PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ustawić lustrzankę do różnych typów zdjęć ?



stiV
11-05-2013, 18:46
Witam

Nie wiem czy był taki temat szukając na google nic nie znalazłem hmm..
Czy jest ktoś w stanie napisać jakie ma ustawienia, parametry lustrzanki do zdjęć w różnych sytuacjach ?

Ustawienia : ISO, Migawkę, Przesłonę, oraz AF

Sytuacje

- Szybka akcja (ktoś gra w piłkę, jadący motor, samochód)
- Portret + Otoczenie (tak aby osoba fotografowana była "ostra" a także otoczenie z tyłu było ładnie widoczne)
- Krajobraz + Architektura (zamek, góry)

Dlaczego tego potrzebuje ponieważ jestem początkującym "fotografem" amatorem i chciałbym się na kimś wzorować tak abym później mógł to modyfikować nie wymieniłem wszystkiego jeśli chodzi o typy zdjęć a więc proszę o wyrozumiałość i napisanie w pkt jakie ma ustawienia.

Pozdrawiam ,stiV

ikar39
11-05-2013, 19:05
Większość masz w instrukcji

puciek
11-05-2013, 19:19
- Szybka akcja (ktoś gra w piłkę, jadący motor, samochód)
Tryb z biegnącym człowiekiem.

- Portret + Otoczenie (tak aby osoba fotografowana była "ostra" a także otoczenie z tyłu było ładnie widoczne)
Tryb z popiersiem w kapeluszu.

- Krajobraz + Architektura (zamek, góry)
Tryb z górami.

Jak nauczysz się tego, to więcej informacji znajdziesz w instrukcji lub na stronie szerokikadr.pl

Art Erie
11-05-2013, 19:22
Witam

Nie wiem czy był taki temat szukając na google nic nie znalazłem hmm..
Czy jest ktoś w stanie napisać jakie ma ustawienia, parametry lustrzanki do zdjęć w różnych sytuacjach ?

Ustawienia : ISO, Migawkę, Przesłonę, oraz AF

Sytuacje

- Szybka akcja (ktoś gra w piłkę, jadący motor, samochód)
[...]

Już w pierwszym punkcie masz kilka możliwości ustawień, gdyż fotografując mecz piłki nożnej zwykle otwieramy szeroko obiektyw dla uzyskania małej GO i możliwości zastosowania krótkiego czasu migawki co da nam możliwość stosunkowo niskiego ISO i w efekcie zamrożenia ruchu (1/2000s lub krótszy).
Przeciwnie jest w sytuacji gdy fotografujemy samochód lub motocykl w ruchu. Tutaj dla podkreślenia prędkości stosujemy panoramowanie - przymykamy przesłonę i obniżamy ISO tak aby uzyskać czas rzędu 1/15-60s.
Więc jedyna rozsądna odpowiedż na Twoje pytanie brzmi: aparat trzeba ustawić tak, aby uzyskać zamierzony efekt.
Bynajmniej nie jest to złośliwość, poprostu musisz ogarnąć wszystkie możliwości i kombinacje jakie daje Ci puszka i stosować je w sposób przemyślany podczas fotografowania, w następnym etapie możesz użyć lampy (lamp) błyskowej, filtrów etc.

Andrzej1974
11-05-2013, 19:33
stiV na początek pobaw się z programami tematycznymi (np. portret czy krajobraz) i zobacz jak aparat dobiera do nich np. przysłonę czy czas naświetlania. Zapoznaj się też z trybami pracy autofokusa... Z początku możesz tego wszystkiego nie ogarniać ale z biegiem czasu będzie tylko lepiej. Zobaczysz... :-)

~lxs
11-05-2013, 19:40
Będziesz zapamiętywał ustawienia dla konkretnej sytuacji? :| Poczytaj lepiej o ISO, czasie otwarcia migawki i przysłonie, oraz ich wpływie na wygląd zdjęcia, a w każdej sytuacji domyślisz się jak ustawić aparat.

Andrzej1974
11-05-2013, 19:47
Będziesz zapamiętywał ustawienia dla konkretnej sytuacji? :|

Nikt nie mówi o uczeniu się na pamięć ustawień tylko o tym, że na początku warto zobaczyć (przynajmniej ja tak robiłem) jak aparat "ustawia się" do danego tematu i wyciągać z tego odpowiednie wnioski...

stiV
11-05-2013, 20:36
Tylko mam pewien problem nie wiem czy to tylko jest tak u mnie ale gdy wybieram np tryb sport i dosyc powolnym ruchem nawet macham przed obiektywlem obraz jest rozmazany tak jakby ten tryb nie dzialal. Czy wymaga to jakies mojej interwencji w ten program czy powinien automatycznie dobierac wszystko ?

Art Erie
11-05-2013, 20:49
Tylko mam pewien problem nie wiem czy to tylko jest tak u mnie ale gdy wybieram np tryb sport i dosyc powolnym ruchem nawet macham przed obiektywlem obraz jest rozmazany tak jakby ten tryb nie dzialal. Czy wymaga to jakies mojej interwencji w ten program czy powinien automatycznie dobierac wszystko ?
Pewnie w trybie "sport" jest zafiksowany dynamiczny AF i próbuje ustawić ostrość, stąd rozmazany obraz ( wynik wolnego działania AF, lub zbyt mała odległośc ostrzenia).
W przeciwieństwie do kolegów odradzałbym używania trybów tematycznych na rzecz trybów PSAM.
Po pierwsze tryby tematyczne niczego Cie nie nauczą, po drugie w trybach PSA będziesz wiedział co kontrolujesz manualnie, a co ustawia automat i w ten sposób łatwiej wydedukujesz co działa nieprawidłowo ( w inny sposób niż potrzebujesz).

picia78
11-05-2013, 21:50
Witam

Nie wiem czy był taki temat szukając na google nic nie znalazłem hmm..
Czy jest ktoś w stanie napisać jakie ma ustawienia, parametry lustrzanki do zdjęć w różnych sytuacjach ?

Ustawienia : ISO, Migawkę, Przesłonę, oraz AF

Sytuacje

- Szybka akcja (ktoś gra w piłkę, jadący motor, samochód)
- Portret + Otoczenie (tak aby osoba fotografowana była "ostra" a także otoczenie z tyłu było ładnie widoczne)
- Krajobraz + Architektura (zamek, góry)

Dlaczego tego potrzebuje ponieważ jestem początkującym "fotografem" amatorem i chciałbym się na kimś wzorować tak abym później mógł to modyfikować nie wymieniłem wszystkiego jeśli chodzi o typy zdjęć a więc proszę o wyrozumiałość i napisanie w pkt jakie ma ustawienia.

Pozdrawiam ,stiV


Ty chyba Sobie żartujesz ?!
Instrukcja Instrukcja, a ...
potem podstawy Fotografii !
i praktyka praktyka, nie ma gotowego przepisu na zdjęcie, to nie gulasz :)
:)

Art Erie
11-05-2013, 21:59
[...]i praktyka praktyka, nie ma gotowego przepisu na zdjęcie, to nie gulasz :)
:)

Nie obrażaj kucharzy :)

picia78
11-05-2013, 22:09
Nie obrażaj kucharzy :)
Nawet nie śmie :)

amirez
11-05-2013, 22:18
Ustaw na zielone. Załapie wszystko i po kłopocie! ;)

adriansocho
12-05-2013, 14:59
Tryb z biegnącym człowiekiem.

Tryb z popiersiem w kapeluszu.

Tryb z górami.

Jak nauczysz się tego, to więcej informacji znajdziesz w instrukcji lub na stronie szerokikadr.pl

Bardzo dobra podpowiedź, sugeruję zwrócić uwagę, jakie aparat ustawia parametry ISO, przesłony i migawki. Jeszcze jest kwestia doboru obiektywu...

Andrzej1974
12-05-2013, 15:06
Bardzo dobra podpowiedź, sugeruję zwrócić uwagę, jakie aparat ustawia parametry ISO, przesłony i migawki

Dokładnie o tym samym napisałem wcześniej mając na myśli programy tematyczne...

Wg. mnie, jak ktoś nie chce używać "zielonego trybu Auto", programy tematyczne to podstawa. Na PASM przyjdzie czas ciut później...

TomLight
12-05-2013, 15:55
Mam wrażenie że stiV wcale nie pyta o przepis na zdjęcie. Jako początkujący fotograf po prostu nie wie jak spytać o rzecz zupełnie banalną dla doświadczonego fotoamatora. Szuka w internecie ale nie wie czego. I wcale się nie dziwię.
stiV rozumiem, że potrzebujesz materiału do analizy? Nic prostszego, zainteresuj się tematem pt.: EXIF. Spora część zdjęć publikowanych w internecie go posiada. Masz tam zapisane wszystko o co pytałeś. Podam przykład ze swojej strony jeśli można :)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://files.myopera.com/TomLight/screenshot/screen.JPG)
W wielu portalach społecznościowych takich jak G+ czy Flickr możesz takie informacje otrzymać. Analiza zdjęć innych fotografów na pewno Ci pomoże :) Link do mojej strony w stopce :D
Pozdrawiam.

kkrzysiekk84
28-05-2013, 20:54
polecam te kursy w prosty sposób przedstawione co i jak https://www.youtube.com/watch?v=0xieAnupSrs, https://www.youtube.com/watch?v=JJqC1ING3lM, https://www.youtube.com/watch?v=wKaCXwvqxPw reszte znajdziesz na w powiązanych

Dexter88
31-05-2013, 13:24
Wejdź na Flickr i przeglądaj sobie tematycznie zdjęcia, masz przy nich w 95% przypadków podane parametry z jakimi były robione.

Gesendet von meinem GT-N7100 mit Tapatalk 2

pokerist
31-05-2013, 13:43
Moim zdaniem powinien zrozumieć jaki parametr co powoduje a jak to pojmie to sam bedzie wiedzial co chce uzyska ci co jak ustawić. Zagadnienie przysłona/czas w pierwszej kolejnosci do opanowania.

Szadzik
31-05-2013, 13:53
Moim zdaniem powinien zrozumieć jaki parametr co powoduje a jak to pojmie to sam bedzie wiedzial co chce uzyska ci co jak ustawić. Zagadnienie przysłona/czas w pierwszej kolejnosci do opanowania.

Zgadzam się. Bez tego, wszelkie tłumaczenie będą miały zastosowanie ttylko w ograniczonej liczbie przypadków i nie zajdzie proces uczenia, tylko odtwarzanie.

Misher
31-05-2013, 14:32
Całkowicie popieram powyższą wypowiedź. Co z tego, że zobaczy jakiś portret który był robiony przy 1/200, f2.8 iso 200 w warunkach oświetleniowych "A" jak te same parametry nie sprawdza się nawet w podobnej scenerii przy warunkach oświetleniowych "B".

szerokikadr.pl, może kurs fotografii (nawet weekendowy, żeby wiedzieć co się z czym łączy i dlaczego jest tak a nie inaczej), jakaś książka i jazda :)

rad-b
31-05-2013, 14:36
To moze cos takiego na poczatek:
http://www.kurs-fotografii.com.pl/symulator-aparatu/

ruchu
03-06-2013, 19:28
Polecam najpierw poczytać książki o fotografii np. Bryan'a Petersona a nie będziesz musiał zadawać takich pytań :)

Marcosinus
03-06-2013, 20:58
IMO przy takiej wiedzy zawartej w internecie nie trzeba NIC więcej, niż najtańsze łącze :)

piechuś
03-06-2013, 21:33
Moim zdaniem zakup lustrzanki bez podstawowej wiedzy mija się z celem, nie prościej było by zaczęcie przygody z fotografią od komapktu z namiastką trybu m czyli przysłona,czas naświetlania i ISO, i przeczytaniu jakiejś książki bądź poradnika ? A na koniec zdecydować się na lustrzanke.

piechuś
03-06-2013, 21:34
Polecam najpierw poczytać książki o fotografii np. Bryan'a Petersona a nie będziesz musiał zadawać takich pytań :)
Zgadzam się z kolegą, Ekspozycja i Kompozycja bez tajemnic bardzo ułatwi początki ;)

Misher
03-06-2013, 23:28
Moim zdaniem zakup lustrzanki bez podstawowej wiedzy mija się z celem, nie prościej było by zaczęcie przygody z fotografią od komapktu z namiastką trybu m czyli przysłona,czas naświetlania i ISO, i przeczytaniu jakiejś książki bądź poradnika ? A na koniec zdecydować się na lustrzanke.

Dla mnie to całkowicie bez sensu. Jeżeli ktoś chce uczynić fotografią swoje hobby i robić lepsze zdjęcia to z czysto ekonomicznego punktu widzenia bez sensu jest kupowanie najpierw kompaktu, żeby potem kupić sobie lustrzankę...:???:
Ja równo rok temu o fotografii miałem bardzo mgliste pojęcia. Wiele godzin w internecie, kursy foto, czytanie książek, oglądanie tutoriali, eksperymentowanie ze służbowym D90 i tak się wkręciłem, że kupiłem w końcu D700 + kilka obiektywów, a teraz od swojej ex firmy dostaję raz na jakiś czas małe zlecenia fotograficzne. To co trzeba zrobić to czytać, podpatrywać, experymentować, mieć zacięcie i focić focić focić.

Poza tym autor nie pytał się czy kupić lustrzankę czy kompakt tylko jakie parametry ustawić.

Lustrzanki mają też programy tematyczne i od nich można zacząć. Po co kompakt, żeby wydawać dwa razy pieniądze na aparat? Lepiej tą kasę przeznaczyć na jakiś używany obiektyw.

piechuś
04-06-2013, 20:24
Kompakt chociażby za 400 zł według mnie na początek wyjaśni czym jest przysłona,czas naświetlania i ISO, a jeżeli dana osoba już zdecyduje się na zakup lustrzanki bo szczerze mówiąc mało znam osób które bez żadnej wiedzy kupują lustrzanke do kreatywnej fotografii, to kompakt zawsze może posłużyć jako aparat który chociaż by schowamy w kieszeni, zamiast targania torby ze sprzętem mamy co prawda gorszą jakoś obrazu ale za to mamy przy sobie i makro jak i zooma itd.

Jaką da Ci przyjemność zrobienie fotografii programem tematyczny ? Bo mi żadną.
Programy tematyczne to właśnie opcja dla początkujących a tą samą opcje da kompakt który wydaje mi się ma bardziej rozbudowany tryb automatyczny, a lustrzanka bardziej manualny, tyle z mojej strony, pozdrawiam.

GonzoG
04-06-2013, 20:50
(...) bo szczerze mówiąc mało znam osób które bez żadnej wiedzy kupują lustrzanke do kreatywnej fotografii(...)

To chyba bardzo mało znasz osób.
Teraz większość kupuje lustrzanki, bo są modniejsze od kompaktów.

piechuś
04-06-2013, 21:31
No to powodzenia życzę jeśli ktoś patrzy co jest modne, bo jak dla mnie liczy się doświadczenie i umiejętność obsługi sprzętem a nie kupienie sobie lustrzanki i pytanie na forum jak ustawić...

Chyba że na tym forum także piszą posiadacze zieloni w fotografii i zakupili lustrzankę tylko dlatego że wszyscy mają do tego kita i używają go do każdego typu zdjęć.

Art Erie
04-06-2013, 21:38
To chyba bardzo mało znasz osób.
Teraz większość kupuje lustrzanki, bo są modniejsze od kompaktów.

Luszczanki, luszczanki :-P

zgera
04-06-2013, 21:41
No to powodzenia życzę jeśli ktoś patrzy co jest modne, bo jak dla mnie liczy się doświadczenie i umiejętność obsługi sprzętem a nie kupienie sobie lustrzanki i pytanie na forum jak ustawić...

Chyba że na tym forum także piszą posiadacze zieloni w fotografii i zakupili lustrzankę tylko dlatego że wszyscy mają do tego kita i używają go do każdego typu zdjęć.

To że kupują mogę zrozumieć, od czegoś trzeba zacząć i się uczyć, ale nie odważyłbym się zadać takiego pytania, na tak zadane pytanie nikt nie jest w stanie odpowiedzieć.
Nie ma jakiegoś schematu na ustawienie aparatu pod konkretne zdjęcie, to fotograf musi wiedzieć jaki efekt chce uzyskać.

picia78
04-06-2013, 21:49
No to powodzenia życzę jeśli ktoś patrzy co jest modne, bo jak dla mnie liczy się doświadczenie i umiejętność obsługi sprzętem a nie kupienie sobie lustrzanki i pytanie na forum jak ustawić...

Chyba że na tym forum także piszą posiadacze zieloni w fotografii i zakupili lustrzankę tylko dlatego że wszyscy mają do tego kita i używają go do każdego typu zdjęć.


no to kolega niech pochwali się, jaki to On nie jest "zielony" i jakie to nie "kitowe" szkła posiada i jakie pro zdjęcia robi.
a nawet jak są "zieloni " na tym forum, to co ? to nie mają prawa, się udzielać ? ani posiadać lustrzanki ? ani kitowych szkieł ? i używać ich do każdego typu zdjęć ?

piechuś
04-06-2013, 22:07
no to kolega niech pochwali się, jaki to On nie jest "zielony" i jakie to nie "kitowe" szkła posiada i jakie pro zdjęcia robi.
a nawet jak są "zieloni " na tym forum, to co ? to nie mają prawa, się udzielać ? ani posiadać lustrzanki ? ani kitowych szkieł ? i używać ich do każdego typu zdjęć ?
Sorry, ale pytanie jak ustawić czas naświetlania, przysłone i ISO to chyba nie na miejscu posiadając jakikolwiek aparat posiadający tryb M i jeżeli chce się robić zdjęcia z jakimkolwiek zamierzeniem narzuconym sobie przed zrobieniem.

RAF7705
06-06-2013, 19:04
Używaj odpowiednich trybów do do różnych rodzajów zdjęć, lub trybu Auto, do wszystkiego.
Temat do zamknięcia.