wiemzenicniewiem
23-05-2013, 23:42
Witam.
Na wstępie chciałbym przywitać wszystkich obecnych i przyszłych członków forum. Od niedawna jestem posiadaczem Nikona d3200. Jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o aparaty typu lustrzanka. Wcześniej pstrykałem sobie okazjonalne fotki FujiFilm s1000fd, który całkiem dobrze się sprawował w trybie P. Teraz chciałbym trochę poważniej pobawić się w fotografowanie mody itp. Przerobiłem instrukcję obsługi po krótce no i jakieś fotki tam mi wychodzą. Ale czuję, że można jeszcze zrobić coś lepszego. Chodzi mi o zdjęcia w pomieszczeniu. Zakupiłem do tego amatorskie oświetlenie: 2x klosz ze świetlówkami 36W (180W) 5500K(made in china) po 3 w każdym kloszu. Do tego dwie parasolki rozpraszające. Jak już pisałem na wstępie temat lustrzanki i oświetlenia dodatkowego to dla mnie kompletna nowość. Stąd też mam kilka pytań: 1) jak powinienem ustawić te lampy - czy żeby oświecały sam obiekt czy też mają one być umiejscowione z daleka przed statywem? 2) jakie ustawienia aparatu będą najlepsze? czy fotki wykonywać z lampą błyskową czy bez? 3) jaki balans bieli będzie najlepszy? 4) w jakim formacie zapisywać fotki RAW czy FINE.jpg?
Przykładowe zdjęcie zrobiłem w trybie AUTO, czy można coś jeszcze "wyciągnąć" więcej przy takim oświetleniu? Jeśli tak to przy jakich ustawieniach?
Za każdą pomoc lub wskazówki będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zapodaj.net/4b13a9a6e4cb6.jpg.html)
Na wstępie chciałbym przywitać wszystkich obecnych i przyszłych członków forum. Od niedawna jestem posiadaczem Nikona d3200. Jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o aparaty typu lustrzanka. Wcześniej pstrykałem sobie okazjonalne fotki FujiFilm s1000fd, który całkiem dobrze się sprawował w trybie P. Teraz chciałbym trochę poważniej pobawić się w fotografowanie mody itp. Przerobiłem instrukcję obsługi po krótce no i jakieś fotki tam mi wychodzą. Ale czuję, że można jeszcze zrobić coś lepszego. Chodzi mi o zdjęcia w pomieszczeniu. Zakupiłem do tego amatorskie oświetlenie: 2x klosz ze świetlówkami 36W (180W) 5500K(made in china) po 3 w każdym kloszu. Do tego dwie parasolki rozpraszające. Jak już pisałem na wstępie temat lustrzanki i oświetlenia dodatkowego to dla mnie kompletna nowość. Stąd też mam kilka pytań: 1) jak powinienem ustawić te lampy - czy żeby oświecały sam obiekt czy też mają one być umiejscowione z daleka przed statywem? 2) jakie ustawienia aparatu będą najlepsze? czy fotki wykonywać z lampą błyskową czy bez? 3) jaki balans bieli będzie najlepszy? 4) w jakim formacie zapisywać fotki RAW czy FINE.jpg?
Przykładowe zdjęcie zrobiłem w trybie AUTO, czy można coś jeszcze "wyciągnąć" więcej przy takim oświetleniu? Jeśli tak to przy jakich ustawieniach?
Za każdą pomoc lub wskazówki będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zapodaj.net/4b13a9a6e4cb6.jpg.html)