PDA

Zobacz pełną wersję : Zanim kupisz używany obiektyw...



kaliszfornijczyk
05-06-2013, 20:41
Zanim kupisz używany obiektyw.... no właśnie, co wg was powinien sprawdzić kupujący używany obiektyw ?
Macie jakieś swoje wypracowane sposoby lub testy na sprawdzenie używanego obiektywu ?
Pierwszy raz kupiłem na aukcji używany obiektyw bo nie wierze w to że jest nowy N70-300mm IF ED VR (http://www.ebay.co.uk/itm/400501606908?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649) (only 270 funtów :D ) i na co powinienem zwrócić uwagę?

kux
05-06-2013, 22:19
zrób trochę zdjęć przy róznych przysłonach i ogniskowych, obejrzyj je, obejrzyj obiektyw czy nie ma jakichś luzów czy innych uszkodzeń i jak wszystko będzie ok to ciesz się z zakupu

raf1313
05-06-2013, 22:31
Raczej jest używany,z niewielkim przebiegiem,nowe szkiełko 70-300 vr kupiłem w zeszłym roku za 416 £ w jessops,sprawdz jak ostrzy, oraz od strony kosmetycznej powinno byc widoczne używanie, zwłaszcza od strony mocowania do korpusu.Chyba że trafiłeś naprawde dobra okazję.

kaliszfornijczyk
05-06-2013, 22:56
zrób trochę zdjęć przy róznych przysłonach i ogniskowych, obejrzyj je, obejrzyj obiektyw czy nie ma jakichś luzów czy innych uszkodzeń i jak wszystko będzie ok to ciesz się z zakupu
luzów ? na łączeniu z korpusem czy na pierścieniach ogniskowej i ostrości ?
Myślałem żeby zrobić zdjęcia białej kartki czy jest czysty w środku.



Raczej jest używany,z niewielkim przebiegiem,nowe szkiełko 70-300 vr kupiłem w zeszłym roku za 416 £ w jessops,sprawdz jak ostrzy, oraz od strony kosmetycznej powinno byc widoczne używanie, zwłaszcza od strony mocowania do korpusu.Chyba że trafiłeś naprawde dobra okazję.
No za £270 nowy? :-? też mi to podejrzane, chociaż 3 dni temu też sprzedał taki sam za £275 a 6 dni temu £260 i dostał pozytywy.

Czy można gdzieś po numerze seryjnym sprawdzić jego historię ?

TOP67
05-06-2013, 23:00
Oprócz ostrości itp, sprawdź czy zmieniając ogniskową, obraz nie skacze. Po naciśnięciu spustu do połowy, przeleć powoli cały zakres i patrz w wizjer.

kaliszfornijczyk
05-06-2013, 23:03
Oprócz ostrości itp, sprawdź czy zmieniając ogniskową, obraz nie skacze. Po naciśnięciu spustu do połowy, przeleć powoli cały zakres i patrz w wizjer.

A co może być przyczyną takiego "skakania" ? bo jeszcze o taki objawach nie słyszałem.

TOP67
05-06-2013, 23:12
Typowa usterka w tym modelu, uszkodzona taśma VR. Objawia się również przy wyłączonym VR.

raf1313
05-06-2013, 23:15
Coś nie halo z tymi nikkorami,jesli nowe chodzą po 400-500 funtow,czyli co,-gość do nich dopłaca ze swojej kieszeni,głupi chyba nie jest,i pewnie mu się to opłaca skoro wysyła,ewentualnie jakieś podróby.Zarzyło mi się raz zobaczyć to szkło w sklepie za 370funtow,ale macane z wystawy.

Misher
05-06-2013, 23:56
Robiąc zdjęcia białej kartki prędzej zobaczysz syf na matrycy niż w obiektywie. Nie jesteś w stanie dostrzec małych pylkow kurzu. Musialbys mu tam garść pyłu wsypac i wtedy miałbyś bardziej miękkie zdjęcia. Wynika to z tego, że obiektyw nie ostrzy "na swoje wewnętrze" tylko na "zewnętrze" czyli to co jest przed nim. Oznacza to że wszystko co znajduje sie w obiektywie znajduje sie w polu nieostrosci, taki inner bokeh.

kaliszfornijczyk
08-06-2013, 11:18
Wczoraj odebrałem obiektyw. Mimo szczerych chęci :D nie mogłem znaleźć nic co by wskazywało że był używany.
Brak luzów na pierścieniach, bez otarć na bagnecie, obraz nie skacze, AF i VR działają zadowalająco. Jedyne co mnie zaintrygowało to stukanie o którym więcej jest napisane TUTAJ (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=143805) nie chcę spamować, zresztą owe stukanie okazało się całkiem normalne.. ten typ tak ma. Jestem zadowolony z zakupu i mam nadzieję że już wkrótce pojawią się moje pierwsze wstawki w dziale Przyroda :DDD Pozdrawiam i dzięki za pomoc.