PDA

Zobacz pełną wersję : Pozwolenie na retusz



michal_axor
10-05-2013, 23:21
Witajcie,

Ostatnio się zastanawiałem nad pewną sprawą. Mianowicie czy pytać modela o pozwolenie na pełny retusz np. twarzy. Miałem ostatnio sytuację w której moja Żona powiedziała mi, że tak piękna po retuszu to ona nie chce być. Retusz nie był ostry, poza kasowaniem trądziku i delikatnym rozmyciem i dodaniu faktury skórze. Dopiero co zacząłem zabawę z retuszem, ale naprawdę robię to z dużą ostrożnością ( nie produkuje lalek :) barbi ). No więc nasuwa mi się pytanie, czy robić konieczny retusz, czy pytać modela: "a może tego pryszczyka też wykasować, czy może zostawić"... Jakie jest Wasze zdanie?

donkiszot
11-05-2013, 00:06
Wszystko zależy od tego w jakim celu zdjęcie zostało zrobione. Jeśli to Twoje zdjęcia, a model tylko pracował (pozował) to rób jak uważasz, a jeśli zdjęcie zostało zrobione dla modela, to rób tak aby się jemu podobało (zostając w zgodzie ze sobą -- mimo wszystko). Poza tym, co innego kreacja, co innego portret, co innego reportaż itd.