PDA

Zobacz pełną wersję : Problem? z nikkor 70-300 vr



AnonimR
26-05-2013, 09:37
Witam.
Nie dawno zakupiłem używany obiektyw Nikkora podany w tytule. Mam jednak pewien problem, a konkretnie chodzi o to, że stabilizacja szumi. Z tego co znalazłem na forum jest to normalne , że stabilizacja lekko szumi, nie ma to nic wspólnego z wadą obiektywu, jednak zastanawia mnie szumienie mojego egzemplarza przy ogniskowej 300. O ile do 290 mniej więcej szum jest ledwie słyszalny o tyle przy 300 szum jest już dość głośny i nie wiem czy to normalne? Obiektyw robi ostre zdjęcia,a stabilizacja działa. Używany z d90. Proszę o jakieś sugestie bo nie wiem czy nie zwrócić obiektywu.
Pozdrawiam

darkmajin
27-05-2013, 07:36
Obiektyw robi ostre zdjęcia,a stabilizacja działa.


nie odpowiedziałeś sobie sam?, teoretycznie na dłuższej ogniskowej VR "mocniej" działa tyle że to różnica 10mm więc różnicy dużej być nie powinno... tak mi się coś kojarzy że kiedyś mówili głośny VR = padający silnik, ale ręki nie dam napisz do TOP67 może coś wywróży ;)

kolas
27-05-2013, 07:56
Najlepiej podjedz z aparatem do najbliższego sklepu gdzie mają ten obiektyw, podłącz i sprawdź czy jest tak samo.

TOP67
28-05-2013, 18:09
Mechanicznie nie ma żadnego powiązania VR i ogniskowej. Nic tam się nie przestawia, jedynie taśma zasilająca wygina się w miarę zoomowania. Ale jej uszkodzenie widać gołym okiem.
Natomiast elektronika zbiera informacje o ogniskowej z enkodera i odpowiednio odchyla soczewkę. Sprawdź w exif czy na 300 mm jest wpisana ta wartość.
Akurat nie ma swojego egzemplarza, więc nie mogę odsłuchać, ale nie pamiętam gwałtownej zmiany głośności.

Meggido
28-05-2013, 19:39
Witam.
Nie dawno zakupiłem używany obiektyw Nikkora podany w tytule. Mam jednak pewien problem, a konkretnie chodzi o to, że stabilizacja szumi. Z tego co znalazłem na forum jest to normalne , że stabilizacja lekko szumi, nie ma to nic wspólnego z wadą obiektywu, jednak zastanawia mnie szumienie mojego egzemplarza przy ogniskowej 300. O ile do 290 mniej więcej szum jest ledwie słyszalny o tyle przy 300 szum jest już dość głośny i nie wiem czy to normalne? Obiektyw robi ostre zdjęcia,a stabilizacja działa. Używany z d90. Proszę o jakieś sugestie bo nie wiem czy nie zwrócić obiektywu.
Pozdrawiam
Olać i cieszyć się doskonała jakością zdjęć. ;)

Nikoniczek
28-05-2013, 20:33
...nie, to nienormalne,
mój zachowuje się dyskretniej.

;(

AnonimR
28-05-2013, 22:03
Dzięki za wszystkie odpowiedzi i sugestie.


Sprawdź w exif czy na 300 mm jest wpisana ta wartość

w exif wszystko się zdadza:)

Na razie zostawie to tak jak jest, może to moje urojenie, że jest głośniej już sam nie wiem:) jak się posypie obiektyw za jakiś czas to dam znać;p

Yanis
28-05-2013, 22:18
(...) Sprawdź w exif czy na 300 mm jest wpisana ta wartość.(...)
Zaintrygowałeś mnie tym zdaniem. Bo ja mam teleobiektyw (kupiony jako używany tu na forum) i on właśnie ma taki objaw - ogniskowa w EXIF często jest różna od rzeczywistej. Czy oznacza to jakiś poważniejszy problem?

TOP67
28-05-2013, 22:23
Ogniskowa jest zapisywana w pewnych przedziałach, bo jest zwykle zapisywana tylko na 3 bitach. Generalnie nie powinno być problemu w środku. Ale przy źle skalibrowanych szczotkach, może przekłamywać na końcach. Może np. na 300 mm pokazać 270 albo 70 mm. Nie ma to wpływu na zdjęcia.

Yanis
28-05-2013, 22:25
Wielkie dzięki za odpowiedź. Już mnie stres nieco zeżarł, bo sporo za klamota dałem :)


EDYCjA: cyt."Natomiast elektronika zbiera informacje o ogniskowej z enkodera i odpowiednio odchyla soczewkę." To błędne wskazanie ogniskowej nie ma wpływu na prawidłową pracę VR?

TOP67
28-05-2013, 22:42
Po prostu sprawdź. Zrób serię z VR i bez.

Yanis
28-05-2013, 22:54
VR sam w sobie działa. Zastanawiam się tylko, czy ta usterka może mieć wpływ na jego efektywność. Dla przykładu na ogniskowej 400 w Exifie często wyświetla mi 300 (a czasem prawidłowo - 400). Na tej ogniskowej fotografując przemieszczający się obiekt, nie potrafię zejść z czasem poniżej 1/160s. Prawie zawsze mam poruszony obraz. Dotychczas tłumaczyłem to sobie ciężarem szkła i moim niewielkim doświadczeniem (bawię się tym szkłem od około roku).

TOP67
28-05-2013, 22:59
VR w żaden sposób nie pomaga w robieniu zdjęć poruszających się obiektów. To kompensuje tylko drgania aparatu.

Yanis
28-05-2013, 23:05
Dzięki za rozwianie wątpliwości :)
Po prostu do głowy mi przyszło, że działanie VR-a może być jakoś powiązane ze zmianami ogniskowej.

TOP67
28-05-2013, 23:24
Obrócenie aparatu o 0,01 stopnia, jest prawie niewidoczne przy ogniskowej 50mm (kąt widzenie 50 stopni), za to bardzo przy 400 mm (kąt widzenia 6 stopni).
Dla takiego D600 daje to przesunięcie o 1 lub 10 pikseli na matrycy.