PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektyw do filmowania



malwinka
17-06-2013, 16:24
Znalazłam, że samyang robi obiektywy również do filmowania lustrzanką np. samyang (http://foto-tip.pl/pl/samyang-85mm-canon.html) i tu pojawia się pytanie czy zrobię tym również zdjęcia. Oraz czemu wartości przesłony lub jak tutaj podają liczba transmisyjna jest inna jak przy standardowych obiektywach czy to 1,5 to dobrze, troche lepiej niż standardowe 1,8? Ktoś miał do czynienia z takimi obiektawami, jak duża jest różnica przy nagrywaniu w stasunku do standardowych?

GonzoG
17-06-2013, 16:41
Znalazłam, że samyang robi obiektywy również do filmowania lustrzanką np. samyang (http://foto-tip.pl/pl/samyang-85mm-canon.html) i tu pojawia się pytanie czy zrobię tym również zdjęcia. Oraz czemu wartości przesłony lub jak tutaj podają liczba transmisyjna jest inna jak przy standardowych obiektywach czy to 1,5 to dobrze, troche lepiej niż standardowe 1,8? Ktoś miał do czynienia z takimi obiektawami, jak duża jest różnica przy nagrywaniu w stasunku do standardowych?

To jest normalny obiektyw. Różni się tylko pierścieniem przesłony - jest bezstopniowy. Oraz zewnętrzną konstrukcją - mają zębate pierścienie od ostrości i przesłony, które są wykorzystywane w specjalnych rig'ach.

Liczba transmisyjna to rzeczywista wartość jasności obiektywu. Jest to inny sposób podawania jasności obiektywu i teoretycznie bardziej precyzyjny.

Co to T1.5 - to jest to odpowiednik f/1.4.

A co do robienia zdjęć takim obiektywem - zależy od tego jaki masz aparat, bo te obiektywy nie mają elektroniki, więc pomiar światła będzie dopiero od D7000 lub wyższych modeli.

adriansocho
17-06-2013, 20:05
Wystarczy wybrać wersję AE i będzie pomiar światła i większość funkcji.

GonzoG
17-06-2013, 20:58
Wystarczy wybrać wersję AE i będzie pomiar światła i większość funkcji.
A jest taka ?? bo ja nie znalazłem aby, któryś z VDSLR miał wersję AE...

Maciek N
21-06-2013, 09:32
Jestem początkującym filmowcem jeśli chodzi o zawodowe ujęcia z lustrzanek ale moje wnioski na razie są takie że obiektywy wideo nie koniecznie są najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli ktoś robi także zdjęcia. Powodów jest kilka ale nie wdając się w szczegóły chcę napisać że obiektywy foto są generalnie tańsze. Dodatkowe funkcje czy właściwości obiektywów wideo nie zawsze są niezbędne i trzeba to przekalkulować. Cena tego Samyang T1.5 85mm jest wyjątkowo niska i jeśli ma służyć także do zdjęć to ja przed zakupem zrobił bym kilka praktycznych testów. Sklepy foto w których robię zakupy bez problemu wypożyczają obiektywy do testów. Powodzenia

fafniak
21-06-2013, 09:35
Parametr T jest podstawą przy używaniu szkieł i powinien nie być "teoretycznie" bardziej dokładny ale DOKŁADNY bo właśnie to wpłynie na jasność zarejestrowania sceny w tym samym miejscu przy zmianie szkieł (np. z 35mm na 85mm żeby zrobić bliższe plany)

Skibek
04-07-2013, 10:16
Używam Samyangów 85/T1.5 i 24/T1.5.
Powiem szczerze, że bardzo fajnie się nimi pracuje. Jeżeli używa się ich bez Follow Focusa, to te "tryby" na obudowie trochę bolą w palce (dość oste są) ;) ale nie ma tragedii.

Zdjęcia można nimi normalnie robić. bezstopniowa przysłona w niczym nie przeszkadza. Najwyżej komuś mogą nie podpasować pionowe oznaczenia odległości i przysłony (z lewej strony obiektywu).

malwinka
16-07-2013, 10:41
Czyli w tym przypadku samyangowym chyba się opłaca, bo cena jest przystępna a chciałabym wykorzystywać obiektywy i tu i tu. Pomiar światła jakoś przeżyje nie jest to najważniejsza dla mnie rzecz. A przy nagrywaniu z dźwiękiem przy niektórych obiektywach słychać te szumy ustawiania ostrości, rozumiem, że tu ich nie będzie? I nie będzie skoków przysłony.. to akurat dobrze bo wstawiałam na stocki filmy i przy obiektywie macro odrzucili mi film ze wzgledu na wlasnie lekkie przeskoki które było widać na filmie, odziwo na innych nie było tego w ogóle widać..
Co do ostrości obiektywu, mam mocne palce, nie jestem delikatna dam radę :D

Co do 85 mm to chyba zdecyduje się na ten.. nie wiem jak przy innych jeśli mówicie, że różnice w cenie tego nie rekomensują. Musze przestudiować to wszystko raz jeszcze, tyle mam wątpliwości :)

GonzoG
16-07-2013, 10:49
Czyli w tym przypadku samyangowym chyba się opłaca, bo cena jest przystępna a chciałabym wykorzystywać obiektywy i tu i tu. Pomiar światła jakoś przeżyje nie jest to najważniejsza dla mnie rzecz. A przy nagrywaniu z dźwiękiem przy niektórych obiektywach słychać te szumy ustawiania ostrości, rozumiem, że tu ich nie będzie? I nie będzie skoków przysłony.. to akurat dobrze bo wstawiałam na stocki filmy i przy obiektywie macro odrzucili mi film ze wzgledu na wlasnie lekkie przeskoki które było widać na filmie, odziwo na innych nie było tego w ogóle widać..
Co do ostrości obiektywu, mam mocne palce, nie jestem delikatna dam radę :D

Co do 85 mm to chyba zdecyduje się na ten.. nie wiem jak przy innych jeśli mówicie, że różnice w cenie tego nie rekomensują. Musze przestudiować to wszystko raz jeszcze, tyle mam wątpliwości :)

Przy żadnym szkle nie będzie szumu od ustawiania ostrości, jak będziesz ustawiać ją manualnie.

Co do skoków jasności - jak umiejętnie zmieniasz przesłonę, to nie będzie ich również przy szkłach ze skokową zmianą.
A przy Samyangach VDSLR jak szybko zmienisz przesłonę, to też będzie zmieniała się skokowo jasność, bo aparat nie nadąży z dostosowaniem parametrów.
Przy w pełni manualnych ustawieniach - może się udać w miarę utrzymać jasność kompensując zmianę przesłony przy pomocy zmiany czasu czy czułości, ale nadal nie są to w pełni płynne zmiany.

fafniak
16-07-2013, 11:00
Przy żadnym szkle nie będzie szumu od ustawiania ostrości, jak będziesz ustawiać ją manualnie.


Niestety ale kompletna bzdura.
Mikrofony umieszczone są w korpusie i na linii mikrofon - obiekt filmowany są twoje palce i obiektywy FOTOGRAFICZNE o czym niewielu pamięta. Nie sa one zbudowane tak aby bezgłośnie zmieniać ostrośc i pierścień ostrości wydaje mniejsze lub większe "szumy" ;) Po prostu tarcie robi swoje.
Inną sytuacją będzie gdy użyjemy nawet najprostszego mikrofonu dodatkowego - nawet umieszczonego na gorącej stopce.

malwinka
17-07-2013, 12:12
Niestety ale kompletna bzdura.
Mikrofony umieszczone są w korpusie i na linii mikrofon - obiekt filmowany są twoje palce i obiektywy FOTOGRAFICZNE o czym niewielu pamięta. Nie sa one zbudowane tak aby bezgłośnie zmieniać ostrośc i pierścień ostrości wydaje mniejsze lub większe "szumy" ;) Po prostu tarcie robi swoje.
Inną sytuacją będzie gdy użyjemy nawet najprostszego mikrofonu dodatkowego - nawet umieszczonego na gorącej stopce.

Zgadzam się wiem, że są szumy bo po prostu je słychać ale tylko przy niektórych obiektywach.
Co do skoków jasności to pojawiały się one jak operowałam ostrością wydaje mi się, że wtedy mogły zmieniać się ustawienia przysłony która nie była jednakowa na całym zakresie i teraz zastanawiam się, czy te obiektywy zniwelizują błędy które miałam przy zwykłych. Ale co do głosu to chyba poszukam jakiegoś mikrofonu zewnętrznego.

GonzoG
17-07-2013, 12:15
Zgadzam się wiem, że są szumy bo po prostu je słychać ale tylko przy niektórych obiektywach.
Co do skoków jasności to pojawiały się one jak operowałam ostrością wydaje mi się, że wtedy mogły zmieniać się ustawienia przysłony która nie była jednakowa na całym zakresie i teraz zastanawiam się, czy te obiektywy zniwelizują błędy które miałam przy zwykłych. Ale co do głosu to chyba poszukam jakiegoś mikrofonu zewnętrznego.

Operowanie ostrością nie ma wpływu na przesłonę.
Jedynie zmieniając ogniskową możesz zmieniać jasność obiektywu, gdy obiektyw nie ma stałej przesłony dla całego zakresu, ale na to rozwiązaniem jest zoom ze stałym światłem.

malwinka
17-07-2013, 12:19
nie wiem w takim razie z czego mogły wynikać skoki bo ogniskowa nie była zmieniana, jedynie zabawa ostrością i skoki się pojawiały...

Tayfuun
17-07-2013, 12:24
Niestety ale kompletna bzdura.
Mikrofony umieszczone są w korpusie i na linii mikrofon - obiekt filmowany są twoje palce i obiektywy FOTOGRAFICZNE o czym niewielu pamięta. Nie sa one zbudowane tak aby bezgłośnie zmieniać ostrośc i pierścień ostrości wydaje mniejsze lub większe "szumy" ;) Po prostu tarcie robi swoje.
Inną sytuacją będzie gdy użyjemy nawet najprostszego mikrofonu dodatkowego - nawet umieszczonego na gorącej stopce.

Dokładnie! Warto zainwestować w dodatkowy mikrofon, zwłaszcza że nie jest to bardzo duży wydatek (oczywiście wiadomo, jak to ze sprzętem, ceny są*bardzo zróżnicowane ;) ) a jakość nagrania z takiego mikrofonu jest jednak dużo lepsza. Zerknij np. na coś*takiego: Genesis ST-03 (http://foto-tip.pl/pl/s-1.html).

malwinka
17-07-2013, 12:28
O dzięki za linka z mikrofonami, Ty używasz? Podoba mi się ten Genesis ale jeden tańszy bez kabla tylko na szyny, on będzie mój, bo chyba na kablu nie czuje potrzeby pracować.

GonzoG
17-07-2013, 12:33
nie wiem w takim razie z czego mogły wynikać skoki bo ogniskowa nie była zmieniana, jedynie zabawa ostrością i skoki się pojawiały...

Ano, np. z tego, że aparat sam dobierał parametry ekspozycji. Te dla aparatu mogą się zmieniać w zależności od ostrości - a dokładniej - zmiana ostrości na jasnych lub ciemnych fragmentach może powodować, że światłomierz inaczej będzie odbierał jasność.
To wyeliminujesz gdy będziesz ręcznie dobierać wszelkie parametry ekspozycji (czas, ISO, przesłonę).

Jedyne obiektywy, które zmieniają jasność w zależności od odległości ostrzenia, to niektóre obiektywy makro - jak starszy Tamron 90mm, czy Tokina 100mm.

malwinka
17-07-2013, 13:04
wszystko zawsze ustawiam sobie manualnie, no nic może wtedy eksperymentowałam inaczej i dlatego tak wyszło, to jedyne rozsądne rozwiązanie :)

fafniak
17-07-2013, 16:30
Są przypadki gdy obiektyw zmienia "jasność" przy przeostrzaniu... ja miałem takiego takumara 50mm 1.4 - naprawiony został już :)

fotoon
17-07-2013, 23:31
Pozwolę sobie na mały OT. Czy taki mikrofon mocowany na sztywno do gorącej stopki nie zachowuje się gorzej, niż gdyby był zamontowany na gumkach tak jak słynne Rode? Z jednej bowiem strony jest on kierunkowy i zbiera odgłosy z otoczenia, ale z drugiej drgania korpusu mogą docierać do mikrofonu.

fafniak
18-07-2013, 23:57
nie widziałem mocowanych na sztywno ...

fotoon
19-07-2013, 00:25
Ten, do któego link podał Tayfuun w 14 poście jest chyba mocowany na sztywno, nie ma żadnej stabilizacji.