PDA

Zobacz pełną wersję : Podręczny aparat do 2500zł



Fear
23-05-2013, 23:39
Witam was wszystkich.
Po ostatnim zakupie nikosia D600 przyszedł czas na coś małego. Szukam kompaktu/bezlusterkowca do 2000-2500zł lub mniej. Aparat ma służyć na co dzień jako alternatywa do dźwigania lustra i tony szkieł. Ważnym kryterium jest to, by wydatek był jednorazowy. Nie chciałbym bowiem po zakupie bezlusterkowca na wejściu wymieniać obiektywu. Co w tej kwocie możecie polecić?

Zacząłem więc przeglądać ofertę kompaktów i tu mamy tu:
Fuji x100 piękny, ale boje się, że kompakt ze stałką nie będzie dla mnie w pełni funkcjonalny
Fuji x10 / x20 Z opini wynika, że do x20 nie warto dopłacać
Olek XZ1/XZ2
Pentax MX1
Sony rx100

Jeśli chodzi o bezlusterkowce to tu już objawia się mój brak znajomości tematu.
Najbardziej interesuje mnie NEX 6 który wydawał się najlepszy w swojej klasie cenowej. Za 2800 można dostać zadbaną używkę z obiektywem 16-50. Boje się jednak, że body będzie fajne, ale przez lipne szkło umrze jakość zdjęć, a ta jest dla mnie najważniejsza.

Poradźcie więc jakie rozwiązanie na podręczny aparat jest wg was najlepsze pod względem stosunku ceny do jakości zdjęć

MariuszJ
24-05-2013, 10:52
Jeżeli wiesz jak działa aparat fotograficzny i jakie są konsekwencje zamontowania w nim takich a nie innych elementów wpływających na proces powstawania zdjęcia, powinieneś sam dokonać pierwszej selekcji.

Umieszczanie takiej listy wstępnej do wyboru prowokuje do "rady", że lepiej przeznacz te pieniądze na coś innego, choćby wycieczkę - gdzie zdjęcia będziesz robił tym co tam masz.

marcz
24-05-2013, 11:53
U mnie w tej roli całkiem przyzwoicie spisuje się Panasonic GX1 (bezlusterkowiec systemu micro 4/3). W tej chwili ten model jest w bardzo dobrej cenie (bo niedługo wyjdzie następca), za niecałe 2000zł można kupić go z zoomem 14-42 power zoom (bardzo kompaktowy i przyzwoity optycznie) a lekko ponad 2000zł z jasną stałką pokroju 14/2.5 (mnożnik 2x a więc odpowiednik 28mm dla FF) albo 20/1.7 (40mm dla FF).
Musisz przede wszystkim zadecydować czy potrzebujesz aparatu ze stałą ogniskową czy zoomem, wtedy można przyjrzeć się bliżej tematowi i znaleźć coś optymalnego. Jeżeli nie jesteś pewien, to najrozsądniejszym wyjściem wydaje się wejście w bezlusterkowce i możliwość wymiany optyki w przyszłości.

Fear
24-05-2013, 16:36
Niby co jest złego w porównaniu tych aparatów? Pierwsza seria to kompakty i tak:

Fuji x10: ekwiwalent ogniskowej dla FF 28-112, światło 2-2,8, wielkość matrycy 2/3 cala
Olek XZ2 ekwiwalent ogniskowej dla FF 28-112 światło 1,8-2,5 wielkość matrycy 1/1,7 cala
Pentax MX1 ekwiwalent ogniskowej dla FF 28-112 światło 1,8-2,5 wielkość matrycy 1/1,7 cala
Sony ekwiwalent ogniskowej dla FF 28-199 światło 1,8-4,9 matryca 1 cal

Dalej bezlusterkowce
Po 1 to już inny przedział cenowy. Powyższe kompakty są w cenie 1400-1900zł
Taki nex 6 owszem ma matrycę APSC, ale kosztuje 3400 z dość ciemnym obiektywem 16-50 3,5-5,6
Tu nasuwają się moje wątpliwości, czy aby taki nex z obiektywem kitem da lepsze zdjęcia niż kompakty opisane powyżej

Nie chce bardziej zagłębiać się w budowy aparatów, bo ani ta wiedza mi nie jest potrzebna, ani nie mam zwyczajnie na to czasu. Potrzebuje uniwersalnego aparatu, który będę mógł zabrać na imprezę i uzyskać całkiem nieźle wyglądające zdjęcia. Z tego powodu wstępnie odrzuciłem fuji x100 bo mam obawy, że stałka tej uniwersalności nie zapewni. Nie jestem lanserem i nie muszę wydawać 2500zł na oldskulowo wyglądający kompakt/bezlusterkowiec dlatego szukam optymalnego rozwiązania w kryterium cena/jakość. Wielu użytkowników posiada taki sprzęt i może mi coś doradzić.

Tak więc jeszcze raz proszę o porady takie jak od kolegi marcz Zaraz zerknę na specyfikację GX1 i zobaczymy co to za cudo.

Jedrek.S
24-05-2013, 20:52
EPL-5/EP-5/EPM-2 z 17/1.8 od olka.

koberek
26-05-2013, 20:04
Fear jak widzisz ciężko się dowiedzieć :(
jeśli chcesz uzupełnienie lustrzanki to w bezlustra się nie pchaj, szkoda kasy, a budujesz i tak nowy system, obiektywy itp.
ode mnie proponuje fujika x10 lub canona g15 lub canon g1x

Mbuna
29-05-2013, 13:52
Jak bym nie wiedział czy wybrać kompakt czy lustrzankę, to bym wybrał bezlusterkowca (takie coś pomiędzy). Ty natomiast masz D600, i jako uzupełnienie na imprezkę moim zdaniem lepszy będzie uniwersalny kompakt.

Adam71
04-06-2013, 13:56
Miałem NEX 6 z kitowym 16-50 i możesz śmiało go kupować. Szkło jest całkiem niezłe ale na pewno super kompaktowe. Nosisz go w kieszeni bez problemu .

misieqMP
05-06-2013, 21:41
Polecał od siebie S rx100 , nexa nie wsadzisz do kieszeni a to ważne ;)

jacek_wozniak
05-06-2013, 23:41
ja ostatnio kupiłem używanego fujika x100 za trochę ponad 2000 i jestem bardzo zadowolony
do stałej ogniskowej można się przyzwyczaić (chociaż czasem chciałoby się coś bardziej w granicach 50mm, ale to moje upodobanie indywidualne już)
jakość zdjęć jest świetna, matryca aps-c daje rade
u mnie wpływ na wybór miała matryca i migawka centralna pozwalająca synchronizować lampy z krótkimi czasami (do 1/1000 póki co udało mi się zjechać ale konkretnych testów jeszcze nie robiłem ze względu na brak odpowiedniego nadajnika :) rf-603 i pixel kingi nie działają... czekam aż wróci do mnie phottix aster), a do tego wbudowany filtr szary 3EV :)

terron696
07-06-2013, 03:07
Zakup sobie Nokię 808. Mam od niedawna i uwierz jeśli obejdziesz się bez zoomu starczy do wszystkiego.

Lucas Z
07-06-2013, 13:38
Jeśli ma być naprawdę kompaktowy i robić niezłej jakości zdjęcia to zdecydowanie polecam RX-100, wszystkie bezlusterkowce to prędzej czy później budowa drugiego, wcale nie najtańszego systemu

BobbyBronco
08-06-2013, 14:25
Od siebie dodam – Fuji X10 – bardzo sympatyczny i ma świetne osiągi jak na kompakt. No i zostaje tysiąc PLN z budżetu – w sam raz by wybrać się*w jakąś podróż i zabrać go ze sobą :-)

jozeko
09-06-2013, 00:28
Mam Fuji X100, X20, Nexa i Canona G1X, masz pytania pisz na PW.

Pawel Pawlak
11-06-2013, 19:52
Polecam RX100. Fantastyczna "małpka", świetnej jakości kamera fullHD do filmików rodzinnych, bardzo fajny aparat "manual" mający 20 bardzo ostrych pikseli z fajnym DRem (obrazki RX100 obok plików z d800 i d700 sprzedawałem do jeden kalendarz. Przy formacie 60x40cm są trudne do odróżnienia od d800 z porządnym szkłem), mieszczący się w kieszeni.

przem426
12-06-2013, 12:16
Zakup sobie Nokię 808. Mam od niedawna i uwierz jeśli obejdziesz się bez zoomu starczy do wszystkiego.

nokia 808 bezlusterkowca nie zastąpi, ale spokojnie połknie niejeden kompakt.
odkąd używam 808 pureview nie odczuwam potrzeby posiadania kompaktu, bo aparat wystarczający do 90% moich potrzeb zawsze mam przy sobie.
kilka przykładów (http://www.flickr.com/photos/canned_sardine/sets/72157632302838829/)

CODER_BEST
15-10-2013, 17:32
To jeśli już o Nokii mowa to lepiej wziąć Nokia Lumia 1020 :)

Obcy59
16-10-2013, 22:41
Fuji X 100
mam do sprzedania :)

Nardar
31-10-2013, 12:01
Ja też polecam S rx100:)

Pawel Pawlak
31-10-2013, 14:27
Do mojego RX100, dołączyła ostatnie xperia z1 - też daje radę na tyle że polecam ;)

Paradian
31-10-2013, 22:15
A może Nikon D5000 + obiektyw 18-55 +torba 2200 zł będzie koszt.

MstrG
31-10-2013, 22:22
A może Nikon D5000 + obiektyw 18-55 +torba 2200 zł będzie koszt.

Chyba D5100 + 18-105VR za 2200zł

Paablitos
31-10-2013, 22:22
A może Nikon D5000 + obiektyw 18-55 +torba 2200 zł będzie koszt.

A czytales o co chodzi autorowi watku?;).

qcka69
09-11-2013, 21:41
czy rx100 jestem w stanie zrobić małą go??

MariuszJ
09-11-2013, 23:40
czy rx100 jestem w stanie zrobić małą go??

Przecież specyfikacja tego aparatu jest jawna. Zdolności takie pochodzą z rozmiaru matrycy i przysłony.

JacekB
10-11-2013, 22:59
(...)Szukam kompaktu/bezlusterkowca do 2000-2500zł lub mniej. Aparat ma służyć na co dzień jako alternatywa do dźwigania lustra i tony szkieł. Ważnym kryterium jest to, by wydatek był jednorazowy. Nie chciałbym bowiem po zakupie bezlusterkowca na wejściu wymieniać obiektywu. Co w tej kwocie możecie polecić?

Zacząłem więc przeglądać ofertę kompaktów i tu mamy tu:
Fuji x100 piękny, ale boje się, że kompakt ze stałką nie będzie dla mnie w pełni funkcjonalny
Fuji x10 / x20 Z opini wynika, że do x20 nie warto dopłacać
Olek XZ1/XZ2
Pentax MX1
Sony rx100(...)
Kupując Fuji X100s też trochę się bałem, że jedna ogniskowa mi nie wystarczy, ale po czterech miesiącach użytkowania nie mam z tym najmniejszego problemu. Po prostu z pewnych ujęć świadomie rezygnuję, a w zamian cieszę się innymi znakomitymi kadrami i w ogóle ten aparat przywrócił mi radość z fotografowania. X20 macałem i wywołuje we mnie podobne uczucie radości, więc przymierzam się do zakupu na prezent gwiazdkowy dla żony, której X100s mocno się spodobał i chciałaby mieć coś podobnego. Mam nadzieję, że w ten sposób ona nie skonfiskuje mi mojego X100s, a ja od czasu do czasu skorzystam z możliwości jej zooma. :)
Jeżeli X100/X100s nie mieści się w Twoim budżecie oraz zdecydowanie boisz się stałoogniskowego obiektywu, to śmiało możesz uderzać w X20. Względnie w starszego X10, który również nie powinien przynieść rozczarowania. O pozostałych nie wypowiem się z braku jakichkolwiek doświadczeń z nimi.

michl
13-11-2013, 19:10
NEX jest poręczny i generuje bardzo dobry obrazek ale nie mieści się w kieszeni od spodni - przynajmniej w moich ;)

ja wybrałem rx100, właśnie ze względu na rozmiar (mieści się praktycznie w każdej kieszeni od spodni), przyzwoity obrazek, tryb M w miarę łatwo i szybko obsługiwany przez dwa pokrętła i dodatkowy przycisk Fn, nagrywanie FullHD oraz wiele opcji typu panoramy itp.

jeżeli komuś zależy tylko na obrazku i małej wielkości aparatu to ja kupiłbym XZ1 - dobry obrazek, jest tylko ciut większy od rx100 no i 2x tańszy od sony.

X10/20/100 czy XZ2 są już trochę większe i już ciężej włożyć je do każdej kieszeni, ale mają swoje zalety. Ja stawiałem w pierwszej kolejności na rozmiar, jakość obrazka i funkcjonalność i mi najbardziej pasował rx100. Zależy co komu pasuje i na co się godzi.