaniu)? Chodzi mi o taką rozdzielczość dla zdjęć poziomo i pionowo.

darkmajin
18-06-2013, 10:46
3:2 :D

ja zostawiam oryginały zawsze można z tym zrobić co się chce..ew do neta 1000-2000 dłuższy bok, na kompromisy nie idę ;) aż tyle tego masz że ci się nie mieści?

Szpadel
18-06-2013, 10:54
3:2 :D

ja zostawiam oryginały zawsze można z tym zrobić co się chce..ew do neta 1000-2000 dłuższy bok, na kompromisy nie idę ;) aż tyle tego masz że ci się nie mieści?

Nie. Tylko pytam jaką najlepszą rozdzielczość wybrać, żeby później nie mieć problemów.

darkmajin
18-06-2013, 10:58
ok..

lab który się reklamował u nas


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img707.imageshack.us/img707/6707/h3dg.jpg)

wybierz sobie maksymalny rozmiar odbitki jaki będziesz robił i przyjmij podobną lub mniejszą rozdzielczość w miarę optymalności która dla każdego jest inna

pgi
18-06-2013, 11:15
Na monitorze full HD ze zdjęcia 3:2 uzyskasz max bez skalowania 1618 x 1080.

Kyle
14-08-2013, 14:19
Na monitorze full HD ze zdjęcia 3:2 uzyskasz max bez skalowania 1618 x 1080.1620 mi wyszło na dłuższym boku ;) ... kiedy wreszcie będzie można kupić nie ogromny monitor (do ~24") z rozdzielczością min. 2560x1440?! Producenci chyba i tak mają w .... ... to moje wołanie.

Kyle
14-08-2013, 14:20
ok..

lab który się reklamował u nas


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img707.imageshack.us/img707/6707/h3dg.jpg)

wybierz sobie maksymalny rozmiar odbitki jaki będziesz robił i przyjmij podobną lub mniejszą rozdzielczość w miarę optymalności która dla każdego jest innaMałe pytanie: dla czego podają nieco wyższą rozdzielczość? Dla 21x15 cm to powinno być 2480x1772, oni podali 2646x1915 ... czyżby jakiś margines??

ps. czy są laby robiące w większych gęstościach niż 300 dpi? np. 400 dpi

TOP67
14-08-2013, 15:10
Tak, chyba Agfa robiła 400dpi.

Większość labów robi ze spadem, czyli obcina fotkę i stąd potrzeba trochę więcej pikseli.

zbyszekD7000
14-08-2013, 15:21
Podczepie się, a jaką rozdzielczość wybierać dla zdjęć w sytuacji jak je się wstawia do filmów ?

Kyle
14-08-2013, 18:06
Podczepie się, a jaką rozdzielczość wybierać dla zdjęć w sytuacji jak je się wstawia do filmów ?W aparacie? Maksymalną ;) ... i tak na koniec się to ładnie przeskaluje do docelowej.

zbyszekD7000
14-08-2013, 18:44
Nie chodzi mi w aparacie, bo to wiadomo że największą, ale chodzi mi potem przy obróbce żeby była najlepsza jakość w filmie

TOP67
14-08-2013, 19:50
Jeśli nie będziesz stosował na zdjęciu efektów z powiększaniem, to użyj rozdzielczości filmu. Czyli max 1920x1080. Ale w zasadzie można użyć dowolnego większego. Program składający przeskaluje, a strata jakości na kompresji filmu i tak będzie większa niż na przeskalowaniu kiepskim algorytmem.

Kyle
14-08-2013, 21:49
Jeśli nie będziesz stosował na zdjęciu efektów z powiększaniem, to użyj rozdzielczości filmu. Czyli max 1920x1080. ... lub 4K ... lub 8K (nowe standardy).

zbyszekD7000
14-08-2013, 22:42
No właśnie zauważyłem że najlepsza jest jakość jak jest dopasowana do rozdzielczości np. 1920x1080, ale wydaje mi się że jak się wstawia zdjęcia o większej rozdzielczości to potem wyglądają gorzej niż te dopasowane do rozdzielczości wyświetlanej, a z drugiej strony jaką rozdzielczość wybrać jak taki film będzie wyświetlany na różnych TV i całe dopasowanie rozdzielczości bierze w łeb, nie wiadomo czego się trzymać.
A jeszcze do tego dochodzi 16:9, albo 4:3....
A jeśli wolno zapytać co to za nowy standard 4, 8 ?

Kyle
14-08-2013, 23:45
A jeśli wolno zapytać co to za nowy standard 4, 8 ?
http://en.wikipedia.org/wiki/4K_resolution

No właśnie zauważyłem że najlepsza jest jakość jak jest dopasowana do rozdzielczości np. 1920x1080, ale wydaje mi się że jak się wstawia zdjęcia o większej rozdzielczości to potem wyglądają gorzej niż te dopasowane do rozdzielczości wyświetlanej, Jak Ci którzy zajmują się obróbką to PARTACZE, to może i wygląda gorzej. Profesjonalista tak przeskaluje zdjęcie w dół (wysokiej jakości skalerem .. np. lanczos) ze będzie wszystko wyglądać doskonale.


A jeszcze do tego dochodzi 16:9, albo 4:3....

W dzisiejszych czasach nie zaprzątaj sobie głowy 4:3

zbyszekD7000
15-08-2013, 00:05
To mnie zaintrygowałeś tym przeskalowywaniem