PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z pomarańczowymi zdjęciami ...



Niwek1993
03-06-2013, 17:15
witam mam taki problem ze jak robie zdjęcia wieczorem jakies np ulicy przy lesie i sa tam latarnie to zdjecia wychodza strasznie pomarańczowe wie ktos jaka opcja albo co zrobic zeby takie cos zniwelowac jakos bardzo prosze o pomoc :)

Glowa
03-06-2013, 17:18
Musisz dobrać odpowiedni balans bieli. Ewentualnie zapisywać zdjęcia w formacie RAW i później w programie do wywoływania wybrać odpowiednią temperaturę barwową :) Tak chyba będzie najłatwiej. Ewentualnie skorzystać z szarej karty, dokonać pomiaru i skorzystać z tego wzorca przy robieniu zdjęć w tej konkretnej okolicy.

Niwek1993
03-06-2013, 17:22
balans byl kazdy i w kazdym taki pomarancz i juz zwątpilem ;p
próbowalem dawac mniejsze czasy naswietlania i tak dalej ale bylo tylko gorzej moze ktos cos wie na wlasnym przykladzie ;p

Dexter88
03-06-2013, 17:25
WB i tyle, zrób sobie custom profil i zjedź tak nisko, aż przestaną być pomarańczowe.
A najlepiej olej to i wal w rawie, potem na komputerze możesz sobie przerobić na jakie chcesz.

Niwek1993
03-06-2013, 17:28
wb to znaczy ?

GonzoG
03-06-2013, 17:35
wb to znaczy ?

WB - White Balance - czyli balans bieli.

Zdjęcia masz pomarańczowe, bo lampy są pomarańczowe. Temperatura barwowa tych lamp często jest poniżej 2000K, a aparat najniżej ma 2500K, więc na JPEG z aparatu zawsze będziesz miał pomarańczowe zabarwienie. Jedynie robienie zdjęć w RAW da ci możliwość zejścia do 2000K, bo takie jest chyba minimum we wszystkich aplikacjach.

Niwek1993
03-06-2013, 17:55
hmm a jak z tą obrubką potem to wygląda ? aha i jak juz poruszylem tutaj temat to za jednym zamachem powiedzcie mi bo w nocy to wiem ustawic dluzszy czas naswietlania i tam przyslone duzo mniejsza to juz zalezy jakie GO chce sie miec ale mniejsza o to a w dzien jak towyglada jaka przysłona i jaki czas zeby zdjecia byly dobre ? :)

R
03-06-2013, 17:58
Skup sie na poczatku na robieniu zdjec w nocy. Dobre zdjecia w dzien to dluga historia...

Art Erie
03-06-2013, 18:03
Jeśli masz na myśli te "żółte" latarnie uliczne, to problem może być nieco większy niż ustawienie prawidłowego WB. Otóż faktycznie światło lamp sodowych ma temperaturę 2000K, ale jednocześnie jest to światło jednorodne o długości fali 589nm i nic więcej. Tym samym uniemożliwia prawidłowe odwzorowanie barw.

Niwek1993
03-06-2013, 18:20
no bardzo ciezko jest zrobic w takich warunkach zdjecie siedzialem z 2 h wczoraj i ani jedno nie wyszlo takie jakbym chcial wszystkie mialy taki pomarancz ze ...

Dexter88
03-06-2013, 18:28
No mnie jakoś pomarańczowe nie wychodzą, więc najwyraźniej da się, tylko trzeba by w końcu posłuchać bardziej doświadczonych użytkowników i poczytać trochę o balansie bieli i podręcznika użytkowania aparatu.

http://imageshack.us/a/img89/3453/img032312.jpg

warpman
03-06-2013, 20:07
No mnie jakoś pomarańczowe nie wychodzą

Zwłaszcza po obróbce w PS :D (EXIF)

zgera
03-06-2013, 20:21
witam mam taki problem ze jak robie zdjęcia wieczorem jakies np ulicy przy lesie i sa tam latarnie to zdjecia wychodza strasznie pomarańczowe wie ktos jaka opcja albo co zrobic zeby takie cos zniwelowac jakos bardzo prosze o pomoc :)

Jaki to aparat, wrzuć jakieś zdjęcie z danymi exif.

Art Erie
03-06-2013, 20:25
No mnie jakoś pomarańczowe nie wychodzą, więc najwyraźniej da się, tylko trzeba by w końcu posłuchać bardziej doświadczonych użytkowników i poczytać trochę o balansie bieli i podręcznika użytkowania aparatu.[...]

Mało światła sodowego jest w tym zdjęciu, więc przykład nie najlepszy

puciek
03-06-2013, 20:33
Z lampami sodowymi - tymi ulicznymi - zawsze jest problem. Trzeba niestety robić zdjęcia w RAW i potem obrabiać programowo.

warpman
03-06-2013, 21:00
Mało światła sodowego jest w tym zdjęciu, więc przykład nie najlepszy

Właśnie, też mi się to nasunęło. Poza tym zdjęcie zostało zrobione Canonem EOS 5D Mark II, natomiast autor postu wspomniał, że używa D5100. Trudno więc porównywać efekty pracy dwóch aparatów, z których każdy pochodzi z zupełnie innego segmentu cenowego.

Dexter88
04-06-2013, 00:52
Zwłaszcza po obróbce w PS :D (EXIF)

ale drodzy koledzy zapominacie, że było na wstępie wspomniane wywoływanie rawów?
Natomiast światła sodowe były po obu stronach, jak to ulica! Tylko po co fotografować je bezpośrednio?

Borat1979
04-06-2013, 01:28
Przy większości zdjęć nocnych WB w zakresie pomiędzy 2500K-3000K wystarcza aby kolor był w miarę prawidłowy.

Problemem są sceny gdzie mamy kilka źródeł światła o różnej temperaturze barwowej.
Podstawą jest wykonania zdjęcia w RAWie i korekta funkcją barwa nasycenie.


Matryca z serii D5xxx kolorystycznie jest podobna do D600 więc efekt powinien być mniej więcej taki.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://public.dm1.livefilestore.com/y2pmzZVNzgSZvC6MfkKwYgiASCY-KKunXD4lbE52LJ3IicqLb7lWmVcPFz9IjkYOC6eq18mBrT3dlJ Un-zgtQn39g/_DSC2345.jpg?psid=1)

Później już tylko drobne korekty w programie graficznym.

Najgorsza sytuacja to coś takiego gdzie z pozoru identyczna latarnie mają inne rodzaje żarówek.
Zdjęcie jest kompletnie do bani ale obrazuje problem :)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://public.dm1.livefilestore.com/y2pP5E7mpUs0awq9DZWPyXBu-EDkLBGO67zBGfGcg6vGdUjgY3vWJ7pEDDHh1bJOVx7dCnTVb0J 1mJoDkYiKdiJHQ/_DSC2602.jpg?psid=1)

Borat1979
04-06-2013, 02:01
Właśnie, też mi się to nasunęło. Poza tym zdjęcie zostało zrobione Canonem EOS 5D Mark II, natomiast autor postu wspomniał, że używa D5100. Trudno więc porównywać efekty pracy dwóch aparatów, z których każdy pochodzi z zupełnie innego segmentu cenowego.
Segment cenowy nie ma żadnego znaczenia. Różnice robi rodzaj zastosowanych przez Canona matryc i układów przetwarzania obrazu, które dają inną kolorystykę niż w przypadku sprzętu Nikona.

warpman
04-06-2013, 22:27
Segment cenowy nie ma żadnego znaczenia. Różnice robi rodzaj zastosowanych przez Canona matryc i układów przetwarzania obrazu, które dają inną kolorystykę niż w przypadku sprzętu Nikona.

OK, ale ze względu na różnicę marki takie porównanie i tak nie ma wartości dydaktycznej.

Art Erie
04-06-2013, 22:43
ale drodzy koledzy zapominacie, że było na wstępie wspomniane wywoływanie rawów?
Natomiast światła sodowe były po obu stronach, jak to ulica! Tylko po co fotografować je bezpośrednio?

Poprostu masz na zdjęciu różne żródła światła, a mówimy tutaj o świetle sodowym.


Przy większości zdjęć nocnych WB w zakresie pomiędzy 2500K-3000K wystarcza aby kolor był w miarę prawidłowy.[...]

Na pierwszym zdjęciu nie masz chyba lamp sodowych, na drugiej fotce, lampa sodowa to ta w centrum kadru. Zobacz jak wygląda oddanie kolorów w zasięgu jej światła.

EDIT

Tutaj http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=223302 szerzej o tym świetle.

Borat1979
05-06-2013, 00:13
Na pierwszym zdjęciu nie masz chyba lamp sodowych, na drugiej fotce, lampa sodowa to ta w centrum kadru. Zobacz jak wygląda oddanie kolorów w zasięgu jej światła.

EDIT

Tutaj http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=223302 szerzej o tym świetle.
Przy świetle sodowym zjeżdżasz WB do 2500K i jest ok

Art Erie
05-06-2013, 10:54
Przy świetle sodowym zjeżdżasz WB do 2500K i jest ok

Niezupełnie. Ostatnio montowałem sobie w pokoju świetlówki referencyjne i maja one współczynnikoddania barwy Ra = 98 (czyli doskonale udają one światło dzienne i postzreganie barw jest takie jak w świetle dziennym) Ra dla światła sodowego jest chyba na poziomie 10; jedynie "biała soda" (o której tutaj nie mówimy) ma chyba Ra ponad 80.

cezary-k
05-06-2013, 12:14
Światła sodowe oraz elementy nimi oświetlone oczyma postrzega się jako lekko pomarańczowe, więc trzeba uważać, żeby balansem bieli tego nie wybielić za bardzo. Moim zdaniem zdjęcia wykonane w takich warunkach powinny być z pomarańczowym zafarbem, żeby zachować klimat miejsca. Ja tej zasady się trzymam.