PDA

Zobacz pełną wersję : Kompakt do 800 zł



radius_bo
14-06-2013, 11:50
Założyłem temat, bo znajomy szuka aparatu kompaktowego, a tak się składa, że dzisiaj nie mam czasu wertować netu. Proszę o pomoc osoby, które "siedzą w kompaktach", maja wiedzę w tej dziedzinie i przede wszystkim z autopsji mogą coś polecić.

Dane pomocne w wyborze:
KWOTA: maks. 800 zł
Aparat ma posiadać dobry tryb AUTO i radzić sobie w większości sytuacji sam (może nie posiadać pełnego MANUALA). Zoom optyczny minimum x10.

CCD EXR czy CMOS BSI? Może coś innego?

Czekam na typy i z góry dziękuje za pomoc.

darkmajin
14-06-2013, 11:59
zoom optyczny x10 ... zoom zoomowi nie równy poczytaj w temacie

radius_bo
14-06-2013, 12:22
Napisałem minimum x10. Domyślam się, że nie równy. Dlatego pytam zorientowanych i mających wiedzę. Mam nadzieję, że tacy się znajdą:)

darkmajin
14-06-2013, 12:30
ale minimum 10 czego.. musi być jakaś ogniskowa żeby ją pomnożyć Nikor 800f5.6 ma zoom x1 i co?... szukaj coś w canonach więcej nie pomogę bo uważam że co byś nie kupił w tym przedziale będzie robić na tyle podobnie że różnice są pomijalne

pastwisko
14-06-2013, 13:43
ale minimum 10 czego..

aż się chce rzec *** psiego. Kompakty mają oznaczenia zoom w formie 12x, 10x, 24x, 5x.. etc.. jak widać na obrazku poniżej:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.bestbuy.ca/multimedia/Products/500x500/102/10237/10237656.jpg)

darkmajin
14-06-2013, 13:48
i myślisz że zoom x10 taki sam będzie jeżeli każdy kompakt ma inna ogniskową? dude wiem co mają kompakty bez przesady..

może zbyt zagmatwanie to piszę że nie da się tego zrozumieć.. chodzi o to żeby patrzeć na ekwiwalent ogniskowej, a nie "PANIE JAKI TO MA ZOOM"

koniecpolska
14-06-2013, 14:39
Oprócz krotności zooma wystarczyło by podać od jakiej ogniskowej ma mieć największą szerokość i nie potrzeba prowadzić wojenek.
Obecnie zazwyczaj ogniskowa zaczyna się na ekwiwalencie 28mm , rzadziej od 24mm. Dla kogoś kto sam nie umie wybrać aparatu, ta róznica nie ma absolutnie, żadnego znaczenia.

PS
Kiedyś miałem Minoltę A1 z zoomem x7 od 28mm i w zupełności stykało. Myślę, że i x5 wystarczy, bo jak ktoś jest miłośnikiem pogladania sąsiadek to i x20 będzie mu za mało. A im większe X tym gorzej rokuje jakość obrazka (zazwyczaj przy większej wybranej wartości x).

radius_bo
14-06-2013, 20:42
Ok. Zazwyczaj 28 mm, więc przyjmijmy to za szeroki koniec.