PDA

Zobacz pełną wersję : d5100 -problem z iso przy filmach.



nowy83
15-05-2013, 20:14
Tak jak w temacie mam problem z iso przy kręceniu filmów. Mianowicie na manualu nawet jak zmieniam wartość iso ze 100 na 6400 to nie ma w ogóle zmiany jasności rejestrowanego obrazu. Mówiąc w skrócie aparat mimo przestawień na różne wartości iso za każdy razem rejestruje tak samo (moim zdaniem rejestruje pod iso 100). Trybie auto zmieniając oświetlenie otoczenia na wyświetlaczu co prawda zmienia się wartość iso ale aparat na to faktycznie nie reaguje. Reasumując mimo zmian wartości iso obraz nagrywany jest w tej samej jakości (jasności). Przy słabym sztucznym oświetleniu jakość średnia. Widziałem wiele filmików nakręconych d5100 na youtubie i tam ewidentnie przy zmianach wartości iso obraz staje się jaśniejszy. Czy coś pomijam czy może iso jest zepsute w trybie wideo w moim egzemplarzu??

GonzoG
15-05-2013, 20:27
Jeszcze raz kłania się instrukcja - w D5100 tryb wideo tylko w pełnym automacie. Nic nie możesz zmienić.

nowy83
15-05-2013, 20:28
to jakim cudem na youtubie jest pełno filmów z d5100 nakręcanych w tych samych warunkach przy różnej wartości iso??

GonzoG
15-05-2013, 20:33
to jakim cudem na youtubie jest pełno filmów z d5100 nakręcanych w tych samych warunkach przy różnej wartości iso??

Aparat sam dobiera ISO do panujących warunków. Jak masz za ciemno, to je podnosi... Tylko zwróć uwagę, że aparat nagrywa 24-30 kl/s, więc czas masz 1/30s... spróbuj teraz zrobić zdjęcie z takim czasem (najlepiej na trybie S) i włączonym auto ISO, zobacz jakie ISO ustawi - najprawdopodobniej na podobnym w danej sytuacji nagrywa.

nowy83
15-05-2013, 20:49
Aparat sam dobiera ISO do panujących warunków. Jak masz za ciemno, to je podnosi... Tylko zwróć uwagę, że aparat nagrywa 24-30 kl/s, więc czas masz 1/30s... spróbuj teraz zrobić zdjęcie z takim czasem (najlepiej na trybie S) i włączonym auto ISO, zobacz jakie ISO ustawi - najprawdopodobniej na podobnym w danej sytuacji nagrywa.

Nagrywając na manulau to ja ustawiam iso i moge ustawić zarówno 100 jak i 6400. Problem polega na tym, że bez względu na wartość iso jaką ustawie, nagrywany obraz jest taki sam.

nowy83
15-05-2013, 21:00
http://www.youtube.com/watch?v=o9lx7Hj6dzY przykład filmu gdzie ta sama scena nagrywana jest przy różnym iso. - ostatnie 2 minuty filmu.

GonzoG
15-05-2013, 22:10
Czytaj uważnie - nie ma znaczenia co sobie ustawisz w aparacie. Nie masz najmniejszego wpływu na parametry przy nagrywaniu filmów. Jest to pełen automat.
Jedyne co możesz zmienić to przesłonę przed włączeniem LV.

nowy83
15-05-2013, 22:31
Czytaj uważnie - nie ma znaczenia co sobie ustawisz w aparacie. Nie masz najmniejszego wpływu na parametry przy nagrywaniu filmów. Jest to pełen automat.
Jedyne co możesz zmienić to przesłonę przed włączeniem LV.

to wytłumacz mi jak to zostało zrobione na filmie jaki zamieściłem powyżej...

MiQ27
15-05-2013, 23:26
Wystarczy posłuchać, co gość na filmie gada. Używa AE-Lock/Hold żeby zablokować parametry ekspozycji, w tym ISO. Sprytny trick, może się przydać.

nowy83
15-05-2013, 23:43
Wystarczy posłuchać, co gość na filmie gada. Używa AE-Lock/Hold żeby zablokować parametry ekspozycji, w tym ISO. Sprytny trick, może się przydać.

no właśnie próbowałem tak zrobić i coś mi nie wychodziło. ale jeszcze pobróbuje:) i co próbowałeś robić zdjęcia z lampą w trybie auto?? mi praktycznie każde zdjęcie w trybie auto z lampą wychodzi przy iso 2000-3200 przez co pewnie aparat automatycznie zmniejsza moc lampy i zdjęcie wychodzi dosyć ciemne i z szumami. w trybie M takie samo zdjęcie ustawiam iso 100, maksymalna moc lampy i zdjęcie jest żyleta. Chyba po prostu ten tryb auto w d5100 jest aż tak beznadziejny.

MiQ27
15-05-2013, 23:45
Przestaw na "Wnętrza" i ustaw ISO jakie chcesz. Działa :)
A w ogóle to przejdź na PASM, tam jeszcze lepiej działa...

fotoon
07-08-2013, 21:08
Odgrzebię trochę temat. Zauważyłem, że aparat (d5100) ma programowo zablokowane ISO przy filmach na jakieś 4000. Fakt, można zmienić na wyższe, ale niczego to nie zmienia w rzeczywistości. Np. ustawiam 6400 a tu ciemno, metodą prób i błędów znalazłem to, że na 4k się zatrzymało. Ktoś ma jakiś patent na to?

GonzoG
07-08-2013, 23:37
Odgrzebię trochę temat. Zauważyłem, że aparat (d5100) ma programowo zablokowane ISO przy filmach na jakieś 4000. Fakt, można zmienić na wyższe, ale niczego to nie zmienia w rzeczywistości. Np. ustawiam 6400 a tu ciemno, metodą prób i błędów znalazłem to, że na 4k się zatrzymało. Ktoś ma jakiś patent na to?

W D5100 nie masz wpływu na ekspozycję przy filmach. Jest to pełen automat. A to co zmieniasz, to parametry ekspozycji do zdjęć.

fotoon
08-08-2013, 08:18
Tak, wiem o tym, na ekspozycję nie wpłynę (chociaż można zablokować), na głębię ostrości można wpłynąć, a ISO widzę zablokowane programowo na 4000...