PDA

Zobacz pełną wersję : podstawy filmowania i obróbki



nikonel
31-05-2013, 19:48
Witam wszystkich. Od kilku dni jestem posiadaczem d7100 i chcę się zagłębić w sztukę filmowania. Będę was prosił o wyjaśnienie mi kilku zagadnień których nie do końca rozumiem.
Natrafiłem na artykuł w którym autor w dosyć prosty sposób wyjaśnia podstawy ustawień :


" W lustrzankach mamy do wyboru kilka prędkości, jakie możemy użyć w naszym nagraniu. Najczęściej spotykane to 24, 25, 30, 50 i 60 kl/s (lub inaczej fps). Często wyższe klatkaże dostępne są przy niższych rozdzielczościach – pierwsze trzy często są dostępne przy FullHD, a kolejne dwie w HD. Czym się różnią i jaką wartość wybrać?

• 24 klatki na sekundę to w rzeczywistości 23,98 kl/s. Jest to klatkaż znany z analogowych filmów nagrywanych kamerą na taśmę. W dobie cyfry właściwie nie ma sensu go stosować, ponieważ świat przerzucił się na wyższe wartości. Jedyny sens nagrywania w 24 kl/s jest wtedy, gdy nagrywamy film kamerą analogową lub mamy zamiar przenieść go na taśmę filmową.

• 25 kl/s to obecnie standard. Jest stosowany w telewizji w całej Europie. Daje naturalny obraz, do którego jesteśmy przyzwyczajeni Jest to także ustawienie rekomendowane przy cyfrowych kamerach.

• 30 kl/s (w rzeczywistości 29,97 kl/s) to z kolei standard telewizji japońskiej i amerykańskiej. Producenci lustrzanek i kamer w celu obniżenia kosztów przeważnie na całym świecie stosują w swoich urządzeniach to samo oprogramowanie. W związku z tym my, Europejczycy, mamy możliwość nagrywania w 30 kl/s, a Amerykanie mają dostępne 25 kl/s.

• 50 kl/s to po prostu podwojona prędkość europejska. Obecnie niewiele sprzętów oferuje odtwarzanie z takim klatkażem. Warto ją natomiast stosować, jeżeli chcemy stworzyć obraz slow-moton. Obraz z 50 kl/s możemy podczas obróbki bez żadnej straty jakości rozciągnąć do standardowych 25 kl/s, uzyskując dwukrotne spowolnienie akcji.

• 60 kl/s (59,94 kl/s) to podwojony standard amerykański/japoński. Analogicznie, także może służyć do spowolnienia akcji. Tutaj my, Europejczycy mamy jednak większe pole do manewru, bo obraz możemy rozciągnąć do naszego standardu, czyli 25 kl/s. Amerykanie powinni raczej zaprzestać na 30 kl/s. Oczywiście dzięki temu my uzyskamy bardziej spowolniony obraz."

Aby uzyskać typowy filmowy look, czas migawki powinien być dwukrotnie niższy, niż wartość klatkażu. Jeżeli nagrywamy z prędkością 30 kl/s, klasyczny filmowy wygląd da nam czas migawki 1/60 s, zaś dla filmów w 50 kl/s powinniśmy ustawić czas 1/100 s.


Jeżeli chodzi o przesłonę to sprawa jest oczywista. Niestety nie bardzo rozumiem działania migawki. Np ustawiam klatkaż na 25kl/s i migawkę 50. Przy robieniu zdjęcia migawka to szybkość podnoszenia lustra ale przy filmowaniu lustro przecież nie skacze i jest cały czas otwarte. O co tu chodzi. Czy procesor który powiedzmy zapisuje 25 klatek poprzez migawkę dzieli je jeszcze na pół tworząc 50? Nie rozumiem tego działania i proszę o proste wytłumaczenie. I jeszcze jedno, czy zgadzacie się z autorem w/w cytowanej wypowiedzi?

Beerman
01-06-2013, 09:15
Przy filmowaniu lustro i mechaniczna migawka są cały czas otwarte/uniesione, a ten czas "migawki" to po prostu czas naświetlania jednej klatki.

nikonel
01-06-2013, 20:52
Strona z której cytowałem wypowiedź jak się okazało nie otwierała mi się w całości i nie widziałem komentarzy gdzie także użytkownicy wyjaśniali sprawę migawki. Wreszcie zrozumiałem o co chodzi.
Mam niestety wielki problem z ustawieniami w sony vegas 10 pro. Jutro napiszę w czym problem. Na razie dzięki za pierwszą pomoc.

nikonel
02-06-2013, 10:21
Mam pytanie odnośnie ustawień parametrów do obróbki filmu w sony vegas 10.
Przykład: nagrywam film o parametrach 1920x1080 , 25 kl/s. Po przerzuceniu filmu do vegasa bawię się w ustawienia i tu ? Nie ma powyższych parametrów. Jest HD 1080-24 (1920x1080 ; 23,976 fps), HD 1080-50i (1920x1080 ; 25,000 fps) i wiele innych ale dużo bardziej odległych od mojego filmu. Przypuszczam że moim ustawieniem w programie powinno być HD 1080-50i ( 25,000 fps) ale właśnie 50i a ja mam film nagrany w 25 kl/s bez przeplotu. Czy w tym ustawieniu te 25,000 fps to inaczej 25 kl/s i oznacza to że program sam konwertuje do 25 kl/s lub pozostaje przy 50i w zależności od nagrania źródłowego?
Jest jeszcze ustawienie HDV 720-25p (1280x720 ; 25,000 fps) no ale to już nie jest pełne HD
Jeżeli jest inaczej to co powinienem ustawić i dlaczego. Proszę o wyjaśnienie i pomoc.

kostek-brasil
03-06-2013, 09:54
Te szablony ustawień faktycznie mogą nie odpowiadać twoim. Wystarczy je zmodyfikować. Menu Project > Properties.. zakładka video. Jako wyjściowy do modyfikacji np. HDV 1080-50i (1440x1080; 25,000 fps). Zmieniasz wartość w polu width z 1440 na 1920. W polu field order zmieniasz z np. upper field first na none ( progressive scan ). Nazwa szablonu ( template ), po modyfikacjach zmieni się na "Custom..coś tam, coś tam". Możesz nazwać inaczej szablon, żeby Ci się lepiej kojarzyło np. "HD_1080p_25" i zapisać ( ikonka dyskietki ). Potem, gdy będziesz chciał takich ustawień używać, wystarczy go wybrać z listy i oczywiście zatwierdzić wybór przyciskiem OK. ;)

coroner
03-06-2013, 11:36
a orinetuje się ktoś jak podobną operację przeprowadzić w pinacle studio 16 ??

kostek-brasil
03-06-2013, 14:42
Nie miałem styczności z tym oprogramowaniem, ale z opisu wynika, że program ma takie trzy zakładki: przechwytywane, edycja i tworzenie filmu. Właśnie na tą ostatnią ( tworzenie filmu ) trzeba kliknąć i zająć się tzw. "ustawieniami wstępnymi". Jeśli nie ma pasującego gotowca, kliknij "niestandardowe" i tam poustawiaj wedle potrzeby..

ps. zakładam, że masz wersję polską ;)

coroner
03-06-2013, 15:27
Tak wersja PL, jednak dopiero zaczynam przygodę z nim, gdyż wcześniej pracowałem na Corelu :)

A tak z ciekawości, jak nagram film na Blu Ray 1080 24p to nie będzie dobrze wyglądał odtwarzany na TV ?? musi być 25 ??

kostek-brasil
03-06-2013, 16:24
A tak z ciekawości, jak nagram film na Blu Ray 1080 24p to nie będzie dobrze wyglądał odtwarzany na TV ?? musi być 25 ??

Powinien wyglądać dobrze, zresztą w praktyce pewno nie odróżniłbyś 24 kl/s od 25 kl/s.. Nagrywaj z takimi ustawieniami jakie ma film z kamery/aparatu.

nikonel
03-06-2013, 21:15
Kostek, super dzięki za podpowiedź, wiedziałem że to cholerstwo napewno jest bardzo proste. Podpowiedz mi jeszcze na jakie parametry ustawić pixel format i czy ustawienia w zakładce properties mają jakiekolwiek znaczenia przy późniejszym renderingu bo przecież i tu trzeba ustawić jakieś parametry. No i wreszcie rendering, mam tutaj wiele zakładek np. image sequence, mainconcept avc/aac, mainconcept mpeg-2, sony avc/mvc itd. itp. które z nich wybrać i dlaczego. Tutaj także nigdzie nie ma ustawienia full hd 25p więc jak już coś wybiorę to muszę rozumiem zmienić tak samo jak w zakładce properties. Tylko które wybrać

nikonel
03-06-2013, 21:59
i jeszcze jedno, wprowadzając film do programu mediainfo pokazuje nam dane w tym mb/. ani razu nie zgodziły się te parametry w zakładce renderingu. Czy konieczne jest wprowadzenie takich samych ustawień czy też wystarczą takie jakie pokazuje z automatu sony vegas

kostek-brasil
04-06-2013, 14:50
nikonel, niestety teraz nie mam chwilowo dostępu do programu i nie pamiętam jakie dane wyświetla mediainfo w Vegasie. Generalnie, one powinny być poprawne, nie wiem tylko jak z bitrate ( a to dość istotny parametr ). Jeśli madiainfo jakoś go szacuje i wyświetla, to przypuszczam, że może sugerować zbyt małą wartość, ale o tym bitrate może potem.. Wracając jeszcze do ustawień projektu, sugeruję pixel aspect ratio - 1.0 ( square ), pixel format - 8 bit...choć to jeszcze też może troszkę rozwinę później.., rendering quality - best ( też jeszcze rozwinę.. :) ), deinterlaced method - none.

Możesz zamiast w/w ustawienia przestrzeni kolorów 8 bit, poeksperymentować i dać 32 bit, zwłaszcza gdy w filmie przy 8bit obserwujesz banding kolorów, stosujesz często przenikanie itp. Ponadto w parze z niektórymi kodekami ( np. bodajże z kodekiem sony ) w trybie 32 bit, oprócz kanałów kolorów RGB, wspierany jest też kanał alfa. W rezultacie możesz otrzymać obraz o nieco większym kontraście i być może tak ci będzie bardziej odpowiadać, ale to nie jest za darmo, bo wybierając 32 bit, zwiększy się czas renderowania i wielkość pliku wynikowego. Podobnie z parametrem best, daje najlepsze efekty, ale kosztem wielkości i czasu. Jak to ma być przeznaczone na youtube, gdzie i tak ci mocno zdegradują film, to chyba nie warto, jak na płytkę BD dla siebie, to tak.

Pamiętaj, żeby przy ustawieniach renderingu, nie ustawić zbyt niskiego poziomu dla bitrate, zwłaszcza gdy w filmie są dynamiczne sceny. Z reguły, sugeruje się maximum na poziomie 20mega, a średni ( average ) - 15 mega, ale radzę dać jeszcze wyższy, nawet w zakresie 30-40 mega ( maximum ) i 20 mega ( average ). Nie powinno być wtedy kłopotu z płynnością przy oglądaniu filmu, ale czym wyższy bitrate, tym większy plik znowu wylezie... :) poeksperymentuj i wybierz sobie złoty środek dla siebie, tym bardziej, że jak wyśrubujesz parametry ze względu na jakość, może z kolei odtwarzacz BD się krztusić. ;)

Pozostałe parametry renderingu, jak na wejściu ( w projekcie ), a i trzeba jakiś sensowny kodek wybrać. Tu Ci za bardzo nie podpowiem, bo sam mam niewielkie doświadczenie w filmach HD własnej produkcji ( kilka próbek na razie ), bo jeszcze mam kilka filmików z czasów analoga do skończenia.:-D

Mi - póki co - najbardziej w Vegasie przypadł kodek sony i mainconcept, z małym wskazaniem na ten pierwszy.. Nie bój się doświadczeń, dojdziesz w końcu do wyniku, który będzie Cię zadowalał, przynajmniej mam taką nadzieję. ;)

nikonel
04-06-2013, 16:06
Kolejny raz wielkie dzięki za rozwinięcie tematu. Teraz zza chmur niewiedzy rozbłyskuje powoli słońce.:grin: Powiedz jeszcze co myślisz o kodekach pod hd mpeg2, mp4, h264. Filmy chcę zostawić dla siebie i potomnych po wsze czasy.:rolleyes:

nikonel
04-06-2013, 20:30
i jeszcze jedno. W media info w zakładce strumień video są następujące parametry:
20,7 Mb/s , 1920x1080(16:9), przy 25,000 kl/s, AVC(High@4.1)(CABAC/2 Ref Frames). Czy to oznacza że najlepiej będzie jak fil zrenderuję właśnie pod kodekiem AVC czy też nie. Znalazłem taki kodek w Vegasie ale po zrenderowaniu nie mogę odtworzyć filmu.

kostek-brasil
04-06-2013, 20:59
Nie dziękuj, nie wiadomo czy coś nie pokręciłem w zeznaniach i jeszcze będziesz zgrzytać zębami na kostka. :D

Te kodeki to tak ogólnie, takie jakby małe aplikacje, które jak nazwa wskazuje ( z ang. co-dec ) odpowiedzialne są kodowanie i kompresowanie materiału, jak i w drugą stronę - poprawne odkodowywanie ( dekompresję ). H.264 to jeden z nowszych kodeków, łączący w sobie zalety dobrej wydajności i jakości. Przez to dość popularny.

Natomiast mpeg2, mp4, czy mpeg to już standardy kompresji, zawierające w sobie kodeki video i audio. Mpeg ( albo krócej po prostu mpg ), to w zasadzie standard pod DVD, więc z punktu widzenia filmów HD, damy mu spokój. Mpeg2 w porównaniu do mp4 oferuje generalnie nieco lepszą jakość i mniejszy stopień kompresji materiału ( większy plik na wyjściu ), ale z drugiej strony mp4 ( o ile dobrze kojarzę, bazujący m.in. właśnie na w/w kodeku wideo H.264 ), przy niemal dwukrotnie lepszej kompresji, daje niewiele gorszą jakość. W dodatku ponoć mp4 jest dość dobrze "strawialny" przez youtube ( piszę na podstawie opinii użytkowników, bo nigdy sam nie umieszczałem żadnego filmu na youtube :) ). Natomiast gdybyś chciał po prostu wypalić płytkę blue ray i priorytetem miała by być jakość, to lepiej skorzystać z mpg2. Choć z drugiej strony, wzrosną wówczas nieco wymagania sprzętowe dla odtwarzacza BD i telewizora HD. Dlatego zawsze trzeba po prostu potestować, żeby znaleźć kompromis między możliwie jak najlepszą jakością i wydolnością twojego sprzętu, gdzie będziesz oglądać produkt finalny.

Sam windows oferuje już zestaw kodeków. Dodatkowo można ściągać, albo kupować ( niektóre lepsze ) kodeki lub całe ich zestawy. Czasem, gdy oglądasz jakiś filmik w internecie, odtwarzacz sugeruje, że nie może go poprawnie odtworzyć, bo nie ma odpowiedniego kodeka i sugeruje go ściągnąć i zainstalować. Generalnie w takich wypadkach trzeba zachować ostrożność bo można sobie nieźle namieszać w systemie. W takim przypadku, polecam programik VLC player, który w większości przypadków sobie poradzi, a przy tym nie śmieci w systemie ( tj. nie instaluje kolejnych kodeków w systemie ). Wreszcie oprogramowanie często wnosi także swoje kodeki. Ty masz Vegasa w wersji Pro, więc przypuszczam, że masz więcej kodeków do wybrania niż ja i pewno też lepszych. Tak ogólnie to w Vegasie polecam cieszące się dobrą opinią kodeki Sony i Main Concept...a, jeszcze jedno dość istotne, warto zwrócić uwagę na te z dopiskiem AVC ( z ang. advanced video codec ), są też godne polecenia. Zatem, podsumowując, na początek możesz spróbować Sony AVC albo Main Concept AVC lub ten wspomniany przez Ciebie H.264. Nie bój się doświadczeń - jak dobierzesz zły kodek, możliwe, że dostaniesz jakiś komunikat o błędzie, albo np. w wyniku będzie głos a na wizji czarna plansza, hihi, ale nie oznacza to zaraz jakiejś awarii i nie ma co panikować. Czasem może być też tak, że w komputerze wyjdzie ładny filmik, ale jak włożysz płytkę BD do odtwarzacza, połączonego z TV, wyjdzie i tak klapa. Takie życie, ale w końcu znajdziesz po paru próbach to właściwe ustawienie i gitara. ;)

Przepraszam za zbyt długi post.

kostek-brasil
04-06-2013, 21:15
i jeszcze jedno. W media info w zakładce strumień video są następujące parametry:
20,7 Mb/s , 1920x1080(16:9), przy 25,000 kl/s, AVC(High@4.1)(CABAC/2 Ref Frames). Czy to oznacza że najlepiej będzie jak fil zrenderuję właśnie pod kodekiem AVC czy też nie. Znalazłem taki kodek w Vegasie ale po zrenderowaniu nie mogę odtworzyć filmu.

Znaczy te AVC, jak już wyżej wspomniałem są ogólnie godne polecenia, ale to cała grupa kodeków i nie każdy kodek AVC będzie odpowiedni do twoich plików źródłowych. A może zdradź jakim sprzętem "kręciłeś" swój film, to łatwiej będzie wytropić twój plik źródłowy. Ja mam D300s, który zapisuje w motion jpeg i na płytkach BD otrzymałem ładną jakość ( oczywiście z mojego, subiektywnego punktu widzenia ) po zastosowaniu sony avc, jak i mainconcept avc. Na potrzeby podglądu w kompiku, renderowałem też w "gorszych" ustawieniach i zdaje się mainconcept w mp4. Oczywiście jakość już dużo słabsza bo większa kompresja, ale na miejscu na dysku duży zysk. Oryginalne pliki zostawiam tylko na płytkach i dysku zewnętrznym.

kostek-brasil
04-06-2013, 22:35
Przepraszam, ale widzę, że na początku wątku wspomniałeś przecież, że korzystasz z D7100... :D
Niepotrzebnie Cię w takim razie pytałem. ;) Z jego specyfikacji wynika zatem, że twój plik filmowy z aparatu jest zakodowany przy pomocy H.264 AVC, no to chyba takiego typu kodek warto dać przy renderowaniu w tym wypadku. ;)

nikonel
05-06-2013, 19:50
praktycznie wszystko już kumam. jedynie mam problem z tym kodekiem h.264. Może Kostek wiesz czy wybierając rendering SONY AVC ( to jest chyba format) automatycznie jest pod nim zainstalowany kodek H.264. Mylą mi się też pojęcia mpeg4 i mp4, i czy oba są w AVC. Filmy w MPEG2 bez problemu odpalam ale te z AVC za cholerę niczym nie mogę odpalić. Nawet wskazanym przez ciebie programem. Na youtube widziałem kilka średnio jasno zrealizowanych filmików z których jeżeli dobrze zrozumiałem wynika że Sony Vegas nie ma kodeka H.264 co zresztą mnie zdziwiło. Jak będziesz miał czas i dostęp do sony vegas to popatrz na te kodeki może coś wykminisz.

kostek-brasil
05-06-2013, 21:24
Oj, no troszkę Ci się mieszają pojęcia, ale nic dziwnego jak ja tłumaczyłem...:D Zresztą po raz kolejny niedokładnie się wyraziłem o tych standardach kompresji, przepraszam. Powinno być: mpeg, mpeg2 i mpeg4, a nie mp4, jak napisałem. Z tymże myśląc o standardzie mpeg4 w zasadzie wylącznie ma się na myśli tkwiący w nim popularny kontener z danymi audio i wideo określany własnie jako mp4. Wyszukując kodek w twoim programie, możesz właśnie często natrafić na te skróty typu mpeg2, mp4. Chodziło mi to, ze jak znajdziesz kodek ze skrótem mpeg4, czy mp4, to jest on w standardzie jakościowo porównywalnym z mpeg2, ale ma w porównaniu do mpeg2 większą kompresję. O tym AVC pisałem już wyżej, a co do H.264 to mniejsza z tym, czy go właściwie widzisz wśród kodeków, czy nie. Gdyby program miał z nim problem, to zobaczyłbyś to już podczas importowania żródłowego filmu...( bo takim kodekiem masz go potraktowanym w aparacie ;) ). Proponuję, żebyś może na razie się nie przejmował tak bardzo tymi wszystkimi pojęciami. Reasumując, w tej chwili zadziałał ci kodek Sony AVC. Popróbuj czy jeszcze inne kodeki zadziałają i wtedy na końcu porównaj efekt, który z działających Ci bardziej pasuje i po robocie. :)

nikonel
05-06-2013, 22:49
No chyba dam sobie spokój z tym H.264. Masz rację że skoro program otwiera film z tym kodekiem to i musi nim kodować. Niestety ani razu nie udało mi się po renderingu odtworzyć pliku zrobionego w sony avc. Z mpeg2 nie ma problemu a z tym avc klapa. Dziwne bo odtwarzacze jakie posiadam mają w swojej stajni powyższy kodek. Dodam jeszcze że kiedy najadę kursorem na materiał źródłowy to pokazuje mi się wpis: Typ elementu film w formacie quick time a kiedy najadę na film zrenderowany w avc to wpis mówi: typ plik avc

kostek-brasil
06-06-2013, 09:55
Z mpeg2 nie ma problemu a z tym avc klapa. Dziwne bo odtwarzacze jakie posiadam mają w swojej stajni powyższy kodek. Dodam jeszcze że kiedy najadę kursorem na materiał źródłowy to pokazuje mi się wpis: Typ elementu film w formacie quick time a kiedy najadę na film zrenderowany w avc to wpis mówi: typ plik avc

Te pliki źródłowe z D7100 są plikami ".mov", a to jest format domyślny dla programu Quick Time, stąd taki wpis. Jak masz Quick Time zainstalowany, to je możesz np. w nim oglądać. Zarazem są one w aparacie kodowane przy pomocy kodeka "H.264 AVC" ( który jest jednym z kodeków w standardzie mpeg4 ).. ale naprawdę nie jest takie istotne dla Ciebie w tym momencie co jest czym, dlaczego...itp. Ważne, żeby znaleźć rozwiązanie, które Cię zadowoli. ;)

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale jak zrenderowałeś swój materiał w Vegasie jakimś kodekiem z rodzinki mpeg2 i odtwarzałeś w innych programach na komputerze, to taki film był ok, a jak użyłeś kodeka sony avc, to film nie jest odtwarzany...?
Zatem, jeśli chcesz poprzestać na oglądaniu swoich filmików po montażu w Vegasie na tych programach i jakość cię zadowala, to problem z głowy. Ale też nie zaszkodzi empirycznie sprawdzić jeszcze innych i porównać wyniki. :)

nikonel
06-06-2013, 11:13
Kostek masz rację. Mogę bez problemu poprzestać na mpeg2 i będzie ok. Ale chciałbym porównać materiał zrenderowany w AVC. Trochę mnie denerwuje że czegoś tam nie rozumiem i dlatego też męczę ten temat bo fajnie jest mieć wiedzę i orientować się w temacie , niż tylko nacisnąć przycisk i nie zastanawiać się dlaczego tak a nie inaczej. Tak już mam. Mam nadzieję że cię tym nie męczę. A odnośnie zrenderowanego filmu w AVC to czy jest możliwe że po renderze został on zapisany tylko jako plik informacyjny a nie film. Z drugiej strony nie zajmowałby chyba aż tak dużo miejsca, bo ten sam kawałek zrenderowany w MPEG2 jest o 10 MB większy.

kostek-brasil
06-06-2013, 17:26
Spokojnie, nie męczysz. Tylko nie wiem czy zdołam ci pomóc przy moim bardzo skromnym doświadczeniu z montażem filmów HD. ;)

Ten kawałek zrenderowany kodekiem sony avc nie jest żadnym "plikiem informacyjnym"; to tak samo filmik jak ten zrenderowany mpeg2. Należało się spodziewać, że będzie mniejszy od tego z mpeg2, bo sony avc wchodzi w zakres standardu mpeg4. Przypominam, że mpeg4 w porównaniu do mpeg2 cechuje zbliżona jakość, ale większa kompresja, czyli za przeproszeniem "wypluwa" on mniejsze pliki. Mpeg4 wprowadzono głównie pod kątem strumieniowego przesyłania plików multimedialnych oraz rosnących wymagań, także m.in. technologii 3D. Chodziło o to, żeby nadal utrzymać ładną jakość, ale uzyskiwać mniejsze pliczki na wyjściu. To raczej jednak taka modyfikacja poprzednich standardów ( mpeg i mpeg2 ) niż coś zupełnie nowego.

Wracając do twoich kłopotów. Spróbuj może po prostu zaimportować ten zrenderowany przez sony avc kawałek do Vegasa i tam go odtworzyć. Napisz, czy jest odtwarzany i ogólnie co się wówczas dzieje...np. program wiesza się, ni ma reakcji; jest dźwięk, ale widzę ciemność :D...; jest na filmiku obraz i dźwięk, ale film nie jest odtwarzany płynnie, zacina się; pojawia się komunikat o treści...itp. bo tak to trudno dojść o co chodzi.

I na koniec najważniejsze - nie denerwuj się niezależnie od rezultatów. Jak robiłem montaż swoich pierwszych filmików analogowych, program mielił, mielił...( znaczy renderował ), czasem kilka godzin, a potem się wywalał i kaput, ale to nie był Vegas, który wydaje się być dość stabilny. ;)

nikonel
06-06-2013, 18:55
Ok. Temat wygląda tak. Rendery avc i mpeg2 nie otwierają się w sony vegas. Za to obydwa otwierają się w DVD Architekt. AVC podczas odtwarzania zacina się natomiast mpeg2 jest bardziej płynne. Ponadto rendering 15 sekund w avc trwa 4minuty 30sekund, natomiast MPEG2 38 sekund. Tak więc chyba bez sensu jest się pchać w AVC. No chyba że gdzieś po drodze coś poplątałem w ustawieniach.

kostek-brasil
06-06-2013, 20:57
Ok. Temat wygląda tak. Rendery avc i mpeg2 nie otwierają się w sony vegas.

Wybacz, ale dalej nie rozumiem, co oznacza u ciebie nie otwierają się. Dają sie chociaż zaimportować?

Uruchom program, wybierz z menu komendę "Import media". Na wszelki wypadek, jak Ci wyskoczy okienko "import media" w zakładce 'pliki typu' wybierz opcję 'all files', wskaż plik i potwierdź. 1. Czy ten plik w ogóle zostanie zaimportowany, czy program daje komunikat o błędzie? 2. Jeśli tak, to jaki?

Może zacytuj jeszcze jakie są roszerzenia w tych twoich "renderach avc i mpeg2". Z poziomu windowsa można to zrobić w zwykłym okienku eksploratora ( tylko musisz mieć nieaktywną opcję "ukryj rozszerzenia..." Menu narzędzia > opcje folderów > widok. Przykładowo jakas_nazwa.mp4 - rozszerzenie mp4. Na razie to sprawdź, DVD Architect zostaw w spokoju, aż do momentu gdy będziesz chciał już płytkę gotową wypalić. ;)

nikonel
07-06-2013, 08:52
Kostek pisząc że nie otwiera się w sony vegas mam dokładnie na myśli to co napisałem. Nie ma żadnych komunikatów ani żadnego działania. Po prostu nic niezależnie od tego czy plik przeciągną czy też wskażę go w okienku import media. Dlatego też sprawdziłem czy otwiera się w architekcie i tu nie było problemu.
Jeżeli chodzi o opcje folderów to nie ma tam nic z wpisem mp4, czy rozszerzeniem.

Jak otwieram ten sam plik w VLC media player i wskazałem w ustawieniach wszystkie pliki to program iportuje plik ale przy odpaleniu go mam czarny ekran bez żadnych komunikatów.

kostek-brasil
07-06-2013, 09:34
Moja ostatnia rada dla Ciebie - powinieneś wpierw opanować podstawy obsługi programu ( np. jego interfejs, importowanie i podgląd materiału itp. ) oraz obsługi systemu ( każdy plik ma swoje rozszerzenie, jeśli nadal nie umiesz go odszukać, mimo wskazówki jaką Ci wyżej napisałem..pozostaje mi wywiesić białą flagę :D ).

Życzę Ci dużo cieprliwości i owocnych rezultatów. ;)

nikonel
07-06-2013, 17:13
Kostek nie poddawaj się, wierzę że dasz radę, zrób to jak nie dla mnie to dla kraju. :-D
A wracając do tematu to już sobie chyba poradziłem z tymi renderami.
I tak: jak się okazało, przez to że robiłem na wyciszonym głośniku nie zwróciłem uwagi na fakt że filmy po renderze nie mają audio. Przed renderem w vegasie była ścieżka video i audio a po zrenderowaniu tylko audio. W necie znalazłem info że jest tak gdyż wskazywany typ renderu czy to mpeg2 czy też avc był typem video stream czyli renderował wyłącznie ścieżkę video. Nie da się w typie video stream zaznaczyć w zakładce audio "include audio" gdyż cała zakładka jest wygaszona i nieaktywna.
Tak więc zacząłem kombinować i okazało się że w mainconcept mpeg2 należy wybrać HDV 1080 np 50i, zmienić potem ustawienia na 25p i 1920 i mam renderowane video i audio. I tak samo wystarczyło wejść na sony avc/mvc, wybrać AVCHD 1920x1080 np 50i, pozmieniać ustawienia wcześniej opisałem i także bez problemu renderuje video i audio. Po za tym to avc bez problemu jest otwierane przez player-y i ma takie same wartości jak mój materiał źródłowy.
Wielkie dzięki Kostek za pomoc:mrgreen:

kostek-brasil
07-06-2013, 20:03
Również dziękuję. ;)

pgi
16-06-2013, 23:16
Natomiast mpeg2, mp4, czy mpeg to już standardy kompresji, zawierające w sobie kodeki video i audio. Mpeg ( albo krócej po prostu mpg ), to w zasadzie standard pod DVD, więc z punktu widzenia filmów HD, damy mu spokój. Mpeg2 w porównaniu do mp4 oferuje generalnie nieco lepszą jakość i mniejszy stopień kompresji materiału ( większy plik na wyjściu ), ale z drugiej strony mp4 ( o ile dobrze kojarzę, bazujący m.in. właśnie na w/w kodeku wideo H.264 ), przy niemal dwukrotnie lepszej kompresji, daje niewiele gorszą jakość.

Coś gdzieś dzwoniło, ale nie w tym kościele = bzdury wypisujesz kostek-brasil. MPEG2 HD jest o niebo gorszym formatem kodowania niż AVC / H.264. Dla przeciętnego filmowca najważniejsze będą ponad 2-krotnie większe pliki przy zachowaniu podobnej jakości do AVC. Z uwagi na gorszy algorytm kompresji, MPEG2 HD nigdy nie osiągnie podobnej jakości do AVC przy minimalnej kompresji (48 Mbit/s dla standardu BR). Więcej o szczegółach technicznych (np. stratności kompresji) do poczytania choćby tu: http://www.compression.ru/video/codec_comparison/index_en.html

Poza tym natywnym sposobem kodowania w Nikonie jest AVC, a używając smart rendering w programach do obróbki video jest szansa na zachowanie zbliżonej jakości do oryginału - w klatkach, w których nie dokonano modyfikacji typu przejścia, zmiana barw, etc. Natomiast video z lustrzanki zostanie w całości stratnie przemielone przez program do obróbki jeśli docelowo zostanie wybrany format MPEG2 HD. Skutkuje to choćby pogorszeniem ostrości i pojawieniem się oznak kompresji przy niższej przepływność bitów.

Jeśli nagrane video cieszy bez konieczności dodawania bajerów, ale wymaga wycinanek niechcianych scen to lepiej jest użyć innego programu niż Vegas, Pinacle, TMPGEnc (każdy ze stajni Pegasysa), itp. Najlepiej zrobić je w VideoReDo H264, TS-Doctor lub darmowym Avidemux, gdyż pozwolą zrobić to bezstratnie, w przeciwieństwie do "klasycznej" stajni - nad smart renderingiem nie ma żadnej kontroli i nigdy nie wiadomo co program zmiele.

kostek-brasil
17-06-2013, 12:11
Coś gdzieś dzwoniło, ale nie w tym kościele = bzdury wypisujesz kostek-brasil. MPEG2 HD jest o niebo gorszym formatem kodowania niż AVC / H.264. Dla przeciętnego filmowca najważniejsze będą ponad 2-krotnie większe pliki przy zachowaniu podobnej jakości do AVC. Z uwagi na gorszy algorytm kompresji, MPEG2 HD nigdy nie osiągnie podobnej jakości do AVC przy minimalnej kompresji...

Gorszym w sensie efektywności ( daje większe pliki ) i poziomu przepływności ( w mpeg2 można uzyskać maksymalnie 80 Mbit/s, tylko czy o uzyskanie jeszcze wyższego poziomu w tym wypadku chodzi?...), to owszem tak. Tylko uważam, że dla przeciętnego filmowca są nie tyle istotne te "2-krotnie większe pliki", a raczej jakość filmu. Przy rozsądnej długości filmu i kodowaniu w standardzie mpeg2, płytka BR spokojnie wszystko zmieści. Pozwól, że nie będę jednak już rozwijał tematu. ;)



Poza tym natywnym sposobem kodowania w Nikonie jest AVC...

Skąd taka informacja? Wyobraź sobie, że mój nikuś nie dostosował się do tego "natywnego sposobu kodowania". :D

Inna sprawa, że kodek H264 AVC jest obecnie bardzo popularny z wielu powodów i nie tylko w Nikonie, ale tego też nie będę rozwijać.


lepiej jest użyć innego programu niż Vegas, Pinacle...

Nie ma takiego programu jak Pinacle, zapewne chodziło Ci o Pinnacle.. ;)

Samych udanych filmów Ci życzę.

Maciek N
18-07-2013, 21:38
Co prawda nie przebiłem się przez cały temat ale ostatnie wypowiedzi mogą wprowadzić w błąd czytelnika.
Jestem filmowcem od kilkunastu lat więc moje doświadczenie jest nie małe.
mpg2 jest już przestarzałym kodekiem i w zasadzie wszyscy producenci od niego odchodzą. Jego jedyną zaletą jest to, że można go montować na archaicznym kompie.
H264 AVC jest w tej chwili najbardziej popularny, ponieważ jest bardziej wydajny. Nie chodzi tylko o objętość plików ale o jakość obrazu. Kodek ten zachowuje znacznie więcej szczegółów mimo mniejszej objętości.
Jego wadą jest minimalna moc obliczeniowa potrzebna do odtworzenia i montażu. Do względnie komfortowej pracy niezbędny jest procesor i5 i 8GB Ram. Osobiście pracuję na Ediusie ze względu na wydajny silnik i co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na moc obliczeniową w stosunku do konkurencji. Montując H264 AVC mogę nałożyc około 4-5 filtrów i nadal montować w RT (bez przeliczania)

kostek-brasil
19-07-2013, 11:16
Maćku, H264 AVC to konkretny kodek, a mpg2 zawiera w sobie wiele kodeków od różnych producentów, więc to tak trudno dokładnie porównać. ;)
Nie ulega wątpliwości, że przy zapisie materiału o rodzielczości HD, na dziś kodeki rodzinki mpeg4, a zwłaszcza w/w H264 AVC, wypierają te z grupy mpeg2.
Zwłaszcza ze względu na dużo lepszą wydajność ( mniej więcej stosunek jak 2:1 ) i lepsze wsparcie dla wyższego poziomu bitrate. Napewno bardzo istotne jest jak jest kodowany materiał wejściowy w aparacie/kamerze.
Jeśli ktoś ma taki jak Ty ( H264 AVC ), to wydaje się mało sensowne, by podczas edycji poddać to działaniu jakiegokolwiek kodeka mpg2, aczkolwiek sprawdzić doświadczalnie zawsze można i każdemu to polecam, jako fizyk doświadczalny. :D
Sam dysponuję D300s, który przy filmowaniu bazuje na motion jpeg i wówczas nieco lepsze efekty uzyskuję stosując kodek z rodzinki mpg2, pomijając większą objętość pliku wyjściowego, ma się rozumieć..
Materiał zakodowany z mpg2 zasadniczo także nieco łatwiej poddaje się edycji i jest mniej wymagający sprzętowo, ale generalnie użytkownicy bazujący przy nagraniu i edycji na kodeku H264 AVC, nie powinni mieć większych problemów, chyba że jakiś kompik leciwy, czy coś w systemie namieszane.. ;)
Masz rację, że H264 jest teraz bardzo popularny we wszystkich lustrzankach cyfrowych, czy np. w reklamowanych tzw. kamerach z "matrycą pełnoklatkową", jak przykładowo Sony NEX VG900E, z wymienną optyką. Tak naprawdę jednak, kamera ta nie jest pełnoklatkową, bliżej jej do formatu DX lustrzanek Nikona. :)
W każdym razie, przy zapisie materiału w formacie HD, bazuje ona również na H264, ale jeśli ktoś ma ochotę zapisywać z niej materiał w SD, to wykorzysta kodek z mpeg2.

A co do wymagań, to ciekawi mnie po jakim czasie "usmażyłby" się procek w moim kompie, gdyby wrzucić jakiś materiał w formacie 4K albo 5K, np. z Red One? :D Teoretycznie wiem, że się to da się to ładnie edytować w Premierce, ale ciekawe jakiego sprzętu potrzeba ( także dysków, pamięci itp. ).

proszek
19-07-2013, 21:27
To moje pytanie z innej beczki - materiał nagrywany nikonem d7000. Jaki będzie najlepszy preset wejściowy w premiere? AVCHD?

kostek-brasil
19-07-2013, 22:16
Proszek, najlepiej taki preset, który będzie idealnie pasował do ustawień twoich plików filmowych z D7000. Możliwe, że takiego nie będzie na liście. Wówczas wybierz jak najbardziej zbliżony i zmodyfikuj go. ;)

Warto też sobie - w tym wypadku - taką zmodyfikowaną wersję zapisać na przyszłość, pod preferowaną nazwą.

proszek
20-07-2013, 10:08
To wiem ;) Najlepiej będzie pasował pewnie taki w którym film zapisuje aparat ale nie mogę znaleźć w necie informacji na ten temat.

pgi
21-07-2013, 23:27
To wiem ;) Najlepiej będzie pasował pewnie taki w którym film zapisuje aparat ale nie mogę znaleźć w necie informacji na ten temat.
Masz to w instrukcji: H.264/MPEG-4 Advanced Video Coding zapisywany w kontenerze MOV (QuickTime). Tylko starsze Nikony, w który wideo było takim sobie wodotryskiem, miały kodowanie w MPEG2.

Aby zachować maksimum początkowej jakości musisz wybrać profil dokładnie odpowiadający rozdzielczości i liczbie klatek na sekundę wideo z lustrzanki oraz, jeśli jest taka opcja, zaznaczyć smart rendering.

Parametry filmu powinien pokazać każdy edytor wideo lub bezpłatny MediaInfo (http://mediaarea.net/pl/MediaInfo).

proszek
22-07-2013, 08:35
Oo, dzięki wielkie, tego szukałem!

prz3mo
01-08-2013, 21:29
Czy istnieje jakiś freeware'owy soft do tzw. gradingu kolorów?

Ketosz
02-08-2013, 12:54
DaVinci Resolve

prz3mo
03-08-2013, 11:32
DaVinci Resolve

Niestety nie mogę tego zainstalować. Mam procesor AMD i program się wysypuje. Jest zresztą o tym info w necie, że ludzie mają ten sam problem :( Na tę chwilę nie ma możliwości tego obejść :(

pgi
04-08-2013, 13:49
Czy istnieje jakiś freeware'owy soft do tzw. gradingu kolorów?
Możesz spróbować AviSynth i/lub VirtualDub + wtyki do nich. Dobre rezultaty można osiągnąć tylko po konwersji do RGB, a to wiąże się ze stratną konwersją video YUV <> RGB

nikonel
29-11-2013, 17:26
Po długim szukaniu w internecie jak i dopytywania się na forach ustaliłem że moje dotychczasowe wiadomości o obróbce full hd w sony Vegas były błędne.Podaję więc swoje ustalenia oparte o wiedzę osób mocno zagłębionych w temacie :

Standard BluRay obsługuje:
- 1920x1080 - 60i (59,94i) (znane również jako 30i/29.97i)
- 1920x1080 - 50i (zwane również 25i)
- 1920x1080 - 24p
- 1920x1080 - 23.976p
- 1920x1080 - 60i (59.94i) (znane również jako 30i/29.97i)
- 1440x1080 - 60i (59.94i) (znane również jako 30i/29.97i)
- 1440x1080 - 50i (zwane również 25i)
- 1440x1080 - 24p
- 1280x720 - 60p (59.94p)
- 1280x720 - 50p
- 1280x720 - 24p
- 720x480 - 30i (29.97i)
- 720x576 - 50i (zwane również 25i)

Różnica w nazewnictwie wynika stąd, że sony posługując się nazwą 25i mówi o dwudziestu pięciu klatkach na sekundę, wyświetlanych z przeplotem.
To samo zwykło się opisywać jako 50i - czyli inaczej mówiąc - pięćdziesiąt półobrazów na sekundę.

Jeżeli więc ustawię nagrywanie w aparacie na 30p to łączenie klipów w projekcie robię w 30p ale randering ustawiam na 1920x1080 60i ( 29,970 NTSC). Potem robię w vegasie audio w Dolby Digitall AC3 . W architekcie rozwijamy na górze zakładkę properties i zmieniamy dvd na Blu ray. Jeżeli obrabialiśmy film w vegasie w AVC to zmieniamy MPEG 2 na AVC i frame rate na 29,970 interlo....

Jeżeli nagraliśmy film w 25p to w vegasie projekt wybieramy blu ray 1920x1080 25p. Potem renderujemy w ustawieniach 1920x1080 50i. ( frame rate 25,000 pal) Potem j/w audio. W Architekcie wybieramy j/w z tym że frame rate ustawiamy na 25i ( to jest to samo co 50i tylko inaczej nazwane). Dalsza praca j/w.




Robiąc film w vegasie w mpeg2, to 25p obrabiam w 1920x1080 50i i w wskazuję 25,000 i. w Architekcie. 30p obrabiam w 60i i tak w architekcie wskazuję 29,970 i.

Maciek N
01-12-2013, 10:00
Wszystko się zgadza jednak należy dodać że w Europie obowiązuje Pal czyli 25kl/s.

pgi
02-12-2013, 00:43
Wszystko się zgadza jednak należy dodać że w Europie obowiązuje Pal czyli 25kl/s.
Mylisz z DVD / TV SD. Poza tym praktycznie każdy sprzęt wideo przeznaczony na rynek europejski odtwarza NTSC (29,97 / 23,976).

Maciek N
02-12-2013, 16:26
Jeśli piszesz o sprzęcie który stoi na pułkach sklepowych to oczywiście masz racje:) Niestety wielu klientów ma sprzęt który może mieć poważne problemy z odtworzeniem NTSC. Jak to wygląda % nie wiem ale nawet jeśli to będzie tylko 5-10% to jednak było by mi wstyd powiedzieć klientowi że aby odtworzyć mój film musi sobie kupić nowszy sprzęt.
NTSC ma także inne wady Wielokrotnie spotkałem się z efektem migotania w warunkach sztucznego oświetlenia, co w systemie Pal praktycznie się nie zdarza. Można się ratować regulacją migawki ale zazwyczaj to oznacza ciemniejszy obraz.

nikonel
02-12-2013, 17:21
ok ale wydaje mi się że sporawa nie dotyczy Blu ray.
Po za tym ja mam problemy z wypluciem z architekta dobrego klipu. Lekko się zacina i dużo mija ze ścieżką audio. Dlatego też po zrenderowaniu w Vegasie, ścieżkę video i ścieżkę audio wrzucam do programu TS Muxer i tam muksuję. Powstały i zlepiony ze sobą klip video i audio, spokojnie obrabiam w architekcie a powstały materiał odtwarza się już bez problemów.

pgi
02-12-2013, 20:02
@ Maciek,
jeśli piszemy o standardowej rozdzielczości, to pierwsze słyszę aby ktoś w Europie miał problem z NTSC. Owszem problem dotyczył VHS, ale od czasu DVD każdy sprzęt odtwarza obraz NTSC - nie mylić z ograniczeniami dot. regionu. Odmienna sytuacja jest w krajach NTSC, a szczególnie w USA, gdzie ze świecą szukać sprzętu odtwarzającego PAL.

Być może Twój klient miał jakiś azjatycki odtwarzacz DVD z najniższej półki, choć te w większości "łykają" wszystko.

@ nikonel
Komercyjne wydania BR trzymają się reguł, a sprzęt odtworzy wszystko co mieści się w standardzie. Jedynym ograniczeniem może być kod regionu, co nie dotyczy chałupniczo robionego BR (chyba, że ktoś jest złośliwy, albo nie wie co robi ;) ).

Odnośnie Twojego wcześniejszego postu i tworzenia dysku BR: radziłbym trzymać się standardu oferowanego przez nowe Nikony 1080 24p. Konwertowanie wideo progresywnego na z przeplotem (i vice versa) nie jest najlepszym pomysłem, bo może powodować brak płynności, klatkowania i szatkowania - program musi dodać brakujące lub odjąć ramki. Poza tym czemu piszesz o renderingu do mpeg2, a nie h264 (natywny dla Nikona), który jest o niebo lepszym i 70% bardzie wydajnym kodekiem?

Poniżej tabelka ze standardem kodowania BR:



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/IdDvqLw-2.jpg
źródło (http://i.imgur.com/IdDvqLw.jpghttp://i.imgur.com/IdDvqLw.jpg)

nikonel
02-12-2013, 22:23
ja także opieram się na avc a mpeg2 to tylko dla prób. Jeżeli chodzi o ilość klatek to obraz jest bardziej płynny
( jeszcze przed obróbką w vegasie ) w 30p . robiłem testy przy 24p, 25p, 30p i ten ostatni w porównaniu z pozostałymi praktycznie niweluje efekt rozmazania krawędzi przy szybkich ruchach.
Masz jednak rację że trzeba to potem konwertować.
Mój sprzęt ma jeszcze możliwość nagrywania przy 50i i 60i ale jeszcze nie próbowałem się tym bawić.

Maciek N
03-12-2013, 12:27
@ Maciek,
jeśli piszemy o standardowej rozdzielczości, to pierwsze słyszę aby ktoś w Europie miał problem z NTSC. Owszem problem dotyczył VHS, ale od czasu DVD każdy sprzęt odtwarza obraz NTSC - nie mylić z ograniczeniami dot. regionu. Odmienna sytuacja jest w krajach NTSC, a szczególnie w USA, gdzie ze świecą szukać sprzętu odtwarzającego PAL.


Nie ukrywam że po cichu liczyłem na taką kontrę. D800 ma znacznie lepszy obraz 30kl/s od standardowych 25kl

nikonel
03-12-2013, 22:11
Właśnie zrobiłem testy wszystkich możliwych ustawień klatek na sekundę w moim Nikosiu. 30p jest najostrzejsze w ruchach w porównaniu do 25p i 24p ( tak jak pisałem wcześniej) . Zupełnie też nie widzę różnicy jeżeli chodzi o efekt kinowy jaki miało dać nagrywanie w 24p. Natomiast filmy nagrane w 50i i 60i różnią się mocno od filmów progresive.
Są o wiele ostrzejsze jeżeli chodzi o rozmycia w ruchu, 30p się chowa. Ale niestety tutaj widać i to mocno efekt teatralny ( o ile dobrze go nazywam), nagrania są właśnie takie jakich nie lubię oglądać.

prz3mo
08-12-2013, 19:49
Właśnie zrobiłem testy wszystkich możliwych ustawień klatek na sekundę w moim Nikosiu. 30p jest najostrzejsze w ruchach w porównaniu do 25p i 24p ( tak jak pisałem wcześniej) . Zupełnie też nie widzę różnicy jeżeli chodzi o efekt kinowy jaki miało dać nagrywanie w 24p. Natomiast filmy nagrane w 50i i 60i różnią się mocno od filmów progresive.
Są o wiele ostrzejsze jeżeli chodzi o rozmycia w ruchu, 30p się chowa. Ale niestety tutaj widać i to mocno efekt teatralny ( o ile dobrze go nazywam), nagrania są właśnie takie jakich nie lubię oglądać.

Jakie czasy migawki stosujesz? Bo panuje powszechna opinia, że jeśli chcemy mieć "filmowo" to jeśli np. nagrywamy w 25p to czas powinien być 1/50, jeśli w 50p to 1/100....
Poza tym na filmowy "look" ma wpływ nie tylko "klatkarz", ale też np. grading kolorów :)